24 Nisan 2019 Çarşamba
Sabitzade
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Cumhurbaşkanı istedi Haluk Hoca başkan oldu

Galip Ataman

04 Nisan 2018 tarihli yazısı

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ), 1992 yılında kurulan Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü (GYTE) yerine 4 Kasım 2014 tarihinde kuruldu.

Prof. Dr. Haluk Görgün’ün rektörlüğe atandığı 18 Kasım 2014 tarihine kadar Prof. Dr. Hikmet Üçışık (1992-1993), Prof. Dr. Ahmet Ayhan (1993-2002), Prof. Dr. Alinur Büyükaksoy (2002-2010), Prof. Dr. Orhan şahin (2010-2014) görev yaptılar.

GTÜ, Gebze’de GYTE adı ile 22 yıl eğitim-öğretim yapmasına, 4 rektör değiştirmesine rağmen kamuoyunda fazla gündeme gelmedi, basında yer almadı.

Üniversite-sanayi işbirliği konusunda en küçük bir adım atılmadı, ses getirmedi. İletişim eksikliği çeken, başarıları paylaşmak yerine gizlemeye özen gösteren dönemin yöneticilerini zaman zaman eleştirdiğimi hatırlıyorum.

GTÜ’nün kaderi 41 yaşında genç, çalışkan, özgüveni yüksek, referansları kuvvetli, bilimsel kimliği ve yöneticiliği öne çıkan Prof. Dr. Haluk Görgün’ün rektör atanması ile değişti.

GTÜ kısa sürede “Ar-ge, teknoloji ve inovasyon” projeleri ile ün kazanırken, Kocaeli’nin dünyaya açılan penceresi oldu.

Bilimsel potansiyelini sanayiye aktararak ekonomik değere dönüşmesini sağlarken “Üniversite-Sanayi İşbirliği”ne örnek gösterildi.

Akademi ve reel sektörü Türkiye’de ilk kez 11-14 Nisan tarihlerinde bir üniversite kampüsünde düzenleyeceği “GTÜ, Sanayi ve Teknoloji Zirvesi” ile dikkatleri çekti.

2017 yılında dünyanın ilk 500 üniversitesi, Türkiye’nin en yenilikçi 3. üniversitesi, ulusal ve uluslararası üniversite endekslerindeki başarıları ile anılmaya başladı.

Türkiye’de 10 Araştırma Üniversitesinden biri olan GTÜ: ODTÜ, İTÜ ve Gazi Üniversitesi ile birlikte savunma sanayimizi ileri aşamalara taşımak amacıyla eğitim veren “ASELSAN Akademi Lisansüstü Eğitim Programı”nda yer aldı.

Başbakan Binali Yıldırım GTÜ ile ilgili düşüncelerini kamuoyu ile paylaşırken, “Kocaeli’de en çok gurur kaynağımız, daima yüzümüzü ağartan ve çalışmalarıyla dikkat çeken Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) adeta bir yıldız gibi parlıyor” dedi.

gtü rektörü ve cumhurbaşkanı

 

CUMHURBAŞKANI İSTEDİ

Gebze Teknik Üniversitesi Rektörlüğü yanı sıra Gebze Teknik Eğitim ve Araştırma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı, Gebze Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi ve Teknoloji Transfer Merkezi Yönetim Kurulu Başkanlığı, Bilişim Vadisi Yönetim Kurulu Üyeliği, Startürk Yönetim Kurulu Üyeliği, ASELSAN yönetim kurulu üyeliğini yürüten Prof. Dr. Haluk Görgün

çok değil 3 yılda GTÜ’yü “Başarı Öyküsü” yazılacak konuma getirdi.

Haluk hocanın öncülüğündeki GTÜ, insan kaynaklarından Ar-Ge’ye, girişimcilikten endüstri 4.0’a kadar birçok farklı alanda sanayi-üniversite işbirliği modeli oluşturarak ulusal ve uluslararası başarılara imza attı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün (SIPRI) 2017 raporuna damga vuran Türk savunma şirketi ASELSAN’ın başına Haluk’u getirin” talimatı doğrultusunda ASELSAN yönetim kurulu başkanı seçildi.

ASELSAN yönetim kurulu üyesi olan Haluk hoca bir yıl sonra başkanlık koltuğuna otururken eski başkan Mustafa Murat Şeker görevini üye olarak sürdürecek.

SIPRI 2016 raporunda 72’nci sıradayken 2017’de 1 milyar 220 milyon dolarlık satış hacmiyle 5 sıra tırmanan ve dünyanın en büyük 67’nci savunma şirketi olan güven veren teknoloji olarak bilinen ASELSAN’da tanık bir isim Ankara Valisi Ercan Topaca da yönetim kurulu üyesi.

Genç yaşında Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar, Valiler, Başkanlar,  sanayici ve iş adamlarının takdirini kazanan, üstlendiği önemli ve prestijli görevleri başarıyla yürüten GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün’ü tebrik ediyor, yeni görevinde başarılar diliyorum.

Son bir not; Aynı coğrafi bölgede komşu iki ilin üniversitelerinden GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün ASELSAN Başkanı, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı

seçildi.

 

REKTÖRLER TOPLANTISI

GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün’ün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından çağrıldığı Ankara’ya gitmek için ayrıldığı İstanbul’da katıldığı toplantıdan da bahsetmek istiyorum.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın 2 Nisan Pazartesi günü İstanbul’da düzenlediği toplantıya 10 asil ve 5 yedek toplam 15 Araştırma Üniversitesi Rektörü ile Elsevier, scopus, web of sciences temsilcileri katıldı.

Kocaeli Üniversitesi’nden Koç Üniversitesi’ne giden Prof. Dr. Dilek Ural ile İstanbul Üniversitesi yayıncılıktan sorumlu rektör danışmanı Dr. Metin Tunç birer konuşma yaparak Türk üniversite yayıncılığını geliştirilmesi, üniversite yayın ve dergi sayılarını arttırması yönünde görüşlerini paylaştı.

Akademisyenlerin etki değeri yüksek yayınlar yapması yönünde çağrıda bulunulmasına karar verildi.

 

*****************

 

BAKİ HOCAM VE 1 NİSAN

İnsanların, toplumların ve devletlerin yaşamında önemli tarihler vardır.

Örneğin, 1 Nisan gibi.

Bir: Fransa’da yapılan takvim değişikliğiyle 1 Nisan olan yılbaşının 1 Ocak kabul edilmesi.1564 yılından buyana Fransızların 1 Nisan’da “Poisson d’Avril” (Nisan Balığı) şakaları yapması.

İki:15. Yüzyıl sonlarında Endülüs Müslümanlarının şehit edildiği ama çok bilinmeyen “1 Nisan Hile Günü” hikayesi. 31 Mart akşamı Haçlı ordusu komutanı kuşattığı İspanya’daki Granada kalesinde yaşayan Müslümanlara bir elinde Kur’an diğer elinde İncil göstererek Şu iki kitap üzerine yemin ederim ki, teslim olursanız bu akşam size bir şey yapmayacağım” der. Müslümanlar canlarının kurtarılması karşılığında kaleyi teslim ederler. Ama 1 Nisan sabahı, Haçlı ordusu komutanı “Yemin etmiştiniz, bizi öldürmeyeceğinize dair söz vermiştiniz” tepkilerine rağmen “Benim sözüm size dün akşam içindi, bugün için size bir sözüm yok” cevabını vererek bütün Müslümanların öldürülmesi emrini verir. Müslümanların, “Katliam günü” olarak andığı 1 Nisan’ı Hristiyanlar “Hile Günü” olarak kutlar.

Üç: 1 Nisan’ın benim için önemi, Kocaeli Üniversitesi efsane rektörü, Umuttepe Yerleşkesi mimarı değerli dostum Prof. Dr. Baki Komsuoğlu’nun doğum günü olması.

Dört: Sevgili kardeşim Baki hocanın 23 Ocak 2008 tarihinde vefatının ardından doğum günü anısına her yıl düzenlenen “Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Bilim ve Teşvik Ödülünün” Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün 2014 yılında rektör atanmasının ardından iptal edilmesi.

baki komsuoğlu

HOŞ BİR SEDA BIRAKTI

Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu’nun eşi, Prof. Dr. Ayşegül Komsuoğlu Çıtıpıtıoğlu ve Doç. Dr. İpek Komsuoğlu Çelikyurt’un babası, Ela, Mehmet ergin ve Uğur Baki’nin dedesi, Ahmet ve Umut Beylerin kayınpederi Prof. Dr. Baki Komsuoğlu 1 Nisan 1946 tarihinde Isparta Yalvaç’ta dünyaya geldi.

23 Ocak 2008 tarihinde “Hoş Bir Seda” ve unutulmaz anılar bırakarak Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesinde vefat etti.

Sevgili Baki hocama, 72’nci doğum gününde bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum.

Adına düzenlenen bilimsel yarışmalar iptal edilse deProf. Dr. Baki Komsuoğlu’nu saygın bilim insanları, öğrencileri, hastaları ve benim gibi gerçek dostlarının gönlünden, kalbinden, beyninden kimse silip atamayacak, O hep yaşayacak.

Baki Hocamızın 72. Yaş gününde KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’ye, genç, seçkin bilim insanlarının araştırma ve uygulama çalışmalarını değerlendirmek, yetkinliklerini belgeleyerek çalışmalarına güç katmak, yetişmekte olan kuşakları özendirmek amacıyla düzenlenen “Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Bilim ve Teşvik Ödülünün” yarışmanı yeniden başlatması çağrısında bulunuyorum.

Her platformda Baki hocamdan övgüyle bahseden, rahmetle, şükranla, saygıyla

anan Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü’den “Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Bilim ve Teşvik Ödülü” yarışmasını 1 Nisan 2019’da düzenlemek üzere çalışma başlatmasını bekliyorum.

Değerli dostum ve sevgili kardeşim Baki hocamı bir kez daha rahmetle, saygıyla, özlemle, şükranla anıyorum.

 

***************

KOCAELİ DENİZ TİCARET ODASINDA

SÜRPRİZ YOK, “DOĞUSEL” BAŞKAN

Türkiye genelinde olduğu gibi Kocaeli’nde de odaların seçim heyecanı sürerken ilk sonuç yeni kurulan Deniz Ticaret Odasından geldi.

Önceki gün yapılan Kocaeli Ticaret Odası 1. Olağan Kongresinde yarışan 2 adaydan Vedat Doğusel 113 oy ile başkan seçilirken diğer aday Yavuz Ulugün 48 oy alarak hezimete uğradı.

Geçen hafta bu köşede “Genç, dinamik, 4 göbek denizcilik birikimini hukukçu kimliği ile buluşturan, kurduğu ikili ilişkiler ile bir zoru başararak Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesini kurmayı başaran Vedat Doğusel’e başkanlık fazlasıyla yakışacak gibi geliyor bana” yazarken Vedat Doğusel’in başkanlığının garanti olduğunu söylemeye çalışmıştım.

Kocaeli’nde Deniz Ticaret Odası kurulması için en ufak bir çaba göstermeyen, elini taşın altına koymayan Yavuz Ulugün’ü rakibi Vedat Doğusel’i avukat olmakla suçlamasını eleştirmiştim.

Yavuz Ulugün kendisinden 26 yaş küçük Vedat Doğusel’i avukat olduğu için Deniz Ticaret Odası Başkanlığı adaylığına tepki gösterirken belli ki işletme mezunu İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan’ın 2002 yılından buyana İstanbul Ticaret Odası Başkanlığı yaptığından haberi yok.

Sonradan değil babadan da öte dededen denizci olan, 6 yaşından buyana denizle yatıp denizle kalkan, yaşamını denizden kazancıyla sürdüren, çocuğuna “deniz” adını veren, önce temsilcilik sonra oda kazandıran, Deniz Ticaret Odasının ilk başkanı seçilen Vedat Doğusel ve yönetimini kutluyorum.

İlk uygulamasının, liman işletme sahiplerinin Vali Hüseyin Aksoy’a verdiği “Robotik Sınıf” sözünü tutmaları için çaba göstermesi olmasını bekliyorum.

vedat doğusel

 

 

***********************

İZMİT LİSESİ MEZUNLARI

ÖĞRENCİLERİ DÜŞÜNMÜYOR

 

İzmit’in tartışılacak onlarca sorunu varken İzmit Lisesinin taşınmasının gündem yapılması dikkatimi çekti.

İzmit Lisesi Mezunları Derneği (İZLİDER) Başkanı Haluk Cem Gökmen’in düzenlediği basın toplantısında İzmit Lisesi’nin taşınacak olmasına tepki göstermesi garibime gitti.

Öğrencilerin teknolojinin her türlü olanakları kullanılarak yapılan binada öğrenim görmelerine karşı çıkmasını yadırgadım.

izlider başkanı cem

İzmit Lisesi’nin taşınması sanki ilk defa gündeme geliyormuş gibi “vefa” duygusundan bahsetmesine anlam veremedim.

Anlaşılan Başkan Gökmen İzmit Lisesinin taşınmasının 2012 yılından beri kamuoyunda ciddi ciddi tartışıldığının farkında değil.

İzmit Anadolu Lisesi, Gazi Anadolu Lisesi, Yavuz MTAL’nin taşınacağı Yenimahalle’deki arsa üzerindeki cezaevinin 4 Nisan 2015’de yıkıldığını bilmiyor.

Nuh Çimento ile protokolün 6 Ağustos 2015’de imzalandığını, inşaata 11 Kasım 2016’da başlandığından da haberi yok.

Nasıl olduysa Ağustos ayında teslim edileceğinden, 2018-2019 eğitim öğretim yılında ilk zilin çalacağını öğrenmiş.

Ve soluğu, binlerce mezunundan üye yapabildikleri 475 kişiden yanına aldığı ancak üç beşi ile “istemezük” demiş.

Aylardır, yıllardır tek kelime etmeyen, İzmit Lisesinin taşınacak olmasına itiraz etmeyen Başkan Gökmen’e bence verilecek tek cevap, “günaydın”dır.

Ya okulun taşınacağını yeni öğrendiler ya da akılları başlarına yeni geldi.

SONUÇ: İZLİDER Başkan ve üyeleri İzmit Anadolu Lisesinin taşınacağını başından beri biliyorlardı ama gündemde kalabilmek için eğitim kampüsünün tamamlanmasını beklediler.

Öğrencilerin başarı çıtasını yükseltecek donanımlı yeni binada öğrenim görmelerini engellemeye çalışırken amaçları tarihi binaya sahip çıkmak, İzmit Lisesi adını yaşatmak falan değil.

Şehir merkezindeki binada kendilerine 2-3 oda tahsis edilmesini istediklerine göre amaçları varlıklarını duyuracak, seslerini yükseltecek, her projeye “istemezük” diyecek bir yer kapmak!

izmit lise binası

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi