23 Temmuz 2019 Salı

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İyi ki Bulut kazandı

05 Nisan 2018 tarihli yazısı

Önceki gün Kocaeli Ticaret Odasının seçimleri gerçekleştirildi. İşin gerçeği gazeteci tarafsız olmalı. Ancak kentinden de taraf olması gerektiğini de eklemem gerekiyor. Sevgili Necmi Bulut ağabey, bu kentin sokaklarında çok rahat ulaşılabilecek bir kişi. Sevgili Necmi Bulut sadece bir grubun değil, herkesin başkanı olduğunu gösterdi. Onun başkan seçilmesi ile birlikte KOTO meclislerinde ikinci kez sulh imzalandı. Herkes ile kucaklaştı. Tabi sevgili Akın Doğan faktörünü de unutmamak lazım. Kocaeli Ticaret Odası’nda yeni dönemde tüccara yönelik atılımlar yapılacağı aşikar. Sevgili Necmi Bulut ve ekibine ilk önerim, Türkiye’de çoğu ilde bulunmayan İnterteks Fuar Alanında her ay bir fuar tertiplenmesi için çalışma yapmasını öneriyorum. Varsın katılım az olsun. Ama kentin esnafının katılacağı fuar olsun. Şehir merkezinde esnaf kan ağlıyor. Bu manada panayırlar düzenlensin. Sanayinin başkentinde esnafın kalkındırılması için tüm dinamikler harekete geçirilsin. Gaziantep, Kayseri ve Mersin illerinde yerel yönetimlerle yapılan projeler ortada. Gaziantep’te mesela baklava filmi çekildi. Niye kentimizin her geçen gün güç kaybeden sembolü pişmaniyesi için ayağa kalkması için bir film yapılmasın. Mesela niye otobanda pişmaniyeciler çarşısı kurulmasın. Daha yapacak çok işimiz var. Kentimiz için haydi şimdi çalışma zamanı.

-------  

İş arayanlar bu fuara

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ulvi Yılmaz ve ekibi başarıdan başarıya koşmaya devam ediyor. Kimse darılmasın ama Ulvi Yılmaz ile birlikte adeta ölü toprağı serili kurum kabuğunu kırdı. Sadece torpillilerin değil, herkesin kurumu oldu. Bu sözüm amiyane bir tabir. Lütfen birileri hemen üstüne almasın. Bana göre çağımızın en önemli konusu işsizlik diyeceğim ama, maalesef iş beğenmemek. Herkes masa başı olsun, amir konumunda olsun istiyor. Yoksa İŞKUR’un kayıtlarında 50-60 bin işçi arayan işyeri olur mu? Her neyse işveren ile işçinin buluşacağı bu fuara herkesin katılması gerekiyor. Kentimizdeki önemli kurumların İnsan Kaynakları ekipleri ile iş arayanlar bir noktada buluşacak. İşsizlikle mücadele edebilmek amacıyla düzenlenen Kocaeli İnsan Kaynakları İstihdam Fuarı ve Kariyer Günleri (KOİF’18), 5-6-7 Nisan tarihlerinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Fuar Alanı’nda misafirlerini ağırlayacak. Ben sevgili Ulvi Yılmaz ve ekibini böylesi önemli bir fuara ev sahipliği yapacaklarından dolayı kutluyorum.

------  

1 Mayıs için önemli organizasyon

Memur-Sen İl Temsilcisi Şahin Yaşlık önceki akşam tüm şube başkanlarının katılımı ile Antikkapı Restorantta basın toplantısı düzenlediler. Bana göre çok önemli bir organizasyona ev sahipliği yapacaklar. 1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle Memur-Sen Genel Merkezi 81 ili Kocaeli’de buluşturacak. Sanayinin başkenti, emeğin yoğun olduğu ilimizde böylesi bir organizasyonla hem işçi bayramına ev sahipliği yapacak, hemde kentimiz içinde önemli bir tanıtım hizmeti fırsatını elde edecek. İstanbul’a gelip geçerken sadece D-100 veya otobanı kullanan birçok kişi kentimizi de görecek. Bence bunu fırsata çevirmek ve bana göre yöresel kültürler fuarındaki gibi çeşitli standlar açılarak kentimizin tanıtımının da yapılması açısından çok önemli fırsat olacağını düşünüyorum. 30 binin üzerinde kişinin katılması hedeflenirken, Başiskele’nin eşsiz doğası, Kartepe’nin samanlı dağları, Kandıra’nın yoğurdu, İzmit’in pişmaniyesi, mancarlı pidemiz, dartımız, köy ekmeğimiz, İzmit gazozumuz, Eşme’nin ayvası, Balaban’ın armutu ve bunun gibi birçok ürünün de tanıtımı ve satışı yapılabilir. Birilerine saçma gelebilir. Biz İnterteks Fuar alanında gerçekleştirdiğimiz fuarlar için emin olun daha fazla para harcayıp, diğer illerden daha az katılım ile organizasyonları gerçekleştirmiyor muyuz? Hazır bir Pazar var ve yap tanıtımı? Basın toplantısında organizasyon ile ilgili bilgi alırken, diğer sendikalarla da görüşme yapılıp yapılmadığını sordum. Tabi Memur-Sen’e bağlı sendikaların katılım sağlanacağı, Hak-iş’in ise Adana’da toplanacağı bilgisini öğrendim. Keşke işçi ve memur tüm sendikaların konfederasyonları düzeyinde birleşilse. Ne kadar güzel bir tablo ortaya çıkmaz mı? Umarım o olgunluğa ve kültüre bir gün ulaşırız. Emeğin, alın terinin önemi ve onun karşılığının alınması açısından bu kültür önemli. Sadece memur ve işçi değil, işverenlerinde bu bayramda kol kola girmesi gerekmez mi? Gün birlik olma zamanı.

Hisse senetlerine değil, hissi senetlerine değer kazandırma zamanı.

Haydi Kocaeli’nin tüm dinamikleri kentimiz için elele verme zamanı.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem