23 Temmuz 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Başkan Karaosmanoğlu’nun ‘Kocaeli ve AK Parti’ sevdası

Galip Ataman

02 Mayıs 2018 tarihli yazısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 Kasım 2019’da yapılacak seçimleri 1 yıl 5 ay 19 gün öne alarak ezberleri bozdu.

Muhalefetin hazırlıksız yakalandığı 24 Haziran’da 1 Cumhurbaşkanı, 600 milletvekili seçeceğiz.

Valiler, başkanlar, bürokratlar milletvekili olabilmek için görevlerinden istifa etti.

Başbakan Binali Yıldırım dahilbakanlar ve AK Partili milletvekilleri aday adaylığı başvurusunda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk kez uygulanacağı, TBMM’nin sadece yasama görevi yapacağı 27. Dönem milletvekilliği için rekor başvuru konuşuluyor.

Ama Büyükşehir belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Ben Kocaelili vatandaşlardan 5 yıl için oy istedim. 30 Mart 2014 öncesi meydanlarda açıkladığım projeleri, Kocaelililere verdiğim sözleri gerçekleştirmeden başkanlığı bırakmam” diyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla iletilen milletvekilliği adaylığını kabul etmedi.

30 Mart 2019 tarihinde başkanlık süresi tamamlandığında yeniden aday gösterilip gösterilmeyeceğini bilmeden, siyasi yaşamını “hoş bir seda” bırakarak noktalama olasılığını düşünmeden “devam” kararı aldı.

“Bugüne kadar hiçbir göreve talip olmadım ama bana verilen, üstlendiğim her görevi başarı ile yürüttüm. Sayın Cumhurbaşkanımız dahil herkesin takdirini, övgüsünü, beğenisini aldım. Seçimlere daha bir yıl var. 30 Mart 2019’da yapılacak başkanlık seçimine kadar ilk günkü heyecanla çalışmaya de3vam edeceğim” dedi.

Sizin anlayacağınız; Cumhurbaşkanı Erdoğan dahil AK Partililerin “abisi”, belediye başkanlarının “duayeni”, Kocaelililerin “babası”, öğrencilerin “öğretmeni”, bürokratların “ombudsmanı” Başkan Karaosmanoğlu milletvekili önerisini elinin tersiyle itti.

10 yıl Yuvacık, 14 yıl Büyükşehir olmak üzere toplam 24 yıl belediye başkanlığı, AK Partikurucuları arasında yer alarak bir dönem il başkanlığı yapan İbrahim Karaosmanoğlu, siyasilere tarihi bir ders verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “metal yorgunu” tanımına uyan Ankara, İstanbul, Bursa, Balıkesir Büyükşehirlerbaşta olmak üzere il ve belediye başkanları istifa ettirilirken İbrahim Karaosmanoğlu, çocuklarına ve torunlarına bırakacağı onurlu milletvekilliğine “hayır” diyerek bir kez daha sorumluluk anlayışını ve büyüklüğünü gösterdi.

KARAOSMANOĞLU-34

 

AYRILMAMA GEREKÇESİ

İbrahim Başkan ile milletvekilliği aday adaylığı teklifi sonrası konuştuğumda, “Hocam istifam söz konusu değil, görevimin başındayım. Şu anda da arkadaşlarla seçim tarihine kadar tamamlayacağımız projeler üzerinde çalışıyoruz” demişti.

Neden kabul etmediği gerekçelerini ve gelecek için siyasi düşüncelerini sormadım.

Ama yaklaşık 30 yıldır tanıdığım, gazeteci-siyasetçi kimliklerimizin dışında yıllar önce aynı okul çatısı altında görev yapan iki eğitimci ve dost olarak Sevgili Başkanın tahmin ettiğim gerekçelerini paylaşmak istiyorum.

Bir:Genel Sekreter İlhan Bayram’ın şantiye şefi gibi 7/24 gündeminde olan ve zamanından önce bitirilmesi için çaba harcadığı İzmit’in geciken olmazsa olmazı Kongre ve Kültür Merkezini açmak.

İki: Otogar-Sekapark arası tramvay güzergahınıPlajyoluna kadar uzatarak İzmitlilerin şehir içi yolculukta tercih ettiği konforlu, güvenli, seri, ucuz toplu taşıma hizmetinden Seka Devlet Hastanesi ile okullar bölgesine gideceklerin de yararlandığını görmek.

Üç:Kocaeli’nin en büyük spor kompleksi 7.500 seyirci kapasiteli Gebze Olimpik Spor Kompleksi ile Dilovası yarı olimpik yüzme havuzunun açılışını yapmak.

Dört: Okullarda planlanan spor salonlarını tamamlamak, Kandıra’ya yeni belediye,İzmit, Kartepe, Karamürsel, Gebze’ye itfaiye müdahale müfreze binaları sözünü tutmak.

Beş:Karamürsel Tünel Geçişi, Gölcük Yüzbaşılar Köprülü Kavşak, eski valilik binası yerine yapılan otopark ve kent meydanı  projelerini başlatmak.

Altı:16 yıllık başkanlığı döneminde hizmete açtığı binlerce proje arasında öne çıkanBilim Merkezi (Her yıl 230 bin kişinin ziyaret etti), Türkiye’nin ilk ve tek Bilişim Fuarı, Kitap Fuarı (9 yılda 3 milyon 828 bin kişi gezdi), Halk Üniversitesi KOMEK (326 branşta 515 bin kursiyere hizmet veriyor), Öğrencilere bilgisayar (9 yılda 260 bin öğrenciye dağıttı), 23 Nisan Dünya Çocukları Şenliği, SekaKağıt Müzesi, Gençlik Kampı, Engelli ve Yaşlıların Evde Bakımı projeleri ile zamanında “jübile” yapmak.

Yedi:30 Mart 2014 seçimleri öncesi “2014-2019 dönemi, ulaşım, şehircilik ve markalaşma dönemi olacak” diyerek start verdiği projelerinden bir ikisi hariç tamamının hayata geçirildiğini Kocaelililerle paylaşırken verdiği sözü tutmanın keyfini yaşamak.

erdoğan--karaosmanoğlu

 

PARTİSİNİ DÜŞÜNDÜ

İbrahim Başkan, “Yeni Türkiye’de senin desteğine, bilgi birikimine, deneyimlerine, tecrübelerine, ağabeyliğine ihtiyacım olacak” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın milletvekili teklifini kabul etmeyerek kendisini değil de partisini düşünerek olası sorunları da engellemiş oldu.

Bir: Büyük olasılıkla liste başı olacak, seçilme şansı olan bir adayın milletvekilliğini engelleyecekti.

İki: İstifa etmesinin ardından yapılacak Büyükşehir Belediye Meclisindeki başkanlık seçiminde yaşanacaklar seçim öncesi sıkıntılara neden olacaktı.

Üç: İstanbul’da Kadir Topbaş’ın yerine seçilen Mevüt Uysal, Ankara’da Melih Gökçek’in koltuğuna oturan Mustafa Tuna’nın bazı mega projeleri değiştirdiği gibi Kocaeli Büyükşehir Belediye başkanlığına seçilecek kişinin de MİA ve Çöp fabrikası projelerinde değişiklik yapma endişesi.

Dört: Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimi arifesinde, yerel seçimlere bir yıl kala İbrahim başkanın ayrılması Büyükşehir Belediyesinde yaşanacak sıkıntılar personel performansını düşürecekti.

Beş: 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçiminin tekrarı olmadığını bilen İbrahim Başkan, Büyükşehir Belediyesinin başında kalarak

Seçimlerin riske atılmasına gönlü razı olmadığını düşünmüştür.

SONUÇ: Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, milletvekili adaylığını kabul etmeyerek kendisine yakışanı yapmanın ötesinde Kocaelililere verdiği hizmet sözünü son bir yılda gerçekleştirmek ve partisinin 24 Haziran seçiminde başarısına gölge düşürülmesini engelledi.

 

**************************

 

FİKRİ IŞIK, ADAY

GÖSTERİLMEYECEK

 

22 Temmuz 2007 tarihinde milletvekili seçilen,29 Aralık 2013’ten itibaren

Kurulan hükümetlerde bakanlık yapanbaşbakan yardımcısı Fikri Işık, 24 Haziran’da yapılacak 27. dönem milletvekilliği aday adaylığına başvurdu.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tüm bakan ve milletvekillerinin aday adaylığı başvurusu yapmasını isterken Fikri Işık gibi deneyimli, liyakatli, sadakatli bakanların listelere yazılmayacağını bilmeyenler konuşuyor.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlar Fikri Işık’ın 24 Haziran’da milletvekili olacağını yazıyor.

Bir kez daha söylüyorum; Sayın Işık, aday adaylığına başvurmuş olsa da 27. dönem milletvekili adayı gösterilmeyecek.

İlk kez uygulanacak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde bakan olabilir, 30 Mart 2019 seçimlerinde Büyükşehir Belediye başkan adayı olabilir.

ışık

 

****************

GTÜ’DEN KAYAN “YILDIZ”

ASELSAN’I AYDINLATIYOR

Yıldız Teknik Üniversitesi rektör Yardımcısı iken 18 Kasım 2014 tarihinde

Gebze Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan Prof. Dr. Haluk Görgün, 4 yıl dolmadan kariyerinin zirvesine çıkmayı başardı.

AR-GE, Inovasyon, Endüğstri 4.0 ve Girişimcilik, Sanayi ve Teknoloji İşbirliği projeleri ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere herkesin  övgüsünü ve takdirini aldı.

Haluk hocanın rektörlüğü döneminde akademik ve bilimsel başarılarıyla dünyada ünlenen GTÜ, Türkiye’nin en yenilikçi ve girişimci 3. üniversitesi oldu.

Aselsan Yönetim Kurulu Başkanlığı ve genel müdürlüğüne atanan Haluk hoca hafta sonu GTÜ’den ayrılırken aldığı en büyük ödül; öğrencilerin, hocaların, Organize Sanayi Bölgeleri yöneticileri ile sanayicilerinyaşattığı duygu dolu dakikalar ve söyledikleri övgü dolu sözlerdi.

Gebze Teknik Üniversitesi’ni ışıltısıyla zirveye taşıyan “yıldızı”bundan sonra Aselsan’ı aydınlatacak.

Gebze’yi ve bölgeyi “Teknoloji Üssü” yapan Haluk hocanın gitmesiyle GTÜ boynu bükük kalırken Aselsan ve Türkiye büyük bir değer kazandı.

gtü

 

**************

VEFANIN FOTOĞRAFI

 

24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanı seçimi öncesi 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün çıkışı, çizdiği zikzaklar ve pes etmesi bana “vefa” sözcüğünü hatırlattı.

Dışişleri Bakanlığı, Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı dahil oturduğu koltuklara ve sahip olduğu ünvanlara 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın

ikramı ile ulaşan 11. Cumhurbaşkanı Gül vefasız çıktı.

24 Nisan 2007 tarihinde; Dönemin Başbakanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan,TBMM Grup toplantısında Cumhurbaşkanı adayını açıklarken “Partimizin Cumhurbaşkanı adayı, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı kardeşim Abdullah Gül’dür” demişti.

7 Mayıs 2017 tarihinde; 12. Cumhurbaşkanı Erdoğan 91. Yaşında vefat eden Ahmet Hamdi Gül’ün KayseriMelikgazi Cami-i Kebir’de kılınan cenaze namazında 11. Cumhurbaşkanı Gül’ü yalnız bırakmamış, tabutu önünde birlikte gözyaşı dökmüştü.

Sayın Gül ne yaptı? Kendisini “Kardeşim” diyerek Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturtan Recep Tayyip Erdoğan karşısına 24 Haziran’da yapılacak seçimde Cumhurbaşkanı adayı olmak için nabız yokladı.

Beklenen ilgiyi göremeyip, istediği desteği alamayınca Erdoğan karşısında meydana çıkmadan “havlu” attı, erken “pes” etti.

11. Cumhurbaşkanı Gül’ün “vefa” anlayışı buymuş!

VEFA-ERDOĞAN-GÜL

***************

 

ÖZCAN KAN FEN LİSESİ

VE MÜDÜRÜ, NAİPOĞLU 

Günümüzde; Öğretmenler itibarsızlaştırılırken okul müdürleriliyakata göre değil de sendika ve parti rozetine göre belirleniyor.

Eğitim sorunlarını dert edinen, başarı çıtasını yukarılara çıkarmak için elini taşın altına koyan, özveriyle çalışan müdür sayısı da azaldı.

O müdürlerden biri;Atılım, Tüpraş 50. Yıl, Gazi Anadolu Liselerinden sonra23 Eylül 2014 tarihinden buyana Şehit Özcan Kan Fen Lisesi Müdürlüğü yapan Ali Paşa Naipoğlu.

Milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik’in performansı ve başarısı ile dikkatini çeken Ali Paşa’yı yıllar öncesi tanıdım.

ALİPAŞA

Özlediğim, takdir ettiğim öğretmen ve müdür profilinin son örneği Ali Paşa önceki yıllarda görev yaptığı liselerde olduğu gibiŞehit Özcan Kan Fen Lisesinde de bir ilk’e imza attı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü daha yakından tanımaları amacıyla öğretmenler kurulu kararıyla 9. Sınıf öğrencilerini 23 Nisan’da Anıtkabir’e, 19 Mayıs’ta Çanakkale’ye götürüyor.

TEOG yerine uygulanacak LGS’ye girecek 600 ortaokul 8. Sınıf öğrencisi için kaymakamlık onayı ile deneme sınavı yapacak.

Özel girişimi ile pansiyon sorununu çözen müdür Naipoğlu, geçtiğimiz günlerde okulunu ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’dan“Çim Halı Saha” sözü aldı.

Görev yaptığı tüm liselerde bilgisi, birikimi, deneyimi, disiplini, farklılığı ile yarattığı farkındalıkla tüm müdürlere ve öğretmenlere örnek gösterilen eğitim ordusunun başarılı yöneticisi Ali Paşa Naipoğlu’nu kutluyorum.

ALİPAŞA-ÖĞRENCİLER

*****************

SOYADI GİBİ “ÖRNEK”

ASKER VE KOMUTANDI

 

Emekli Oramiral Özden Örnek önceki gün 75 yaşındayken vefat etti.

İzmitli olan ilk ve ortaokulu İzmit’te okuyan T. C. Donanmasının her kademesinde görev yapan, Özden Örnek soyadı gibi “örnek” bir askerdi.

Milli Gemi Projesini başlatan, Karadeniz’i NATO’ya kapatan Özden Paşayı

2001 yılında Gölcük Donanma Komutanı iken tanıdım.

Sonraki yıllarda Gelibolu adlı belgesele imza atan, Devrim Arabaları, Kaybedenler Kulübü, Labirent, Senin Hikayen ve Sen Benim Herşeyimsin adlı sinema filmlerini yöneten oğlu Tolga Örnek ile zaman zaman sohbet ettik.

Türk Silahlı Kuvvetlerine sızmaya çalışan çete tarafından kumpasa uğrayan, 2007 yılında yayımlanan “Darbe Günlükleri” nedeniyle soruşturma geçiren, Balyoz davasından 41 ay cezaevinde kalan Örnek41 ay cezaevinde yattıktan sonra balyos davasından beraat eden Özden Paşa’ya Allah’tan rahmet diliyorum.

g1

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem