26 Mart 2019 Salı
Birol Aydın
Sibel Gönül
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Haluk Hocanın GTÜ ile övünmek hakkı

Galip Ataman

13 Nisan 2018 tarihli yazısı

Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün önceki gün; Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Vali Hüseyin Aksoy, Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, rektörler ve sanayicileri ağırladı.

Sayın Başbakan, akademik hayatla reel sektörü bir araya getiren “Sanayi ve Teknoloji Zirvesi”nin açılışını yaptı.

BAŞBAKAN-IŞIK--REKTÖR

GTÜ yerleşkesinde Hi-Tech Prefabrik Yapı içerisinde hayata geçirilenstandları gezdi.

Dünyada bir ilk’e imza atan GTÜ Rektörü Haluk hocadan “IK, AR-GE, Endüstri 4.0ve Girişimcilik”konularında bilgi aldı.

Yaptığı konuşmada GTÜ’den övgü ile bahsederken, Gebze Teknik Üniversitesi’nin dört yıl içerisinde bu kadar gözle görülür mesafe almasının tesadüf olmadığını bir kez daha gördüm. İstanbulTeknik Üniversitesi 1773’te kurulmuş. Övünüyoruz gayet güzel. Akıllarını başlarına almazlarsa tarihinin, adının, şanının yüksek olması bir şey ifade etmez. GTÜ ben büyüğüm sen büyüksün meselesini bırakmış, Türkiye’nin geleceğiaraştırmada, geliştirmede teknolojik ürünler üretmede diyerek bir adım atmış.Üniversite ve Sanayi işbirliğini başaran Gebze Teknik Üniversitesinin 4 yıllık geçmişi var. Ama öyle bir hızlı geliyor ki asırlık üniversitelerin ensesinde” dedi.

Sayın Başbakanın konuşmasını dinlerken AK Parti 26 Şubat’taki il kongresindeki “Kocaeli’nde en çok gurur kaynağımız, daima yüzümüzü ağartan ve çalışmalarıyla dikkat çeken, Sanayi-Üniversite iş birliği ile bir ilki daha başaracak olan Gebze Teknik Üniversitesi adeta bir yıldız gibi parlıyor” sözlerini hatırladım.

Haluk hocanın rektörlüğünü yaptığı GTÜ’den övgü ile bahseden sadece Başbakan Yıldırım değildi.

Başbakan Yardımcısı Fikri IşıkGTÜ’yeGebze Teknik Üniversitesi ülkemizin potansiyeli en yüksek üniversitelerinin başında geliyor. Çünkü çok nitelikli bir akademisyen kadroya sahip. Şuanda Gebze Teknik Üniversitesi ülkemizin en iddialı üniversiteleri arasında yer alıyor. 4 yıl önce ilk 10 da olmayan bir üniversite 4 yıl içerisinde Türkiye’nin en yenilikçi ve girişimci 3. üniversitesi oldu.Burada rektörümüzün üstün gayretini görmezden gelemeyiz. Organize Sanayi Bölgelerimizin yöneticileri ve sanayicilerimiz üniversitemiz ile çok ciddi bir işbirliği yürüttüler” cümleleriyle sahip çıktı.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün konuşmasında öne çıkan cümleler, Gebze Teknik Üniversitesi ülkemizin en dikkat çeken güzide kurumlardan biri olmayı başarmıştır. Gebze Teknik Üniversitesinin elde ettiği başarılar sadece eğitim dünyamız için değil, Türk bilimi, sanayisi ve teknolojisi için de gurur kaynağıdır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım, başbakan Yardımcısı Işık, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü rektörün boyuna posuna bakarak GTÜ’ye sahip çıkmıyor.

Üniversitelerin; ülkemizin 100. yıl hedeflerini gerçekleşmesine katkı sağladığına inanan, toplum ve sanayinin ihtiyaç duyduğu insan kaynağı yetiştirdiğini bilen, 

“IK, AR-GE, Endüstri 4.0 ve Girişimcilik” konularındaki çalışmaları görenler GTÜ ve rektöründen laf olsun diye övgü ile bahsetmiyor.

Haluk hoca; 4 yıllık performansı, başarıları, heyecanı ve hayata geçirdiği projelerin yanı sıra 11-14 Nisan tarihlerinde düzenlediği “Sanayi Teknoloji Zirvesi” ile övgüyü fazlasıyla hak ediyor.

 

GAZETELER GÖRMEDİ

Gebze Teknik Üniversitesi ve Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün’den Başbakan Binali Yıldırım övgü ile bahsederken, Başbakan Yardımcısı Fikri Işık gurur duyduğunu söylerken ÖZGÜR KOCAELİ, BÜYÜK KOCAELİ, DEMOKRAT KOCAELİ Gazetelerinde GTÜ’nün düzenlediği “Sanayi ve Teknoloji Zirvesi” ile ilgili tek kelime yoktu.

Sayın başbakanın GTÜ ziyaretindeki konuşmasını İstanbul gazeteleri birinci sayfada görüp iç sayfalarda geniş yer verirken yerel gazetelerin görmemesi izah edilemez.

Sayın Başbakan’ın GTÜ ziyaretine yer vermeyen gazeteler iktidar karşıtı olsalar anlarım ama aksine iktidarın tam ortasındalar.

Kimin neyi manşet yapacağı, hangi haberi kullanıp hangisini kullanmayacağı elbette gazete patronları ile patronlarının sözünden çıkmayan yöneticilerinin bileceği iş.

“Gündemi Takip Eden Değil Gündemi Belirleyen” Galip hocayı uzaktan yakından zerre kadar ilgilendirmiyor.Ama gazetecilik adına üzülüyorum.

Onların ne yaptığına değil de “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi”nin marifet iltifata tabidir diyerek GTÜ’nün başarılarını öne çıkaran haber ve yorumlarına bakalım.

Cumhurbaşkanından Başbakana, Başbakan Yardımcısından Bakanlara, Valilerden başkanlara, siyasilerden sanayici ve iş adamlarına kadar ülke yönetiminde söz sahibi olanların sahip çıktığı, övgü ile bahsettiği GTÜ ve Rektörünü ilk günden itibaren takip ediyorum.

Başarılarını, projelerini, 4 yıldan nereden nereye geldiğini, dünya üniversitesi olduğunu, öğrencilerine kayıt yaptırdığı tarihten itibaren burs verdiğini, mezunlarının öğrenci iken iş garantisi aldığını yazıyorum.

Haluk hocamı ve GTÜ çalışanlarını nir kez daha kutluyorum.

 

****************

MİA, İPTAL EDİLMEDİ

SORUN “3 PARSELDE”

 

İzmit’in prestij projesi MİA’yı (Merkezi İş Alanı) yıllardır tartışıyoruz.

Aylardır AK Parti ile CHP’yi, Büyükşehri Belediyesi ile İzmit Belediyesi’ni karşı karşıya getiren MİA’yıkonuşuyoruz.

465 hektar MİA alanı içinde 3 şirketi ilgilendirene toplam 130 bin metrekare arsaya verilmek istenen “kat ve emsal artışı” ile ilgili gazetecilerin yazılarını, siyasilerin açıklamalarını okuyoruz.

Ocak ayından buyana Büyükşehir Belediye Meclis gündemine alınmasına rağmen görüşülemeyen İmar Komisyonu raporu ile ilgili spekülasyonları dinliyoruz.

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun MİA’da kat ve emsal artışı yapacak komisyon raporunu mecliste oylamaya sunması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi bekleniyor.

Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan bunca yoğun program içersinde vakit bulup Başkan Karaosmanoğlu’na randevu verip dinledikten sonra ne diyeceğini bekliyorsunuz?

Kestirmek zor ama bana öyle geliyor ki, “İbrahim abi, biliyorsun bir süre önce metal yorgunu il ve belediye başkanlarımızı dinlendirmiştik. Sıranın, metal yorgunu iş adamlarına geldiğini düşünüyorum” diyebilir.

Mesajı alan İbrahim Başkan da ilşk meclis toplantısında gereğini yapar.

Kamuoyu ise 2019 Mart’ta yapılacak belediye başkanı seçimine 11 aydan az bir zaman kala yaratılan bilgi kirliliğinin sonlanmasını istiyor.

Taraf olan olmayan, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan gazeteciler bilgi kirliliği yaratmanın ötesinde hiçbir şey yazmadı.

İzmit ve Büyükşehir Belediyesi kararlarını, komisyon raporlarını okumayan eski-yeni siyasilerin gerçeği yansıtmayan açıklamaları vatandaşı tatmin etmediği gibi kafaları iyice karıştırdı.

MİA’da bazı parsellere “kat ve emsal artışı” sağlayacak İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporu 12 Nisan Perşembe günü yapılan (dün) Büyükşehir Belediyesi Meclis gündeminde yine yoktu.

İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporu gündeme alınmış olsaydıbelli gazetecilerin yazdığı ve bildik siyasilerin iddia ettiği gibi 465 hektar MİA projesinin tamamı değil sadece Körfez ve Sanayi Mahalleleri G23.b.24.c-25.d, G23.c.04.b-05.a nazım imar plan paftaları, G23.b.24.c.3.b-3.c, G23.b.25.d.4.b-4.d, G23.c.05.a.1.a-1.b-4.d, G23.c.04.b.2.d-3.c-3.d uygulama imar plan paftaları oylanacaktı.

MİA-ALANI

 

KOMİSYON RAPORU

Bilen bilmeyen, yazan yazmayan, konuşan konuşmayan herkes bir şeyler söylüyor.

Ama bir Allah’ın kulu çıkıp da “Arkadaş, Büyükşehir Belediyesi’nin meclise getiremediği, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın benim bilgim olmadan oylamayın dediği raporda ne yazıyor?” diye sormuyor.

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri de aylardır gündemden düşmeyen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müdahil olduğu rapor hakkında iki satırlık açıklama yapmıyor.

Geliniz, İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporunda ne yazıyor, kimleri kapsıyor ve kime hangi imkanlar sağlıyor ona göz atalım.

Bir: 44.097 metrekare arsası olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesini.

İki: FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü’nün 15 Temmuz 2016’da kalkıştığı darbe girişimi davasında gözaltına alınan, tutuklandıktan sonra tahliye edilen Bekir Boydak’a ait Kayseri Ağır Ceza mahkemesinin 2016/ 2829 sayılı kararıyla tapuda şerh konulan 20.634 metrekare arsayı.

Üç: MİA alanında yer alan 28.931 metrekare arsa sahibi iş adamı Mahmut Şevket Ersoy’u.

Dört: 22.003 metrekare arsası bulunan iş adamı Barlas Turan’ı.

Beş: Reale ait iken satış sonrası Haldız’ın da ortak olduğu Not Gayrimenkul Yatırım İnşaat Turizm Danışmanlık San ve Tic. Ltd. Şti’ne ait 35 bin metrekare arsayı.

Komisyon raporu onaylanırsa ne olacak sorusunun cevabına gelince;

Bir: MİA proje alanı içinde yüzölçümü 10.000-20.000 metrekare arasında arsası olanlar 0.15 kat ve emsal artışından (bonus) yararlanacak.

İki: 20.000-30.000 metrekare arsası olanlar 0.30 bonus kazanacak.

Üç: 30 bin metrekare üzeri arsası olanlara 0.45 bonus verilecek.

Dört: MİA’da bonuslardan kimlerin yararlanacağına gelince! Onu da bana sormayın. Kimlerin ne kadar arsası olduğuna bakın yeter.

İNŞAAT-YÜKSELİYOR

 

İNŞAATLAR YÜKSELİYOR

Buraya kadar MİA projesi ile ilgili yaşananları, tartışmaları, eleştirileri yazdım.

Tartışmalara katılan siyasiler, taraf olan gazeteciler sürekli arsa sahiplerinin metrekaresi üzerinden ne kazanacağını gündeme taşıdı.

Siyasiler lütfedip MİA’da arsası olanların ne yaptığını sorgulamadı.

Gazeteciler merak edip MİA’da ruhsat verilip verilmediğini, devam eden inşaat olup olmadığını araştırmadı.

Gazeteciler ve siyasiler aylardır ne yapıyorlar?

Bol bol çene yorup, bir kaşık suda fırtına koparıyorlar.

Onlar ne yaparlarsa yapsın, MİA’da 1/1000’lik imar planları Büyükşehir Belediyesi’nce onaylandı.

41 Burda’nın yer aldığı B1 Bölgesinde inşaat ruhsatları verilmeye başladı ve ruhsat alan arsa sahiplerinin inşaatları yükselmeye başladı.

 

 B 3 bölgesinde şuyulandırma çalışmaları devam ediyor.

Hani, MİA alanında hiçbir işlem yapılmıyordu?

Hani, MİA projesi alanında arsası olanlar mağdur ediliyordu?

Neymiş efendim; MİA alanında arsası olan herkes değil 30 bin metrekare üzeri arsası olanlar mağdur ediliyormuş!

 

****************

YÖRESEL YEMEKLERDEN SONRA

YÖRESEL TÜRKÜLER TANITILDI

 

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, 14 yılda çevreden ulaşıma, eğitimden spora, sağlıktan kültüre her alanda önemli projelere imza attı.

sahip çıktığı, destek verdiği öğrenciler ve sporcular şampiyonluklar kazandırdı, altın madalyalar hediye etti.

Ama son bir ay içinde peş peşe kamuoyu ile paylaştığı iki proje var ki hepsini gölgede bıraktı.

İbrahim Başkanın “Bilge Şehir Kocaeli’nin Yöresel Yemekleri” programına katılmış büyük keyif almıştım.

Önceki akşam düzenlenen “Bilge Şehir Kocaeli’nin Türküleri” programına katılamadım. 

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından hayata geçirilen “Kocaeli Yöre Türküleri, Yöre Müzisyenleri ve Yöre Çalgılarının Araştırılması Projesi”nde derlenen 22 türküyü seslendiren sanatçıların İzmitlilere coşkulu bir akşam yaşattığını öğrendim.

Kocaeli\'nin-türküleri-1

2 CD’lik Kocaeli Türküleri Albümü Tanıtım Programı’nda Orhan Hakalmaz, Şükriye Tutkun, Mustafa Arı, Ethem Kaya, Onur Şan, Emel Taşçıoğlu, Adile Kurt Karatepe, Nursaç Doğanışık sahne aldı.

Sanatçıların seslendirdiği türküler kadar Başkan Karaosmanoğlu’nun “Kültürel çalışmaları ön planda tutmalıyız. Hava gibi su gibi kültürümüzü yaşamaya ihtiyacımız var. Kültürümüzü yaşamadığımızda, yozlaşır ve biz olmaktan çıkarız. Bizi biz yapan inancımız, örf ve adetimiz, sanatımız. Kültürünü dilini dinini kaybeden yok olmuş olur” açıklaması dikkatimi çekti.

Program öncesinde fuayede açılan 30 eserden oluşan  “Minyatürlerle Kocaeli” sergisi Kocaeli’nin tarihi ve kültürel değerlerine ait yerleri tanıtması bakımından ilgiyle izlendi.

Kocaeli\'nin-türküleri-2

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi