22 Nisan 2019 Pazartesi
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

50. Yıl Gazi’ye, Hızır Reis İzmit’e Yavuz MTAL “ilkokul” olacak

Galip Ataman

28 Mart 2018 tarihli yazısı

Cuma günü köşemde yazdığım, manşetten verdiğim “50. Yıl Velilerinden Bin 200 İmza” başlıklı yazı kamuoyunun gündemine oturdu.

Eğitim-öğretime uygun olmayan, başarıyı etkileyen 50. Yıl Ortaokulunun yıllardır tartışılan yer sorunun çözümü için benim yazmam gerekiyormuş.

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Vali Hüseyin Aksoy ve AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan hafta sonu mesaisinde 50. Yıl Ortaokuluna da zaman ayırdılar.

Önce Hızır Reis Ortaokulunun “İzmit Ortaokulu” adını alarak taşınacağı İzmit Lisesini gezdiler.

Ardından 50. Yıl Ortaokulu velilerinin taşınmak istediği “Yavuz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” binasını.

fikri-ışık

Sonra Vali Hüseyin Aksoy’un hazırlayacağı raporu 1 Nisan Pazar günü görüşmek, tartışmak ve karar vermek üzere ayrıldılar.

Akşam saatlerinde Seka Otelde karşılaştığım Başbakan Yardımcısı Işık’a, 50. Yıl Ortaokulunu taşıyıp taşımayacaklarını sordum.

Çocukları da 50. Yıl binasında okuyan Sayın Işık’ın cevabı, “Hocam, 50. Yıl Ortaokul binasının eğitim-öğretime uygun olmadığını biliyorum. Uygun bir yer olmadığı için taşıyamadık. Yenimahalle’de yıkılan cezaevi arsası üzerine yapılan Eğitim Kampüsü’nün tamamlanmasıyla İzmit, Gazi ve Yavuz MTAL’den boşalacak binaları değerlendiriyoruz. İzmit Lisesi binasına Hızır reis ve 50. Yıl’ın birlikte taşınması fizik olarak imkansız. Kamuoyuna daha öncede açıkladığımız gibi oraya İzmit Ortaokul adı ile Hızır Reis taşınacak. Gazi Lisesinin tarihi binasını kütüphane yapacağız. Yavuz MTAL binası konusunda farklı çalışmalarımız var. Mahallede ve bölgede acilen ve şiddetle ilkokula ihtiyaç var. Bugün sayın valimiz ile okulları gezdik. Hafta içi bir çalışma yapacaklar. Hafta sonu değerlendirip kararımızı vereceğiz” oldu.

Ardından Vali Sayın Aksoy ile konuştum. Benzer şeyler söyledi. Milli eğitim müdürü ile yapacakları çalışmadan bahsetti.

AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan’ın da Sayın Başbakan Yardımcısı ve Validen farklı düşünmediğini biliyorum.

Dün Sayın Valinin milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik ile boşalacak lise binaları ile taşınacak okullar konusunu görüştüklerini öğrendim.

Sonuç: Sayın Başbakan Yardımcısı, Sayın Vali, Sayın AK Parti İl Başkanı, Sayın milli eğitim il müdürü 50. Yıl Ortaokulunu taşımak konusunda kararlı.

Bir başka deyişle, 1975 yılından buyana ilkokul, ilköğretim okulu ve ortaokul olarak kullanılan binada 50. Yıl Ortaokulu değil de başka kurumlar olacak.

 

50. YIL GAZİ YENİ BİNASINA

Milli eğitim müdürlüğünde öğrenci sayısı, bölgenin ihtiyaçları dikkate alınarak yapılan çalışmaya göre 50. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu, Gazi Anadolu Lisesi’nin yeni binasına taşınacak.

Öğrencilerin sosyal, kültürel, sportif ve proje çalışması yapabileceği kütüphane, laboratuvar, spor ve konferans salonu bulunan Gazi Anadolu Lisesi binasına 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında “50. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu” tabelası takılacak.

50. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu’nun boşaltacağı binaya İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne tahsis edilmesi düşünülüyor.

1976-1981 yıllarında müdürlüğünü yaptığım Kocaeli Meslek Yüksekokulunun Kullar’a taşınmasının ardından bir dönem sağlık ml müdürlüğüne ev sahipliği yaptığı gibi.

İzmit ilçe müdürlüğünün boşaltacağı Nuh Çimento İmam Hatip Ortaokulu (Eski Seka İlkokulu) yanındaki bina da bir süredir yer aranan Rehberlik Araştırma Merkezine (RAM) verilmesi programlanıyor.

Sonuç: 1)Bir hamle ile 50. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu, bahçesi ve spor salonu olan binaya kavuşacak

Sonuç: 2)İzmit ilçe milli eğitim müdürlüğü daha geniş çalışma ortamı olan binaya taşınacak.

Sonuç: 3) Yıllardır engelli öğrencilerin ve velilerinin gitmekte zorlandığı, acı çektiği Rehberlik Eğitim Merkezi (RAM) öğrenci ve velilerinin daha rahat gidebileceği, araç park sorunu olmayan binada hizmet alacak.

 

MTAL, İLKOKUL OLACAK

Velilerin ısrarla istediği Yavuz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesibinası, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın açıkladığı gibi yıkılmayacak.

Yerine katlı otopark ve kapalı Pazar yeri yapılmayacak.

Önümüzdeki yıldan itibaren yine okul olarak kalacak.

Ama 50. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu olmayacak, yeni bir İLKOKUL olacak.

Gerekçe 1: Başkan Doğan toplam 52 derslikli 2 okul, 1 atölye ve 2.182 metrekarelik taşınmaz bağışı taahhüdünü yerine getirmedi.

Gerekçe 2: Milli eğitim bakanlığı, Yavuz MTAL binası karşılığı sözünü tutmayan İzmit Belediyesine devri ile ilgili izin ve onay vermedi.

Gerekçe 3: Mahallenin ve bölgenin katlı otoparktan daha çok ilkokula ihtiyacı olması.

Gerekçe 4: Kapalı Pazar yeri için değişik çalışmaların yapılacak olması.

Gerekçe 5:Mahallenin ve bölgenin ilkokul ihtiyacı olması.

************

TANZER-İSMET KAVGA EDİYOR

BİZ ‘GÜNDEMİ’ BELİRLİYORUZ

 

Yasama-Yürütme-Yargı’dan sonra 4’üncü güç olarak bilinen medyanın güvenilmeyen meslekler sıralamasında sonlarda yer alıyor.

Bir zamanlar siyasilerin ve bürokratların saygı duyduğu Kocaeli medyası son yıllarda güç kaybediyor.

Kulaktan dolma bilgiler, ajanslardan ve belediyelerden gelen bültenlerden kes-kopyala-yapıştır yöntemiyle yapılan masa başı, çoğu asparagas ve sansasyonel haberler gazeteciliği itibarsızlaştırıyor.

Kraldan fazla kralcı olan “sahibinin sesi” gazeteciler kamuoyunu yanıltıyor.

“kadrolu çevreciler” ile kol kola giren, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan gazeteciler yarattıkları olumsuz algı ile kafa karıştırıyor.

22ocak

Bir zamanlar kamuoyunun saygı duyduğu, takdir ettiği Tanzer Ünal ve İsmet Çiğit gibi belli bir yaşa gelmiş gazeteciler geçmişteki kavgalarının hırsına, kinine, öfkesine yenik düşüyor.

Diline, kalemine hakim olamayan koca koca “rol model” olması gereken gazeteciler gençlere kötü örnek oluyor.

9mart

Köşe yazılarında birbirlerine “havlayan köpek, kelp, enik” ve benzer küçültücü, aşağılayıcı sıfatlarla okurlara saygısızlık ediyor.

20-mart

Gazetelerini ve köşelerini habercilik dışında kullanan Kocaeli Gazetesi, Özgür Kocaeli Gazetesi, Büyük Kocaeli Gazetesi itibar kaybederken “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” kentin sorunlarını yazıyor.

Üç asırlık yaşamımın yarım asrını doğruları yazarak geçiren ben, çözüm üretmeye, titiz araştırma sonrası kaleme aldığım köşe yazılarıyla kamuoyu oluşturmaya devam ediyorum.

Gündem belirleyen, manşet atar gibi yazdığım yazıları ancak yetkililerin açıklamaları sonrası haber yapan gazete ve gazetecilere açık ara fark atmanın keyfini yaşıyorum.

Geçmişe gitmeden son günlerde kaleme aldığım, manşete taşıdığım haberleri vermekle yetineceğim.

Bir; 22 Ocak 2018 Pazartesi, “Büyükşehir’den Minibüsçülere Destek”.

İki; 16 Mart Cuma, “Öğrenci Biletine 30 Kuruş Gizli Zam”.

Üç: 20 Mart 2018 Salı, “Başkandan Öğrenciye 40 Kuruş İndirim”.

Dört; 25 Mart 2018 Çarşamba. Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Esnaf Odaları Birliği Başkanı Kemal Kaya imzaladıkları protokol ile öğrenciler adına minibüsçülere 40 kuruş sübvanse içeren protokol imzaladı.

23mart

Beş; Gazetelerin tamamı bugün manşetten, Büyükşehir Belediye başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun minibüsçülere “can suyu” olacak öğrenciye 40 kuruşluk sübvanseyi yazacak.

Sizin anlayacağınız; “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi”nin Galip Ataman imzasıyla ilk 22 Ocak’ta, ardından 16 Mart ve 20 Mart’ta manşetten verdiği haberi gazeteler ve internet siteleri ancak Başkan Karaosmanoğlu’nun açıklaması sonrası yazacak.

Gazetelere ve gazetecilere 2 aydan daha fazla fark atarken ilk günkü heyecanla severek yaptığım işle gurur duymakla haksız mıyım?

26mart

Bitmedi?

23 Mart Pazartesi günü manşetten duyurduğum, köşemde yorumladığım “50. Yıl Velilerinden Bin 200 İmza” başlıklı haberim de beklediğimin üzerinde ilgi gördü.

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Vali Hüseyin Aksoy, AK parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan haberim üzerine 27 Mart Pazar günü okulları dolaşarak çözüm aradılar.

28 Mart Çarşamba (bugün) “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” manşetinde Bakan Işık’, Vali Aksoy, Başkan Ceyhan’ın Pazar günkü değerlendirmelerine yer verdim.

Cezaevi arsası üzerine yapılan “Eğitim kampüsüne” taşınacak okulların boşaltacağı binalara hangi okulların taşınacağını yarınki köşe yazımda okuyacaksınız.

Diğer gazeteler ve gazeteciler, benim son günlerde yazdığım 50. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu’nun nereye taşınacağı ve Yavuz MTAL’nin boşaltacağı binanın ne olarak kullanacağı ile ilgili haberleri ancak Sayın Bakan ya da Sayın Valinin yapacağı açıklama sonrası yazabilecekler.

Gazetecilik böyle bir şey olsa gerek!

Son bir örnekle gazetecilik değerlendirmeme nokta koyayım.

40 yıldır Derince’de depolarda bekletilen BHC’lerin yurt dışına götürüleceğini 9 Mart Cuma günü “BHC’den 2019’da Kurtulacağız” manşeti ile ilk kez “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi”yazdı.

“Trafo Yağları BHC Kadar Tehlikeli” haberini 26 Mart Pazartesi günü değil Kocaeli’ye Türkiye’ye sadece “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi”duyurdu.

 

********************

DENİZ TİCARET ODASI VE

BAŞKAN ADAYI DOĞUSEL

 

Deniz Ticaret Odası (DTO) Kocaeli Şubesi nihayet açıldı.

2 Nisan Pazartesi günü 291 DTO üyesi sandığa giderek ilk seçimini yapacak.

Başkanlık seçiminde, 6 yıldır Deniz Ticaret Odası il temsilciliği ve şube olmasını sağlayarak kurucu şube başkanlığı yapan Vedat Doğusel ile kaptan Yavuz Ulugün yarışacak.

Vedat Doğusel’i tanımıyorum, bir kez telefonla konuştum.

Ama çok güvendiğim ve değer verdiğim isimlerden övgü dolu güzel sözler duydum. Siyasi yanı olmadığını, yaşamını denizciliğe adadığını, çalışkan olduğunu öğrendim.

Demokrat Kocaeli Gazetesi’nde Mevlüt Soysal’a verdiği röportajı ve adaylık açıklamasında verdiği mesajları okudum.

WhatsApp-Image-2018-03-27-at-14.00

36 yaşında İzmitli deniz hukukçusu ve denizcilik yükseköğretim kurumlarında dersler veren, denizcilik alanında faaliyet gösteren 60 yıllık bir firmanın yönetim kurulu başkanlığı yapan, yat firması bulunan,yaşamının her alanında deniz olan saygın bir denizci.

Amacı, Kocaeli Şubesini İstanbul’a entegre etmek vedenizcilikte Kocaeli’yi Türkiye’nin yıldızı yapmak.

İki önemli hedefinden biri denizle alakalı tüm birimleri birbirine entegreetmek diğeri Türkiye’nin denizcilik anlamındaki gücünü buraya yansıtarak deniz için bir strateji planı oluşturmak ve Kocaeli adını denizle duyurmak.

Genç, dinamik, 4 göbek denizcilik birikimini hukukçu kimliği ile buluşturan, kurduğu ikili ilişkiler ile bir zoru başararak Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesini kurmayı başaran Vedat Doğusel’e başkanlık fazlasıyla yakışacak gibi geliyor bana.

Yavuz Ulugün’ü yıllar öncesi kaptanlığından çok siyasi kimliği ve Kocaeli tarihini yazdığı kitapları ile tanıdım.

yavuz-ulugün

CHP Belediye Meclis üyeliği ve CHP’nin arka bahçesi KYÖD başkanlığı yapan Ulugün’ün odaya kazandıracaklarından çok rakibi Vedat Doğusel’in avukat oluşunu yadırgaması dikkatimi çekti.

Yıllardır denizcilikle uğraştığını söylemesine rağmen temsilciliği angarya görüp yapmayan, kendisinden 26 yaş büyük rakibi Vedat Doğusel’in DTO şube kurulmasındaki performansını takdir edip teşekkür etmek yerine eleştiren Ulugün’ün  “hırs, kin, öfke” ile saldırmasını anlayamadım.

Sonuçta ilk kez oluşturulacak Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi yönetim seçiminde 2 aday yarışacak.

Ve biri DTO Kocaeli Şubesinin ilk başkanı olacak.

Medeni, kültürlü saygın iki isimden biri Yavuz Ulugün’ün kırmasına, dökmesine, daha seçime girmeden ipleri koparmasına hiç de gerek yok.

Yavuz Ulugün, kazara seçimi kazanırsa adaylık sürecinde yaptığı açıklamaları başkanlık koltuğunda da sürdüreceğine adım gibi inanıyorum.

Üyeler başkanlık seçiminde tercihlerini Vedat Doğusel’den yana kullanırsa Yavuz Ulusel’in rakibini tebrik etmeyeceğinden de eminim.

Her 2 adaya da 2 Nisan’da yapılacak Deniz Ticaret Odası (DTO) Kocaeli Şubesi seçiminde başarılar diliyorum.

Kazananın Deniz Ticaret Odası (DTO) Kocaeli Şubesi olmasını canı gönülden istiyorum.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi