21 Temmuz 2019 Pazar
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Cumhurbaşkanı Erdoğan Fikri Işık’tan vazgeçemez

Galip Ataman

30 Nisan 2018 tarihli yazısı

Erken seçim tarihinin 24 Haziran olarak açıklandığı günlerde kamuoyu, 3 dönem milletvekili seçilen 4’ü bakan 22 ismin yeniden aday gösterilip gösterilmeyeceğini merak etmeye başlamıştı.

O günlerde Sayın Işık’a yeni dönemde ne yapacağını sorduğumda cevabı, “Hocam, Sayın Cumhurbaşkanımız ile AK Parti’nin kurulduğu günden buyana kader birliği yaptık, birlikte çalıştık. Sayın Cumhurbaşkanımızın değerlendirmesini almadan bir şey söylemem erken olmanın ötesinde benim siyasi terbiyeme de ters düşer” demişti.

Kamu görevlileri istifalarının tamamlandığı, milletvekili aday adaylığı başvurularının devam ettiği cuma akşamı, Cumhurbaşkanlığı’na yakın bilgisine ve istihbaratına güvendiğim saygın bir dostum aradı.

Herkesin merak ettiği haberi verirken, “Galip Bey, Sayın Cumhurbaşkanımız Sayın Başbakanımızla görüştü. Tüm bakanların ve milletvekillerinin adaylık başvurularını yapmalarını istedi” dedi.

Bugüne kadar beni hiç yanıltmayan, haber kaynakları sağlam dostumun paylaştığı bilgiyi saat 22.41’de gazetenin internet sitesinden paylaştım.

Türkiye, “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi”nden sadece Sayın Fikri Işık’ın milletvekili adaylığına başvuracağı haberi ile birlikte 3 dönem kuralının 24 Haziran’da yapılacak seçimde uygulanmayacağını da öğrendi.

3 dönem kuralı, erken seçim kararı sonrası 1 Kasım 2015 tarihinde yapılan 26.dönem milletvekili seçiminde de uygulanmamıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aldığı karar doğrultusunda 3 dönem kuralından kurtulan aralarında Sayın Fikri Işık’ın da bulunduğu 4 Bakan, 2 TBMM Başkanvekili, 1 Grup Başkanvekili, 2 Genel Başkan Yardımcısı ve 13 Milletvekili ve AK Parti’nin 294 milletvekili adaylık başvurusunda bulundu.

cumhurbaşkanı-ışıkkk

 

ERDOĞAN VAZGEÇMEZ

1923 yılından buyana zaman zaman kesintiye uğrasa da 98 yıldır devam eden Başbakanlık Hükümet Sisteminden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçmeye sayılı günler kaldı.

Sayın Fikri Işık, 54 gün sonra tarihe adını T.C. Hükümetlerinin son Başbakan Yardımcısı olarak yazdıracak.

22 Temmuz 2007 tarihinde başladığı milletvekilliği ve 29 Aralık 2013’ten itibaren üstlendiği hükümet üyeliğini şerefli, onurlu, başarılı bir şekilde yürüten siyasetçi olarak hatırlanacak.

Bu arada 27. dönem milletvekilliği başvurusunu fırsat bilen bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlar eleştirecek.

10 yıl 9 ay 2 gün milletvekilliğinin son 4 yıl 5 ay 25 gününü bakan ve başbakan yardımcısı olarak geçiren Sayın Işık’ın siyasi başarılarını görmek istemeyenler saldıracak.

FETÖ/PDY Terör örgütünün 15 Temmuz’da kalkıştığı darbe girişiminin başarısız olmasında dönemin milli savunma bakanı Fikri Işık’ın Akıncı üssünü bombalama emrini verdiğini bilmeyenler konuşacak.

Varsın Sayın Işık’ın başarısını kıskananlar bakanlığının sona ereceğini düşünerek eteklerindeki taşı döksün.

1 Kasım 2015’te 3. dönem dolmuşken 27. dönem milletvekili listesinin başına yazan, bakan ve başbakan yardımcısı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan Fikri Işık’tan vazgeçmeyecektir.

Siyasi manevra ile tüm bakanlar ve milletvekillerinden 3 döneme bakmaksızın milletvekili aday adaylığı başvurusu yapmasını isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kader birliği yaptığı Fikri Işık’ı yarı yolda bırakmayacaktır.

Başarılarını, Kocaeli’ne ve Türkiye’ye kazandırdıklarını bildiği, kurulan her hükümette görev vererek dava arkadaşı olduğunu kanıtladığı Fikri Işık’ı 1. Cumhurbaşkanlığı Hükümetinin ilk bakanlar kuruluna alarak vefasını gösterecektir.

 

IŞIK HEP HATIRLANACAK

1923 yılından buyana zaman zaman kesintiye uğrasa da 98 yıldır devam eden Başbakanlık Hükümet Sistemi 24 Haziran’da sona erecek.

T.C. Hükümetlerinin son başbakan yardımcısı Fikri Işık, hoş bir seda bırakarak ayrılmaya hazırlanırken Kocaeli’ne kazandırdıklarıyla hatırlanacak.

Geliniz, Sayın Işık’ın Ankara’da kurduğu özel ekiple takipçiliğini yaparak Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve milletvekillerinin de desteği ile hizmete girmesine öncülük ettiği projelerden öne çıkanlara bakalım.

ışık-karaosmanoğlu

Bir: Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı iken GYTE’nin Gebze Teknik Üniversitesine dönüştürülmesi ve yapılandırılması.

İki: Önceki Bakanlardan Nihat Ergün’ün başlattığı “Bilişim Vadisi” projesinin hayata geçmesi, gelişmesi, bölgenin teknoloji üssü olması.

Üç: Milli Savunma Bakanı iken yer fakiri Kocaeli’nde özellikle Darıca ve Gebze’nin akciğeri olarak bilinen askeri alanları hazine ve Büyükşehir’e kazandırarak koruması.

Dört: Şehir Hastanesi, Kocaeli Devlet Hastanesi, Gölcük Devlet Hastanesi, kandıra Devlet Hastanesi yeri ile inşaatın başlaması ve tamamlanması.

Beş: Kocaeli, Gebze ve Gölcük Adalet sarayları ile Vergi Dairelerinin yer sorununun çözümü.

Altı: Eğitimci kimliği ile il başkan yardımcılığından başlayan okul ve derslik yapımına verdiği destek, öğretmen açığının giderilmesi için bazı ilçeleri “Zorunlu Hizmet Bölgesi” kapsamına aldırması.

Yedi: Yenimahalle’deki cezaevinin yıkılarak arsasının milli eğitime geçmesi ve “Eğitim kampüsü” yapılması.

Sekiz: Hayırsever sanayici ve işadamlarının fazla ilgi göstermediği son dönemde 2019’da tüm okullarda tekli eğitime geçilebilmesi için okul ve dersliklerin devlet olanaklarıyla yapılması.

Dokuz: İl başkanlığında takip ettiği Arızlı Konutları ile bakanlığı döneminde yakından ilgilendiği “Gazeteciler Basın Sitesi”.

On: Otogar başta olmak üzere Karayolları sorumluluğundaki tüm köprülü kavşaklar ile Kandıra Yolunun duble hale getirilmesi.

On bir: Yüksek hızlı tren, banliyö treni, Gebze-Köseköy metrosu, İstanbul Marmaray-Gebze bağlantısı, Kuzey Otoyol yapımı dahil ulaşımla ilgili projelerin hızlandırılması için çaba harcaması.

On iki: Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir ve ilçe belediyelerin başlayan projeleri önündeki engellerin giderilmesi ve hızlandırılması.

 

IŞIK’IN SİYASİ YAŞAMI

AK Parti’nin kuruluşundan itibaren il başkanlığı, milletvekilliği ve hükümette en fazla süre kalarak “rekor” kıran Fikri Işık 20 yıllık siyasi yaşamındaki başarı grafiği.

İmam hatip lisesi mezunu olarak ODTÜ’de okuyan Işık, 1989 yılında aldığı ODTÜ diploması ile matematik öğretmenliğine başladı.

Siyasetle, 1999 yılında Fazilet Partisinden Hereke Belediye Başkan adayı olarak tanıştı.

20 Ekim 2001’de Ak Parti Kocaeli kurucu il yönetim kurulu üyesi ve AR-Ge’den sorumlu il başkan yardımcısı oldu.

Nihat Ergün’ün 3 Kasım 2002 seçimlerinde milletvekilliği için istifa etmesinin ardından AK Parti il başkanlığı koltuğuna oturdu.

İki dönem il başkanı seçilen Işık, 22 Temmuz 2007 seçimlerinde 23. Dönem milletvekili seçildi.

24, 25, 26. Dönem milletvekilliği olarak siyasi yaşamını sürdürürken TBMMMilli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanlığı, AK Parti Bölge koordinatörlüğü, AK Parti Genel merkez Teşkilat Başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu.

29 Aralık 2013 – 24 Mayıs 2016 tarihlerinde T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 24 Mayıs 2016 – 19 Temmuz 2017 tarihlerinde T. C. Milli Savunma Bakanlığı görevlerini başarıyla sürdürdü.

Halen Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı olarak görev yapıyor.

 

**************

AK PARTİ’NİN VEFASI

CHP’NİN VEFASIZLIĞI

 

24 Haziran’da ilk kez uygulanacak “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” için sandığa gideceğiz.

Yürütme görevini de üstlenerek Türkiye’yi yönetecek Cumhurbaşkanı ile sorumluluğu yasa çıkarmakla sınırlı olacak 600 milletvekili seçeceğiz.

Yeni sisteminin kabul edildiği 16 Nisan Anayasa referandumu öncesi ve sonrası olduğu gibi 1 yıl 5 ay 9 gün öne alınan seçime giderken de ortalık toz duman.

Günlerdir partilerin, liderlerin, makam ve mevki sunulan siyasilerin “vefaları ve vefasızlıkları” tartışılıyor.

Ankara’da; AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Türkiye’yi yönetmeye talip olduğu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yarıştan kaçtığı konuşuluyor.

ceyhan-sarıbay

Sizin anlayacağınız; sandığa ittifaklar, iddialar, hülleler, vefasızlıklar, meydan okumalar, yarıştan kaçma söylemleri gölgesinde gidiyoruz.

Kocaeli’n gündemi ise AK Parti’nin vefası, CHP’nin vefasızlığı.

CHP’den başlayalım:

9 Eylül 1923 tarihinde kurulan, 2023’te “dalya” demeye hazırlanana CHP’nin bir asra yaklaşan siyasi yaşamına baktığımızda seçilen ya da atanan Kocaeli il başkanlarından görevde iken milletvekili olanına rastlamadım.

Çok eskilere gitmeyeceğim. AK Parti’nin kurulduğu 2001 yılından buyana görev yapan il başkanları Rıdvan Alkan, İbrahim Aydın, Ferhan Şensoy, Yalçın Kuşkan, Cevdet Barış, Sefa Sirmen, Cengiz Sarıbay ile yetineceğim.

Saydığım isimlerin tamamı il başkanlığından milletvekilliğine geçmek için çok çalıştılar.

Aday adayı olanlar seçilemeyecek sıralara konurken bazıları ilk 3 sıra garantisi alamadığı için başvuruda bulunmadı.

CHP, ön seçim yerine merkez yoklaması ile ithal adayları liste başı yazdı, il başkanlarını seçilemeyecek yerlerden aday gösterdi.

Milletvekili olmak istediğini aylar öncesi açıklayan CHP il başkanı Cengiz Sarıbay, 24 Haziran’da yapılacak seçim öncesi listenin ilk sıralarında sözü alamayınca aday adayı olmadı.

Sarıbay, önceki seçimlerde de il başkanı iken milletvekili adayı olmuş, listelerin sonlarında yazıldığı için seçilememişti.

AK Parti il başkanlarına baktığımızda;

Kurucu il başkanı Nihat Ergün ilk seçimde milletvekili ve bakan oldu.

İbrahim Karaosmanoğlu, 3 dönemdir Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğunda oturuyor.

Fikri Işık, milletvekili seçildi, bakan ve başbakan yardımcısı olarak rekora imza attı.

Zeki Aygün, milletvekilliğinin yanı sıra GİK üyesi yapıldı.

AK Parti’deki gelenek, 7 Haziran ve 1 Hasım 2015 seçimlerinde aday gösterilmeyen Mahmut Civelek’in yol kazası ile bozuldu.

Şemsettin Ceyhan, 24 Haziran’da yapılacak seçim öncesi il başkanlığından istifa

Etti. Ceyhan’ın ilk 5’te yer alması bekleniyor.

 

******************

 

AK PARTİ’DE ANKARA’DAN

SÜRPRİZ ADAY, NURTEN GÜNGÖR

 

AK Parti’de bakanlar, milletvekilleri, il başkanı 3 döneme bakılmaksızın 24 Haziran seçiminde görevlerinden istifa ederken listeye Ankara’dan sürpriz bir isim eklendi, Nurten Güngör.

Kocaelililerin pek tanımadığı, Kocaeli’nde pek görmediği Nurten hanım, ilk, orta, lise öğrenimini İzmit’te tamamlamış.

Şemsettin Ceyhan’ın il başkanı seçildiği 25 Şubat’ta genel merkez kontenjanından Büyük Kongre delegesi seçilmiş.

nurten

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları MKYK ve MYK üyesi olan, Halkla İlişkiler Başkanlığı yapan Nurten Güngör, 1987 yılında Refah Partisi’nde Kadın Kolları Tanıtım ve Medya Başkanı, 1993-1995 Kocaeli Refah Partisi Kadın Kolları Merkez İlçe Başkanlığı yapmış.

2007 ve 2011 seçimlerinde AK Parti Milletvekili adayı olan, halen Çalık Enerji Grubu koordinatörlüğünü yapan Halıdereli Ahmet Şadi Güngör’ün eşi olan Nurten hanım ile önceki gün konuştum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan övgü ile bahsetti, geçmişteki ve bugünkü siyasi çalışmalarını anlattı, 24 Haziran’da milletvekili aday adayı olmak istediğini söyledi.

Kocaelililer için sürpriz olan ama AK Parti Büyük Kongre delegesi seçilen Nurten hanımın adaylığı bana 25 ve 26. Dönem milletvekili seçilen Radiye Sezer Katırcıoğlu’nu hatırlattı.

Nurten hanım da Radiye hanım gibi Kocaelili ama Ankara’da yaşıyor, ilk, orta ve meslek lisesini İzmit’te okumuş.

Radiye Sezer Katırcıoğlu gibi AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları MKYK ve MYK üyesi.

Katırcıoğlu gibi Kocaelili ama 7 Haziran 2015 seçimlerinde Ankara’dan sürpriz şekilde aday olmuştu.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem