18 Temmuz 2019 Perşembe
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu 24 Haziran’dan önce ‘havlu’ attı

Galip Ataman

07 Mayıs 2018 tarihli yazısı

Üç çeyrek asırlık yaşamımda 15 milletvekili, 11 belediye başkanı seçiminde oy kullandım.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk dışındaki 11 Cumhurbaşkanını tanıma şansım oldu.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin 27 Mayıs 1960 ve 12 Eylül 1980 müdahaleleri ile post modern darbeler ve e- muhtıraları canlı canlı yaşadım.

FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütünün 15 Temmuz 2016’da kalkıştığı darbe girişimini püskürtenlere destek verdim.

Son 16 yıldır aralıksız ve tek başına iktidar olan AK Parti ve lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın “ezber bozan” yükselişini dikkatle izledim.

Cumhuriyeti, demokrasiyi, özgürlükleri, “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” ilkesini savundum.

Liderlerin seçim ve TBMM Grup toplantılarında bilerek seçip kullandıkları kin ve öfke sözcüklerinin Türkiye’yi ayrıştırdığını, yaşanan ihanetlerin demokrasiye zarar verdiğini gördüm.

Ama Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerine sayılı günler kala yaşananlar, kurulan ittifaklar güzel ülkemi her zamankinden daha çok geriyor.

Türkiye’nin geleceğinden çok muhalefet partilerinin geleceğini düşündüğü, liderlerin ve adayların hırçın olduğu bir ortamda yapılacak seçimin ne kadar sağlıklı olacağı konusunda endişeliyim.

türkiyem

 

1 BAŞKAN, 600 VEKİL

Bir Cumhurbaşkanı ve 600 milletvekili için sandığa gideceğimiz 24 Haziran öncesi partilere ve adaylarına göz atalım.

2002 yılından buyana girdiği tüm seçimleri kazanan, Türkiye’yi aralıksız 16 yıldır tek başına yöneten AK Parti, Cumhurbaşkanı adayının Recep Tayyip Erdoğan olduğunu 16 Nisan 2017 referandum öncesi kamuoyu ile paylaşmıştı.

AK Parti ile “Cumhur İttifakı” yapan MHP, adaylarının Recep Tayyip Erdoğan  Erdoğan olduğunu açıkladı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin ilk toplantısında aday olacağını ve Cumhurbaşkanı seçileceğini söylemişti.

Akşener, 18 Temmuz 2017’de Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, “2. Tura Kalırsam Cumhurbaşkanı Seçilirim” demişti.

AK Parti 16 Nisan 2017 referandumu ardından, İYİ Parti kurulduğu 25 Ekim 2017’de tarihinde Cumhurbaşkanı adaylarının genel başkanları olduğunu açıklarken Cumhuriyet ile yaşıt CHP ne yaptı?

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu kamuoyu karşısına geçip, “CHP’nin Cumhurbaşkanı adayıyım” diyemedi.

AK Parti ve İYİ Parti Genel Başkanları ile 24 Haziran’da yarışmayı göze alamadı.

1 Kasım 2015 tarihinde yapılan 26. Dönem Milletvekili seçiminde yüzde 0.69 (319.543) oy alan, dünya görüşleri, sosyal yaşantıları, ideolojileri, parti programları farklı Saadet Partisi’nin peşine takıldı.

2007 yılında TBMM’de yapılan Cumhurbaşkanı seçimi oylamasında adaylığına karşı çıktığı, oylama sonucunu Anayasa Mahkemesine taşıyanı Abdullah Gül’ğn kapısını çalarak CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olmasını istedi.

Cumhurbaşkanı adaylığını aylar önce açıklayan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’den Abdullah Gül lehine çekilmesi ricasında bulundu.

“hayır” cevabını almasının ardından Gül de Kılıçdaroğlu gibi Erdoğan’ın karşısına çıkmaya cesaret edemedi, Akşener’in girdiği Cumhurbaşkanı yarışında

“havlu attı”.

“O mu olsun, bu mu olsun” derken kendisini demokrat olmamakla suçlayan, “Ecevit, Özal, Demirel, Erdoğan hepsi ilk seçiminde iktidar oldu. Sen 8 defa denedin bir şey olmadı. Sen rezil olmuşsun, hezimete uğramışsın hala gitmem diyorsun” diyen İnce’yi CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olarak açıkladı.

Kılıçdaroğlu bu kararı ile siyasi tarihimize “Cumhurbaşkanı adayı olma riskini göze alamayan genel başkan” olarak geçti.

CHP, Cumhurbaşkanı seçiminde İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener kadar hedefi ve iddiası olmadığını kanıtlamış oldu.

Sahi yarın seçim meydanlarına toplanan AK Partililer “Cumhurbaşkanı Erdoğan”, İYİ Partililer “Cumhurbaşkanı Akşener”, SP’liler “Cumhurbaşkanı Karamollaoğlu”,  HDP’liler cezaevindeki genel başkanları için  “Cumhurbaşkanı Demirtaş” diyerek genel başkanları lehine tempo tutarken, slogan atarken CHP’liler ne diyecek?

Boyunları bükük, “Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı adayı olmayı göze alamadı” mı diyecek?

 

KONUŞMAK KAZANDIRMIYOR

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ağzı laf yapıyor.

Meydanlara ve salonlara toplananları popülist söylemlerde coşturuyor.

CHP Grup Başkan Vekili Özgül Özel’in “Cumhurbaşkanı adayımız Erdoğan’ı çıldırtacak” dediği gibi rakiplerinin moralini bozacak cümleler kuruyor.

Liderlerin, adaylarının ağzının laf yapması, dinleyenleri coşturup alkışlatması, rakiplerinin moral bozması seçim kazanmaya yetmiyor.

İnce’nin gürlemesi; meydanlarda coşkuyla dinleyen, kalabalıklara hitap ederken büyük alkış alan CKMP (Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi) Genel Başkanı Osman Bölükbaşı’nın “Meydanlarda benden alkışlarınızı esirgemiyorsunuz ama sandık başına gidince başkasına oy veriyorsunuz” sözlerini hatırlattı.

Seçmen sandık başında demagoji yapan popülist nutuk atan siyasilerden çok devleti tanıyan, güven veren liderlere oy veriyor.

24 Haziran’da terörle mücadele ve ekonomi projelerini öne çıkaran Cumhurbaşkanı adaylarının yarışacağını düşünüyorum.

Parti içi demokrasiyi uygulayamayan, her seçim yenilgisinin ardından özeleştiri yapmaktan kaçan CHP’de Kılıçdaroğlu’nun ekonomiyi son sıralara bırakması, “Demokrasi ve halkın iradesi” söylemlerini ilk sıraya alması fazla ilgi görmeyecektir.

 

İLK TURDA BİTER

Cumartesi günü Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, önceden belirlenen bir program  nedeniyle Konya’da olacağından çok istemesine rağmen “Kocaeli Medyası ve Bilge Şehir Kocaeli” söyleşisine katılamayacağını söylemek için aradı.

Nezaketine teşekkür ettikten sonra Cumhurbaşkanlığı seçimini ve CHP’nin adayı Muharrem İnce’yi sordum.

İlk sözü, “Hocam, 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanı seçimini partimizin adayı Sayın Cumhurbaşkanımız ile ilk turda alırız. Liderimiz Sayın Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk başkanı seçilir” oldu.

CHP’nin parti dışı aday arayışları, yapılan anketler ve kapısı çalınan isimler sonrası aday göstermeye karar verdiği Yalova Milletvekili Muharrem İnce ile ilgili yorumdan önce bakın ne dedi, “24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanı seçiminde AK Parti, İYİ Parti, HDP, SP, Vatan Partisi adaylarına baktığımızda tamamı genel başkanlar. Cumhurbaşkanları arasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yok. Bir partinin genel başkanı aday olmak yerine bir milletvekilini aday göstermesi kendisine ve partisine güvenemediğini göstermektedir. Özetle Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce’yi aday göstermekle seçime sayılı günler kala yenilgiyi kabul etmiş oldu.”

Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlık yarışında kendisini en ağır sözlerle eleştiren rakibi Muharrem İnce’yi aday göstermesi ile ilgili yorumlara “CHP’nin parti içi sorunlarına girmek istemem” dedi.

İnce’nin adaylığı ile ilgili şöyle konuştu, “Muharrem İnce ile TBMM Milli Eğitim Komisyonunda 2 dönem birlikte çalıştık. Kendisini iyi tanırım. 24 Haziran’da hiç şansı yok.”

 

*******************

KOCAELİSPOR’UN ÖDENEN BORCU

49 MİLYON+KDV Mİ, 2 MİLYON MU

 

Kocaelispor Kulüp Başkanı Bahri Yavuz ve yöneticiler geçtiğimiz günlerde buluştuğu taraftarlara Kocaelispor’un toplam borcunun 12 milyon olduğunu söylemiş.

“2017-2018 sezonunda ödenen borç miktarını açıklarken, “839 Bin 338 lira vergi, 1 milyon 101 bin 487 lira SGK borcu olmak üzere toplam 1 milyon 940 bin 826 TL borcu ödedik” demiş.

Gazetelerde okuduğum rakamlara inanamadım. Kocaelispor’un 52. Kuruluş yılı toplantısını takip eden arkadaşlara sorduğumda yazılanların doğru olduğu cevabını aldım.

Arşivimden Büyükşehir Belediyesi’nin Kent Konut marifetiyle 2016, 2017 ve 2018 yıllarında Bahri Yavuz’a KEV Başkanı olarak Kocaelispor borçları için verdiği miktarı çıkardım.

Bahri Yavuz’a 2016 yılında 850 Bin Euro+KDV ve 2 milyon TL vergi taksidi, 2017 yılında 36 milyon 123 bin700 TL, 4 milyon 500 bin TL, 2018 yılı başında 3 milyon 500 bin TL olmak üzere toplam 49 MİLYON TL + KDV ödeme yapılmış.

kocaelispor

KEV arsasının satışı karşılığı 250 yatak kapasiteli öğrenci yurdu yapmak koşulu ile KEV hesaplarına yatırılan 15 milyon TL de bu paraya dahil.

Kocaelispor Kulüp ve KEV Başkanı Bahri Yavuz’un açıkladığı rakam ile Büyükşehir Belediyesi tarafından ödenen rakam çelişkili.

Burnundan kıl aldırmayan, şeffaf olması gerekirken kapalı kapılar arkasında yönetimine dahi bilgi vermeyen Bahri Yavuz’un bu çelişkiye açıklık getirmesi lazım.

Kocaelispor Kulübünün vergi, SGK prim borçları, piyasaya ve futbolculara borcu ne kadardı.

Büyükşehir Belediyesinden KEV aracılığıyla Kocaelispor borçlarına karşılık kaç lira aldı, KEV’in kasasında kaç TL var.

Yalnız taraftarlara değil basın mensuplarının da karşısına geçip tek tek ayrıntılarıyla açıklamalıdır.

Öğrenci yurdu için gerekli para aylar öncesi KEV hesaplarına intikal etmesine rağmen bugüne kadar çivi çakılmamasının nedenleri de izah edilmelidir.

Bunu yaparken Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Genel Sekreter İlhan Bayram’a, Kent Konut Genel Müdürü Yalçın Özön’e kuru kuru da olsa bir teşekkür etmelidir.

 

****************

KONUŞAN TÜRKİYE “İN”

OKUYAN TÜRKİYE “OUT”

 

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ilk yıllarda “Çalışınca Oluyor” sloganını kullanıyordu.

Her yıl 230 bin kişinin ziyaret ettiği Bilim Merkezi, Türkiye’nin ilk ve tek Bilişim Fuarının yanı sıra son günlerde tanıttığı Kocaeli Türküleri ve Kocaeli Yemekleri ile “Bilge Şehir Kocaeli” ünvanı ile anılmaya başladı.

kitap-fuarı

İlki 2009 yılında gerçekleştirilen, 9 yılda 3 milyon 828 bin kişinin gezdiği

“Kocaeli Kitap Fuarı” Cumartesi günü kapılarını 10. Kez kitapseverlere açtı.

5-13 Mayıs 2018 tarihleri arası açık kalacak “Kocaeli Kitap Fuarı” kültürel, sosyal, ekonomik kazanımların yanında yazarlarla okuyucuları buluşturması nedeniyle fazlasıyla önemsiyorum.

Bilişim ve teknolojinin geliştiği, internet gazeteciliğinin yaygınlaştığı günümüzde 9. Cumhurbaşkanı rahmetli Süleyman Demirel, 1960’lı yıllarda kullandığı “Konuşan Türkiye” sloganını anımsadım.

Ve yıllardır konuşan Türkiye okumayı unuttu.

Allah’tan Bilge Şehir Kocaeli Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere birçok Büyükşehir Belediyesi düzenlediği Kitap Fuarları ile unutmaya başladığımız “Okuyan Türkiye” alışkanlığını geri getirdi.

Özellikle kitabı okumak için alan gençlerin ve çocukların “Kocaeli Kitap Fuarına” yoğun ilgi göstermesi “Konuşan Türkiye” sloganı ile gelişen teknolojiye rağmen “Okuyan Türkiye” umudumu arttırdı.

İbrahim Başkan başta olmak üzere “Kocaeli Kitap Fuarı” açılışını gerçekleştiren, Kocaelilileri kitap ve yazarları ile buluşturan yayınevlerini kutluyorum.

fuar

 

*******************

İYİ PARTİ’NİN MİLLETVEKİLİ

AKŞENER’E “İMZA” VERMEDİ

 

Cumhurbaşkanı seçimini; sistem değişikliği, aday belirleme yöntemi, milletvekili transferleri, parti ittifakları dahil seçim öncesi olduğu gibi seçim sonrası da tartışmaya devam edeceğiz.

Seçimin en çok konuşulan ismi İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, seçime ilkelerinden ve Cumhurbaşkanlığı adaylığından taviz vermeden giriyor.

Adaylığını, CHP’nin gönderdiği 15 milletvekili ile kurduğu grup kararı ile değil yasanın öngördüğü 100 bin imzayı YSK’ya vererek yaptı.

Cumhurbaşkanı aday başvurularının başladığı Cuma günü ilk 4 saatte 100 bin imzayı bulan Akşener’e memleketi Kocaeli’nde aralarında kayınvalidesi ve yakınlarının da olduğu 25 bine yakın partili seçim kuruluna giderek imza verdi.

akşenerimza

Ama İYİ Parti’nin grup kurması için genel başkanı Kılıçdaroğlu’nun talimatı ile CHP’den istifa ederek İYİ Parti’ye geçen Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet imza vermek için seçim kuruluna gitmedi.

TBMM’nin çalışkan, sevilen, siyasi hedefleri olan, Ankara’da siyaset yapmak isteyen Fatma hanımı genel başkanının Cumhurbaşkanı adaylığı için denen imza vermediğini sormak için aradım ama dönmedi.

Belli ki o engin hoşgörü sahibi, eleştiriye tahammüllü, Fatma hanımı yakınları başta olmak üzere tanımakta zorlanıyor.

Belki de “demokrasi görevinin” sona ereceği bugünlerde eski partisine dönmeye hazırlanan sayın milletvekili siyaset yaptığı partisine ihanet etmemek için susmayı, konuşmamayı, yorum yapmamayı tercih ediyordur.

Bu arada İYİ Parti Genel Başkanı Akşener de, aralarında Kocaelili hemşerisi Fatma Kaplan Hürriyet’in de bulunduğu CHP’den gelen milletvekillerine ihtiyacı olmadığını 100 bin imza ile aday olarak göstermiş oldu.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem