21 Temmuz 2019 Pazar
Enes Şen

Enes Şen

senenes41@hotmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İş Dünyası’nda engelli birey olmak...

Enes Şen

11 Mayıs 2018 tarihli yazısı

Bugün sizlerin siyasi gelişmelerden ziyade toplumsal bir problem olan bir konu hakkında bilgi sahibi olmanızı istiyorum.
Takip eden okuyucularım bilirler daha öncesinde engelli vatandaşların toplumda karşılaştıkları sorunlar ile ilgili birkaç yazı kaleme aldım.
Bu yazılarımızı okuyan engelli bir bayan okuyucum geçtiğimiz günlerde bana mail yolu ile ulaşıp iş sahibi olabilme anlamında yaşadığı zorluklardan bahsetmiş.
Sonrasında ‘’Sizin engelli bir gazeteci olduğunuzu öğrendim ve bizi en iyi anlayabilecek kişi sizsiniz, sizin dile getirmenizin daha etkili olacağını düşünüyorum. Sizden bu konuda yardım istiyorum.’’ notu ile yaşadığı sıkıntılı süreçleri anlatmış.
Bende bir gazeteci olarak okuyucumun talebini kırmayarak ve hiçbir şekilde noktasına virgülüne dokunmadan paylaşacağım.


ENGELLİ İSTİHDAMI NEDEN ENGELLENİYOR?
Maalesef toplumumuzda çalışma hakkından engelliler eşit biçimde yararlanamıyor. Engelli istihdamının önündeki engellerin başında işverenlerin tutum ve davranışları geliyor.
Öncelikli problemlerin başında engelli bireyin işi yavaşlatacağı düşüncesi hakim. Daha yolun başında daha şans dahi tanımadan engelli bireyin verilen görevin zamanında ve doğru yapamayacağı kanısına varılıyor.
İkinci bir problem ise işverenler engelli personel arıyorlar ancak ‘sağlam’ ama engelli arıyorlar. engelli eleman arıyorum ama..
Aması şu; engelli olsun ama gözü görsün, ortapedik engeli olmasın eli ayağı tutsun mümkünse ve kesinlikle ruhsal bir problemi olmasın. Hatta doktor kontrolüne dahi ihtiyaç duymasın istiyorlar.
Hadi oldu diyelim, ‘sağlam’ ama engelli birini buldun.
Nerede çalıştıracaksın?
Engelli personel nerede çalışabilir tabii ki temizlikte çalışır, çay-çorba yapar, sizin getir götür işlerinizi yaptırırsınız,üretim bölümünde de çalışır,istediğiniz ağırlığı taşır.
Engelli değil ya hani..
Peki vasıflı üniversite mezunu engelli ne iş yapar?
Fırsat verilir ise sizin ‘sağlam’ diyerek çalıştırdığınız birçok personelden daha çok iş yapabilir ama fırsat vermezsiniz.
Neden?
Çünkü engelliler size göre temizlik,getir götür vb. işler yapar.
Kurumlar,firmalar ve fabrikalar engelli açığını kapanması adına personel arıyor ama engelliye deveyi hendekten atlatıyorlar.
Verilen ilanlar aylarca yayınlanıyor.
Firma sahipleri,işverenler,insan kaynakları müdürleri neden engellileri katı yürekleriniz ile eleyip zaten zar zor tutunduğu hayattan neden soyutluyorsunuz?
Neden engelli istihdamını zorlaştırıyorsunuz?
Sizlerde birer engelli adayı olduğunuzun farkında mısınız?
Tabii ki hayır!
AYŞE SULTAN
Ülkenin gündeminde seçim varken ve ortada böylesine sıkıntılı bir durumun çözüme kavuşturulması AK Parti ve Erdoğan adına önemli bir oy potansiyelini de beraberinde getirebileceğini düşünüyorum.
Bahsettiğim olayın hayata geçirilmesinin zor olduğunu düşünmüyorum zira unutmamak gerekir ki bu ülkede engelli bireyleri tanıyan ve oldukça kaba bir söylem olan ‘özürlü’ ifadesini litaratürden çıkartıp ‘engelli’ söyleminin kullanılmasını sağlayan AK Parti hükümetidir.
Son olarak hatırlatılması gerektiğine inandığım bir ayrıntı daha var.
Her ne kadar özel sektörde uygulanmıyor olsa da firmalara elli kişi de bir engelli çalıştırılmasını zorunlu kılan bir AK Parti hükümeti mevcut.
Umarım özel sektördeki bu tuhaf engelli personel tanımlamasının düzene sokulması adına da adımlar atılır.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem