23 Nisan 2019 Salı
Sabitzade
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

“Tayyip Bey doğru karar verdi”

Galip Ataman

20 Nisan 2018 tarihli yazısı

1961 yılından buyana değişik tarihlerde yapılan milletvekili seçimlerinde 15 kez sandığa giderek oy kullandım.

1965 yılından buyana yapılan milletvekili, yerel yönetimler, Cumhurbaşkanı seçimlerini yakından takip ettim.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin 27 Mayıs 1960 ve 12 Eylül 1980 ihtilalleri dahil 58 yılda 3 darbe girişimi, 2 post-modern darbe ve FETÖ/PDY Silahlı terör örgütünün kalkıştığı 15 Temmuz 2016 darbe girişimlerini bire bir yaşadım.

Çok sayıda erken seçim kararına tanıklık ettim.

Ama hiç birisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Haziran erken seçim kararı kadar benim için sürpriz olmadı.

Erken seçim kararının alınmasında benim için sürpriz olmayan bir diğer açıklama da MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den geldi.

Sayın Bahçeli, benzer çıkışı 15 Temmuz 2002 tarihinde yaptığı “erken seçim” açıklaması ile DSP-MHP-ANAP koalisyonunu bozmuş ve seçime bir yıl varken Türkiye’yi 3 Kasım 2002’de seçime götürmüştü.

24 Haziran erken seçim kararının alınmasıyla siyasilerini her sözüne her açıklamasına inanmamak gerektiğini öğrendik.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AK Partili Bakanlar son ana kadar yaptıkları açıklamalarda, “Erken Seçim Yok. Erken seçimi de nereden çıkarıyorsunuz? Seçimler 3 Kasım 2019 tarihinde zamanında yapılacak” demelerine rağmen hem e 66 gün sonra 24 Haziran’da erken seçim kararı aldılar.

Siyaset böyle bir şey olsa gerek.

cumhurbaşkanı--karaosmanoğlu

 

SEÇİM HAYIRLI OLSUN

Erken seçim kararının alınmasının ardından Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti il başkanı Şemsettin Ceyhan, CHP il başkanı Cengiz Sarıbay ile konuştum.

Herkes erken seçim beklediklerini ve seçime hazır olduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı Işık, “Her fırsatta ‘hodri meydan’ diyen muhalefet erken seçim ihtimalini gündeme getirerek risk ortamı yaratmak istiyordu. Sayın cumhurbaşkanımız muhalefetin de istediği şekilde süreci uzatmadan erken seçim dedikodularının yaratacağı riskleri bertaraf etmek için 24 Haziran tarihini açıkladı” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun erken seçim kararının alınmasından memnun olduğu ses tonundan anlaşılıyordu.

“Hayırlı olsun hocam. Tayyip Bey doğru karar verdi. Süreyi uzatmanın anlamı yok. Kocaeli’nde seçime hazırız. Her şeyi gören vatandaşımız yaptıklarımızı takdir ediyor.  24 Haziran’da sandığa giderek iradesini gösterecektir. 16 Nisan Anayasa referandumu sonrası yapılacak il seçimde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine oy vererek Tayyip Beyi Cumhurbaşkanı seçecektir” şeklinde konuştu.

İbrahim Başkana İYİ Parti’yi sordum, cevabı “Hocam, İYİ Parti’den bir şey olmaz” oldu.

Ve “hodri meydan” diyen muhalefet partilerine “hodri meydan” dedi.

AK Parti il başkanı Şemsettin Ceyhan’ın erken seçimle ilgili yorumu, “Reis çok büyük siyasetçi. Seçime hazırız” diyerek seçime hazır oldukları mesajı verdi.

CHP il başkanı Cengiz Sarıbay’ın erken seçimle ilgili yorumu şöyleydi, “Biz iktidarın 14 Temmuz’da erken seçim kararı alacağını bekliyorduk. Ama yangından mal kaçırır gibi bu kadar erken olacağını beklemiyorduk. Dünden itibaren şafak sayfaya başladık. Seçime hazırız.”

Cengiz Başkan milletvekili adaylarının bu saatten sonra ön seçimle belirlenmesinin mümkün olmadığına dikkat çekerek, “Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, 27-28 Nisan tarihlerinde Kayseri’de il başkanları ile toplantı yapacak” dedi.

 

*****************

TBMM’NİN KÜÇÜĞÜ MHP

YİNE BELİRLEYİCİ OLDU

 

Siyasette her zaman büyüklerin değil bazen küçüklerin aldığı kararlar, yaptığı açıklamalar çok ses getiriyor.

MHP’nin 3 Kasım 2002 seçimleri öncesi olduğu gibi 3 Kasım 2019 öncesi Türkiye’yi erken seçime götüren kararın alınmasında olduğu gibi.

Devlet Bahçeli, DSP-MHP-ANAP koalisyonunu bozmuştu ama seçimde yüzde 10 altında oy aldığından baraj altında kalarak TBMM’ye girememişti.

Bu sefer Bahçeli ve partisi hükümet ortağı değil ama Cumhurbaşkanı ittifak ortağı.

Milletvekili seçimine oy pusulasında AK Parti ile aynı yerde bulunacağından baraj sorunu yok.

AK Parti’ye verilecek oylar MHP’yi TBMM’ye taşıyacak.24 Haziran’da yapılacak seçimin en büyük kazananı, İYİ Parti’nin kurulmasıyla kan kaybeden, baraj altında kalacağına kesin gözle bakılan MHP olacaktır.

Devlet Bahçeli ve partisi MHP, 7 Haziran 2015 seçimleri, 15 Temmuz 2016 darbe girişimi sonrası, Yenikapı mutabakatı ve 16 Nisan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Referandumunda gösterdiği “sadakatin” karşılığını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 24 Temmuz’da göstereceği “vefa” ile fazlasıyla alacaktır.

bahçeli

 

*********************

TOKER, ÖNCE ALAMADIĞI

‘ÜYE AİDATINI’ TOPLASIN

 

Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği (KYÖD) Başkanı Mehmet Toker, gazetelerin yayın yönetmenleri, yazı işleri müdürleri, köşe yazarları, muhabirleri ile bir araya gelmiş.

Yüzde 90’ı CHP’li, yüzde 99’u üniversite mezunu 735 üyesi bulunan KYÖD’ün S.O.S. verdiğini söylemiş.

Ekonomik çıkmazdan kurtuluş reçetesini anlatırken, 25-30 kişiyle yapılan genel kurulda alınan karar doğrultusunda üyelerden bir defaya mahsus biner lira

isteyeceği bilgisini paylaşmış.

Sevgili Mehmet Toker her şeyi konuşmuş ama 135 bin TL üye aidat alacaklarından hiç bahsetmemiş.

“CHP’nin arka bahçesi” olarak bir zamanlar esip gürleyen, kendisine “kentin senatosu” sıfatını yakıştırarak “siyasi rant” dağıtan KYÖD’ün bu duruma düşmesine üzüldüm.

Ama son yıllarda sürekli itibar ve kan kaybeden KYÖD’ün kendi sorunlarını çözemezken Kocaeli’nin sorunları ile bırakın ilgilenmeyi (eylemler hariç) alternatif projeler üretememesini yadırgamadım.

Başkanlık yapanlar, yönetimlerde görev alanlar KYÖD’ü iyi yönetemedikleri gibi tüzükte yazan bina, sosyal tesis ve diğer taşınmazları satın almamış, inşa etmemiş, lokal açmak yerine açık olan lokali kapatmış.

Peki ne yapmış? Bol bol şenlik, balo, sergi, panel, sosyal ve kültürel etkinlikler

düzenlemiş, eylemlere katılmış, bildiri yayınlamış, açıklama yapmış.

mehmet-toker

 

BORCUNU ÖDEYEMİYOR

KYÖD Başkanı Mehmet Toker’i uzun yıllardır tanırım.

İyi insandır, ilkelidir, inatçıdır, kararlıdır, ekip ve hesap adamıdır.

Ama enkaz aldığı KYÖD üyelerini tanımadığından olacak ki 2 yıllık yönetim sürecinde sınıfta kalmıştır.

Kendi dönemine ait olmayan, önceki yönetimlerin halının altına süpürdüğü sorunları çözmek, geçmişten kalan borçları ödemek konusunda başarılı olamamıştır.

Daha açık söylemek gerekirse KYÖD’ü düzlüğe çıkarmak, “üyelerden bir defaya mahsus bin lira” kararına neden olan borçlar Mehmet Toker’in borçları değil.

Önceki yıllarda görev yapan başkan ve yönetimler görevlerini yapmış olsalardı, sorunları halının altına süpürmemiş olsalardı, borçları ödemek için çaba harcasalardı KYÖD bu hallere düşmezdi.

Mehmet Toker, başkanlık koltuğuna oturduğunda KYÖD’ün borcu 235 bin TL imiş.

KYÖD’ün gelir-giderini bilmiyorum ama öğrendiğim kadarıyla işte o borçlar;

175 bin personel, 115 bin TL SGK, 81 bin TL piyasaya, 71 bin TL vergi,  27.500 TL yönetim kurulu üyelerine, 13 bin TL çek, 8.500 TL kira, 5.300 TL muhasebeye, 5 bin TL ses düzeni, 1.000 TL Sepaş,1 TL İSU, borç listesi böyle uzayıp gidiyor.

Sizin anlayacağınız, KYÖD’ün borcu 700-750 bin TL’yi bulmuş.

 

ALACAĞINI ALAMIYOR

KYÖD, borcunu ödeyemediği gibi alacaklarını da tahsil edemiyor.

Biliyorum koro halinde “Bu kadar borç içinde olan KYÖD’ün kimden alacağı olur ki?” diye soranlarınız çıkacaktır.

Söyleyeyim; Tamamı üniversite mezunu, çoğunluğu müteahhit, avukat ve iş adamı ÜYELERİNDEN.

Sevgili Mehmet Toker, borç listesini sakladığı gibi yıllardır aidat ödemeyen üyelerini de açıklamıyor.

135 bin TL aidat alacağını alamayan Toker, 735 üyesinden bir defaya mahsus biner TL toplayarak yıllardır kötü yönetimlerin biriktirdiği borçları ödeyecekmiş.

Duyunca güldüm, daha çok da Mehmet Toker’in çaresizliğine üzüldüm.

Borç sarmalından kurtulmak için lokal hizmetlerini durduran, terası kapatan, saat 21.00 de ışıklarını söndüren, Kocaeli’nin aydınlık yüzünü karartan KYÖD’ün sonu iyi değil.

İcralarla hacizlerle uğraşmaktan KYÖD’ü yönetemez hale gelen yöneticiler belli mi olur mahkemelerden kayyum atanmasını isteyebilir

 

********************

ÇÖP FABRİKASI İSTEMEYEN

CHP, SP, İYİ, PARTİ BAŞKANLARI

HAYIR DİYEN 82 BİN KİŞİ NEREDE?

 

Büyükşehir Belediyesi’nin Umuttepe’de yapacağı Evsel katı Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisine karşı olanlar günlerce “istemezük” dediler.

“Kadrolu çevrecilerin” sesi olduğunu söyleyen gazeteler kampanyalar düzenledi.

CHP, SP, İYİ Parti il başkanlarının açıklamalarını yazdı.

Kamuoyuna, kampanyaya katılan 82 bin kişinin çöp fabrikasının Umuttepe’ye kurulmasına karşı olduğunu duyurdu.

Kocaeli Akademik Odalar Birliği, 7 Nisan’da basın açıklaması yaptıkları Umuttepe’de 15 Nisan’da da piknik düzenledi.

Sonuç?

Umuttepe’de toplanan sayıları 100’ü geçmeyen “kadrolu çevreciler” çöp  fabrikası bahanesiyle piknik yapmışlar.

Bölgede yaşayan vatandaşların hazırladığı mangalda etlerini pişirmişler, afiyetle yemişler.

CHP, EMEP, ÖDP ve Halkevleri üyesi gençlerin seslendirdiği müzikle oynamışlar, keyifli bir hafta sonu geçirmişler.

Tamam da, gazetenin düzenlediği kampanyaya katılarak “Çöp fabrikası yapılmasına bilmem kaç üye ile karşıyız” açıklaması yapan CHP il başkanı Cengiz Sarıbay, İYİ Parti il başkanı Serdar Kaman, SP il başkanı Nurettin Çevik ve partilerinin üyeleri nerede?

Demek ki gazetenin düzenlediği kampanyanın inandırıcılığı olmadığı gibi çöp fabrikasına karşı olduğu söylenen 82 bin rakamı doğru değilmiş!

İl başkanlarının açıklamaları gibi 19 sivil toplum örgütünden oluştuğu söylenen Kocaeli Akademik Odalar Birliğinin “efelenmesi” de göstermelikmiş!

umuttepe--çöp-piknik

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi