20 Nisan 2019 Cumartesi
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kocaeli Anadolu Lisesi bahçesinde MEB'e karşı eylem

Galip Ataman

16 Nisan 2018 tarihli yazısı

Milli eğitim, yıllardır siyasilerin yanı sıra FETÖ yanlıları ile yandaş sendikalar tarafından yönetildiği için hep hedef tahtası oldu.

Bakanlıkta başarılı bürokrat, illerde liyakatlı müdür sayısının az olması, olanların da yıpratılması nedeniyle kalite yakalanamadı, Fehmi Rasim Çelik gibi ilkeli, deneyimli, başarılı, sendikalara taviz vermeyen, liyakata sahip çıkan, öğretmeni motive eden il müdürü sayısı üç beş kişi ile sınırlı olunca başarı çıtası yükseltilemedi.

Bakmayın siz, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın grup toplantısında azarladığı Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın “Türkiye’nin eğitimi çok iyi durumda” açıklamasına.

Eğitimin iyi gitmediğini ve yönetilmediğini gösteren son örnek;

Ortaokul 8. Sınıf öğrencilerinin 2 Haziran’da gireceği LGS (Liselere Geçiş Sınavı) öncesi yaşananlar.

Sınavla öğrenci alacak “Nitelikli Liseler” listesine herkes isyan ediyor

Tercih bölgelerinin (3 Anadolu lisesi, 3 Anadolu imam hatip lisesi, 3 Anadolu meslek lisesi) açıklanmaması nedeniyle veliler telaşlı.

İlk kez topa giren eğitim sendikaları Anadolu imam hatip liselerinin kollandığı  iddialarına tepki gösteriyor.

Nitelikli lise belirlenmesinde akademik eğitim yapan okullardan çok imam hatip ve teknik eğitim okullarının öne çıkarılması devlet okullarından özel okullara kaçışı körüklüyor.

Sonuç: Türkiye genelinde yaşanan “Nitelikli Liseler” kavgası İstanbul başta olmak üzere birçok ilde 2019 seçimlerinde AK Parti’ye oy kaybettirecek gibi görünüyor.

TEOG-3

 

ENDİŞELER YERSİZ

TEOG yerine getirilen LGS ile ilgili velilerin bakanlıktan kaynaklanan endişelerini anlıyorum.

Sınavla öğrenci alacak liselerin neye ve hangi kritere göre belirlendiğinin açıklanmamasının yaratacağı travmayı kabul ediyorum.

Şeffaf olması gereken milli eğitim bakanlığının il müdürleri toplantısında imzalanan listelerin kapalı kapılar ardında kimler tarafından hangi gerekçeyle niçin değiştirildiğini şiddetle eleştiriyorum.

Kocaeli Anadolu Lisesi gibi listede olan okulların son gece listeden çıkarılmasının bardağı taşıran son damla olduğunu biliyorum.

Ama okulların kendi yetiştirdiği öğrencilerle değil de sınav kazanan öğrencilerin başarılarıyla övünmek için sokaklara dökülmelerini doğru bulmuyorum.

Kocaeli’nde okul müdürlerinin işgüzarlığı ve bilgisizliğinden kaynaklanan lokal sıkıntılar olsa da fazla sorun yaşanacağını sanmıyorum.

Nereden mi biliyorum?

Bir: 20 milyon nüfusu, 2.5 milyon öğrencisi bulunan İstanbul’da 8 fen lisesine karşılık Kocaeli’nde milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik’in risk alarak fen lisesi sayısını 8’e çıkardı.

İki: Nitelikli liseler sayısı ile öğrenci kontenjanlarında yüzde 51’lik bölümün Fen, Sosyal Bilimler, Anadolu Liselerine, yüzde 27’lik bölümün MTAL teknik bölümlerine, yüzde 22’lik bölümün Anadolu İmam Hatip Liselerine girecek (8 Fen Lisesine 1.050, 2 Sosyal Bilimler Lisesine 240, bir Anadolu Lisesine 120 olmak üzere toplam bin 410 öğrenci ortaöğretim kurumlarına, 780 öğrenci 17 MTAL’ye, 630 öğrenci 7 AİHL’ne kayıt yaptıracak.)

Üç: Nitelikli lise kontenjanları 8. Sınıf öğrenci sayısının yüzde 10’u olarak belirlenmesine rağmen birçok il bu sayısın altında kalırken Kocaeli’nde 26 bin 153 öğrenciye karşılık 2 bin 615 değil 205 fazla 2 bin 820 kontenjan verildi.

Benzer gerekçelerle endişelerin yersiz, eylemlerin gereksiz olduğunu düşünüyorum.

Nitelikli okul sayısının sınırlı tutulması geçmişte eleştirilen ortaöğretim kurumları ile teknik okullar arasındaki makası daraltacaktır.

Kocaeli Anadolu Lisesi gibi listeden son anda çıkarılan okullarla sınırlı kalmak koşuluyla milli eğitim bakanlığının yanlıştan dönmesinin kamuoyundaki tansiyonu düşürecektir.

 

OKULLAR VE KONTENJANLAR

Geliniz Kocaeli’nde 8’i fen, 2’si sosyal bilimler, 1’i Anadolu, 17’si teknik, 7’si imam hatip lisesinden oluşan 35 nitelikli okul ve kontenjanlarına göz atalım.

Kocaeli Fen 120, Muammer Dereli Fen 120, Şehit Özcan Kan Fen 150, Gölcük Fen 150, Gebze Yücel Boru Fen 120, Darıca Fen 120, Çayırova 15 Temmuz Fen  120.

Kartepe Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler 120, Gebze Kanuni Sosyal Bilimler 120.

Derince Merkez Bankası Anadolu Lisesi 120.

İzmit MTAL 90, İzmit Atatürk MTAL 60, İzmit Sabancı MTAL 60, İzmit Yavuz MTAL 30, İzmit Kanuni MTAL 30, Gebze MTAL 90, Gebze Nuri Çolakoğlu MTAL 30, Gebze STFA MTAL 30, Gebze PAGEV MTAL 30. Gölcük MTAL 30, Gölcük Anadolu Kalkınma Vakfı MTAL 30, Kartepe MTAL 30, Başiskele Selim Yürekten MTAL30, Bahçecik MTAL 30, Darıca Aslan Çimento MTAL 30, Darıca Deniz Yıldızları MTAL 60, Dilovası Yılport MTAL 90.

İzmit Mehmet Akif AİHL 120, İzmit Necip Fazıl AİHL 90, Gebze AİHL 90, Gebze Kız AİHL 60, Darıca Hasan Kaya Kız AİHL 90, Başiskele Şehit ozan Özer Kız AİHL90, Karamürsel Akçakoca AİHL 90.

 

MÜDÜR UYGULAMAYA KARŞI MI?

Kocaeli Anadolu Lisesi okul aile birliği ve mezun öğrencilerin okullarının nitelikli liseler listesinden çıkarılmasına tepkilerini anlıyorum. Haklı da buluyorum.

Ama okul müdürünün Kocaeli Anadolu Lisesi kapılarını açıp, milli eğitim bakanlığının nitelikli liselere tepki eylemine okul içinde yaptırmasını doğru bulmuyorum.

Okul müdürünün görevi, milli eğitim bakanlığı yönetmelik, genelgelerini uygulamak, velileri bu konuda bilgilendirirken karşı gelenleri ikna etmektir.

Müdür Limon, okulu velilere açmakla, milli eğitim bakanlığı uygulamasına karşı çıkanlara ev sahipliği yapmakla yanlış yapmıştır.

 

***************

KOCAELİ ANADOLU’DAN

CİMER’E 10 BİN İMZA

 

İstanbul başta olmak üzere Kocaeli’nin de aralarında olduğu köklü ve tarihi okullar “nitelikli liseler” listesine alınmadı.

Türkiye genelinde 34 ilde tek Anadolu Lisesi yok.

55 Anadolu Lisesi bulunan Kocaeli’nde listeye sadece Derince Merkez Bankası Anadolu Lisesi alındı.

Öğrenci velileri hangi kriterler esas alınarak yapıldığı bilinmeyen “nitelikli liseler” listelerine bizim okul listede neden yok” diyerek tepki gösteriyor.

Kocaeli Anadolu Lisesi gibi, milli eğitim müdürlerinin imzaladığı listede olmasına rağmen son anda hangi gerekçe ile kim tarafından çıkarıldığı bilinmeyen okulların aile birlikleri ve eski mezunları eylem yapıyor.

Dün eylem yapan, mağduriyetlerinin giderilmesini isteyen Kocaeli Anadolu Lisesi velileri CİMER’e gönderdikleri 10 bin imzalı dilekçede “İlimizin en başarılı Anadolu Lisesi olan Kocaeli Anadolu Lisesi MEB tarafından yayınlanan listede yer almamaktadır. 478 taban puanı ile ilimizdeki Anadolu liseleri sıralamasında birinci sırada yer alan okulumuz önceki yıllarda birçok akademik başarıya imza atmıştır. Kocaeli’nin en yüksek puanlı lisesinin listede yer almaması hatadır. İlimiz ve ülkemiz için büyük bir kayıp olan bu durumun düzeltilmesini arz ederim” yazıyor.

TOPLU-(1)-(2)  

 

**************

 

BÖLGE OKULLAR İÇİN

TOPLANTI VE SEMİNER

 

Veliler 2 bin 820 öğrenciyi ilgilendiren nitelikli okulları tartışırken 23 bin 333 öğrencinin hangi liseye kayıt yaptıracağını unuttu.

Veliler unuttu ama milli eğitim bakanlığı yetkilileri Antalya’da hafta boyu değişik gruplarla toplantılar yapacak, seminerler düzenleyecek, eğitimler verecek.

Tercih bölgeleri ya da çembere giren (3 Anadolu lisesi, 3 Anadolu imam hatip lisesi, 3 Anadolu meslek lisesi) okullarla ilgili pazartesi ve Salı gün ü yapılacak toplantıya milli eğitim il müdürlüğünden Sadık Akar (orta öğretim), Vedat Çetin (teknik eğitim), Muhterem Aktaş (dini eğitim), Mustafa Doğan (rehberlik) katılacak.

Çarşamba ve Perşembe günkü seminerlere 12 ilçe milli eğitim müdürü davet edildi.

Ardından okul belirlemede öğrencilere yardımcı olacak rehber öğretmenler Antalya’ya gidecek.

Seminerlerde eğitim alacak müdürler dönüşte okul müdürleri ile bir araya gelerek tercih bölgeleri (çembere giren liseler) ile ilgili bilgilendirmede bulunacak.

Rehber öğretmenler ise tercih bölgelerinin belirlenmesinin ardından lise seçiminde öğrencilerin mağdur olmaması ve hata yapmaması için rehberlik edecek.

********************* 

TEKZİP DERSİ VERENLERE

YARGININ TEKZİP ‘TOKATI’

 

Gazetelerin yayın politikalarına karışmak, yazarlarına muhatap olmak adetim değildir.

Ama gazetelerin Galip hocanın belirlediği gündemi takip ettiklerini, manşet atar gibi yazdığı köşe yazılarını günler sonra okurlarla paylaştıklarını kendime hak görürüm.

Zaman zaman da yarım asırlık gazetecilik birikimlerimi, deneyimlerimi, tecrübelerimin doğrultusunda gençleri uyarmayı görev bilirim.

Bu yazı da o yazılardan biri.

Son günlerde örnek ve rol model olması gereken gazetecilerin kullandığı üslup ve dil rahatsız etmenin ötesinde mesleği itibarsızlaştırıyor.

Hele hele gazetelerin bilinçli, kasıtlı ve önyargılı yalan haberleri gazetelerin güven kaybına neden oluyor.

Gazeteciliğin; sevmediği kişiye hakaret etmek, beğenmediği kurumları karalamak olduğunu sanan yöneticilerin alışkanlık haline getirdiği “tetikçilik” çalıştığı kurumlara zarar veriyor. 

İfade ve basın özgürlüğü, eleştiri gazeteciliğin olmazsa olmazıdır ama belli kuralları ve sınırları vardır.

Gerçek, güncel, kamuoyu yararı olacak, küçültücü, sözcükler kullanılmayacak, hakaret içermeyecek, masuniyet karinesine özen gösterilecek.

Ama ifade özgürlüğünün sadece kendisi için geçerli olduğunu sanan, başkalarına hakaret etmeyi ve küçültücü cümleler kurmayı hak görenler bedelini öder.

Hakkını arayan kişi ve kurumlara, “tekzip nasıl yazılır” dersi vermeye kalkanlara hadleri bildirilir.

Hele hele araştırmadan, masuniyet karinesine uymadan tek taraflı gerçek olmayan haberler yapan gazetecilere yargı usturuplu “tekzip tokadı” vurur.

Ve “düzeltme ve cevap” hakkını kullanmak isteyen İzmit Belediyesi Başkan ve avukatlarına ders vermeye kalkan Cemalettin Öztürk gibileri 1. ve 2. Sulh Ceza Hakimliğinin verdiği karar doğrultusunda “tükürdüğünü yalamak” zorunda kalır.

 

KARARDA NE YAZIYOR

Geliniz, “Suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar kimse suçlu sayılamaz” Anayasa hükmü varken, Sulh Ceza Mahkemesinde açılan dava süreci devam ederken gazetenin yazı işleri müdürü kendisini mahkeme yerine koyarak İzmit Belediyesini suçlu ilan etmiştir.

İzmit Belediyesi’nin başvurusunu inceleyen Kocaeli 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 9.3.2018 tarih ve 2018/1405 tarihli kararı ile itirazı inceleyen Kocaeli 2. Sulh Ceza Hakimliğinin 29.3.2018 tarih, 2018/1750 D. İş sayılı kesin kararına göz atalım.

 “Tekzip nasıl yazılır öğretmek lazım!” diyen yazı işleri müdürünün gazetenin birinci sayfasında yayınlanan kararı okuyalım.

“…Mevcut haber, tamamen gerçeklerin çarptırıldığı, kurumumuzun hedef gösterilmeye çalışıldığı art niyetli bir haberdir. İlgili gazete, istenildiğinde kolayca ulaşabileceği ve öğrenebileceği bu bilgiye ulaşmak yerine yalan yanlış bir şekilde haber hazırlayıp kamuoyunu aldatmayı ve kurumumuz aleyhine kasıtlı, art niyetli politika yürütmeyi tercih etmiştir. Gazetecilik kisvesi altında, gazetecilik mesleğinin etik değerlerini yok etme pahasına hakikati çarpıtan, kurumumuzu hedef göstererek kamuoyunun husumetine maruz bırakmaya çalışan bu gazete ve haber yazarını esefle kınıyoruz…”

Bu cümleler bana ait değil. Söz konusu gazetede yayınlanan Kocaeli 1. Sulh Ceza Hakimliği’nce verilen, Kocaeli 2. Sulh Ceza Hakimliğince onaylanan kesin karar.

Peki, neden yazdım?

Bir: Yargıyı eleştirenlere, yargı bağımsızlığı olmadığını söyleyenlere Anayasa ve yasalar doğrultusunda kararlar veren yargıçlar olduğunu duyurmak için.

İki: Üççeyrek asırlık yaşamının yarım asrı gazetecilikte geçen, 15 yıla yakın İletişim fakültesinde okuyan genç gazetecilere gazetecilik dersi veren biri olarak Anayasa ve yasaların ilgili maddeleri ile gazetecilik etik kurallarını hatırlatmayı görev bildiğim için.

Üç: Gazetecilerin kişi ve kurumları kafalarına estiği gibi eleştirmek, hakaret etmek özgürlükleri olmadığını paylaşmak için.

Dört: Çalıştığı gazetede hedef seçerek kamuoyunda itibarsızlaştırmaya çalıştığı İzmit Belediyesi ve Başkanı Nevzat Doğan’ın “kolay yenir lokma” olmadığını hatırlatmak için.

Beş: İzmit Belediyesi etkinlik ve programlarını haber yaparken ev sahibi Başkan Nevzat Doğan adının ve fotoğrafının bilinçli biçimde kullanılmamasının gazetecilik olmadığına dikkat çekmek için.

********************************

NEREDE KÖY ENSTİTÜSÜNÜN

“ÖZVERİLİ” ÖĞRETMENLERİ

 

Köy Enstitüleri, “öğrenerek üreten, üretirken öğrenen” bir anlayışla 17 Nisan 1940 yılında kuruldu.

Aydınlanma meşalesini yakan, toplumsal kalkınmanın itici gücü olan, eğitimde fırsat eşitliği sağlayan Köy Enstitülerinin ömrü kısa ama etkileri büyük oldu.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bilgi söz olmaktan çıkmalı, işe yaramalıdır” sözünden hareketle kurulan Köy Enstitüleri 1954 yılında resmen kapatıldı.

Kayınvalidem Meserret İlter Uğurtan’ın da aralarında olduğu çok sayıda saygın köy enstitüsü öğretmenleri ile öğrencilerini tanıma, bazıları ile aynı okulda çalışma onuru ve gururunu yaşadım.

Bugün eğitim sendikaları öncülüğünde nöbet tutmayı angarya kabul eden, kendilerini güvenlik görevlisi yerine koyup tuttuğu nöbetin karşılığı ücret isteyen öğretmenlerin “acınacak” hallerini gördükçe Köy Enstitüsünün hiçbir karşılık beklemeden 7/24 özverili ile çalışan öğretmenlerinin kıymetini, değerini, saygınlığını şimdi daha iyi anlıyorum.

Köy Enstitülerinin kuruluşunun 78’inci yılında köylüye okuma yazmanın yanı sıra yurttaşlığı öğreten, meslek sahibi olmalarını sağlayan tüm köy enstitüsü öğretmenleri rahmetle, şükranla anıyorum.

 

********************************

 

İLETİŞİM DEKANI DEĞİŞİYOR

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlyas Akhisar’ın yerine Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nigar Pösteki’nin atanacağı öğrenildi

2000 yılından, GSF dekanlığına atandığı Şubat 2017’ye kadar iletişim fakültesi Radyo-TV bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Pösteki’nin okuluna dekan olarak dönecek olması öğretim elemanlarınca memnuniyetle karşılandığı belirtiliyor. Bu arada Kocaeli dışından büyük umutlarla getirilen Suadiyeli Prof. Dr. Akhisar’ın kadrosunun bulunduğu KOÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesindeki öğretim üyeliği görevine dönmesi bekleniyor.

nigar-2

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi