20 Nisan 2019 Cumartesi
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

GTÜ’den dünyada bir ilk; “Sanayi-Teknoloji Fuarı”

Galip Ataman

11 Nisan 2018 tarihli yazısı

Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün proje üretmeye, zirveler düzenlemeye, ulusal ve uluslararası başarılara imza atmaya doymuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın övgüsünü ve takdirini alan Haluk hoca 18 Kasım 2014 yılından buyana sürdürdüğü rektörlük görevini geçtiğimiz günlerde ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilerek taçlandırıyor.

Türkiye’de ilklere imza atmakla ünlenen Haluk hoca bugün ev sahipliği yapacağı “Sanayi-Üniversite Zirvesi”nde akademik hayatla reel sektörü buluşturarak dünyada da bir ilk’e imza atacak.

İlk kez bir üniversite kampüsü içinde düzenlenen zirve ve fuar açılışını, Kocaeli’de en çok gurur kaynağımız, daima yüzümüzü ağartan ve çalışmalarıyla dikkat çeken, Sanayi-Üniversite iş birliği ile bir ilki daha başaracak olan Gebze Teknik Üniversitesi adeta bir yıldız gibi parlıyor”diyen Başbakan Binali Yıldırım yapacak.

Törene Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü de katılacak.

başbakan-rektör-fikri-ışık

 

ZİRVENİN AMACI

Geliniz, bugün Başbakan Yıldırım’ın açılışını yapacağı“Sanayi ve Teknoloji Zirvesi” tanıtımının yapıldığı 22 Şubat perşembe gününe gidelim.

Haluk hocanın Hilton İstanbul Bosphorus’da düzenlediği toplantıda sanayicilere

ve gazetecilere söylediklerini hatırlayalım.

Benimde katıldığım tanıtım toplantısında anlattıklarını notlarımdan okuyalım, “11-14 Nisan tarihlerinde dört gün boyunca üniversite yerleşkesinde kurulacak Hi-Tech Prefabrik Yapı içerisinde hayata geçirilecek olan zirvede IK, AR-GE, Endüstri 4.0,ve Girişimcilik konularında paneller düzenlenecek. Yurtiçinden veyurtdışından gelecek uzmanlar ve akademik hayatla reel sektör işbirliği önemi vurgulanacak. Ayrıca bu tip işbirliklerine öncülük ederek Türkiye’de ki diğer üniversite, sanayi ve STK’lara örnek olma açısından bir ilk olacak. Zirvede, bölge kuruluşlarımız kendileri için hazırlanacak standlarla katılacak. Elde edilen gelir öğrencilerimize burs olarak verilecek.”

11 - 14 Nisan 2018 tarihlerinde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kocaeli Valiliği himayelerinde Gebze Teknik Üniversitesi kampüsünde bugün başlayacak Sanayi ve Teknoloji Zirvesinin amaçlarına göz atalım:

Bir: Sanayicilerin AR-GE çalışmalarını öne çıkarmak ve Sanayi Üniversite işbirliğini üst seviyeye taşımak.

İki: Sanayi-Üniversite İşbirliği çerçevesinde akademik hayatla reel sektörü bir araya getirmek.

Üç: Ford ‘un Platin, Aselsan, Havelsan, Assan Aluminyum’un Altın, Akım Metal’in Gümüş,TAYSAD ve Atak Robot’un sponsorluğunda düzenlenen “Hi-Tech Prefabrik Yapı” içerisinde hayata geçirilecek olan zirveye Roketsan, TAI, Şişecam, Elimsan, Kale Radyatör, Betek, Ytong, Arçelik LG, THY Teknik, Siemens gibi dev markaların katılmasını sağlamak.

Dört: Sanayicilerin kalifiye ve nitelikli eleman ihtiyaçlarının karşılanmasına destek vermek.

Beş: Ülkemizin 2023 hedeflerinde, bölgenin önemini daha da etkili bir şekilde anlatmak.

Altı: Gebze Teknik Üniversitesi’nin 2017 yılında dünyanın ilk 500 üniversitesi arasına girmesinin, Türkiye’nin en yenilikçi 3. üniversitesi olmasını, ulusal ve uluslararası üniversite endekslerindeki başarıları ile adını duyurmasının tesadüf olmadığını göstermek.

Yedi:Gebze Teknik Üniversitesi’nin bölgenin lider eğitim merkezi konumunda bulunmasına dikkat çekmek.

Sekiz: Boğaziçi Üniversitesinde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afrin başarısını eleştirerek kampüste olay çıkaran öğrenciler tutuklanırken, Osmangazi Üniversitesi’nde 4 kişi silahlı saldırıda şehit olurken, çoğu üniversite rektörleri bilimsellikten uzak abuk sabuk açıklamalarla gündeme gelirken Gebze Teknik Üniversitesi ve Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün’ün başarıları anlatılacak.

Dokuz: En önemliside,  hazırlanacak standlarda elde edilen gelir, GTÜ öğrencilerine burs olarak verilecek.

 

******************** 

VALİ AKSOY’UN OLMAZLARI;

ÇOCUK VE KADIN PROJELERİ

 

Vali Hüseyin Aksoy ile sohbetimizin“Çevre ve Sıfır Atık Projesi” bölümünü pazartesi günü yazdım.

Bugün Sayın Valinin olmazsa olmazlarından“Sokaktaki Çocukların Topluma Kazandırılması Projesini” paylaşacağım.

Eşi Hülya Hanımefendinin koordinatörlüğünde başarıyla yürütülen Kadın Sağlığı Eğitim Projesi”nde son durumu kaleme alacağım.

Sayın Vali ilk kez gazetecilerin karşısına geçtiği 10 Ocak 2018 tarihinde,sokakların çocuklar için tehlikeli olduğuna dikkat çekerek “Kocaeli’nde sokakta dilenen çocuk kalmayacak” demişti.

5 Mart’taki sohbetimizde, “Çocukların yeri sokak değil, okul ve ailelerinin yanıdır” açıklamasını yapmış, 2 ayda 102’si Suriyeli olmak üzere 314 çocuğun sokaktan alınarak ailelerine teslim edildiğini söylemişti.

DaBoQg_WAAAZygi

2 Nisan’daki sohbetimizde, Mart ayı sonu itibariyle 126’sı Suriye vatandaşı olmak üzere 414 çocuğun ailelerine teslim edildiğini anlattı.

Sizin anlayacağınız; Vali Aksoy’un Ocak ayı ortalarında start verdiği, “Sokakta çalışan ve dilenen Çocukların Rehabilitasyonu Projesi” 2.5 ay gibi kısa sürede amacına ulaşmış.

Çocuklar sokak yaşamından uzaklaştırılmanın yanında aile hekimlerinde kayıtları yapılmış, aşı uygulamaları tamamlanmış, okul çağında olanlar okula gönderilmiş.

Sokakta çalışan Suriyeli çocuklarla aileleri geçici barınma merkezlerine, iş arayanlar işe yerleştirilmiş.

Vali Aksoy’un Kocaeli’nde sokakta çalışan ya da dilenen çocuk bırakmamak konusunda kararlı olması yetmiyor.

Duygu sömürüsü ile yaklaştıkları vatandaşların dilenen bu çocuklardan mendil dahil hiçbir şey satın almayarak, para vermeyerek Vali Aksoy’a destek olması gerekiyor.

Tüm vatandaşları daha duyarlı davranmaya ve Sayın Vali’nin “Sokaktaki Çocukların Topluma Kazandırılması Projesine” destek olmaya çağırıyorum.

1

 

 KADINLAR VE ÇOCUKLARI

Vali Aksoy’un gündeminde elbette sokak çocuklarının rehabilitasyonu yok.

Ailelerinin yanında kalan anaokulu çağında gelmiş 3-6 yaş çocukların bakımı, eğitimi ve annelerinin istihdamı da var.

Sayın Vali, çocukların temel alışkanlıklar kazandığı, çeşitli deneyimlerde bulunarak sosyalleştiği, becerilerini ve yeteneklerini geliştirdiği okul öncesi eğitimde yüzde 92.46 olan okullaşma oranını daha yukarılara çekmek için çalıştıklarını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde OSB yöneticileri ile yaptığı toplantıda, her OSB bünyesinde en az bir anaokulu açarak 3-6 yaş arası çocukların anaokullarına gitmelerinin yanında kadınların istihdamdaki payını arttırmak istediklerini anlattı.

inci-sobi

 

84.050 KADINA ULAŞILDI

Vali Hüseyin Aksoy’un çok önemsediği bir başka olmazsa olmazı eşi Hülya Aksoy’un 23 Ekim 2018’de start verdiği, “Kadın Sağlığı Eğitim Projesi”.

6 ay önce Kocaeli’nde 65 bin 200 kadına ulaşmayı hedeflediklerini açıklayan Sayın Vali 2017 TÜİK nüfus verilerinin açıklanmasının ardından hedeflerinin 3 yılda 671.439 kadına ulaşmak olduğunu söyledi.

Diyarbakır’da 100 bin kadına 3 yılda ulaşmalarına rağmen Kocaeli’nde 6 ayda ulaştıkları kadın sayısının 80 bini bulduğunu anlattı.

Hülya Aksoy’un koordinatörlüğünde başlatılan “Kocaeli Kadın Sağlığı Eğitim Projesi”nde son durumuDiyarbakır’da da birlikte çalıştıkları, proje ile bire bir ilgilenen, yakından talip eden Dr. İnci Sobi’ye sordum.

Eğitimlerin kadının olduğu her yerde devam ettiğini belirten Dr. Sobi, “Sayın valimiz ve hanımefendinin yakından ilgilendiği proje beklentilerimizin çok üstünde ilgi görüyor. Projede görevli toplam 80 sağlık personeli en az 2 kişiden oluşan ekiplerle eğitimlerimizi ilçe merkezi-köy ayırımı yapmadan yürütüyor.Hanımefendinin de katıldığı toplantılarda özellikle köylerden önemli geri dönüşler alıyoruz. Proje her kesimde ilgi görüyor. Kadınlarımız çalışmalarımızdan memnun kaldıklarını söylüyor. An itibariyle Kocaeli’nde ulaşarak eğitim verdiğimiz kadın sayısı 84 bin 50 oldu. Bu sayı her gün artıyor. 3 yılda 671.439 kadının tamamına ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

 

************

İYİ PARTİ İL BAŞKANI KAMAN

KANDIRA’YA NEDEN GİTMEDİ

 

İYİ Parti il başkanlığına çevik kuvvet polisleri korumasında, yumrukların atıldığı, küfürlerin edildiği kongre sonrası seçilen Serdar kaman ile ilgili 14 Mart’ta yazdığım yazıda, genel başkan Meral Akşener’in dikkatini çekmiştim.

Sayın Akşener, Kocaeli il başkanına “dur” demezse milyonların umut olarak gördüğü İYİ Parti’nin KARA parti olacağını yazmıştım.

Kandıra ilçe başkanı Hilal Altınay’ın hafta sonu 40 mahalle ve köy temsilcisini tanıtmak için düzenlediği etkinliğe il başkanı Serdar Kaman’ın katılmaması bir ay önce yazdıklarımı doğruluyordu.

Kandıra İYİ Parti ilçe başkanı Altınay, Türkiye’de ilk denecek bir organizasyona imza atıyor.

Kocaeli’nin 11 ilçesinde yapılmayan bir çalışmaya imza atarak Kandıra mahalle ve köylerinden belirlediği 40 İYİ Parti delegesini partililerle buluşturuyor.

Törene İYİ Parti Genel başkan yardımcısı Lütfü Türkkan, İYİ Parti GİK Üyeleri Onur Aydın ve Naci Cinisli katılıyor.

İYİ-PARTİ

Bazı ilçe başkanları Kandıra Başkanı Altınay’ı bu önemli ve anlamlı günde yalnız bırakmıyor.

Salonda herkes var nasıl oluyorsa İYİ Parti İl Başkanı Serdar Kaman yok!

Duyduğumda inanamadım.

“Bir il başkanının genel başkan yardımcısı ve 2 GİK üyesinin katıldığı bir toplantıya gitmedi” söyleminin şaka olduğunu düşünerek araştırdım.

Maalesef söylenenler doğruymuş ve İYİ Parti il başkanı Serdar Kaman, İYİ Parti genel başkan yardımcısı Lütfü Türkkan ve İYİ Parti GİK Üyeleri Onur Aydın ile Naci Cinisli’nin hazır bulunduğu toplantıya lütfedip gitmemişti.

Önemli bir mazereti olduğunu düşünerek araştırmamı sürdürdüm.

Meğer Serdar Başkanın Kandıra’daki toplantıya katılmama nedeni bir hastasının ameliyatı ile çakışıyor olmasıymış.

Demek ki duyduklarım iddia değil doğruymuş.

Ben yine de iddia olduğuna inanmak istiyorum.

Yazımı bitmek üzereyken Kandıra İlçe Başkanı Hilal Altınay aradı. Önümüzdeki günlerde Dalca köyü sakinlerinin tamamının İYİ Parti’ye geçişi ile ilgili tören düzenleyeceklerini söyledi.

 

*****************

ATAMAN, DENİZLİ

KİTAP FUARINDA 

Denizli’nin yetiştirdiği ODTÜ mezunu mimar ve şehir planlamacısı kardeşim Hüsamettin Ataman’ın iki ciltten oluşan “Son Yüzyıl Denizli” kitabından geçtiğimiz günlerde bahsetmiştim.

Denizli’nin son yüzyılını en güzel ve yalın dille anlatan Sevgili Hüsamettin, “Son Yüzyıl Denizli” kitabını, Denizli Büyükşehir Belediyesi 2. Kitap Fuarı’nda tanıttı.

Tarihe ve okumaya meraklı Denizlililerin araştırmacı kimliği ve bilgilendirici yorumlarıyla Hüsamettin Ataman’ın imza gününe katılarak Son Yüzyıl Denizli” kitabını imzalatmaları dikkat çekti.

İsmail Küçükakaya’nın 9 Mart’ta, Fox TV Çalar Saat programı izleyicilere tavsiye ettiği Hüsamettin Ataman’ın 8 cilt olarak planladığı, şimdilik 2 ciltlik Son Yüzyıl Denizli” kitabın SEKİZı alanlar üçüncü ve sonraki ciltleri de merak ve heyecanla bekliyor.

ataman-imza

 

KİTAPTAN BAŞLIKLAR

Hüsamettin Ataman’ın şehirleşmenin yanı sıra Denizli’nin siyasal, kültürel, sosyal ve toplumsal yaşantısını da kaleme alındığı “Son YüzyılDenizli” kitabında yer alan konu başlıklarından bazıları şöyle;

Denizli Şehri’nin Kuruluşu.

Sultan Abdülhamit’in Denizli’de Satın Aldığı Köy.

Denizli 11. Tümen ve Çanakkale Savaşları.

Denizli’nin İthal Milletvekilleri.

Denizli’nin İlk Kent Planı (1926).

Serinhisar’ın (Kızılhisar) İlk Kent Planı (1934).

Babadağ’ın (Kadıköy) İlk Kent Planı (1935).

Yakılan, Yıkılan, Yok Edilen Kültür Miraslarımız.

Denizli Kaleiçi Surları Nasıl Yok Edildi?

Denizli Ulu Cami Neden ve Nasıl Yıkıldı?

Denizli’nin Eski Vilayet Konakları.

Denizli’nin Eski Mezarlıkları.

Denizli’de Eski Ramazanlar, Eski Bayramlar.

Denizli’nin Unutulan Gelenekleri.

Çınarları ve Pınarlarıyla Ünlü Denizli.

Ne Oldu da Denizli bu Hale Geldi?

Köy’den Kent’e Büyük Göç.

Yeni Bir Kent, Yeni Bir Toplum.

ataman-imza-2

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi