23 Nisan 2019 Salı
Sabitzade
Ozan Özgenç

Ozan Özgenç

oozgenc@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kahraman ve Kocaeli gençliği hak ediyor

Ozan Özgenç

01 Mayıs 2018 tarihli yazısı

24 Haziran erken seçimlerinin ilanının ardından tüm partilerde başlayan aday adayı hareketliliğini elbette ben de takip ediyorum.

Görülen o ki yine en hareketli parti, Adalet ve Kalkınma Partisi olacak.

Öyle ki önce akşam dolması gereken başvuru süresi, yoğun talep nedeniyle 2 Mayıs’a ertelendi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nde ise başvuru süresi henüz dün başladı.

Onlarda da tahmin ediyorum önemli sayıda başvuru olacaktır ama AK Parti Kocaeli’de önceki akşam başvuru sayısı 85’i bulmuştu bile.

Bu kadar aday adayının hepsinin aday gösterileceklerine kendilerinin de inandığını söylemek güç aslında.

Ama başvuran herkesin aklının köşesinde muhakkak bir takım hedefleri var.

Bu kadar aday adayı içinde benim en dikkatimi çeken adaylık, AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Emre Kahraman’ın adaylığı oldu.

Henüz 30 yaşında genç bir partili olan Emre Kahraman, 15 Şubat 2015 yılından beri İl Gençlik Kolları Başkanlığı görevinde.

Gençlik kolları partilerin ağır işçileridir.

O tarihten beri 7 Haziran ve 1 Kasım genel seçimleri ile 16 Nisan referandumunda teşkilatın başındaydı.

Partisi içinde yapılan Teşkilat Performans Sistemi değerlendirmesinde, başında olduğu Kocaeli gençliği 12 aydır birinciliği kimseye kaptırmadı.

27 Ocak’ta yapılan İl Gençlik Kolları Kongresi’ne, Cumhurbaşkanı Erdoğan da katılarak bir nevi başarılarını tebrik etti.

Bildiğim kadarıyla Zonguldak, Tekirdağ dahil dört ilden daha gençlik kolları başkanı aday olmuş.

Teşkilat olarak baktığınızda Kocaeli, bu ödülü diğer illerden fazla hak ediyor.

Seçilme yaşının 18’e indirildiği Türkiye’de, Emre Kahraman gibi enerjik isimlerin, tüm partilerden aday gösterilip meclise girmesini isterim.

Bu kadar aday adayı içinde, kaç tane gencin aday gösterileceğini de özellikle merak ediyorum.KAHRAMAN-DİLEKÇE

 

**********************

İzmit Ortaokullu Örnek Paşa

 

Erken seçim gündeminin tüm vaktimizi örttüğü şu günlerde, bir vefat haberi kısa süreliğine de olsa sıyrılıp önümüze geldi.

2000’li yılların siyasal sisteminin adeta vebası olan, hatta bugün futbol sahalarında yaşanan ayıpları örtmek için dahi kullanılan “kumpasın” en büyüklerinden biri, balyoz adıyla FETÖ tarafından yıllar önce kurulmuştu.

2007 yılında Nokta dergisi tarafından Özden Örnek’e ait olduğu iddia edilen günlükler yayınlanarak, darbe planı yaptığı iddia edilen bazı üst düzey komutanlar “Balyoz Darbe Planı” ve “Ergenekon Terör Örgütü” suçlamalarıyla karşı karşıya kalmışlardı.

O kumpasın merkezinde yer alan ve geçtiğimiz gün vefat eden dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek, 1943 İzmit doğumlu parlak bir öğrenciydi.

Üç ay önce oğlu Burak Örnek’i kanser nedeniyle kaybeden Özden Örnek’in ölüm haberini duyunca, Galip Ataman hocamızın kaynaklarından da yararlanarak yıllar önce hazırladığım İzmit Lisesi ve Ortaokulu haberini hatırladım.

özden-örnek

Hakkındaki davalardan beraat eden, içimizden çıkan biri olarak pek çoğumuzun tanımadığını düşündüğüm Özden Örnek’le ve yakın geçmişle ilgili, merak edenlere birkaç küçük detay vermek istedim.

Yıllar sonra Donanma Komutanı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığına kadar başarıyla ilerleyen Örnek’in kariyeri, bırakın okul bulmayı, kitap bulmanın bile çok güç olduğu 1950 yılında Sümer İlkokulu’nda başlamıştı.

İzmit Yeni Doğan’da çocukluğunu geçiren Özden Örnek, ardından 1 Eylül 1954 tarihinde 900 okul numarasıyla İzmit Ortaokulu’na kaydolmuş ve 1957 yılına kadar okuduğu okuldan PEKİYİ dereceyle mezun olmuş.

darbe-gunlukleri-ozden-ornek

Ondan sonra Deniz Lisesi ile birlikte, çocukluğunda çok istediği askerlik kariyerine yönelen Özden Örnek’in, İzmit Ortaokulu dönemine ait karnesi de çok parlakmış.

1950 yılında İzmit Sümer İlkokulu’nda başlayan parlak kariyeri, 2005 yılında emekliliğine kadar süren Özden Örnek’in mücadelesi ise, hakkındaki davalara karşı önceki güne kadar sürdü.

İzmit’te doğup büyüyen, 2012 yılında Balyoz Darbe Planı davasından 20 yıl ceza alan, en sonunda hakkında verilen karara göre tüm suçlamalardan beraat ederek bu dünyadan göçen Özden Örnek Paşa’ya Allah’tan rahmet diliyorum.

IMG_5697

 

-------------------------------------

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi