26 Mart 2019 Salı
Birol Aydın
Sibel Gönül
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Tramvay, Plaj Yolu'ndan karşıya havadan geçecek

Galip Ataman

06 Nisan 2018 tarihli yazısı

Akçaray,Büyükşehir Belediyesi prestij ve vizyon projelerinden olup Ağustos 2017’de hizmet vermeye başladı.

Konforlu, güvenli, seri ve ucuz olması nedeniyle 7 ayda yaklaşık 5 milyonyolcu taşıdı.

Seka-Otopark arasında çalışan ve günlük en fazla 16 bin yolcu taşıması hedeflenmesine rağmen kısa sürede tahminleri alt üst etti, günlük ortalama 25 bin yolcuya ulaşarak rekor üstüne rekor kırdı.

Yolcuların toplu taşımada tramvayı tercih etmesi ve yoğun ilgi göstermesi üzerine yetkililer hattın uzatılmasına, araç sayısının arttırılmasına karar verdi.

Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun talimatıyla karşılıklı 15 kilometre olan ve Seka Park Bilim Merkezine kadar çalışan tramvay Pilajyolu’na kadar uzatılacak.

İhalesi yapılan, güzergah çalışmalarına başlanantramvay hattı karşılıklı 4.4 kilometre uzatılarak toplam 19.4 kilometre olacak.

Seka Devlet Hastanesi, Kongre Merkezi, Okullar Bölgesi, Plajyolu durakları ile halen 11 olan durak sayısı 15’e, 12 olan tramvay araç sayısı da 6 yeni araç ilavesi ile 18’e çıkarılacak.

Seka Devlet Hastanesi, Cahit Elginkan ve Dereli Okulları ile yıkılan cezaevi yerine yapılan Nuh Eğitim Kampüsüne gidecekler konforlu, güvenli, seri ve ucuz Akçaray Tramvayı kullanacak.

IMG-20180405-WA0006

 

İLK ETAP OKULLARA

Büyükşehir Belediyesi genel sekreteri İlhan Bayram, ek tramvay güzergahı hakkında bilgi verirken, “Hocam, biliyorsunuz Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu eğitimci kimliği ile okulları ve öğrencileri çok önemsiyor. Bu nedenle Seka Park Bilim Merkezine kadar gelen tramvay güzergahının cezaevi arsası üzerine yapılan eğitim kampüsü ile okul ve öğrenci sayısı artan Plajyoluna kadar uzatma talimatı vermişti. 4 duraktan oluşan 2.2 kilometre uzunluğundaki yeni güzergah ihalesini yaptık. 6 araç siparişini verdik. Hedefimiz, tramvayı 2019’a kadar okullar bölgesine kadar götürmek” dedi.

Daha sonra sayın genel sekreter ile Seka içinde demiryoluna paralel Akçakoca Anı Evi, Kültür Evi önünden geçerek Plaj Yoluna kadar gidecek yeni tramvay güzergahını gezdik. 

İlhan Bey, Plaj Yolunda demiryoluna yakın bir sitede istimlak yapılması gerektiğinden 2.2 kilometrelik güzergahın iki etapta yapılacağınısöyledi.

İlk etap bin 600 metre olacak ve Seka Devlet Hastanesi, Kongre Merkezi ve Okullar Bölgesini kapsıyor.

Sorunların giderilmesinin ardından Plaj Yoluna kadar gidecek 600 metrelik ikinci etap çalışmaları başlayacak.

Akçaray tramvay hattının ilk etabının tamamlanmasıyla okullar bölgesindeki öğrenciler ve vatandaşlar, ikinci etabın açılmasıyla Plaj Yolundaki vatandaşlar konforlu, güvenli, seri ve ucuz tramvay ile seyahat edecek.

144407

 

D 100 ÜSTTEN GEÇİLECEK

Başkan Karaosmanoğlu, Gebze bölgesinde metro çalışmalarını sürdürürken İzmit’te tramvayı Batı’da Kuruçeşme, Doğu’da Alikahya ve Cephanelik’te yapımı devam eden Şehir Hastanesine kadar götürmekte kararlı.

Tramvay güzergahı Batı’da, Plaj Yolu SGK binası yakınındaki Gümüşhaneliler Vakfı önünden D-100 karayolu üstten geçilerek Kuruçeşme’ye uzatılacak.

Büyükşehir Belediyesi yetkililerin üzerinde çalıştığı projeye göre, Kuruçeşme’ye D-100 üstünden köprülü kavşakla geçecek tramvay güzergahı TEM Otoyolu Kuruçeşme gişeleri bölgesinde yapılacak trafik düzenlemesi ile birlikte projelendirilecek.

 

************** 

TRAMVAY DURAKLARINA

121 TON DEMİR KORKULUK

 

Bugün yürüyüş yolu olarak bilinen yaya yolundan bir zamanlar İzmit’i ikiye bölen demiryolu geçiyordu.

Şehir içinden geçen yolcu ve yük trenlerinin yaratacağı tehlikeyi önlemek amacıyla yayalar için yol boyu beton korkuluk yapılmış, araçlar için kavşaklara “çan-çan” konmuştu.

Demiryolunun D-100’ün güneyine kaydırılmasıyla estetik olmayan, kırık dökük görüntüleriyle görsel kirlilik yaratan korkuluklar kaldırıldı, 4 “çan-çan” nostaljik olarak bırakıldı.

Kentlerin mobilyası olarak bilinen tramvay 9 aydır konforu, güvenliği, seri ve ucuz oluşu ile tercih ediliyor.

Akçaray’a binenler, güzergah kenarındaki kafelerde oturanlar, bölgeden geçenler Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na teşekkür ediyor.

Bu arada trafik kurallarına uyma özürlüleri ile yaya geçitlerini kullanma kültüründen yoksunların sayısının çok olduğu kentimizde Büyükşehir Belediyesi tramvay durakları çevresinde önlem alıyor.

Tramvay ismini halka soran (Akçaray), güzergah ve durak isimlerini vatandaştan kaçıran Büyükşehir Belediyesi yetkilileri şimdi de sessiz sedasız duraklara ferforje korkuluk yapıyor.

Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı 27 Ekim 2017 tarihindeki ihaleyi alan firma11 tramvay durağının etrafını 5 bin 600 metre uzunluğunda 120 bin 800 kilo ağırlıkta ferforje korkulukla çeviriyor.

Geçtiğimiz günlerde Fevziye (Halkevi) ve Yenişehir (Yahya Kaptan) duraklarına konan ferforje korkuluklar bana geçmişte çok eleştirilen, görsel kirlilik yaratan yürüyüş yolundaki beton korkulukları hatırlattı.

KORKULUK-(3)

121 ton ferforje korkuluk kimin fikri bilmiyorum ama Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden kopya çekildiğini tahmin ediyorum.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin lastik tekerlekli araçlar ile raylı sistemi ayıran perde duvarların trafik bariyerlerinden yüksek olmasının yarattığı çirkinlik vegörsel kirlilik nedeniyle önlem almasını anlıyorum.

Duvarlar karayolu standardı olan 75 santim yüksekliğe indirilerek güzergah boyunca yapılacak çevre düzenlemesiyle raylı sistemin görselliğinin öne çıkarılmasını kabul ediyorum.

Kent mobilyası gibi tasarlanan istasyonların Bursa şehir merkezi cadde ve duraklarına estetik görüntü kazandıracağına inanıyorum.

Bursa’yı örnek alalım tamam da Bursa’nın duraklara neden ferforje korkuluk koyduğunu araştırmadan, kent meydanlarına kazandırdığı estetik görüntüleri görmeden Bursa ferforje korkuluk yaptı diye 121 ton demiri İzmit’teki duraklara yığmanın hiç de gereği yok.

Güzergah seçimindeki yanlışa rağmen İzmitlileri konforlu, güvenli, çevreci, seri ve ucuz tramvay ile buluşturan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu başta olmak üzere tüm çalışma arkadaşlarını ilk günden beri destekliyor, tebrik ediyorum.

Ama yayaların güvenliği gerekçesiyle tramvay duraklarına estetikten uzak, görsel kirlilik yaratacak ferforje korkuluk yapmasını doğru bulmuyorum.

Tepeleri beton yığını olan İzmit’in merkezinin 121 ton ferforje korkulukla kaplanmasına isyan ediyorum.

Düşünebiliyor musunuz; Halkevi meydanı ardından önümüzdeki aylarda açılacak eski valilik binasının bulunduğu alanın ortasında tonlarca ferforje.

Duraklara korkuluk yapmak şart ise daha estetik, daha görsel güzellik yaratacak, daha dikkat çekici bir proje oluşturulamaz mıydı?

İzmitlilere, mimarlara, kentsel estetik uzmanlarına sorulamaz mıydı?

Haydi kimseye sormadan Bursa’dan kopyaladınız diyelim, her yere koyduğunuz Büyükşehir Belediyesi amblemini korkuluklar üzerine koymayı hiç mi akıl edemediniz.

 

***************** 

ÇAĞDAŞ YAŞAM DERNEĞİNDEN

“TÜRK HALK MÜZİĞİ” KONSERİ

 

Önceki akşam eşim Gülümser hanımla Meral Dönmez başkanlığında Dilara Yaltrak, Birsen Talu, Sebahat Yavaş, Reşide Neşe Özer, Münteha Küpçü, Hakan Yılmaz’dan oluşan ÇYDD yönetiminin konuğu olduk.

Süleyman Demirel Kültür Merkezinde (SDKM) şef Mehtap Güzel Sürmeli yönetimindeki Türk Halk Müziği Korosunun seslendirdiği Ege ve Akdeniz yöresi hariç diğer bölgelerin türkülerini keyif alarak dinledik.

Eşimin öğretmen arkadaşları Serpil Şerefhanoğlu ve Elif Ocakoğlu’nun da aralarında olduğu tamamı kadınlardan oluşan koronun birbirinden güzel türkülerini dinlerken kulaklarımızın pası silindi.

Gaziantep yöresine ait “Ah Neyleyim” türküsünü seslendiren Serpil öğretmeni dinlerken nefeslerimizi tuttuk.

ÇYDD Kocaeli Şube Başkanı Meral Dönmez ve Eğitim İş Şube Başkanı Emine Çalık’ın özverili çalışmalarını takip ediyordum ama ilk kez konser sonrası karşılaştık ve tanıştık.

IMG-20180405-WA0004

 

TÜRKAN SAYLAN’I ANDIK

Cüzzamla savaş başta olmak üzere sayısız projelere imza atan, genç kızların eğitimini amaç edinen, laik ve çağdaş Türkiye’nin geleceği için mücadele ederken bedel ödeyen ÇYDD’nin kurucu başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan’ı

sahnedeki büyük boy portresine bakarken rahmet, şükran ve saygı ile andık.

Başkan Dönmez’in SDKM salonunu dolduran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde yürüyen çağdaş, demokrat, laik konuklara sesleni,rken “Kadınlar olarak erkeklerin desteğini alarak hep olacağız. Cumhuriyetin değerlerine sahip çıkacağız. 23 Nisanlarda, 29 Ekimlerde meydanlara çıkarak Yaşasın Cumhuriyet diye bağıracağız” cümlesi beğeninin ötesinde yakdir topladı.

Aşık Veysel’den Musa Eroğlu’na, Kazım Koyuncu’dan Mahsuni Şerif’e kadar Konya, Diyarbakır, Elazığ, Karadeniz, Gaziantep, Nizip, Şanlıurfa, Kırklareli, Azerbaycan yöresi türküleri büyük alkış aldı.

Gecenin sonunda Şef Mehtap Güzel Sürmeli yönetimindeki koro ve sazlar eşliğinde ellerimizde Ay Yıldılı Türk Bayrakları ile “Onuncu Yıl Marşını” gururla, onurla söylerken bize bu güzel Türkiye’yi armağan eden gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarını bir kez daha rahmet, şükran, saygı ile andık.

IMG-20180405-WA0005

“Çıktık açık alınla on yılda her savaştan; 
On yılda on beş milyon genç yarattık her yaştan.
Başta bütün dünyanın saydığı Başkumandan;
Demir ağlarla ördük Ana yurdu dört bastan. 
Türk’üz Cumhuriyet'in göğsümüz tunç siperi,
Türk’e durmak yaraşmaz, Türk önde Türk ileri”
sözlerini söylerken salon coşkudan inliyordu.

Çağdaş Yaşamı Derneği’nin “Türküler Bizi, Biz Türküleri Söyleriz” sloganı ile düzenlediği Türk Halk Müziği Konserinde her şey güzelin ötesinde mükemmeldi.

Kadınların kurduğu, kadınların yönettiği Çağdaş Yaşamı Derneği’nin kadınlardan oluşan korosunun 8. konserinde tek eksik, CHP’nin kadın milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet idi.

Davet edilmesine rağmen gelmeyen milletvekili Hürriyet’in lütfedip bir demet çiçek, bir telgraf ya da mesaj göndermemesi dikkatimi çekti.

Varsın sayın milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet gelmesin, varsın bir mesaj bile göndermesin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde giden salonu dolduranlar keyifli, gururlu bir gece geçirdi.

O gecenin organizasyonunu eksiksiz gerçekleştiren ÇYDD Başkanı Meral Dönmez ve arkadaşlarına, birbirinden güzel seslerle kulaklarımızın pasını silen şef Mehtap Güzel Sürmeli yönetimindeki koro ve saz ekibine, konsere katılmamızı sağlayan sevgili kardeşim Mükerrem Ocakoğlu’na teşekkür ediyorum.

IMG-20180405-WA0002

 

IMG-20180405-WA0011

 

IMG-20180405-WA0012

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi