25 Haziran 2019 Salı
Mustafa Kalabalık

Mustafa Kalabalık

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

120 kandil simidi…

Mustafa Kalabalık

29 Nisan 2018 tarihli yazısı

Kandil, geceleri namazların kılındığı, Kuran-i Kerimin okunduğu, duaların yapıldığı ve salavat-ı şerifelerin bolca getirildiği gecelerdir...

 

Mübarek kandil günlerinin vazgeçilmez güzelliklerinden, güzel adetlerinden birisi de kandil simididir.

 

Manevi güzelliklerin yaşanması gereken, yaratana şükretmenin, sevgi, saygı, hoşgörü, yardımlaşmanın en güzel ve en samimi duygularla paylaşılması beklenen kandil günlerinin ve gelenekselleşmiş kandil simidinin, bazen insanların yaşamında inanılmaz olumsuzluklara sebep olabileceğine inanır mısınız?

 

Sadece “120 Kandil Simidi”nin, insanın yaşamını nasıl ansızın değiştirdiğini, varlıktan yokluğa, sevgiden öfkeye, vefadan vefasızlığa, intikam duygusuna dönüştürdüğünü bu satırlara sığdırmam da mümkün değil, yaşanmışları değiştirmemde.

 

Nereden aklıma geldi şimdi bu! Nerden olacak, zatı muhteremin birisinin siyaset meydanına fiili olarak adım atmasına yönelik haberlerini okuduğumdan…!

 

Allah gönlüne göre versin..!

 

* *

 

Hak yolsuzluğu

 

Toplumumuz için çok önemli olan bir inançtır “kul hakkı”.

 

Çoğumuzun dilinden düşürmediği “tüyü bitmemiş yetim hakkı” sözünden, sadece hayatta olanların değil, henüz dünyaya gelmemiş insanların bile gelecekten hakları olduğunu anlamaz mıyız?

 

Onun için de “bu ülkeyi bize atalarımızdan kalan miras değil, torunlarımızın emaneti” olarak görmez miyiz?

 

Hangi hak veya haksızlıklar kul hakkı olarak adlandırılmaktadır veya adlandırılmalıdır sizce?

 

Bizleri doğrudan ilgilendirmeyen konularda nasıl bir hak söz konusudur ki, daha dünyaya gelmemişken emanetimiz olsun!

 

Günlük yaşantımızda, özellikle “siyaset”, “bürokrasi” ve “kamu düzeni” içerisinde sıkça işittiğimiz, bir çoğumuzun kesin bir dille kabul etmediği, lanetlediği bir söz olan “yolsuzluk” denilince ne anlıyoruz peki?

 

Yolsuzluk sadece siyasette, bürokraside ve özellikle kamu ihalelerindeki mal ve hizmet alım-satımlarında görülmeye alışılagelmiş maddi kazanç sağlama mıdır?

 

“Yolsuzluk”, sadece toplum nezdinde kabul görmüş anlamıyla sınırlı değildir. Bizlere bilerek veya bilmeyerek öğretilen, aşılanan “yolsuzluk yapanlar zümresi”, hepimizin malumu ortak düşünce ürünü siyasiler ve kamu çalışanları üzerinde yoğunlaşmaktadır.

 

Hiçbir şey üretmeden, bildiklerinin üzerine yenilikler katmadan, değişimleri iyi okuyup uyum sağlayamadan, ülke imkanlarını sınırsızca kullanmak..

 

Halkın hizmetine sunulması gerektiği halde sunulmayıp, yanlış yerlerde kullanılan, ülke nimetlerinden sorumlu olanların sorumsuzca yaptıkları harcamalar ve özellikle en büyük değerimiz olan “zamanımızı çalmak”..

 

Başarıları karşılığında değil parayla diploma sahibi olmak, sadece yıllarını doldurarak rütbelerini ve makamlarını aksatmadan almaya devam edenlerin hizmetinde olan kamu imkanları..

 

Anadan, babadan, ağabeyden, dünürden, kardeşten gelen bir döngü üzerine elde edilen mevki, makam ve sunulan her çeşit fırsatlar..

 

Hepsi de bal gibi hak yolsuzluğudur bence...

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
Etçi Beyler konak_dr Davetiyem