19 Temmuz 2019 Cuma
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

2019'da Büyükşehir AK Parti başkan adayı kim?

Galip Ataman

18 Mayıs 2018 tarihli yazısı

Gazetecilik diğer mesleklere benzemez.

Gazeteci işini sevecek, özverili ve dikkatli olacak, araştıracak.

Her duyduğunu “mal bulmuş mağribi” gibi yazmak yerine doğrulatacak.

Önüne konan açıklamaları bir değil birkaç kez okuyacak.

Araştırmadan, sorgulamadan, doğrulatmadan, emin olmadan atlarsa ne olur?

Çarşamba günkü gazetelerin neredeyse tamamı manşetlerine “DEVAM” yazar. Başkan Karaosmanoğlu’nun 30 Mart 2019’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isteği doğrultusunda 4. Kez başkan adayı olacağını kamuoyu ile paylaşır.

AK Partililerin “abisi”, belediye başkanlarının “duayeni”, Kocaelililerin “babası”, öğrencilerin “öğretmeni”, bürokratların “ombudsmanı” Başkan Karaosmanoğlu’nu 25 yıldır tanırım.

Dosttur, candır, vefalıdır, yardımseverdir, sadık ve sevecen aile reisidir, yanlış yapanı ve yalan söyleyeni affetmez.

c

Herkesi kucaklar, işini parti ayırımı gözetmeden severek yapar, “sıkı” teşkilatçıdır, kısaca Kocaeli sevdalısıdır.

Gelelim Başkan Karaosmanoğlu’nun, “Cumhurbaşkanımız 3 dönemi dolan başkanları arayın demiş. Ben de karar başım üstüne ama ben devam etmek istiyorum dedim. Bekledim. Bir gün sonra cevap geldi. Reisimiz,devam etsin demiş. Yolumuza devam edeceğiz” açıklamasına.

Bir:Ben İbrahim Başkanın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek amacıyla düzenlediği 24 Haziran Harekatı Toplantısında, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, benim 4. kez başkan adayı olmamı istedi” anlamına gelecek cümle kurduğunu sanmıyorum.

İki: O sözlerinin hiçbir yerinde, 30 Mart 2019’da yapılacak seçimde 4. kez aday olacağını ima ve işaret eden tek kelime yok.

Üç: İbrahim Başkan kamuoyunda çok konuşulan ve tartışılan “Başkanlıktan neden istifa etmedi, neden milletvekili adaylığını kabul etmedi” sorusuna açıklık getirmek amacıyla böyle bir açıklama yapmıştır.

Dört: Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 dönem görev yapan başarılı belediye başkanlarını onore etmek amacıyla milletvekilliği için istifa etmelerini isterken 2019 seçimlerine kadar  “devam” demiştir.

Beş: 24 Haziran’da yapılacak seçimde milletvekili adayları belli olmadan, Cumhurbaşkanı ve AK Parti’nin aldığı oy oranı bilinmeden Cumhurbaşkanı Erdoğan “abi” dediği Karaosmanoğlu da olsa 2019 için adaylık sözü vermez.

Altı:Başka? Başkan Karaosmanoğlu ‘devam ‘açıklaması yaptığı günlerde “Ben Kocaelili vatandaşlardan 5 yıl için oy istedim. 30 Mart 2014 öncesi meydanlarda açıkladığım projeleri, Kocaelililere verdiğim sözleri gerçekleştirmeden başkanlığı bırakmam” demişti.

Yedi: İbrahim Başkan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelen milletvekili adaylığını red ederken 2019’da yapılacak yerel seçimlerde 4. Kez aday yapılıp yapılmayacağını bilmiyordu.

Sekiz: Siyasette 24 saat bile çok uzun süre olarak kabul edilirken 30 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel yönetim seçimlerine 9 ay varken Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi deneyimli bir siyasetçi hiç kimseye böyle bir söz vermez.

Dokuz:Kaldı ki, 24 Haziran’da AK Parti adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın 13. Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından yerel seçimler konuşulurken İbrahim Karaosmanoğlu “Başkanlığa devam etmek, 4. dönem aday olmak istiyorum” derse kimse itiraz etmez, aksine teşkilatlar da destek verir.

On: Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine kadar  o köprülerin altından daha çok sular akar..

Tamam da “Bütün gazeteler, 2019 yerel seçimlerini işaret ederek ‘devam’ manşeti atarken Başkan Karaosmanoğlu ve danışmanlarından tek kelimelik açıklama gelmedi, düzeltme yapılmadı” diyenlere ne demeli?

Haklılar. Ama haberde Başkan Karaosmanoğlu’nu aşağılayan, kötüleyen tek kelime yok.

Aksine haber, İbrahim Başkanın da danışmanlarının da hoşuna gitmiştir.

Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri arifesinde “devam” manşetine “Haberiniz doğru değil. Ben 2019 seçimlerini kastetmedim” açıklamasını niye yapsınlar ki!

 

*************************

İZMİT KAYMAKAMLIK

BİNASI KİRASI 30 BİN TL

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi sınırlarının genişlemesiyle İzmit ilçe belediyesi, 6 Mart 2008 tarihinde kuruldu.

Tüzel kişilikleri sonlandırılarak mahalle yapılan Saraybahçe, Bekirpaşa, Kuruçeşme, Alikahya ve Akmeşe belde belediyeleri İzmit Belediyesine bağlandı.

İzmit Belediyesi Belsa’daki Saraybahçe Belediyesi binasına taşınırken yeni kurulan İzmit Kaymakamlığı da eski Bekirpaşa Belediyesi hizmet binasını kullanmaya başladı.

Kaymakamlığın yanı sıra yazı işleri müdürlüğü, emniyet müdürlüğü, nüfus ve vatandaşlık müdürlüğü, tapu müdürlüğü, sosyal yardımlaşma başkanlığı binaya taşındığı 22 Mart 2008 tarihindensatıldığı 29 Aralık 2017 tarihine kadar kira ücret ödemedi.

İzmit Kaymakamlığı ve bağlı müdürlükler yaklaşık 10 yıl kira ödemeden kullandığı binanın takas karşılığı SGK’na (Sosyal Güvenlik Kurumu) geçmesinin ardından kira ödeyecek.

Nereden gelindi buraya?

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan,6 Aralık 2016 tarihinde meclisten aldığı yetki ile aralarında kaymakamlığın kullandığı Bekirpaşa’dakive vergi mahkemelerininbulunduğu Kuruçeşme’deki binalar dahil bir çok taşınmazı takas yöntemiyle SGK’na satmaya başladı.

Binaların SGK’na devredilmesinin ardından binalar, yapılan imar değişikliği ile ticari alana dönüştürüldü.

kaymakam-ersin

 

30 BİN LİRA KİRA

Konuyu, İzmit kaymakamı Ersin Emiroğlu ile konuştum, bundan sonra ne yapacaklarını sordum.

Cevabı, “Bina bize küçük geliyor. Başka bir binaya taşınmak ya da yeni bir bina yapmak istiyoruz. Yeni bina için uygun hazine arazisi bulamadık. M. Ali Paşa dışında başka yere taşınmamıza sıcak bakılmadı. Son olarak mevcut binayı kiralamak için SGK ile görüşmeler yaptık, ekspertiz raporları hazırlandı. Binayı 30 bin lira karşılığı kiraladık. 30 bin liranın 14 bin lirasını Kaymakamlık olarak biz üstleneceğiz. Kalan 16 bin lirayı nüfus ve vatandaşlık müdürlüğü, emniyet müdürlüğü, tapu müdürlüğü, sosyal yardımlaşma vakfı ödeyecek” dedi.

 

YENİ BİNA ŞART

İzmit Kaymakamlığının kullandığı binanın yetersiz olduğunu herkes biliyor.

En çok da nüfus ve tapu müdürlüklerinde işleri olan vatandaşlar şikayetçi.

Yıllarca ödeme yapmadan, yılbaşından buyana 30 bin TL kira ödenen n-mevcut bina yerine tüm müdürlüklerin de bulunacağı acil bir kaymakamlık binasına ihtiyaç var.

Tüm ilçelerde modern kaymakamlık binaları yapılırken İzmit Kaymakamlığının eski bir binada hizmet vermesine zorlanması İzmitlilere haksızlık diye düşünüyorum.

Hazineye ait mi olur, belediyelere ait mi olur bilemem ama İzmit kaymakamlığına yakışır bir bina için yeterli arsa bulunmalı ve inşaatına en kısa zamanda başlanmalıdır.

kaymakamlık-binası

 

************************

GENÇLERİ İKNA EDEN SEÇİMİ ALIR

 

24 Haziran’da, bir başka deyişle 37 gün sonra 13. Cumhurbaşkanı ile 27. Dönemin 600 milletvekilini seçeceğiz.

İlk kez TBMM’nin sadece yasama görevi yapacağı, Bakanlar Kurulunun milletvekillerinden oluşmayacağı “Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi” için oy kullanacağız.

16 yıldır aralıksız tek başına ülkeyi yöneten AK Parti, Cumhuriyetimizin 100. Yılı 2023’ü iktidarda kutlamak istiyor.

Girdiği her seçimi kaybeden, “kadrolu muhalefete” abone olan CHP’nin ülkeyi yönetmek gibi bir talebi yok.

Tek hedefi var; Recep Tayyip Erdoğan’ın 16 yıllık iktidarına son vermek ve 30 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimler.

Bu seçimin dikkat çeken ve karizmatik lideri Meral Akşener ve yeni kurduğu İYİ Parti.

Kilit parti ise her seçimde ortalama yüzde 2 oy alan Saadet partisi ve genel başkanı Temel Karamollaoğlu.

 

GENÇLER BELİRLEYECEK

24 Haziran seçimlerine giderken AK Parti’nin en önemli kozu;PKK, Deaş terör örgütleri ile girdiği mücadelede sonuç alması. Doğu ve Güneydoğu başta olmak üzere tüm ülkede huzur ve güvenlik

Dezavantajı ise işsizlik oranının yüzde 10.6, istihdam oranının yüzde 46.6, işgücüne katılma oranının yüzde 52.2, enflasyon oranının yüzde 10.86, bugün itibariyle Doların 4.43 TL, Euronun 5.25 TL olması.

Seçime en hazırlıklı parti AK parti görünürken, Cumhurbaşkanı adayları da meydanlarda seçmenden oy istiyor.

Seçimin kaderini ise ilk kez oy kullanacak yaklaşık 4 milyon genç seçmen ile yaş ortalaması 32 olan kadınlar belirleyecek.

24 Haziran’da yapılacak seçimde AK Parti adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan favori olup sonucu ilk ilk turda belli olacak gibi görünüyor.

İttifaklar sonrası sıfır barajın uygulanacağı milletvekili seçiminde iktidar ve muhalefetin Anayasa’yı değiştirecek 600 milletvekilini yakalaması zor gibi.

O nedenle meydanlarda seçmenden oy isteyecek cumhurbaşkanı adayları ve parti sözcülerininprojeleri ve söylemleriyle gençleri ikna etmesi gerekiyor.

Yalnız gençler mi, kadınların da oylarını alması şart.

16 yıldır aralıksız tek başına ülkeyi yöneten AK Parti ve lideri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedefi, Cumhuriyetimizin 100. Yılı 2023’ü iktidarda kutlamak.

Girdiği her seçimi kaybeden, muhalefete abone olan CHP, şeytanın bacağını kırarak TBMM de muhalefet partileri ile çoğunluğu sağlamak isteyebilir.

Tüm partilerin ortak hedefi ise 26 Haziran’da alacakları oy ile Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlere güçlü olarak girmek.

 

***************

 

İNCE, FOX TV’DE

GÜVEN VERMEDİ

 

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Cumhurbaşkanı adayı Yalova milletvekili Muharrem İnce, önceki akşam FOX TV’de idi.

Moderatörlüğünü Fatih Portakal’ın yaptığı söyleşide FOX TV Genel yayın Yönetmeni Doğan Şentürk, FOX TV Ankara Haber Müdürü Tülay Öçten, İsmail Küçükkaya ve Sedat Bozkurt’un sorularını cevapladı.

Programa, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ı örnek alarak kravatsız katılan İnce, meydanlarda konuşur gibi soruları cevaplarken özgüveni yüksekti, ağzı iyi laf yapıyordu, esprileri yerindeydi.

Sorulara eline tutuşturulan notlardan cevap verirken belli ki kendisi gibi danışmanları da Türkiye gerçeğini bilmiyor, gündemi takip etmiyordu.

Cumhurbaşkanı yarışına AK Parti, CHP, HDP, İYİ Parti ve Vatan Partisi adaylarının katıldığını unutmuş olacak ki 24 Haziran akşamı ilk turda 13. Cumhurbaşkanı  seçileceğine kendisini inandırmış görünüyordu.

Ama programın moderatötörü Fatih Portakal dahil 5 gazeteci ile TV ekranlarından takip edenlere pek inandırıcı gelmedi.

Tüm konuşmasını devr-i sabık yaratarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı yüce divanda yargılatmak üzerine kuran İnce’nin niyetinin Türkiye’yi yönetmek olmadığı görülüyordu.

Öğretmen kökenli olan Muharrem İnce, uzun yıllar TBMM Eğitim Komisyonunda görev almasına rağmen eğitim ile ilgili soruları belki de bilerek çarpıtarak cevapladı.

Örneğin, Cumhurbaşkanlığı döneminde tekli öğretime geçileceğini, b,rleştirilmiş sınıfların kaldırılacağını söylerken benim gibi eğitimle ilgilenenlerin aklıyla alay ediyordu.

Hiç bilmediği ekonomiye beş dakika ayırıp çözüm önerilerini eline tutuşturulan kağıttan okurken en çok bildiği(!) eğitim sorunlarına bir dakika ayırması, sorunların tartışarak ve siyasal uzlaşma ile çözümleyeceğini söylemesi bana samimi gelmedi.

Öğretmenlerin ek göstergesini 3.600 yapacağım. Ücretli öğretmenlerle sözleşmeli öğretmenlerin görevlerine son vereceğini anlatırken oluşacak öğretmen açığını nasıl gidereceğini anlatmadı.

fox-tv-toplu

 

Tek beğendiğim cümlesi, “eğitim niteliğini değiştireceğim” idi.

AK Parti’nin milad olarak açıkladığı 17/25’ten sonra FETÖ dershanelerine yardım edildiğiyle ilgili elinde belge olduğunu söylerken programa katılan 6 gazeteci de merak edip açıklamasını istedi.

İnce’nin “kamuoyu biraz merak etsin, birkaç gün sonra açıklayacağım” dediği belge tüm eğitimcilerin ve velilerin bildiği özel okul öğrencilerine devletin verdiği teşvik idi.

Cumhurbaşkanı seçildiğinde Türkiye’yi Saray’dan değil evinden yöneteceğini söyleyen İnce’ye göre, 24 Haziran akşamı dolar kendiliğinden düşecekmiş.

Cumhurbaşkanı olduğunda ilk işinin genelkurmay başkanını değiştirmek ve Fethullah Gülen’i ABD’den getirerek yargılamak olduğunu açıklayan İnce, dinin, eğitimin, ekonominin, ordunun siyasallaştığını söyledi.

Yeni bir şey söylemeyen, gelecek ile ilgili projelerini anlatmaktan çok mevcut yönetimi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştiren İnce’nin Türkiye’nin bilişim teknolojisi, inovasyon ve Sanayi 4.0 ile tanıştığından da haberi yok.

En çok zorlandığı soru ise, mal varlığında açıkladığı 3 silahı ile ilgili olandı.

Köyde yaşadığından kendisini korumak için 3 silah taşıdığını, Cumhurbaşkanı seçildiğinde silahlarını teslim edecekmiş! 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem