26 Nisan 2019 Cuma
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Bir gün hepimiz yaşlanacağız

Melek Engin Aktemur

21 Mart 2018 tarihli yazısı

Her insan dünyaya muhtaç olarak gelir. Ana babası ve yakınlarının ihtimamıyla büyür ve hayata atılır. Doğan büyür, büyüyen yaşlanır. Hayatın değişmeyen kuralıdır bu.

Evlatlar büyütülürken birçok zorlukla karşılaşmıştır ana-baba. Ama bir kere olsun bıkmamış, usanmamıştır bunlardan. Söz konusu evlat ise orada akan sular durur ana-baba için. Katıksız, kuralsız sevmişlerdir yavrularını. Gerektiğinde kalkan olmuş siper olmuşlardır.

Bu durum yavruların palazlanıp yuvadan uçmasıyla da bitmez, devam eder. Çünkü bir evlat kaç yaşında olursa olsun ana-babasının gözünde büyümez hep çocuk olarak kalır.

Aslında evlatlar çoktan büyümüş kendileri ise artık yaşlanmaya başlamıştır bile. Günler geçmiş devran dönmüştür de fark edilmemiştir.

Evet, gençlik göz açıp kapayıncaya dek geçip gitmiştir artık. Dönüşü olmayan bir yolun sonuna doğru ilerlemektedirler. Bedenleri yorgun, kalpleri her zamankinden daha ince ve rakiktir artık.

Şimdi onlar ilgiye, sevgi ve hürmete muhtaçtır. Zira yaşlılık da bir nevi ihtiyaç dönemidir. Evlatları büyütürken gösterdikleri ilgi, sevgi ve hürmeti bu defa kendileri görmek isterler.

İşte bu dönemde sevgi ve hürmetle yaşlıların yanında olduğumuzu göstermek asli bir vazifemizdir. Çünkü onlar geçmişle gelecek arasındaki köprülerdir. Yaşadıkları dönemin kültürünü günümüze taşıyan canlı tanıklardır.

 Yaşlılar anlaşılmak, dinlenmek ister. Hatıralarını anlatmak onları mutlu kılan bir eylemdir. Sevgi ve saygı gören yaşlı mutludur ve mutlu insan etrafına bu enerjisini aktarır.

“Gençlerin aynada göremediklerini yaşlılar bir tuğla parçasında görür”der (hz) Mevlana.

Türk örf ve inancında yaşlının yeri önemlidir. Onların hayır duasını almanın önemine binaen çevresinden her zaman saygı ve hürmet görmüştür.

Kur’an-ı Kerim de “anne ve babanızdan biri sizin yanınızda yaşlandığında ona öff bile demeyiniz”(1) emri ilahisi bu konuda bizi uyarıyor.

Peygamber (sav)in bir hadisi şerifinde de şöyle buyrulmuştur; “Ana babası kendi yanında yaşlanıp da cenneti kazanamayanların burnu yere sürtülsün”. (2)

Evet, bu gün genç olanlar, yaşlılara baktığında gelecekteki hallerini görmeli ve yaşlandıklarında kendilerine nasıl davranılmasını istiyorlarsa onlara öyle davranmalılar.

Bu gün toplumumuzda bazı gelenek ve değerlerimizin yok olmasıyla beraber yaşlılarımızda kendi yalnızlığına terkedilmiş durumda. Bu duruma gelinmesinin sebeplerinden birisi de geleneksel büyük aileden, çekirdek aileye dönüşümdür.

Ayrıca eşlerden her ikisinin de çalışıyor olması evde bir yaşlının bulunmasına olanak tanımıyor. Bu durumda ailenin yaşlı bireylerine huzurevinin yolu gözüküyor.

Evet, kimsesiz ya da muhtaçlar açısından bakıldığında huzurevleri oldukça önemli bir yere sahip. Ama evde evlat ve torunlarıyla yaşamak isteyenler için durum biraz farklı.

 Bu konu çok su götürür efendim, hızla değişen bir dünyada yaşıyoruz. Asırlardan bu yana gelen örf ve geleneklerimiz de bu rüzgardan nasibini aldı, inanışımız da. Dolayısıyla geleneksel yaşantısını muhafaza edenlerin sayısı oldukça azaldı. Batı tarzı yaşam şeklinin toplumun her kesimini etkilediği günümüzde, insanımızın yalnızlaştığı bir gerçektir. Bu durumun yaşlılarımızı daha çok etkilediğini görüyoruz.

Şu halde büyüklerimiz için neler yapabiliriz de onları mutlu ederiz, hayır dualarını alırız diye düşünmenin sırası. Zira yarın çok geç olabilir.

(1)İsra/23   (2)Tirmizi    

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi