17 Temmuz 2019 Çarşamba
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kocaeli, 16 yılda “Erdoğan ve AK Parti’ye” hiç hayır demedi

Galip Ataman

23 Nisan 2018 tarihli yazısı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin gündeme taşıdığı, AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tarihini açıkladığı “erken seçim” 24 Haziran’da yapılacak.
3 Kasım 2019’da yapılması beklenen seçim, 530 gün erkene alan AK Parti herkesi şaşırttı.
En çok da “baskın seçim” diyen, Cumhurbaşkanı adayını açıklayamayan, milletvekilli adaylarını belirlemede zorlanacağı görünen CHP’yi.
Cumhurbaşkanı adayını aylar önce açıklamasına rağmen seçimlere girip giremeyeceği tartışılan İYİ Parti’yi ise öfkelendirdi.
Gönlüm, İYİ Parti’nin seçime girmesinden yana. Umarım YSK bugün, İYİ Parti’yi seçime sokmama gibi bir karar almaz.
Türkiye seçmeni mağdur edileni korur, mağdur edeni üzer.
2002 seçimlerine katılamayan Cumhurbaşkanı Erdoğan mağdur edildiği için partisi AK Parti, tek başına iktidar olmuştu.

cumhurbaşkanı
12 Eylül 1980 ihtilali sonrası yapılan ilk seçimde (6 Kasım 1983), darbeyi gerçekleştiren askerlerin destek verdiği emekli orgeneral Turgut Sunalp’in partisi MDP yüzde 23.3 oyla 3. Parti olurken yeni kurulan Turgut Özallı ANAP yüzde 45.1 oyla ipi göğüsleyerek hükümeti kurmuştu.
Bu iki örnek bile Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener partisi, İYİ Parti’nin mağdur edildiği gerekçesiyle AK Parti-MHP-BBP adayı Erdoğan’ı ilk turda zorlar.
24 Haziran’da yapılacak seçiminin bir başka dikkat çeken yanı; AK Parti’nin Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk turda seçileceğine inanması.
Ak Parti ve Recep Tayyip Erdoğan karşıtı CHP-SP-İYİ Parti-HDP ile diğer partilerin ise Cumhurbaşkanı seçimine 2. Turdan itibaren girmeyi planlaması.
Görünen o ki, Recep Tayyip Erdoğan ilk turda işi bitirir, Yeni Türkiye’nin ilk Cumhurbaşkanı olarak koltuğunu korur.
Girdiği her seçimi kazanan AK Parti Genel Başkanı Erdoğan karşısında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı dahil girdiği her seçimi kaybeden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun aday olmamak için bahaneler üretmesinden belli değil mi?
Daha düne kadar “Seçimler hemen olmalı, sandıktan kaçan şerefsizdir. Hodri meydan” diyen Kılıçdaroğlu’nun milletvekilliği ve parti genel başkanlığını korumak Cumhurbaşkanlığına tercih etmesinden anlaşılmıyor mu?

16 YILDA 12 SEÇİM
Geliniz kuruluşundan bir yıl sonra 2002 yılında katıldığı ilk seçimde tek başına iktidar olan, bu başarısını genelde ve yerelde 16 yıldır sürdüren AK Parti’nin girdiği seçimlerde aldığı oylara göz atalım.
3 Kasım 2002 Milletvekili Seçimi; AK Parti yüzde 42.85,CHP yüzde 18.64, MHP yüzde 6.04, SP yüzde 6.17. Milletvekili dağılımı: AK Parti 6, CHP 3.
22 Temmuz 2007 Milletvekili Seçimi; AK Parti yüzde 49.25, CHP yüzde 19.37, MHP yüzde 10.45, SP yüzde 8.30. Milletvekili dağılımı: AK Parti 6, CHP 2, MHP 1.
12 Haziran 2011 Milletvekili seçimi; AK Parti yüzde 52.71, CHP yüzde 24.63, MHP yüzde 11.43, SP yüzde 4.37. Milletvekili dağılımı: AK Parti 7, CHP 3, MHP 1.
7 Haziran 2015 Milletvekili Seçimi; AK Parti yüzde 49.99, CHP yüzde 26.08, MHP yüzde 15.20, SP yüzde 4.88, HDP yüzde 7.37. Milletvekili dağılımı: AK Parti 6, CHP 3, MHP 1, HDP 1.
1 Kasım 2015 Milletvekili Seçimi; AK Parti yüzde 56.47, CHP yüzde 23.25, MHP yüzde 11.13, SP yüzde 1.59. Milletvekili dağılımı: AK Parti 7, CHP 3. MHP 1.
Milletvekili seçim sonuçları böyle. Yerel seçim ve referandumlara baktığımızda;
28 Mart 2004 Yerel Seçim; AK Parti yüzde 40. 46 belediyenin 10’unu aldı.
21 Ekim 2007 Anayasa Değişikliği; Evet, yüzde 71.52.
29 Mart 2009 Yerel Seçim; AK Parti yüzde 47.42. 13 belediyenin 10’u AK Parti, 2’si CHP, 1’i DYP.
12 Eylül 2010 Anayasa Değişikliği; Evet yüzde 60.90.
30 Mart 2014 Yerel Seçim; AK Parti yüzde 50.06. Büyükşehir dahil 13 belediyenin 13’ünü kazandı.
10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanı Seçimi; Recep Tayyip Erdoğan yüzde 58.54.
16 Nisan 2016 Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi Referandumu; Evet ,yüzde 53
Son 16 yılda yapılan 5 Milletvekili, 3 yerel, 1 Cumhurbaşkanı seçimi ve 3 Anayasa Halkoylamasında (referandum) Kocaeli seçmeni Recep Tayyip Erdoğan ve Partisi AK Parti’ye hiç “hayır” demedi, hep Türkiye ortalamasının üstünde oy verdi.

 

 

*****************

EGEMENLİK KAYITSIZ 

ŞARTSIZ MİLLETİNDİR

 

Bugün, 23 Nisan 2018. Başkanlık kürsüsü arkasında “Egemenlik Kayıtsız ve Şartsız Milletindir” yazan T.B.M.M’nin açılışının 98. yılını kutluyoruz.

Birinci Büyük Millet Meclisi, 98 yıl önce bugün işgal altındaki Anadolu’dan gelen kalpaklı, fesli ve sarıklı 115 milletvekili tarafından dualarla açıldı.

“Özgürlüğün de, eşitliğin de, adaletin de dayanak noktası ulusal egemenliktir” diyen Mustafa Kemal öncülüğünde Ankara’da olağanüstü yetkilerle toplandı.

24 Nisan 1920 tarihinde oybirliğiyle Meclis Başkanlığına seçilen Mustafa Kemal “Büyük Millet Meclisi, Türk Milletinin asırlar süren arayışlarının özü ve onun bizzat kendisini idare etmek şuurunun canlı bir timsalidir” diyerek birinci meclisin önemini vurguladı.

1920-1923 yılları arası görev yapan Birinci Meclis Kurtuluş Savaşı kararını aldı, düzenli orduyu kurdu, Mustafa Kemal’e Başkomutanlık yetkisi verdi, 1921 Anayasasını yaptı, İstiklal Marşını kabul etti, Saltanatı kaldırdı.

Birinci meclis, ulusun egemenliğini sağlarken, ulusal bağımsızlığı gerçekleştirirken ikinci meclis (1923-1927) Cumhuriyeti ilan etti devrimleri gerçekleştirdi.

ilk meclis açılışı

 

COŞKULU KUTLAMA

Mustafa Kemal’in çocuklara armağan ettiği bu bayram 1929 yılından itibaren “23 Nisan Çocuk Bayramı”, 1980’den bu yana “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” adıyla kutlanıyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin dünya çocuklarını davet etmesiyle çocuk bayramı “23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivali”ne dönüştü.

Başkan İbrahim Karaosmanoğlu konuk ettiği 41 ülkeden gelen çocuklarla “Bi Dünya Eğlence, Bi Dünya kardeşlik, Bi Dünya Barış, Bi Dünya Mutluluk” sloganıyla daha renkli, daha coşkulu kutlanmasına özen gösteriyor.

Yaşasın Milli Egemenlik.

Yaşasın Cumhuriyet.

bi dünya eğlence

 

 

*******************

 

GTÜ’NÜN “EFSANE” REKTÖRÜ

HALUK GÖRGÜN HOCA FARKI

Prof. Dr. Haluk Görgün, Yıldız Teknik Üniversitesi rektör yardımcısı iken 18 Kasım 2014 tarihinde Gebze Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne atandı.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın özel isteği ve talimatı ile ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü oldu.

Cuma günü öğrencileri, öğretim elemanı arkadaşları, çalışanları ile son kez bir araya gelecek ve GTÜ’de “hoş bir seda” bırakarak Ankara’ya gidecek.

Haluk hoca 3.5 yılda sadece öğrencilerin ve öğretim elemanlarının değil Gebzeli sanayici ve iş adamlarının, OSB yöneticilerinin gönlünde taht kurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın takdirini kazandı.

IMG-20180423-WA0007-(1)

Başbakan Binali Yıldırım Haluk hocadan övgü ile bahsederken Gebze Teknik Üniversitesi’nin dört yıl içerisinde bu kadar gözle görülür mesafe almasının tesadüf olmadığını gördüm. Kocaeli’nde en çok gurur kaynağımız, daima yüzümüzü ağartan ve çalışmalarıyla dikkat çeken Gebze Teknik Üniversitesi adeta bir yıldız gibi parlıyor” dedi.

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık her fırsatta Haluk hocadan bahsederken, 4 yıl önce ilk 10 da olmayan bir üniversite 4 yıl içerisinde Türkiye’nin en yenilikçi ve girişimci üçüncü üniversitesi oldu. Burada rektörümüzün üstün gayretini görmezden gelemeyiz” cümleleri kurdu.

Bölgenin teknoloji üssü olması için çaba harcayan Organize Sanayi Bölgeleri yöneticileri ve sanayiciler, Haluk hoca ile çok ciddi işbirliği yaptı.

Ve 3 yıl gibi kısa bir sürede Haluk hocanın öncülüğünde Gebze Yapay Zeka, Nanoteknoloji, Genetik, Dijital İletişim, Robotik, Biyoteknoloji, 3D Baskı, AR-GE, Endüstri 4.0 ve Girişimcilik”  merkezi oldu.

Untitled-1

 

GEBZE’DE BİR İLK

Türkiye'nin en büyük savunma elektroniği kuruluşu olan, ihraç ettiği özgün ürünleri ile dünyanın ilk 100 savunma sanayi şirketi (Defense News Top 100) listesinde yer alan ASELSAN’ın Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olan Prof. Dr. Haluk Görgün, Gebze’de birçok ilk’e imza attı.

GTÜ’de 3.5 yılda yapılanları anlatmak, bilinenleri tekrarlamak yerine 11-14 Nisan tarihlerinde yapılan, akademik hayatla reel sektörü buluşturarak dünyada bir ilk’e imza atan, Gebze adını dünyaya duyuran “Sanayi ve Teknoloji Zirvesi”ne katılanlara ve sonuçlarına bakmak yeterli.

Gebze, Gebze olalı böyle bir etkinliğe ev sahipliği etmedi.

Eminim Haluk hoca, Gebze’yi, Gebzeli sanayi ve işadamlarını hiç unutmayacak, özellikle veda yemeğinde yaşadığı duygu dolu anıları yaşamı boyunca hep hatırlayacak.

Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, GOSB Başkanı Vahit Yıldırım, GEBKİM OSB Başkanı İbrahim Aracı başta olmak üzere TOSB, Plastikçiler OSB, VI İMES OSB Başkanları ve yöneticileri de Haluk hocanın performansını, projelerini, Üniversite-Sanayi İşbirliğini gerçekleştirirken verilen mesajları, kurulan iletişimi her platformda herkese gururla anlatacak.

rektör öğrencilerle

 

DUYGULU MESAJLAR

Önceki gün Haluk hoca ile sohbet ederken öğrencilerinin, iş adamlarının ve sanayicilerinin sıcak ilgisinden, mesajlarından çok etkilendiğini söyledi.

Benim de okurken zaman zaman duygulanarak gözlerimden iki damla yaş akıtan o mesajlardan bazılarına birlikte okuyalım;

“Hocam, şubat ayında GTÜ’ye başladım. Henüz sizi tanıma fırsatım olmadı ama hakkınızda hep iyi şeyler duydum.  Öğrenci memnuniyeti araştırmalarında GTÜ üst sıradaysa kuşkusuz sizin sayenizde. İyi ki GTÜ’yü seçmişim. Özgür.”

“Kendim için üzüldüm, ülkem ve sizin için sevindim hocam. Cem Kuyucuoğlu”

“Gebze Teknik Üniversitesi mimarı hocam Prof. Dr. Haluk Görgün’e başarılar dilerim. Hocam, gitmeniz bizi derinden üzerken yapacaklarınızdan dolayı gururlu ve sevinçliyiz. Sizi çok özleyeceğiz. Mustafa Çam”

“GTÜ sizin sayenizde bugünlere geldi. Yaptığınız çalışmalara, verdiğiniz emeğe biz öğrenciler şahidiz… Behiç”

“Sayın hocam,  göreve geldiğiniz ilk dönem mezunu olarak farklılığınızla farkındalığınızı yaşattığınız başarılı üniversitem GTÜ için aranacak isim olacaksınız. Özge”

“Hocam, gururu ve hüznü birarada yaşattınız bizlere. Kahveci”

“Hocam, evladını askere gönderen aileler gibi biraz hüzünlü ama bolca gururluyuz. GTÜ sizi unutmayacak. Yasir Atalay”

“Gebze kaybetti ama Türkiye kazandı. Engin Firol”

“Olduğu yeri güzelleştiren güzel insan Haluk Görgün’e yeni görevindeki kutlu yürüyünde başarılar diliyorum. GTÜ Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı”

“Saygıdeğer hocam, oğluma GTÜ’yü tercih etmesini söylerken tek nedeni rektörünün sizin olmanızdı. Bahar”

“Sayın hocam GTÜ sizin eseriniz. Bundan sonrada GTÜ’yü her nerede olursanız olun destekleyin, sahip çıkın. Fenerli Fedai”

“Gebze Teknik Üniversitemizin efsane rektörü, üzülsek mi sevinsem mi bilemedim. GTÜ öğrencisi”

“Hiçbir zaman desteklerini öğrencilerinden esirgemeyen sayın Prof. Dr. Haluk Görgün’e minnettarız.”

“GTÜ’lü olmak nasip olmasa da çalışmalarınızı çok yakından takip ettim. Umarım sizinle tanışmakta nasip olur. Tunahan Aktoprak”

“Güle güle hocam, GTÜ sizin gibi birini bir daha görmeyecek diye düşünüyorum. Adem”

“Haluk hocamızın insanlığını, çalışkanlığını ve sanayi ile işbirliğini hiç unutmayacağız. Ragıp Tunalılar”

“Hocam çok özleneceksiniz. Çok şükür sizi tanımak ve sizinle çalışmak nasip oldu. İbrahim Görkem”

“Hocam, demek kaderde birlikte mezun olmak da varmış. Üzdün bizi koca Çınar. Çiğdem”.

"Baba Görgün! Ben öğrenciliğimin ilk yılındayken siz de göreve yeni başlamıştınız. Okulumuzun nereden nerelere geldiğinin birebir şahidiyim. Yaptıklarınız, anlayışınız, güler yüzünüzle gönüllere taht kurdunuz. Yolunuz açık olsun hocam. Yeni görevnizde başarılar. Samet Üzün"

 

Haluk Hoca ile Gebzeli iş adamları ve sanayicilerin birlikteliklerini, çalışmalarını, gönül bağını ve öğrencilerin mesajlarını okuduk.

Bir fani için en anlamlı, en gururlu olay; çalıştığı kurumda iz bırakmak, gönülleri fetetmek ve ayrılırken “Hoş Bir Seda” bırakmaktır.

Haluk hocam, genç yaşına rağmen enerjisiyle, performansıyla, projeleriyle, iletişimiyle, beyefendiliğiyle, mütevaziliğiyle iz bırakmayı, gönülleri fetetmeyi, Cumhurbaşkanından öğrencisine kadar herkesten övgü ve takdir almayı başardı.

Yeni görevinde başarılar diliyorum. Allah yar ve yardımcın olsun.

Son sözüm; Büyük insanlar veda ederek giderler. Küçük insanlarsa ihanet ederek.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem