23 Temmuz 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

“Çöp” fabrikasını bırak sıfır atık projesine bak

Galip Ataman

09 Nisan 2018 tarihli yazısı

Eğitim başta olmak üzere sağlık, çevre, ulaşım, güvenlik, spor dahil bölgemizin sorunlarını yakından takip eden gazeteci olarak zaman zaman Vali Hüseyin Aksoy’un kapısını çalıyorum.

Çaylarımızı yudumlarken Kocaeli gündemini en yetkili ağızdan öğrenerek sizlerle paylaşıyorum.

Perşembe günü Sayın Vali’ye son günlerin öne çıkan gündem maddesini sordum.

“ÇÖP” cevabını verirken kurulmak istenen çöp tesisi mimarı Bilecik Valisi Tahir Büyükakın’ı, Büyükşehir Belediyesi yetkililerini ve “istemezük” diyerek karşı çıkan Kocaeli Akademik Odalar Birliği üyelerini dinlemiş.

Sadece dinlemekle kalmamış, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan sivil toplum örgüt yöneticilerine “SIFIR ATIK PROJESİNİ” anlatmış.

Sayın Valinin anlattıkları gazetecilerin, çevrecilerin, siyasetçilerin bir kulağından girmiş öbüründen çıkmış.

Vali--Galip

En çok da Vali Aksoy’un “Sıfır Atık Projesi”ni bilmesine rağmen çöpün kaynağında ayrışmasını isteyen Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Sait Ağdacı’nın.

Hafta sonu tesisin kurulacağı alanda basın açıklaması yapanlar kaç kişiymiş?

Aralarında Kocaeli Akademik Odalar Birliği üyelerinden KYÖD Başkanı Mehmet Toker, Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Sait Ağdacı, Makine Mühendisleri Odası Başkanı Murat Kürekci, Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Sözen, yüksek orman mühendisi Mustafa Zengin, makine mühendisi Ünal Özmural’ın da bulunduğu 16 büyük 2 çocuk.

Ne söylemişler?

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Sait Ağdacı, düzenli depolama alanına çöplerin değil yakılacak evsel katı atıkların küllerinin depolanacağını bile bile “Depolanan atıktan sızan akıntı suyu su havzalarına karışacak” demiş.

“Felaket Tellallığı” yapan gazetecileri, “Kentsel Katı Atıktan Enerji Üretim Tesisi” kurulmasına karşı olan “kadrolu çevrecileri”, 2019 seçimleri öncesi oyu “çöplükte” arayan siyasetçileri baş başa bırakıp Vali Aksoy’un “SIFIR ATIK PROJESİNE” göz atalım.

Umuttepe’de kurulacak tesiste yakılacak evsel katı evsel atık miktarını yarıya indirecek “SIFIR ATIK PROJESİNİ” en yetkili ağızdan dinleyelim.

En çok da hafta sonu Umuttepe’de “Biz diyoruz ki buranın Atık Yakma Tesisi olabilmesi için veya çöpün bertaraf edilebilmesi için ilk başta kaynağında ayrıştırmanın yapılması lazım” açıklaması yapanlar.

emine-erdoğan

 

SIFIR ATIK, SIFIR KİRLİLİK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayesinde başlatılan, Kocaeli’nde Vali Hüseyin Aksoy öncülüğünde yaygınlaştıran  Sıfır Atık Projesi”basında fazla yer almadı, çevrecilerin umurunda bile olmadı.

İşte Vali Aksoy’un doğal kaynakların daha az tüketilmesini amaçlayan, atıkların ekonomiye kazandırılmasını sağlayan “Sıfır Atık Projesi” ile ilgili söyledikleri;

Bir: Kocaeli’nde hızlı nüfus artışı, kentleşme, sanayileşme çevre sorunlarını da beraberinde getirmiştir. Geçmişte yapılan çalışmalar sonrası bugün önemli çevre sorunumuz bulunmamaktadır. Ama sıfırlamak gibi bir sorumluluğumuz var.

İki: Amacımız, 19 Şubat’ta başlattığımız, 23 Mart’ta düzenlediğimiz seminer ile “Sıfır Atık Projesi”ni tanıtmak, yaygınlaştırmak, çevrenin ve doğanın daha fazla kirletilmesini önlemek.

Üç: Öğrenciler başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızı “Sıfır Atık Projesi” kampanyasına dahil ederek atık kağıt, plastik, cam, metal ve pil toplamak, ayrı ayrı konteynırlara atılmasını sağlamak.

Dört: Valilik kompleksinde başlatılan kampanyayı siteler, okullar başta olmak üzere Kocaeli’nin tamamında yaygınlaştırmak.

Beş: Sıfır Atık Projesi ile ağaç kesimini, çevrenin ve doğanın kirletilmesini en aza indirmek.

Altı: En önemlisi de Umuttepe’de kurulacak tesise taşınacak evsel katı atık miktarını yarıya indirmek, maliyeti aşağı çekmek.

Sayın Vali’nin verdiği bilgiye göre “Sıfır Atık Projesi” kapsamında 28 Şubat-23 Mart Tarihleri arasında valilik kompleksinde bin 350 kilo kağıt, 105 kilo cam, 75 kilo atık metal ve 37 atık plastik toplanarak geri kazanım firmalarına teslim edilmiş.

Kocaeli Valiliği çalışanları 23 ağacın kesilmesini ve doğal kaynakların kullanılmasını önlenmiş.

Buradan “Kentsel Katı Atıktan Enerji Üretim Tesisi” kurulmasına karşı çıkan sivil toplum örgütlerine, siyasi partilere, gazetecilere sesleniyorum;

Geliniz, Vali Aksoy’un başlattığı “Sıfır Atık Projesine” destek olun.

Olun ki sizin çevre konusundaki samimiyetinize, iyi niyetinize inanayım.

Son bir not: Dünyayı kirleten ülkeler sıralamasında Çin ve Hindistan yüzde 50 ile ilk sırada yer alıyor.  Onu yüzde 15 ile ABD ve AB ülkeleri izliyor. Türkiye’nin kirletme oranı yüzde 0,7. 

10-aylık-tasarruf

 

*********************

 

MERKEZ BANKASI YÖNETİMDEN

BÜYÜKŞEHİR’İ ŞOK EDEN KARAR

 

Tren garı civarında 1983 yılında yapılan 7 katlı Merkez Bankası binası, yıllardır siyasilerin ve bürokratların hep gündeminde oldu.

Dönemin Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, görsel kirliliğe neden olduğu gerekçesiyle taş binanın yıkılmasını önermişti.

Önceki Valilerden Ercan Topaca, dağınık kamu kurumlarını tek çatı altında toplamak için 2011 yılında merkez bankası binasını aldı.

İmzalanan protokola göre 7 katlı bina Kocaeli Valiliğinin olacak, merkez bankası da öğretmenevi yanındaki 3 bin 700 metrekare arsa üzerine yapılacak 2 katlı binaya taşınacaktı.

2013 yılında kabul edilen yasa ile büyükşehirlerin bulunduğu illerdeki özel idarelerin belediyeye devredilmesinin ardından Merkez Bankası binası 2014 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediyesine geçti.

7 katlı binanın kullanımı ile ilgili tartışmalar ürerken Büyükşehir Belediyesi de öğretmenevi yanındaki arsaya merkez bankası binası yapmak için düğmeye bastı.

Temelden tarihi eserler çıkınca sit alanı ilan edilen bölgede inşaat çalışmasının durdurulması üzerine Kartepe Belediyesi Ertuğrul Gazi Mahallesinde 11 bin 452 metrekare arsayı Büyükşehir belediyesine tahsis etti.

merkez-bankasi-BİNASI

 

MERKEZ BANKASI VAZGEÇTİ

Merkez Bankası’nın Kartepe’ye taşınması için inşaat çalışmalarına start verildiği günlerde 2011 yılında Kocaeli Valiliği ile imzalanan takas protokolunu iptal ettiğini açıkladı.

Büyükşehir Belediyesi yetkililerini şoke eden habere göre Merkez Bankası yeni yönetimi, Büyükşehir Belediyesi ile yeni protokol imzalamama kararı almıştı.

Kararın Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter İlhan Bayram olayı doğrulayarak, “Duyumunuz doğru. Merkez Bankası yeni yönetimi eski yönetim kararını tek taraflı iptal etmiş. Merkez Bankası yetkilileri binanın belediyemiz ile ilgili protokol yapmayacaklarını bize bildirdi. Yapılacak bir şey yok” dedi.

Genel Sekreter Bayram, Merkez Bankası binası yapılmak üzere Kartepe’de planlanan 11 bin 452 metrekare arsanın tahsisinden de vazgeçtiklerini söyledi.

 

130 ARAÇLIK OTOPARK

Merkez Bankası’na tahsis edilen öğretmenevi yanındaki arsanın sit alanı ilan edilmesinin ardından Büyükşehir Belediyesi Atatürk Spor Salonu ve bölgenin otopark ihtiyacını karşılamak amacıyla çalışma başlattı.

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, “Sayın Başkanımızın talimatıyla benim başkanlığını yaptığım imar komisyonunda yapılan değişiklik meclisimizden geçti. Anıtlar Kurulu, kalıntıların çıktığı 500 metrekare bölümü yeşil alan yapmak, etrafı çevrilerek halkın ziyaretine açmak koşuluyla 130 araçlık otopark yapacağız” dedi.

Büyükşehir Belediyesi, merkez bankası binasını alamadı ama kartepe’de11 bin 452 metrekare, İzmit Öğretmenevi bitişiğinde 3 bin 700 metrekare arsa sahibi oldu.

Atatürk Spor Salonu dahil bölgeye, ihtiyaç duyulan 130 araçlık otopark kazandırdı.

******************

DENEYİMLİ, DONANIMLI,

BAŞARILI HUKUK ADAMI

Bugünkü konuğum, 27 Temmuz 2016 tarihinde Kocaeli’ne atanan Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ali Kurt.

FETÖ/PDY Silahlı terör örgütünün kalkıştığı darbe girişiminin ardından ilimize gelen Sayın Kurt ilk günlerde “mağdur” yaratmamak için işine odaklandı.

Her dönemde hukukun üstünlüğüne vurgu yapan, adaletin gecikmeden adil dağıtılmasına özen gösteren Sayın Kurt ile bir saate yakın sohbetimizde öne çıkan bazı cümleleri paylaşmak istiyorum.

Bir: Hukukun karşısında herkes eşittir. Hak sahibine hakkını geciktirmeden en kısa sürede teslim edebilmenin verdiği iç huzuru biz adalet mensuplarının tek hedefi ve amacı olmalıdır.

İki: Hukukun üstünlüğü ve demokratik hukuk devleti ilkelerinin gerçekleştirilmesine hizmet eden, adaletin doğru ve makul süre içerisinde tecellisi için çalışıyoruz.

Üç: Yargı teşkilatı olarak, FETÖ/PDY başta olmak üzere tüm terör örgütleriyle hukuk sınırları içinde sonuna kadar kararlılıkla mücadele ettik, ediyoruz.

Dört: 15 Temmuz sonrası, dünya tarihinde bir daha yaşanacağını zannetmeyeceğimiz biçimde çok büyük bir terör kovuşturmasıyla karşı karşıya kaldık. Alışa geldiğimiz örgüt yapısının çok dışında bir yapıyla mücadele ettik.

Beş: Haklıyı haksızı ayırt etmek, suçluyu suçsuzu ayırt etmek noktasında hukukun evrensel kurallarını uyguladık, olabildiğince az hata yaparak süreci sağlıklı bir şekilde götürdük.  

Sayın Başsavcı, 48 yaşında olmasına rağmen dünya görüşleri, sosyal yaşamları ve kültürleri farklı insanların yaşadığı yoğun göç alan Kocaeli gibi bir il de görev yaparken ilk günlerde ön yargıyla yaklaşan herkesi şaşırttı.

CUMHURİYET-BAŞSAVCISI

Siyasiler ve bürokratlarla diyaloğunu en üst düzeyde seviyeli tutmaya özen gösteren, hukuk dışına çıkmadan aldığı kararlar ve uygulamalar ile Sayın Kurt kısa sürede Kocaelililerin takdirini kazandı.

Sayın Başsavcı ile sohbet ederken yer sorunu çeken adliyeyi konuşmamak olmazdı.

Yeni adalet sarayı ile ilgili düşüncelerini Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’a teşekkür ederek başlayan Kurt, “Adliyenin fiziki şartlarının yetersiz olduğu yıllardır biliniyor. Yapıldığında o günün ihtiyacına cevap veren adalet sarayımız bugün hizmeti aksatmıyor ama çalışanları yoruyor. Sayın Başbakan Yardımcımız Fikri Işık’ın Milli Savunma Bakanı olduğu dönemde Kartepe ilçesinde bulunan K.K. EDOK Muhabere Hizmet Destek Eğitim Komutanlığının faaliyet gösterdiği taşınmazın 170 bin metrekarelik kısmı yeni Adalet Sarayı binasının yapımı için Adalet Bakanlığına tahsis edildi. Kısa sürede tüm birimleri tek çatı altında toplayacak Adalet Sarayını yapmak ve hizmete açmak istiyoruz” dedi.

Performansı, mütevaziliği, herkese eşit davranan hukuk adamı kimliği ile dikkat çeken Sayın Başsavcının en büyük hedefi, Kartepe’de yapılacak “Adliye Kompleksini” görev süresinde hizmete açmak ve Kocaeli’nden “hoş bir seda” bırakarak ayrılmak.

Sayın Başsavcının Kocaeli’nden “hoş bir seda” bırakarak ayrılması için “Adliye Kompleksini” görev süresi içinde bitirmesine gerek yok.

15 Temmuz sonrası göreve başladığı Kocaeli’nde FETÖ/PDY başta olmak üzere tüm terör örgütleriyle hukuk sınırları içinde kararlılıkla mücadele ederek 1.5 yılda çoktan “hoş bir seda” bıraktı.

 

*******************

DENİZ’İN ABLASI ADA, 7. YAŞINDA

 

Özleyiş-Burak Bayoğlu çiftinin biricik kızı, 4 aylık Deniz’in ablası, Elif-Mükerrem Ocakoğlu’nun sevgili torunu, Mustafa ve Yusuf Bayoğlu'nun yeğeni ADA, 6 yaşını tamamladı 7 yaşına girdi.

Aile büyüklerinin Yahya Kaptan Sky Fall Cafe’de düzenlediği yaş günü eğlencesinde ADA gönlünce eğlenirken, aile büyükleri de sohbet etti.

Ada-arkadaşları-ile

Bahçeşehir Okulları Anasınıfı arkadaşları Emre, Duru, Efe, Ada, Ahmet, Aras, Yusuf, Engin anneleri ile yaş günü eğlencesine katılarak ADA’yı bu mutlu ve özel gününde yalnız bırakmadılar.

Yaş günü pastasını “abla” olmanın olgunluğu ve mutluluğu ile kesen ADA, birbirinden güzel ve değerli hediyeler veren aile büyükleri ile arkadaşlarına teşekkür etti.

Ada-aile-büyükleri-ile

Ada-7-yaşında

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem