19 Temmuz 2019 Cuma
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Akşener, İYİ Parti Derince İlçe Başkanına “Güle Güle” der mi?

Galip Ataman

18 Nisan 2018 tarihli yazısı

İzmitlilerin Meral ablası, Türkiye’nin ilk kadın içişleri bakanı, AK Parti’nin altın tepside sunduğu makamları elinin tersiyle iten, demokrat ve inançlı kadın, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener bugün İzmit’e gelecek.

Gönül ve Dava Adamı Nihat Gürer’in 33 yıl önce kurduğu ve 1985-1993 yılları arasında başkanlığını yaptığı Aydınlar Ocağı tarafından düzenlenen “Anma Toplantısına” katılacak.

21 Ocak 2016 tarihinde aramızdan ayrılan ağabeyini, vefalı gönül dostları ile anacak.

Genel başkan olduktan, 3 Kasım 2019 tarihinde yapılacak seçimde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün koltuğuna oturmakta iddialı olduğunu açıklayan Meral Akşener’e eskisi gibi kolay değil.

İzmit’e gelmişken bulmuşken 14 Mart’ta yazdığım, “Sayın Akşener Kocaeli il başkanına dur demezse milyonların umut olarak gördüğü İYİ Parti KARA Parti olacak” cümleyi hatırlatmak istedim.

İl başkanı Serdar Kaman ve merkez disiplin kurulu üyesi Ruhiddin Sönmez’in sorunu çözmek yerine zamana bıraktığı iddia edilen Derince ilçe başkanlığında olup bitenleri bir de benim köşemden okumasını arzu ettim.

Sayın genel başkan, yazdıklarımı ister bir gazetecinin gözlemleri, ister yıllar öncesine dayanan kadim dostunuzun samimi uyarısı olarak alın.

Ama uzun arayışlar sonrası il başkanlığı koltuğuna oturttuğunuz Serdar Kaman’ın partilileri hastası gibi gördüğü, parti binası yerine muayenehanesinde randevu verdiği çok konuşuluyor.

Görevi partide birlik ve beraberliği sağlamak, herekse eşit davranmak olan il başkanının belinde silahla dolaşması, Ruhiddin Sönmez’in haftalık yazı yazdığı gazete dışındaki gazeteleri yok sayması eleştiriliyor.

Genel başkan yardımcısı ve GİK üyelerinin de hazır bulunduğu toplantılara katılmaması büyük tepki alıyor.

akşener--tolu

2019 seçimleri öncesi AK Parti ve CHP cadde cadde, sokak sokak, ev ev dolaşırken Kocaeli il başkanının bırakın dolaşmasını ilçe başkanlarına koyduğu 150 bin üye hedefini yakalamayı ancak 6-7 bin üyeye ulaşabilmesi İYİ Parti’ye gönül verenleri üzüyor.

Gelelim, İYİ Parti Derince ilçede yaşananlara;

Bir: 7 Haziran 2015 seçimlerinde AK Parti Konya milletvekili aday adayı olan, halen İYİ Parti Derince ilçe başkanlığı koltuğunda oturan Esra Tolu'nun ülkücü camiadan gelenler dahil olmak üzere her kesimden gelen tüm üyelere aşırı otoriter davrandığı iddia ediliyor.

İki: Esra başkanın uygulamalarından rahatsız olan 30 kişilik ilçe yönetim kurulu üyesinden 22’si ilçe başkanının görevden alınması için il başkanlığına verdiği dilekçenin akıbeti merak ediliyor.

Üç: İl başkanı Serdar Kaman’ın 22 imza sahibinin isteklerini görüşmek ve gereğini yapmak yerine Ruhiddin Sönmez’den aldığı direktif doğrultusunda il yönetiminde görüştükten sonra sumen altı ettiği ileri sürülüyor.

Dört: İYİ Parti Derince ilçe yönetim kurulu üyelerinin verdiği ilçe başkanı Esra Tolu ile ilgili dilekçenin gereği yapılmaz ise 22 üyenin yönetimden istifa edecekleri belirtiliyor.

Beş: Derince’den yükselen sese kulak verilmez ve gereği yapılmazsa 2019 yerel seçimlerinde İYİ Parti’nin banko olarak görüldüğü Derince belediye başkanlığı seçiminin AK Parti’ye ikram edileceğine kesin gözle bakılıyor.

Sayın genel başkan, başarılı olmanızı isteyen bir dostunuz olarak gözlemlerimi paylaşmak istedim. Takdir sizin.

EATJ0919-1

AYDINLAR OCAĞINDAN VEFA

Milli değerlerimize, örf-adet ve geleneklerimize, hatta güzel Türkçemize sahip çıkanlar azalıyor.

Dostluk, sadakat, vefa gibi kavramlara günümüzde fazla rastlanmıyor.

Ama Aydınlar Ocağı gibi sivil toplum örgütleri düzenledikleri toplantılar,  konferanslar, paneller ve geziler ile önemli bir misyon üstleniyor.

En son örnek; Kurucusu olduğu derneğin 1985-1993 yılları arasında 3 dönem başkanlığını yapan, 21 Ocak 2016 tarihinde aramızdan ayrılan Nihat Gürer’e vefasını, bağlılığını göstermek amacı ile düzenlediği anma toplantısı.

Bugün saat 19.00’da Leyla Atakan Kültür Merkezi Dr.Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonunda düzenlenen “Nihat Gürer’i Anma Programı”na kardeşi İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, kızı ilahiyatçı Doç. Dr. Banu Gürer, Lütfü Türkkan ve Dr. İbrahim Kahraman gibi gönül dostlarının da aralarında bulunduğu çok sayıda saygın isim katılacak.

Tüm gazeteleri dolaşıp davetiye bırakan Aydınlar Ocağı Başkanı Ruhiddin Sönmez bizim semte uğramadığı için davetiye de bırakmadı.

Ruhiddin Sönmez, Cemal Barış, Mithat Bora Bulut, Mustafa Görgün, Nihal Özgirgin, İsmail Kaya ve Emrah Duruşan’dan oluşan yönetimin elbet bir bildiği vardır.

Varsın onlar bizi hatırlamasın ama değerli dostum, iyi ve güzel insan Dr. İbrahim Kahraman davetiyenin örneğini göndermekle kalmadı nezaket göstererek davet etti.

Çok istememe rağmen Kocaeli dışında olduğumdan katılamayacağım.

Aramızdan 21 Ocak 2017 tarihinde ayrılan Nihat Gürer’e Allah’tan rahmet diliyorum.   

 

**************

İYİ OKUL YOKTUR

İYİ ÖĞRENCİ VARDIR

 

Öğrenci velilerinin çocuklarını lise ve üniversite sınavlarında başarılı olan okullara kayıt ettirmek için hangi yolları denediğini yıllardır izliyorum.

“İyi okul kötü okul, başarılı okul başarısız okul” ayırımı yapanlara “en iyi okul eve en yakın okuldur” diyerek sesleniyorum.

Milli eğitim bakanlığının açıkladığı “nitelikli lise” tanımlamasını ve listelerin hangi kriterlere göre belirlendiğini eleştiriyorum.

Okullarının “nitelikli lise” yapılmamasına tepki gösteren Kocaeli Anadolu ve Cahit Elginkan velileri ile öğrencilerini yönlendiren okul yöneticilerinin yanlış yaptığını yazıyorum.

Yıllardır, başarılı öğrencileri çeşitli vaatlerle okullarına kaydedip sonra da başarı okulunmuş gibi havalarından yanlarından geçilmeyen özel okulları kamuoyu ile paylaşıyorum.

“iyi okul yoktur iyi öğrenci vardır” sloganı ile öğrenci velilerinin dikkatini çekiyor, binalara nitelik yüklemenin öğrencilere ve öğretmenlere haksızlık olduğunu savunuyorum.

Eğitim sistemimizin geleneksel olarak akademik başarıya göre kurgulanmasının “iyi okul kötü okul” son günlerin deyimiyle “nitelikli okul niteliksiz okul” sınıflandırmasının tehlikelere dikkat çekiyorum.

Öğrenci velileri, öğretmenler, okul müdürleri ve Ankara’da oturdukları yerden milli eğitimi yönettiğini sanan beylere gerçeği bir türlü anlatamıyorum.

TOPLU-(1)-(2)

Eğitim kalitesi yüksek, başarı çıtası yüksek ülkelerde yapılan anketlerde; akademik eğitim alarak başarı liselerden mezun olan ve yüksek puanlarla üniversiteye giren öğrenciler istedikleri meslekleri seçseler de hayatta başarılı olamıyor.

Ama, sınav kazanamayan öğrencilerin öğrenim gördüğü teknik okullarda okuyanlar hayata atıldıktan sonra işlerinde başarılı olmanın ötesinde sosyal yaşamlarında da mutlu oluyor.

Aynı anketi ülkemizde uygulasak umarım oranlar; sınav kazanan akademik eğitim alan öğrencilerin yaşamlarında teknik eğitim alanlardan daha az başarılı olduklarını gösterecektir.

Sorun okulların iyi, başarılı, nitelikli olmamasından değil öğretme ve öğrenme süreçlerinin sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı ve başarı düzeyi düşük öğrenciler için öğrenmeyi destekleyecek koşulların karşılanmadığındandır.

Kerameti çocuklarının başarısında değil okul binalarında arayan veliler “nitelikli okul, niteliksiz okul” tartışmalarını bir kenara bıraksınlar.

Zamanlarını eve en yakın mahalle okulları uygulaması ile başlayacak farklı başarı düzeyindeki öğrencilerin birlikte okuyacağı okul ve sınıf ortamında ders verecek öğretmenlerin mesleki eğitimden geçirilmesini sağlamak için harcasınlar.

Çocuğu için en yüksek beklentiye sahip veliler sokaklarda eylem yapmayı, valilik ve milli eğitime giderek gösterdikleri tepkiyi öğrencinin kapasitesi düzeyinde eğitim fırsatı tanınması, ekonomik ve sosyolojik olumsuzlukların giderilmesi yönünde göstersinler.

SONUÇ: En kısa zamanda eğitim sistemimiz ilkokuldan yükseköğretime kadar eğitimin her kademesinde sınavlara mahkum olmaktan kurtarılmalı.

Fen liselerinde eğitim öğretim sınav baskısından ve stresinden kurtarılarak bilim insanı yetiştirmenin alt yapısının oluşturulacak konuma getirilmeli.

 

***************** 

BİZİM ÇETİN GÜROL’U

TUTABİLENE AŞK OLSUN

Kocaeli Gazeteciler Cemiyet Başkanı Çetin Gürol’un çalışmalarını, başarılarını, performansı yakından izliyorum.

Yalnız Kocaeli’nde değil illerin cemiyet başkanları ve Türkiye genelindeki yerel gazetelerde çalışanlar ile kurduğu diyaloğa ve iletişime hayranım.

Bizim Çetin’in hayata geçirdiği projelerin birini yazmadan yenilerini arkadaşları ve kamuoyu ile paylaşırken hızına yetişemiyorum.

14 Nisan Cumartesi günü Afyon’da yapılan Basın Vakfı Mütevelliler Heyeti Olağan Genel Kurulunda Çetin Gürol yönetim kuruluna seçilirken Levent Altun denetim kuruluna, İsmail Kahraman ise onur kuruluna girdi.

KOCAELİ-DAMGASI

Başarılı çalışmalarıyla dikkat çeken Kocaeli gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol’u Türkiye Gazeteciler Federasyonu yönetim kurulunun ardından Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı yönetim kuruluna seçilmesi nedeniyle kutluyorum.

Levent Altun ve İsmail Kahraman’a da ilk kez seçildikleri görevlerinde başarılar diliyorum.

Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı yönetim kurulu üyeliği sona eren Halit Yılmaz ile denetim kuruluna tekrar seçilmeyen Cemal Kaplan’a da bugünkü çalışmaları nedeniyle teşekkür ediyorum.

Yılmaz KARACA (Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı) başkanlığında oluşan yönetim kurulu; İbrahim ERDOĞAN (ASGD Genel Başkanı), Çetin GÜROL(Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı), Veli ALTINKAYA (Kayseri Gazeteciler Cemiyeti), Derya AKBIYIK (Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı), Bayram EKİCİ (Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı), İsrafil AVCI (Osmaniye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı), İbrahim ASLAN (Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı), Mehmet IŞIK (Mersin Gazeteciler Cemiyeti), Kenan ÇİMEN (İzmir Gazeteciler Cemiyeti), Kemal ÖZDİLEK (Tokat Gazeteciler Cemiyeti).

çetin-yönetim-toplu

 

***********

HÜLYA AKSOY’A NAZAR DEĞDİ

 

Kocaeli, Vali Hüseyin Aksoy’un eşi Hülya Aksoy’u 23 Ekim 2017’de start verdiği, “Kadın Sağlığı Eğitim Projesi” ile tanıdı.

6 aydır dur durak bilmeden köy kent ayırt etmeden kadının olduğu her yere gitti.

671.439 kadına ulaşmayı hedefleyen Hülya hanımefendi 6 ay gibi kısa sürede 85 bin kadına ulaşarak eğitim verdi.

Önceki görev yerleri Samsun, Muğla, Mersin, Diyarbakır’da “Kadın Sağlığı Eğitim Projesi” dahil onlarca sosyal projeye imza atan Hülya hanımefendiye nazar değdi.

Öyle bir kazadan mucize denecek şekilde yıllardır sahip çıktığı, destek verdiği, yardımcı olduğu kadınlar başta olmak üzere gönüllerini fethettiği kadınların hayır duası ve İzmit Kaymakamı Ersin Beyin eşinin uyarısı sonrası kemerlerini bağlamak suretiyle kurtuldu.

Hülya Aksoy hanımefendi başta olmak üzere araçta bulunan kaymakam eşlerine ve görevlilere geçmiş olsun diyorum.

nazar

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem