18 Temmuz 2019 Perşembe
Yüksel Yılmaz

Yüksel Yılmaz

sijoyukselyilmaz@windowslive.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Belgesel Tadında Tayland Maceramız (2)

Yüksel Yılmaz

21 Nisan 2018 tarihli yazısı

Keplar Ailesi ve benim tüm masraflarım organizasyona aitti. Organizasyonun baş koordinatörlüğünü Sifu Vikas Gihara yaptı. Ayrıca birçok ülkeden Bruce Lee’nin ikinci ve üçüncü jenerasyon öğrencileri ve çeşitli derecelerde Jeet Kune Do ustaları oradaydılar. Öğrencim ve aynı zamanda JKD hakemimiz Oğuz Yalçın’ın katkıları teşekkürle telafi edilemez. Geçen yıl Sri Lanka’da Güney Asya Jeet Kune Do Şampiyonu olmayı başaran Ferhing Kara bu şampiyonaya ferdi olarak katılıp Dünya Şampiyonu olmak için eldivenlerini giydi. Onun maçına kadar masada “head judge” (yani baş yargıç) olarak görev yaptım. Fakat karşısına final maçında benim gördüğüm kadarıyla Hindistan’ın en iyi dövüşçüsü çıkmıştı. O ana kadar ben de bilmiyordum. Fakat sıkı tekmeleri vardı ve bunlardan birinin Ferhing’e tam teması tehlikeli olurdu. Ferhing uygun mesafe ayarı ve iyi savunmayla sert atakları savuşturdu. Koçluğunu Oğuz abisi yaptı. Geçen senden tanıdığı Sri Lankalılar hem yardım hem de tezaurat yapıyorlardı. Pakistanlılar da “Ferhing!” diye haykırıyorlardı. Maçın puanları hesaplandığında Ferhing’in puanları rakibini geçti. Bunu masa hakemlerinden sonra en son bana gösterdiler. Bir itirazımın olup olmadığını sordular. Hiç itirazım olur muydu?.. Puan farkıyla onu yendi. Ferhing’in kolunu havaya kaldırdığında Sri Lankalılar ve Pakistanlılar sanki havada uçacaklardı. Farkın çok olduğunu söyleyemem. Ferhing ve Oğuz’un mutluluğu anlatamayacağım kadar çoktu. Ben bile neredeyse masadan kalkıp kucaklayacaktım. Ferhing Türk bayrağıyla omuzlarını sarmış meydanda koşuyordu. Tayland’ın başkenti Bangkok'ta gerçekleştirilen 2018 Üçüncü Uluslararası Thai Sanatları-Oyunları ve Festivali’nde Türkiye Wushu Kung Fu Federasyonu'na bağlı Jeet Kune Do branşında öğrencim Ferhing Kara +90 kilo kategorisinde Altın Madalya alarak 1. olmuştu.

 

Kocaeli’de yıllarca İlim Yayma Cemiyeti'nin yurtlarında kalarak Jeet Kune Do sporu yapan Ferhing Kara Tayland'da 63 ülkenin katıldığı şampiyonaya katılan tek Türk olarak bayrağımızı onurla dalgalandırdı. Kocaeli İlim Yayma Cemiyeti ve onun başında Sayın Fevzi Utaş beyefendi olmasaydı temsil ettiğimiz Türkiye’miz adına bugün bu anı yaşayamayacaktık. Ben ve Oğuz’un sponsoru öğrencim Şaban Özzaim, FDN Yapı’nın sahibi Ergül Fidan ve Efesanport ailesinden Okan Efe olmasaydı biz de gidemeyecektik. İnancımız, yeteneğimiz ve Allah’ın cömert kulları olan sponsorlarımız bu başarıda pay sahibidir. Bu sene de geçen seneki gibi altın madalya ile dönmüştük.

 

Şampiyona olimpik bir havada geçiyordu. Tayland halkı ayaktaydı. Dünyanın her yerinden çeşitli branşlarda sporcular Bangkok'taydılar. Tayland devleti her türlü tedbiri ve kolaylığı sağlayıp kendi kültürünü tanıtmakla meşguldü ve organizasyonu bizzat devlet yapıyordu. Bizim 19 Mayıs’lar, 23 Nisan’lar gibi. Adım başı ring kurulmuş tam bir festival havası esiyordu. Biz dâhil olunca bayrağımız dikildi. Tayland’ın başkenti Bangkok’ta geleneksel olarak yapılan Uluslararası Thai Sanatları-Oyunları ve Festivali’nin üçüncüsü 67 ülkeye ev sahipliği yapıyordu. Müthiş bir turizm geliri olmalı…

 

Avustralya’da ikamet eden Türk antrenör Rıdvan Manav zaten kendisinin de kaldığı Twin Towers Hotel’de bizi buldu. Türk ekibi olarak dikkatini çekmişiz. Bangkok’ta bir Türke ve Türkçe bilen birine rastlamak çok hoştu. O esnada yanımda bulunan Özbekistanlı Uluslararası Jeet Kune Do Federasyonu Başkanı Mikhail Kim’i onunla tanıştırdım. 12-22 Mart tarihleri ​​arasında düzenlenen 3. Uluslararası ve Tayland Dövüş Sanatları-Oyunları ve Festivali (ITMA), Avustralya toplumunun çok yakından tanıdığı Rıdvan Manav ile bizi bir araya getirmişti. Antrenör Rıdvan Manav Tae Kwon Do’nun Avustralya’daki gururuydu. Avustralyalıların çok yakından tanıdığı Rıdvan Manav’ın yönetimindeki Australian Martial Arts Academy, Education Funding Company (EFC) tarafından 2016’da dünya birincisi ilan edilmişti. Onun yönettiği okul, 1967’de kurulan EFC bünyesinde 700 okul arasında birinci seçilmişti. Australian Martial Arts Academy bu ödülü programları, öğrenci sayısı, öğrencilere motivasyonu, okullardaki başarıları, öğrencilerin ailelerine saygıları, insani ilişkilerde özgüvenleri, yardımlaşma duyguları gibi çok çeşitli kriterlerden dolayı hak etmişti. Kazandığı başarılardan dolayı Martial Arts alanında Avustralya’yı dünyaya tanıtan Australian Martial Arts Academy 2016 yılında aldığı ödül ile (Global Top Single Martial Arts School Award 2016) dördüncü defa uluslararası birinciliği elde etmişti.

 

Ed Parker, Joe Lewis ve Bruce Lee’nin orijinal öğrencilerinin seminerlerini görenlerden ve daha pek çok dünyaca ünlü dövüş ustaları ve öğrencilerinden tutun da Tayland Boksunun en büyük ustalarına kadar herkes oradaydı. Tayland’da Olimpik seviyede organize edilen üçüncü geleneksel şampiyonanın bir parçası olan Jeet Kune Do ilk kez bir Dünya Şampiyonası düzenlemiş ve Türkiye tek kişiyle katıldığı yarışmada Ferhing Kara ile altın madalya kazanmıştı. Her geç gün büyüyen Jeet Kune Do ailesi ustalar arasında “Big JKD Family” (Büyük JKD Ailesi) olarak anılıyordu.

 

Bangkok’a gidene kadar ne derece büyük bir organizasyonun içine gireceğimizi ben bile bilmiyordum. Oraya gidince irkildim. Herkes bayraklarıyla dolaşıyordu. Her yerde ringler ve maç var. Geleneksel Taylan müziği eşliğinde yarışıyorlar. Bir tarafta Brazilian Jiu Jitsu’su, öte yanda MMA’ciler…  Bir tarafta Kempo’cular, öte tarafta Capoeira’cılar… Birbirinden farklı ülke ve branşlar tam bir festival havası estiriyorlar... Biz olmasak orada belki Jeet Kune Do yine olacak ama Türkiye de olmayacaktı. Ayrıca biz Türk JKD’si olarak dünya JKD’sine renk katıyorduk. Orada Sifu Tom Keplar gibi ben de gördüm ki yarışması olan bir JKD, seminerlere sıkıştırılıp hapsedilen bir JKD’den daha çok ilgi görüyordu. Bu da bizi bir daha düşünmeye sevk ediyordu. Sijo Bruce Lee’nin en yüksek seviyeli asistanı Taky Kimura ile 1967’de Long Beach’te International Karate Championship’te yaptığı sparring demonstrasyonu bizim için prototip oldu. Sijo Bruce Lee’nin bu gösterisi idealdi. Sifu Keplar ile yarışmalarımızın daha fazla JKD karakterli olması gerektiğini konuştuk. TWF MHK Başkanı Abdulvahid Alagöz ile birlikte inşa ettiğimiz müsabaka talimatnamesini Türkçe-İngilizce olarak Sifu Gihara’ya takdim ettim. Maçların bu talimatnameye göre olmasını tavsiye ettim. Bu talimatname Sijo Bruce Lee’nin ideal sparring’ini daha çok ortaya çıkaracaktı.

 

Adam İskoç bayrağını yumruğuna sarmış neredeyse bayrağı insanların gözlerinin içine sokacak; kazanmış diye seviniyor. Böyle bir atmosferden kaybederek dönmek ne demekti biliyor musunuz? İşte o zaman bize destek olmayanlar kendilerini haklı görebilir ve “gittiniz de ne oldu, dayak yiyip döndünüz” diyebilirlerdi. Fakat şimdi başlarını ellerinin arasına almaları gerekiyor. Daha önce de söyledim; biz bir tarihçe yazıyoruz. Dileyen bunda kilometre taşı olur dualarla anılır, dileyen toz olur unutulur yanılır. Geçen yıl iki öğrencim Sri Lanka’da Güney Asya Jeet Kune Do Şampiyonası’na katılıp ikisi de birinci oldukları için bu sene daha kolay gideriz diye düşünmüştüm. Belli ki Türkiye’nin temsil edilmesinden daha öncelikli işler vardı.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem