23 Ağustos 2019 Cuma
Bellona
Mustafa Kalabalık

Mustafa Kalabalık

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Gelecek için, yereli iyi seçin..!

Mustafa Kalabalık

01 Nisan 2018 tarihli yazısı

Yerel yönetimlerin merkezi idareye bağımlılığının azaltılıp, sorumluluk alanlarının genişlemesi, yetki ve mali imkânlarının güçlendirilmeleri, görev ve hizmetlerini etkin bir şekilde yapabilecek duruma getirilmeleri, verimlilik ve yereldeki ekonomik canlılığa katkıları kadar, büyümeye ve gelecek için sağlayacağı katkılar açısından da önem taşımaktadır.

 

Toplumların ekonomik, siyasal, sosyal özelliklerine bağlı olarak değişen kamusal hizmet anlayışlarında, sürekli bir değişim yaşanmaktadır.

 

Peki toplum dediğimiz insan kümesi bu değişimlerden ne bekler?

 

Daha ileri bir yaşam mı? Yoksa daha gelenekselliğe dönüş mü?

 

Örneğin yerel yönetimlerin üstlendiği toplumsal hizmetlerde, kaynakların adaletli, etkin ve verimli kullanarak hizmet üretmesi beklenmektedir..

 

Belli zümrelerin faydalarının peşinde hizmet üretmekten ziyade, sosyal faydanın çeşitliliklerini de gözeterek sürekli kılındığı, hizmetler beklenmektedir..

 

Geleceğin yatırımına dönüştürüldüğü, kamusal hizmet arzı etkinliklerine, verimliliğe ve özellikle de geleceğimizin teminatı gençlerimizin istek ve ihtiyaçlarına yönelik hizmetler de beklenmektedir..

 

Yerel yönetimler; halka en yakın yönetim birimi olarak gerek yönetimsel, gerekse siyasal işlevler yerine getirmek durumunda olan ve toplumsal dönüşümün kendini gösterme olanağına sahip güç merkezlerindendir.

 

Çalışmalarında, halkın istek ve ihtiyaçlarını en etkin biçimde karşılayarak, kamusal hizmet arzına yönelik memnuniyeti yukarılara taşımakla mükelleftir..

 

Peki toplumsal görev ve sorumlulukların olmazsa olmazı nedir?

 

Örneğin bir belediye yönetimi için ortaya çıkan siyasi partilerin ve bu partilerin belediye başkanı, meclis üyesi olması için ortaya sürdüğü kişilerin, bu toplumsal görev ve sorumluluktan kurumsal beklentileri nedir?

 

Toplumun beklentileri nelerdir mesela..!

 

Ve bu isimlerin kişisel beklentileri nelerdir?

 

Güç sahibi olmak, söz sahibi olmak, yetkiyi kullanabilmek önemli!

 

Ama bu gücü ve yetkiyi ne şekilde kullanması gerektiğini bilmek daha da önemli!

 

Sadece yol, kaldırım, parklar yapmak, çöp toplamak, düğün dermek gezmek, STK ziyaretleri ile oy devşirmek, daha çok ait olunan siyasi parti adına ve temsilcisi olan kişilerin bir sonraki seçimde beklentisi olan oy sayısı adına önemli..!

 

Ama geleneksel zenginliklerimizi anmak, uygulatmak, sergiletmek de önemli!

 

Ama gençleri geleceğe hazırlamak, onları desteklemek, siz beğenmeseniz de, benimsemeseniz de onların kariyer hedeflerine yönelik hizmetlerde çeşitlilik imkanları üreterek sunmak, daha da önemli..!

 

Bizlerin yeterli gördüklerimizle gençleri yaşamaya zorlamak, beğenmeseniz ve hoş karşılamasanız da yaşamlarına olumlu ya da olumsuz örnekler sunmamak, imkan ve fırsatlar yaratmamak, hele de yakın çevresindeki yapılanları gördükleri halde, kendilerine de istememelerini beklemek, abesle iştigal değil midir?

 

Mesela denize girmek isteyen, imkan sunulmasını, plajlar yapılmasını, iskeleler kurulmasını beklemesin mi? Ereğli’de, Karamürsel’de, Derince’de, hatta Kavaklı’da olanı Değirmendere istemesin mi?

 

Binalar yapsanız da, koridorlar açsanız da, kervansaraylar gösterseniz de, içlerindeki çeşitliliğe fırsatlar vermedikten sonra, sadece siz “yaptık” deseniz neye yarar..!

 

Bırakınız insanlar, gençler;

 

Tilavet de dinlesinler, klasik müzik de..

 

Semazen’de izlesinler, bale de..

 

Döngeloğlu’da dinlesinler, Yılmaz Özdil’de..

 

Mustafa Armağan’da dinlesinler, İlber Ortaylı’da..

 

Dinlesinler, izlesinler, hissetsinler, görsünler, yaşasınlar, karşılaştırsınlar ve nihayetinde onlar, sizin ve bizim değil, kendi doğrularını da yanlışlarını da yaşayarak öğrensinler…

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem