23 Temmuz 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Başkan Karaosmanoğlu’dan 2 bin minibüsçüye 2 milyon TL

Galip Ataman

09 Mayıs 2018 tarihli yazısı

Biz gazetecilerin en çok eleştirdiği konuların başında trafik ve ulaşım geliyor.

Tramvayın konforlu, güvenli ve seri hizmetinden yararlanan vatandaşlar ise en çok özel halk otobüslerinden şikayet ediyor.

Gazeteciler ve vatandaşlar haklı ama yaz-kış, sıcak-soğuk demeden 7/24 hizmet veren minibüsçüler de haklı.

Temmuz 2017’de tam ve indirimli bilet ücretlerine yüzde 10’a varan zam yapılırken öğrenci fiyat tarifesinde değişiklik yapılmamıştı.

Ağustos 2017 ayından itibaren özel toplu taşıma araçlarına tam bilet ödeyen yolcular zamlı seyahat ederken öğrenciler Ağustos 2016’da belirlenen fiyat tarifesindeki rakamı ödedi.

Sizin anlayacağınız; tam biletle seyahat edenler zamlı taşındı, öğrenciler 2 yıl önceki ücretle yolculuk ediyor.

ibrahim-karaosmanoğlu

Öğrencileri 2 yıl önceki ücretle zam almadan taşıyan özel halk otobüsleri kooperatif yöneticileri 2018 başında Başkan Karaosmanoğlu’nun kapısını çaldı zam istedi.

Alın terinin karşılığını soğumadan vermeyi görev bilen İbrahim Başkan, Büyükşehir Belediye Meclisinin Şubat ayı oturumunda aldığı yetki ile kolları sıvadı.

Öğrenci ücretine zam yapmak yerine minibüsçülerin mağduriyetini gidermek için sübvanse etmek için çalışma başlattı. Kooperatif başkanları ile toplantılar yapıldı.

Öğrenci ücretinde artış yapılacak ama farkı öğrenci ödemeyecekti.

Başkan Karaosmanoğlu, Mart ayında Vali Hüseyin Aksoy ve Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü ile düzenlediği ortak basın toplantısında, öğrenci taşıma ücretinin 40 kuruş arttığını, minibüsçüye paranın öğrenci tarafından değil Büyükşehir Belediyesi tarafından ödeneceğini açıkladı.

İndirimli seyahat eden öğretmenlerin tarifesi de yeniden düzenlenerek15 kuruş artış yapıldığını, uygulamanın 27 Mart’tan geçerli olacağını, ödemelerin Mayıs ayı başlarında yapılacağını söyledi

Bir başka deyişle; Özel halk otobüslerinde İzmit’te 2016 yılından buyana 1.50 TL’ye seyahat eden öğrencilerin tarifelerinde 27 Mart 2018 tarihinden itibaren 40 kuruş artış yapılarak 1.90 TL oldu.

İndirimli seyahat edenlerin 2.00 TL olan tarifesi 15 kuruş arttırılarak 2.15 TL’ye çıkarıldı.

Öğrenciler eskiden olduğu gibi 1.50 TL ödeyerek seyahat ederken minibüsçülere 40 kuruşluk farkı, indirimli seyahat edenler 2.15 TL’ye seyahat edecek onların 15 kuruş farkını Büyükşehir Belediyesi ödeyecek.

22ocak

 

2 MİLYON CAN SUYU

Başkan Karaosmanoğlu’nun kararı ve talimatı ile minibüsçülere yapılacak öğrenciye 40, indirimliye 15 kuruş farkı Büyükşehir Belediyesi ödeyecek.

Öğrencinin ve indirimli seyahat eden çoğunluğunu öğretmenlerin oluşturduğu seyahat ücret farkı ile minibüsçü nefes almış olacak.

Büyükşehir Belediyesi UKOME yöneticileri 27 Mart’tan 30 Nisan’a kadar olan 35 günlük çalışmaları tamamladı, ödeme planlarını mali işler dairesine gönderdi.

Yazıyı yazdığım saatlerde 516’sı İzmit 5 Nolu Kooperatif üyelerine olmak üzere toplam 2 bin 220 özel halk otobüs sahiplerinin hesaplarına “can suyu” farklar yatmış olması lazım.

Buna göre, minibüsçülere yapılacak Nisan ayı “can suyu” ödeme toplamı 1 milyon 880 bin lira.

5 Nolu kooperatife kayıtlı 516 minibüs sahibinin cebine toplam 712 bin TL girmiş oldu.

Kişi başına düşen rakam yaklaşık bin 380 lira. 65 yaş üstü yaşlılara yapılan 750 TL ödeme ile minibüsçülere 2 bin 130 TL “CAN SUYU” ödemesi yapılıyor.

Kalan 1 milyon 684 TL ise 5 nolu kooperatif dışındaki yaklaşık bin 600 minibüsçüye pay edilecek.

Minibüsçülerin “Allah bereket versin” deyip şükrederek başkan İbrahim Karaosmanoğlu’na teşekkür etmelidir.

Başkan Karaosmanoğlu’na teşekkür etmesi gerekenler can suyu alan minibüsçüler değil.

Büyükşehir Belediye Meclisi üyelerinin verdiği yetki kullanan Başkan Karaosmanoğlu’nun SUBVANSE etmesi sonrası ceplerinden 40 kuruş çıkmayacak öğrenciler ile 15 kuruş tasarruf edecek öğretmenler ve indirimli tarifeden yararlananlar.

20-mart

 

************* 

KİTAP FUARI, OKUR,

İLETİŞİM FAKÜLTESİ

 

Yaşadığımız kent Kocaeli’nin kıymetini bilmiyoruz.

Büyükşehir Belediyesi’nin alt yapı, eğitim, bilim, kültür, tarih, spor başta olmak üzere her alanda hayata geçirdiği projeleri görmüyoruz.

Her yıl 230 bin kişinin ziyaret ettiği Bilim Merkezi, Türkiye’nin ilk ve tek Bilişim Fuarı, 9 yılda 260 bin öğrenciye dağıtılan bilgisayar, 23 Nisan Dünya Çocukları Şenliği, SekaKağıt Müzesi,326 branşta 515 bin kursiyere hizmet veren KOMEK, Gençlik Kampı ve Kitap Fuarının kentte yarattığı sinerjiyi görüyoruz da siyaseten ya da kıskançlıktan görmezden geliyoruz.

Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun talimatıyla son yıllarda öne çıkan Uluslararası Kartepe Zirvesi, çalıştaylar, tarih ve kültürün öne çıkartıldığı panelleri fazla önemsemiyoruz.

Belediyeleri geçmişin tipik “yol, su, alt yapı” hizmetleri ile sorgularken sosyal sorumluluk alanlarında yaptıklarını unutuyoruz.

Bugün TÜYAP dışında Türkiye’de yerel yönetimler tarafından açılan ilk ve öncü “Kitap Fuarı”nı anlatacağım.

Bu yıl 10’uncusu düzenlenen Kocaeli Kitap Fuarının ana teması “Çocuk Edebiyatı”, onur konuğu ise Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirin.

470 yayınevininücretsiz stant açtığı, 650’den fazla söyleşi, panel ve imza etkinliğinin programlandığı “Kitap Fuarı”5-13 Mayıs tarihlerinde açık kalacak.

Kapılarını ilk kez 2009 yılında açanKitap Fuarını, 9 yılda toplam 3 milyon 877 kitapsever ziyaret etti.

Geçen sene bu sayı 727 bin idi. Bu sene ilk 3 günde 355 bin 544 kişinin ziyaret ettiğini dikkate alırsak bir milyonu geçerek rekor kıracağını söyleyebiliriz.

Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, genel sekreter İlhan Bayram, yardımcısı Ali Yeşildal, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Raşit Fidan başta olmak üzere Kitap Fuarının açılışını sağlayan, 7/24 özveriyle çalışan herkesi kutluyorum.

IMG-20180508-WA0008

 

KOCAELİ’DE BİR İLK

Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 10. Kitap Fuarında başkan danışmanı Ömer Polat’ın girişimiyle bir ilk yaşandı.

Yaklaşık 250 habercinin çalıştığı 7’si İzmit’te olmak üzere 29 yerel gazete, 92 internet sitesi bulunan Kocaeli’nde, bugüne kadar bir araya gelemeyen gazetelerin genel yayın yönetmenleri kitap fuarında, yerel medyayı konuştu.

 Özgür Kocaeli Genel Yayın Yönetmeni İsmet Çiğit, Çağdaş Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sadun Çetin, Demokrat Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adem Turgut,Gebze Gazetesi sahibi ve belgeselci İsmail Kahraman’ın konuşmacı olduğu Kocaeli Medyası ve Bilge Şehir Kocaeli’’ konulu söyleşinin moderatörlüğünü yaptım.

Konuklarım Kocaeli medyasının dünü-bugünü, yerel medya çalışanların sorunları ve sorumluklarını anlatırken ben yerelde gazetecilik yapmanın zor ama keyifli olduğunu anlatırken “Teknolojinin gelişmesi, internet sitelerinin artması gazete satışlarını etkiledi. Biz gazetecilerin klavyenin başına geçtiğinde her istediğini yazmak gibi bir lüksü yok. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanların hakarete varan yazılar yazma hakkı yok. Eleştiriye tamam ama hakaret içeren yazılara hayır .Gazeteci yazılarını patronu izin verdiği ölçüde özgürce yazar” dedim.

GALİP-ATAMAN

 

İLETİŞİM FAKÜLTESİ

Pazar günkü söyleşiye gazeteciler katılmazken, gazetelerinde Kocaeli Medyası ve Bilge Şehir Kocaeli’’söyleşisini değerlendirmezken iletişim fakültesi hocaları ve öğrencilerinin salondaki yerlerini almaları dikkatimi çekti.

Söyleşinin sonunda, yerel medya ile iletişim fakültesi arasındaki iletişim eksikliğini gidermek ve buzları eritmek konusundaki görüşlerini almak istedim.

Ama bazı konuşmacıların iletişim hocaları ve öğrencilerinin gözlerinin içine baka baka söylediklerine inanamadım.

IMG-20180508-WA0030

İletişim fakültesi ile ortak çalışmaların yerel medyanın kalitesini ve güvenirliliğini arttıracağının yok sayılması, mutfakta çalışan, sorumluluk alan iletişim fakültesi mezunlarının başarılarının görmezden gelinmesi dikkatimi çekti.

İletişim fakültesi yönetimlerini eleştirirken bir diğer görevimizin de yapacağımız ortak çalışmalarla müfredat ve eğitimin yerel medyanın ihtiyaç duyduğu şekilde düzenlenmesini sağlamak, öğrencilerin motivasyonunu arttırmak olmalıdır diye düşünüyorum.

TOPLU-HALDE

 

TEŞEKKÜR VE ELEŞTİRİ

“Kocaeli Medyası ve Bilge Şehir Kocaeli’’söyleşisini düzenleyenlere teşekkür ediyorum.

Gazetecilerin sorunları ve sorumluluklarının konuşulduğu söyleşiye gazeteciler katılmazken eğitim ağırlıklı yazılarımın “kadrolu okurları” eğitimciler salondaydı.

Bazı konuşmacıların eleştirdiği iletişim fakültesinin hocaları ve öğrencileri ön sırada oturuyordu.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram ve ekibi de söyleyişi dikkatle izleyerek ilk kez yapılan söyleşi de gördükleri aksaklıkları not alma olanağı buldu.

En büyük teşekkürüm, torunlarım Türkan Dereli 2. Sınıf öğrencileri Galip Utkan ve Hüseyin Utku ile onları Kitap Fuarına getiren babaları Muzaffer Oğuz’a,

İlk olması nedeniyle tahmin edilemeyen ama yaşanan eksikliklere geldiğimizde;

Tek kişilik söyleşilerde bir saat süre verilirken 5 konuşmacının katıldığı Kocaeli Medyasının tartışıldığı söyleşi süresinin de bir saat ile sınırlı tutulması yanlıştı.

Moderatör olarak en çok benim zorlandığım söyleşide, konuşmacılara düşüncelerini ve önerilerini yeterince anlatacak zaman veremedim.

Gazetecilerin umursamadığı, okurların ilgi gösterdiği, eğitimcilerin ve öğrencilerin çoğunlukta olduğu söyleşi de soru-cevap bölümüne zaman ayırabilmiş olsaydım söyleşinin belki de en hareketli, en ilgi çekecek bölümü olacaktı.

IMG-20180508-WA0031

 

**********************

 

BABA-OĞUL SP’DEN

ADAY ADAYI OLDU 

Siyasi hayatımızda aynı dönemlerde olmasa da babadan sonra siyasete giren oğul siyasetçiler sayısı fazla olmasa da hafızalarda yer etti.

Gerişlere gidip baba-oğul siyasetçilere baktığımızda ilk akla gelen Cumhurbaşkanlığı yapan, CHP Genel Başkanı olan İsmet İnönü ve sonraki yıllarda SODEP kurucusu olan Erdal İnönü’yü hatırlıyorum.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin 27 Mayıs 196’da gerçekleştirdiği darbe sonrası idam edilen Başbakan Adnan Menderes’in oğlu Aydın Menderes geliyor aklıma.

Listede, 27 Mayıs ihtilali duyurusunu radyodan okuyan, sonraki yıllarda MÇP ve MHP Genel Başkanlığı yapan “Başbuğ” olarak anılan Alparslan Türkeş ile oğlu Tuğrul Türkeş var.

Renkli siyasetçilerden Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi genel başkanı Osman Bölükbaşı ve MHP’den milletvekili seçilen oğlu Deniz Bölükbaşı.

ANAP kurucusu, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı yapan Turgut Özal ve oğlu Ahmet Özal siyasette şansını denese de pek başarılı olamadı.

BABA-OĞUL

Kocaeli Milletvekili ve Kıbrıs Barış harekatının Dışişleri Bakanı Turan Güneş ve oğlu CHP Milletvekili seçilen, genel başkan yardımcılığı yapan Prof. Dr. Hurşit Güneş.

CHP’den ayrıldıktan sonra Cumhuriyetçi Güven Partisini kuran, uzun yıllar bakanlık yapan Turhan Feyzioğlu’nun oğlu doğrudan siyasete girmese de Türkiye Barolar Birliği Başkanı olarak siyasi söylemleri ile dikkat çekiyor.

Bunlar ünlüler ve aktif siyaset yaparak Türkiye’yi yöneten isimler.

24 Haziran seçimleri öncesi değişik partilerden aday adayı başvurusu yapanlar arasında Kocaelili isim de var.

Karamürselli baba-oğul 24 Haziran’da yapılacak milletvekili seçiminde aday adayı oldular.

Saadet Partisi’nden milletvekili aday adayı olan baba Ahmet Özen 57 yaşında.

Oğlu 21 yaşında üniversite öğrencisi Yusuf Sadra Özen de Saadet Partisi milletvekili aday adayı olarak başvurusunu yaptı.

21 Mayıs’ta açıklanacak Saadet Partisi milletvekili aday adayı baba oğuldan hangisinin listeye gireceğini bekleyip göreceğiz.

Baba-oğul aynı dönemde, aynı partiden ve aynı bölgeden milletvekili olma cesareti gösteren Ahmet Özen ve Yusuf Sadra Özen’e başarılar diliyorum.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem