16 Temmuz 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

50. Yıl velileri, Yavuz MTAL binasını istiyor

Galip Ataman

23 Mart 2018 tarihli yazısı

Yenimahalle’de yıkılan cezaevi arsası üzerine yapılan 72 derslikli 1 lise, 1 meslek lisesi, 1 anaokulundan oluşan “Eğitim Kampüsü” inşaatında sona yaklaşıldı.

Nuh Çimento Vakfı tarafından yaptırılan kampüse İzmit Anadolu, Gazi Anadolu ve Yavuz MTAL 2018-2019 eğitim öğretim yılında taşınacak.

Boşalan Gazi Anadolu Lisesi eski binası dijital kütüphane olacak, yeni bina yıkılarak Sanat Sokağı ile kent meydanına dönüştürülecek.

İzmit Lisesi binasına çiftli eğitim yapılan Hızır Reis Okulunun orta kısmı ile yer sorunu yaşayan 50. Yıl Ortaokulunun taşınması bekleniyor.

Yavuz MTAL binasının ise yıkılarak yerine İzmit Belediyesi tarafından katlı otopark ve Pazar yeri yapılması planlanıyor.

Ancak; Yenimahalle’deki eğitim kampüsüne okulların taşınabilmesi için alt yapıyı engelleyen trafonun kaldırılması bekleniyor.

Yavuz MTAL binası yerine katlı otopark ve pazar yeri yapılabilmesi için arsa tapusunun İzmit Belediyesine devredilmesi gerekiyor.

Milli eğitim il müdürlüğünde günlerdir eğitim kampüsüne gidecek liselerle yerlerine gelecek okulların planlaması yapılıyor.

Gazi Anadolu Lisesi binasında sorun yok. İzmit Anadolu Lisesi binasına Hızır Reis Ortaokulunun taşınması kesin gibi.

Ama Yavuz MTAL binası İzmit Belediyesi ile milli eğitim arasında paylaşılamıyor.

Okul binasını yıkıp yerine katlı otopark ve pazar yeri yapmak isteyen Başkan Nevzat Doğan’a Başbakan Yardımcısı Fikri Işık da destek veriyor.

1975 yılından buyana bahçesi olmayan iş hanı olarak binada eğitim-öğretim yapan 50. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu taşınmak istiyor.

40 küsur yıldır bahçesi olmayan, okuldan başka her şeyin olabileceği binada kalan, zaman zaman cılız seslerle yeni okul arayışlarına giren 50. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu velileri bu yıl kararlı ve istekli gibi görünüyor.

veli

 

BİN 200 İMZA TOPLANDI

Tanışmamız pek hoş olmasa da aile birliği başkanı Filiz Barak, sportif yarışmalarda Türkiye dereceleri yapan okulun spor salonu ve bahçesi bulunan Yavuz MTAL binasına taşıyarak öğrencilerin Türkiye şampiyonluklarına imza atmalarını istiyor.

1976-1981 yılları arasında bugün boşaltılması istenen binanın 1 ve 2. katlarını  50. Yıl İlkokulu 3 ve 4. katlarını müdürlüğünü yaptığım Meslek Yüksekokulu kullanıyordu.

O tarihten buyana o binanın ilkokul ya da ortaokul olamayacağını defalarca yazdım.

Ama ne okul yöneticileri, ne öğrenci velileri, ne m,illi eğitim yeterli çaba harcamadı ve bugüne gelindi.

710 öğrencinin bulunduğu 50. Yıl Ortaokulunda yarısı bölge dışından gelen öğrencilerden oluşan 8. sınıfa 180 öğrenci öğrenim görüyor.

50. Yıl Ortaokulunun 710 öğrencisi ile Hızır Reis Ortaokulunun 720 öğrencisini İzmit Lisesine taşımak fiziki olarak imkansız.

610 mevcutlu Hızır Reis İlkokulu tekli öğretime geçerken, “İzmit Ortaokulu” adını alacak Hızır Reis Ortaokulu da İzmit Anadolu Lisesi binasına taşınarak tekli öğretime Başbakan Binali Yıldırım’ın “Tüm okullar 2019’da tekli eğitime geçmiş olacak” açıklamasını 2019’dan önce gerçekleştirmiş olacak.

Bu arada 50. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu öğrenci velileri de boş durmuyor.

Okulu Yavuz MTAL’nin boşaltacağı ana binaya taşımak için her kapıyı çalıyor.

Okul Aile Birliği Başkanı Filiz Barak ve yönetim kurulu üyeleri öğrenci alım bölgesine dahil 7 mahalle muhtarı ile görüşüp desteklerini almış.

Zaman zaman milli eğitim müdürlüğü yetkilileri ile görüşüp desteklerini istiyor.

Okulun yıkılıp katlı otopark ve Pazar yeri yapılmasını isteyen İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’dan randevu istemişler ama uygun zaman bulunamadığı için bugüne kadar görüşememişler.

Başkan Doğan ile görüşmeden resmi başvurularda bulunmak istemiyorlar.

Okul aile birliği başkanı Filiz hanım öğrenci velilerinden toplam bin 200 imza topladıklarını söyledi.

Okulun mevcudunun 710 olduğunu düşündüğümüzde bin 200 veli imzasını nereden topladıkları bana biraz abartılı geldi.

50

50. Yıl Cumhuriyet Ortaokulunun Yavuz MTAL’nin boşaltacağı ana binaya taşınması için toplanan bin 200 imza öğrenci sayısından fazla da olsa veliler bu sefer kararlı görünüyorlar.

Bana sorarsanız; Yıllardır 50. Yıl Cumhuriyet Okulu öğrencilerinin kullandığı binanın okul olmaya elverişli olmadığını yazdım. Bugün de aynı düşüncedeyim. Keşke Cezaevi arsası üzerine yapılan “Eğitim Kampüsü” protokolu imzalanırken Nevzat Doğan’a okul yapması ve arsa vermesi için protokol imzalanmasaydı.

 

******************

ÖĞRETMEN NÖBET TUTMAYACAKMIŞ!

 

Eğitim sendikaları, eğitimin en önemli paydaşı olmasına rağmen eğitimden çok “arka bahçesi” oldukları siyasi partilere destek veriyor, göz kırpıyor.

Eğitimin kalitesini arttırmak, başarı çıtasını yukarılara çıkarmak adına en ufak bir katkıda bulunmuyor.

Temsil ettikleri siyasi görüşler doğrultusunda aldıkları kararlar zaman zaman eğitim-öğretimi engelliyor.

Yetkiyi ele geçirmek için girdikleri üye kapma yarışında eğitim-öğretimin yara almasına neden oluyor.

Kocaeli’nde Eğitim Bir Sen’in 6.691, Türk Eğitim Sen’in 5.309,Eğitim İş’in 2.010, Eğitim Sen’in 1.470 üyesi var.

Eğitim sendikalarına üye olma hakkı bulunan görevdeki ve emekli öğretmenler ile memur ve yardımcı personel sayıları toplamı 50 bini geçerken sendikalı sayısının 15 bin 448 olması düşündürücü.

 

NÖBET ANGARYA İMİŞ

Sendikaların geçmişte aldıkları kararları, FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün 15 Temmuz 2016 tarihinde kalkıştığı darbe sonrası açığa alınan, ihraç edilen, yargılama sonunda mahkum olan öğretmenlerin hangi sendikaya üye olduklarını sorgulayacak değilim.

Ama eğitim-öğretimin aksamadan yürütülmesi için okulların polislere zimmetlendiği bir dönemde sendikaların öğretmenlerin nöbet tutmamak için aldıkları eylem kararını kınıyorum.

Önce AK Parti iktidarı ile 2019 ittifakı yapan MHP’nin arka bahçesi Türk Eğitim Sen, ardından sol partiler ve marjinal güçlerle birlikte hareket eden Eğitim Sen öğle arası nöbetin angarya olduğu gerekçesiyle eylem kararı aldı.

CHP’yi temsil ettiğini söyleyen Eğitim-İş de diğer iki sendika gibi nöbet eylemi kararı aldı.

Eğitim-öğretimi bir kenara bırakıp sendika babalarının sözünden çıkmayan nöbeti “angarya” gören, öğrencileri kendi hallerine bırakmayı öğretmenlik sayan sendikaları ve üyelerini kınıyorum.

Öğretmenliğin sevgi, özveri, vicdan olduğunu unutan, kendilerine teslim edilen her yaştaki çocuğun öğle aralığında yaşayacağı sorunları, sıkıntıları göğüslememek için eylem kararı alan sendika yöneticilerine ne diyeyim!

Eğitim-öğretimi bir kenara bırakıp üç kuruşun peşine takılan sendikaların ağlaması yeni değil.

Daha önce de benzer gerekçelerle eylem kararı almışlar, öğle nöbeti karşılığı 3 ders saati ücret ödenince ağlamaktan ve “nöbet angaryadır” demekten vazgeçmişlerdi.

Yalçın-TES-1

 

TES YİNE ŞAŞIRTTI

Eğitim Sen yönetimini ve üyelerinin “nöbet angaryadır” diyerek aldıkları eylemkararını yadırgamıyorum, alıştık.

Ama MHP’ye yakın Türk Eğitim Sen Kocaeli şube yöneticilerinin “rol çalmak” için eyleme öncülük yapmalarını anlamakta zorlanıyorum.

12 Mart’tadüzenlediği basın toplantısında genel merkezin tüm Türkiye'de uygulanmak üzere aldığı eylem kararı doğrultusunda öğretmenlerin nöbet tutmasının hak ihlali ve angarya olduğunu söyleyen TES Kocaeli mevzuat sekreteri Yalçın Kanyılmaz’a söyleyecek söz bulamıyorum.

Yalçın hoca TES’in kararında gerçekten samimi ise nöbet eylemine katılacağını açıkladığı 4 bin dilekçe sahibini kamuoyu ile paylaşmasını istiyorum.

TES Başkanı yaşar şanlı dururken Başiskele Bahçecik Seymen 8. Boru İlkokul müdürü Kanyılmaz’ın yaptığı “nöbet eylemine” okulundan kaç öğretmenin katıldığını da merak ediyorum.

Yalçın hocadan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in toplantısına katılan yöneticileri ve üyelerini açıklamamsını da bekliyorum.

MHP’nin İYİ Parti kurucuları ile yollarını ayırmasının ardından öyle anlaşılıyor ki TES yönetimi de MHP ile yollarını ayırmaya hazır gibi görünüyor.

Belli olmaz, TES yönetimi yollarını ayırmadan MHP yönetimi ile ters düştüğü için tekrar aday olmayacağını açıklayan İsmail Koncuk gibi Kocaeli TES yönetimi de görevi bırakmak zorunda kalır.

 

*****************

KOCAELİ; KENTLİLİK BİLİNCİ VE

AİDİYET DUYGUSU OLMAYAN İL

Üç çeyrek asır yaşamımda “nerelisin” sorusuna cevabım hep“Tunceli’de dünyaya geldim, aslen Denizliliyim” oldu.

Göçmen kuşlar gibi oradan oraya göçtüğümü düşündüğümde, “doyduğum şehir” cevabını verdim.

Hiçbir zaman doğduğum şehri sahiplenemedim. Ata yurdunu, baba ocağını benimseyemedim ama içimden de söküp çıkaramadım, atamadım, satamadım, birilerine hibe edemedim.

O nedenle 1976 yılından buyana soranlara göğsümü gere gere yaşadığım şehri söylüyorum ve “42 yıllık Kocaeliliyim” diyorum.

Yusuf Akın “Hemşehrim, Memleket Neresi?” sorusuna verilen cevapları anlatırken  1970’li yılların başında yaşadığım bir anekdotu hatırladım.

Amasya’dan Eskişehir’e yeni atanmıştım. Alışveriş için girdiği dükkanın sahibi yaşlı Pomak, “Evladım, manav mısın?” diye sormuştu.

“Hayır amca öğretmenim” cevabını verince bu konuda cahilliğimi anlamış olmalı ki Eskişehir’in demografik ve etnik yapısı hakkında ayak üstü ders vermişti.

1976 yılında Kocaeli’ne gelirken bölgenin etnik haritasını çıkardığımdan 42 yıldır bilimsel olmasa da sevgili Yusuf gibi Kocaeli’nin kentlilik bilincini ve aidiyet duygusunu sorguluyorum.

Akın’ın araştırmasında, “yaşamak istediğiniz şehir?” sorusuna verilen cevaplarda İstanbul başta olmak üzere Ege ve Akdeniz şehirlerini söyleyenlerin oranının yüzde 85.8 olmasıkendilerini doğduğu şehir ve ailelerinin yaşadığı kentin parçası görmemesi tespitlerimi doğruluyor.

Sadece yüzde 12.2’sinin Kocaeli, yüzde 2’sinin Trabzon cevabını vermesi  endişelerimi arttırıyor.

Kenti, siyaset ve bürokrasi dahil Trabzonlular, Rizeliler, Erzurumlular, Sivaslılar, Karslılar, Artvinliler, Çukurovalılar başta olmak üzere 2 bine yakın hemşeri derneğinin yönetmek için yarışa girmesi korkutuyor.

“Sizce Kocaeli’nin simgesi nedir?” sorusuna verilen cevaplarda, pişmaniye yüzde 53.2 ile öne çıkarken sanayi, saat kulesi, körfez, Kocaelispor, çınar ağaçları diyenlerin oranının yüzde 46.8 olması Kandıra bezi, Kandıra hindisi, Karamürsel Sepeti, Hereke halısı başta olmak üzere bir çok değerin unutulması “turizm, tarih ve kültür kenti” olarak tanıtılan Kocaeli adına düşündürücü.

Sonuç: Yusuf Akın’ı, kurucusu olduğu AREDA şirketi tarafından CATİ (telefon) yöntemiyle 9- 14 Mart tarihleri arasında bin 814 kişiyle görüşerek araştırma yapması ve kamuoyu ile paylaşması nedeniyle kutluyorum.

Araştırma sonuçlarını; kentte yaşayan bireylerin kente özgü davranışlar sergilemediklerini, birer kentli ve paydaş olduklarının farkında olmadıklarını ve buna uygun davranmadıklarını göstermesi bakımından önemsiyorum.

En çok da kentlilik bilinci ve aidiyet duygusu yerine hemşehricilik lobilerini öne çıkaran rakamların oranlarının yüksek olmasına üzülüyorum.

 

********************

GÖLCÜK BARBAROS’UN

KIZLARI DÜNYA 2. OLDU 

Bugünlerde Kocaeli eğitim alanında güzel projelere imza atıyor, öğrenciler sınavlarda dereceler yapıyor, okullar katıldıkları uluslararası yarışmalarda Türkiye üçüncüsü oluyor.Son olarak Gölcük Barbaros Hayrettin Anadolu Lisesi Futsal kız takımının kazandığı Dünya ikinciliği hepimizin göğsünü kabarttı.

İsrail’de düzenlenen ISF Dünya Okul Sporları Futsal Şampiyonası’nda grup maçlarında sırayla Tayvan’ı 4-2, Fransa’yı 8-6 ve Çin’i 4-1 yenen Ay-Yıldızlı formalarla Gölcük Barbaros Hayrettin Anadolu Lisesi Futsal kız takımı

son maçında ev sahibi İsrail’i de 3-1 yendi.

Yarı final maçında da İtalya'yı 2-0’lık skorla geçen milliler, finalde Brezilya’ya ile 5-1 mağlup olan kızlarımız na mağlup unvanı koruyamazken dünya şampiyonluğunu da kaçırdı.

Dünya ikincisi olan Gölcük Barbaros Hayrettin Anadolu Lisesi Futsal kız takımı oyuncularını, öğretmenlerini, yöneticilerini kutluyorum.

BARBAROS-DÜNYA-İKİNCİSİ

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem