21 Temmuz 2019 Pazar
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İzmit merkezde 40 bin nüfuslu 9 mahallede ‘hiç ilkokul’ yok

Galip Ataman

25 Nisan 2018 tarihli yazısı

Gelmiş geçmiş hükümetlerin ve milli eğitim bakanlarının eğitimin kalitesinin arttırılmasında başarılı olduklarını söyleyemiyorum.

Sık sık değişen yönetmelikler, müfredatlar ve sınav sistemleri sonrası “yarış atı” gibi ezbere dayalı bilgilerle yetiştirilen öğrencilerin başarı çıtasını yukarı çıkardıklarını savunamıyorum.

Okul ve kurumların başına liyakatlı, özverili çalışan, sorumluluk alan yöneticilerin atandığını iddia edemiyorum.

Dijital dünyaya entegre olan öğrencilerin teknolojiyi kullanmanın yanında bilgileri paylaşarak, öğrendiklerine kodlayarak ve programlayarak ürettiklerine ihtimal vermiyorum.

Ama Kocaeli’nin özellikle önceki Valiler Erdal Ata ve Ercan Topaca döneminde okul ve derslik yapımında ilk sıraya oturduğunu paylaşabiliyorum.

Başbakan Binali Yıldırım’ın “2018-2019 Eğitim Öğretim Yılında tüm eğitim kurumlarında tekli eğitime geçilecek” talimatı sonrası Vali Hüseyin Aksoy’un okul ve derslik eksiklerini gidermek için önlem aldığını biliyorum.

Milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik’in özel çabalarıyla 2019’da tüm okullarda tekli eğitime geçileceğine inanıyorum.

2019’a aylar kala valilerin öncülüğünde, milli eğitim müdürlerinin takipçiliğinde, hayırsever sanayici ve iş adamlarının katkılarıyla okul ve derslik sorunu çözülmüş olacak.

 

9 MAHALLE OKULSUZ

Kocaeli; okul ve derslik yapımında Türkiye iller sıralamasında ilk sıraya oturacak, 2019’da tüm okullarda tekli eğitime geçecek.

Ama İzmit’in merkezinde, 40 bin kişinin yaşadığı 9 mahallede ilkokul yok.

Kozluk, Orhan, Akçakoca, Hacı Hasan, Kemal Paşa, Tepecik, Veliahmet, Terzi Bayırı, Turgut mahallerinin ilkokul çağındaki öğrencileri okumak için başka mahallelerdeki okullara gitmek zorunda kalıyor.

Örneğin; Karabaş Mahallesindeki Ulugazi İlkokulu, Hacı Hızır Mahallesindeki Hızır Reis İlkokulu, Yenidoğan Mahallesindeki Mehmetçik ilkokuluna gitmek zorunda kalıyor.

Ya da anne ve babalar çocuklarını özel okullara gönderiyor.

Biliyorum, bilgi sahibi olmadan fikir sahipleri çıkıp, öğrencilerin Akçakoca İlkokuluna gitmesini söyleyecek.

Söyleyecek de 9 öğretmenin görev yaptığı, 130 öğrencinin öğrenim gördüğü 8 derslikliAkçakoca İlkokuluna 9 mahalledeki 600’ün üzerindeki çağ nüfusu nasıl okuyacak?

İzmit’in en eski yerleşim bölgesi merkezdeki 9 mahallede ilkokul bulunmazken Yenimahalle, Gültepe, Yenidoğan, Serdar, Zabıtan Mahallelerinde Türkan Dereli, Mehmetçik, Ziya Gökalp, Yenimahalle ilkokulları var.

40 ilkokul bulunan İzmit’te doğusu ve batısı şanslı iken merkezdeki 9 mahallede ilkokul olmaması düşündürücü.

 

BU DURUMA NASIL GELİNDİ

Önceki yıllarda 9 mahallenin ilkokul çağındaki çocukları, 50. Yıl Cumhuriyet, Seka, İnkilap İlkokullarına gidiyordu.

Başka mahallelerde oturanlar çocuklarının özellikle Cumhuriyet İlkokuluna kayıt ettirebilmek için ya geçici ikamet alıyorlardı ya da hatırlı kişilerin kapısını çalıyordu.

1997 yılında 55. Hükümet (ANAP, DSP, DYP) döneminde “Sekiz Yıllık Kesintisiz Zorunlu İlköğretim” uygulamasının başlamasıyla 6-14 yaşlarındaki çocuklar birlikte okumaya başladı.

Ve Seka, 50. Yıl Cumhuriyet ve İnkilap İlkokulları ilköğretim okullarına dönüştürüldü.

8 yıllık kesintisiz eğitim yapılan ilköğretim okullarının 2012 yılında ilkokul ve ortaokul olarak bağımsız okul olmasının ardından bir süre birlikte öğretim yapan okullar ayrıldı.

Nuh Çimento (Seka) İlköğretim Okulu önce ortaokul ardından imam hatip ortaokulu oldu.

50. Yıl Cumhuriyetve İnkilap İlköğretim Okullarının ilkokulları kapatılırken bina ortaokula dönüştürüldü.

Bu 3 okulda öğrenim gören 9 mahallenin ilkokul çağındaki öğrencilerinin velilerine “başınızın çaresine bakın”dendi.

izmit-kız-meslek-lisesi_1156475_m

 

YAVUZ KIZ MESLEK LİSESİ

Yenimahalle’de cezaevi arsası üzerine yapılan “Nuh Çimento Eğitim kampüsü” 2018-2019 eğitim öğretim yılında açılacak.

64 derslikli 3 okuldan oluşan eğitim kampüsünün lise binasına İzmit ve Gazi Anadolu Liseleri, meslek lisesi binasına Yavuz MTALtaşınacak, üçüncü bina anaokulu olarak hizmet verecek.

İzmit Anadolu Lisesi binasına Hızır Reis Ortaokulu, Gazi Anadolu Lisesi binasına 50. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu taşınması planlanıyor.

İlkokulun gitmesiyle Hızır Reis Ortaokulu tekli eğitim yapacak.

50. Yıl binasını İzmit İlçe milli eğitim müdürlüğü kullanacak.

Kapanca sokakta bulunan ve çoğunlukla engelli öğrencilerle velilerine hizmet veren Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) ilçe milli eğitim müdürlüğü binasına geçecek.

RAM’ın kullandığı tarihi bina ise “Göç Müzesi” olarak hizmet verecek.

Kozluk Pazar pazarı içindeki Yavuz MTAL (Kız Meslek) binasının hangi amaçla kullanılacağı ve hangi kurumun taşınacağı konusunda verilmiş karar yok.

50. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu velilerinintalebi var. Ancak GaziLisesi yeni binasına da sıcak baktıklarını söyleyen okul aile birliği yöneticileri, “Biz veliler olarak çocuklarımızın sosyal, kültürel ve sportif çalışmaları yapabileceği bahçesi olanbir okul istiyoruz. Bu kız meslek lisesi binası, Gazi lisesi binası olmuş farketmez. Bu düşüncemizi hafta sonu görüştüğümüz Sayın Başbakan yardımcımız Fikri Işık’a da aktardık” diyor.

Başbakan yardımcısı Fikri Işık, vali Hüseyin Aksoy, milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik ve 50. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu aile birliği yöneticileri ile de paylaştığım düşüncemi bir kez daha yazıyorum;

İzmit’in merkezindeki 9 mahallede tek ilkokul yok. Olanlar kapatıldı. İlkokul öğrencileri kilometrelerce uzaktaki okullara gitmeye zorlanıyor. Yavuz MTAL binası, ilkokul bulunmayan 9 mahallenin ortasında olduğundan bu bölgede oturan çocukların eğitimi için ilkokul yapılarak değişik ilkokullara giden çocuklar tek çatı altında toplanmalı.

Duygusal ve siyasi karar vermek yerine milli eğitimin hazırladığı veriler üzerinden ve sunulan öneriler doğrultusunda hareket edilmeli.

 

****************

İYİ PARTİLİ HÜRRİYET

CHP’DEN ADAY OLUR!

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 3 Kasım 2019’da yapılması gereken Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerini 1 yıl, 4 ay, 9 gün öne alarak 24 Haziran’da yapılacağını açıklaması Türkiye’yi seçimlere kilitledi.

Cumhurbaşkanı adaylarının Recep Tayyip Erdoğan olduğunu açıklayan AK Parti ve MHP “Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçim ittifakı” yaparken muhalefet partileri CHP, İYİ Parti, SP ittifak arayışlarına girdi.

Genel başkanları Meral Akşener’in Cumhurbaşkanı adaylığını aylar önce açıklayan İYİ Parti’nin seçime girmemesi olasılığı karşılığında CHP siyasi bir hamle yaparak 15 milletvekilini İYİ Parti’ye transfer ederek grup kurmasını ve seçime katılmasına olanak sağladı.

Ve Pazar günü CHP Grup Başkan Vekilleri görüşleri, düşünceleri alınmadan genel başkanları Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla CHP’den istifa ederek İYİ Parti’ye geçmeleri istenen 15 milletvekili ile gazetecilerin karşısına geçti.

Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Çorum Milletvekili Tufan Köse, Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, Kayseri Milletvekili Çetin Arık, KOCAELİ MİLLETVEKİLİ FATMA KAPLAN HÜRRİYET, Niğde Milletvekili Ömer Fethi Güler ve Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş’ın “Demokrasimizin daha fazla tahrip edilmesini doğru bulmuyoruz” diyerek talimatla CHP’den istifaları ve İYİ Parti’ye geçişleri siyasette bomba etkisi yarattı.

İYİ Parti’nin seçimlere katılmasını savunan, mağduriyet yaratılmasına karşı olan bir seçmen olarak istifaların ardından konuştuğum eski CHP’li yeni İYİ Partili Fatma Kaplan Hürriyet neşeli olsa da verdiği fotoğrafta demokrasi adına da olsa belli ki genel başkanının talimatıyla istifaya zorlanmış olmaktanb mutlu değildi.

chp-milletvekilleri

Mutsuz olan yalnız Hürriyet değil İYİ Parti,’ye emri vaki ile geçmek zorunda kalan 14 milletvekili de olup bitenlerden habersizdi.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla 131 milletvekili bulunan CHP’den istifa ettirilerek İYİ Parti’ye geçmeleri istenen 15 milletvekili kura ile belirlenmedi.

Anayasa Referandumu sırasında Meral Akşener’in büyük ilgi gördüğü ve İYİ Parti’nin güçlü olduğu varsayımından hareket edilerek belirlenen illerde kamuoyunda karşılığı olan 15 milletvekili seçilmişti.

Kocaeli’nden CHP’nin en çalışkan, herkesle iletişim kuran ve  herkesi kucaklayan avukat milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet belki de özellikle İYİ Parti tarafından istenmişti.

Demokrasi adına geçici olarak CHP ile bağlarını koparan, 24 Haziran’da İYİ Parti’den milletvekili seçilip mazbatasını aldıktan sonra CHP’ye geçmeye hazırlanan Hürriyet’in o tarihe kadar bekleyeceğini sanmıyorum.

SOHBET (2)

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in dün yaptığı, “İYİ Parti olarak SP ve DP ile milletvekili seçim ittifakı yapacağız. Cumhurbaşkanı adaylığımdan vazgeçmeyeceğim. Muhalefetin çatı adayı olmayacağım” açıklaması ardından Hürriyet’in İYİ Parti’den seçime gireceğine hiç ihtimal vermiyorum.

CHP’de iken yüzü gülen, İYİ Parti’ye geçeceği talimatını aldıktan sonra suratı asılan Hürriyet’in önümüzdeki günlerde yuvasına dönmesi, 24 Haziran öncesi meydanlarda asık suratla değil de gülen yüzle CHP için oy istemesi sürpriz olmaz.

 

**************** 

23 NİSAN ÇOCUKLARINDAN

COŞKULU DUYGULU TÖREN

 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, son birkaç yıldır yaşanan durağanlığın ardından ilk kez coşku ve heyecanla kutlandı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği dünyanın tek çocuk bayramına Büyükşehir Belediyesinin konuğu olarak katılan yabancı çocukların yöresel kıyafetleriyle bir hafta süren gösterileri ve oyunları ilgiyle izlendi.

Ama 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının yapıldığı Pazartesi günü Edebali Ortaokulu müzik öğretmeni Ayşegül Altınoğlu’nun yönettiği 300 öğrenciden oluşan koronun söylediği şarkılarla salon coştu.

Edebali, Atatürk, Sinan Dereli, Emek Dayanışma, Yahya Kaptan Ortaokulları öğrencilerinin seslendirdiği “23 Nisan Kutlu Olsun. İlelebet Cumhuriyet. Yirmi Üç Nisan. Atamızdan Armağan. Atatürk Çocukları. Sev Kardeşim. Hayat Bayram Olsa” şarkıları ayakta alkışlandı.

Ama “Bir Güneş Gibi Aydınlatırız Karanlık Ufukları” dizeleriyle başlayan “Atatürk Çocukları” şarkısı Vali Hüseyin Aksoy başta olmak üzere salonu dolduran genç-yaşlı, kadın-erkek herkes şarkıyı ayakta söyledi.

23-NİSAN-COŞKU

Çocukların coşkusu, son günlerde büyüklerin kullandıkları dil ve üslupla Türkiye’yi geren siyasi konuşmalarını gölgede bıraktı.

Büyük Millet Meclisinin açılışının 98. yılında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını ilk günkü coşkuyla kutlamamızı sağlayan herkesi kutluyorum.

Özellikle Edebali, Atatürk, Sinan Dereli, Emek Dayanışma, Yahya Kaptan Ortaokullarından oluşan 300 kişiden oluşan şef Ayşegül Altınoğlu’nun yönettiği korodaki öğrencilere e teşekkür ediyorum.

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem