23 Nisan 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

YENİ ANAYASA YENİ ÜMİDİMİZ OLSUN

Hayrullah Demiray

04 Ekim 2011 tarihli yazısı

Sevgili okurlarım 1 Ekim’de Türkiye Büyük Millet Meclisi Çalışmalarına başladı. Yemin

etmeyen BDP Millevekilleri uzun süren yemin krizini sonlandırdı. Nihayet Bütün partilerin seçimden önce söz verdikleri yeni ve sivil bir anayasanın daha geniş çaplı bir mutabakatla yapıla bilme umudu iyice güçlenmiş oldu.

Ben daha önceki yazılarımda farklı yorumlarda bulunmuştum onun için burada BDP Niye yemin etmemişti. Başbakan bu konuda onlarda gelecek demişti onla ilgili bir şeyden ziyade benim bugün siyasilerimizin davranışlarını iyi analiz etme zamanı olduğunu vurgulamak istiyorum.

Çünkü seçimden önce verilen sözler hepimizce malumdur hatırlıyoruz siyasiler bazen verdikleri sözü unutur ama seçmen hiçbir zaman verilen sözleri unutmaz bunu da her zaman göstermiştir.

Seçmenin gücü tartışılmaz diye her zaman söylüyorum çünkü insanlara ne zaman zorla bir şeyler dikta edildiyse yine bu millet onun üstesinden gelmiştir. Bugün doğusuyla batısıyla herkesin görüşü ve fikriyatının ben mecliste olduğuna inananlardan biriyim neden diyeceksiniz?

Türkiye’de kaç tane parti olduğunu ben tam hatırlamıyorum. İstatistiklere de bakma ya gerek duymuyorum çünkü Türkiye’de bulunan siyasi partiler baktığınızda bazen bir parti den 3 parti çıkmış bazen de iki söylemleri farklı da olsa görüşleri hemen hemen birbirine yakındır.

Onun için şuan ki mecliste bulunan siyasi partiler Yeni bir Anayasa yapabilecek ve seçmenlerin çoğunun görüşünün Mecliste olduğunu gösterir bir tablo ve fırsattır.

Bunun iyi değerlendirilmesi ve bu fırsat bir daha ele gelmez diyorum şimdiye kadar oy kullanmaya başladığım günden buyana hiç oy kullanmazlık yapmadım ve hepsinde vatandaşlık görevimi yerine getirdim çünkü konuşma hakkımız olsun diyorsak vatandaşlık görevi olan oy hakkımızı kullanmalıyız.

Siyasi görüşünüz ne olursa olsun fikrinizi beyan edin ve o hakkınızı iyi kullanın vatandaş olarak seçtiğimiz insanların sadece bizleri seçimden seçime hatırlamalarına müsaade etmeyelim diye söylenmiştim.

Bir kez daha söylüyorum hangi vekile oy verdiysek zaman zaman arayıp görüşelim vatandaş olarak vekilimize kendi düşündüklerimizi de aktaralım. Siyasilerde üzerlerindeki görev ve sorumluluklarını belki olur ya unutmamış olsunlar.

Dahası herkesin bir şekilde zararını gördüğü bu dikta Anayasasından bir an önce kurtulalım ve bir an önce gerçekçi ve insanların hep suçlu olduğu değil vatandaşında yüzünün güldüğü bir anayasa olsun.

Burada bir şey daha vurgulamak isterim bazen Sadece kanunları yapmakla iş bitmiyor o kanunları da biz insanlar uyguluyoruz o kanunları uygulayacak Hâkim ve savcılarımıza da yetkileri ölçüsün de de kimsenin müdahale etmeyi aklının ucundan bile geçirmemeli.

Kanunları yapanlarda insanlar bozanlarda yine insanlar ama bundan sonra halk Devlete Devlette Halka daha da güvene bilmeli devlet der halk uygular değil yeri geldiğinde Devleti oluşturan halkına Devlet Babada Kucağını sonuna kadar açar. Halkın Devletini sonuna kadar taşıdığı ve taşıyacağı gibi. Yeni Anayasa Yeni ümitlere yelken açsın

 

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi