23 Temmuz 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Başkan Karaosmanoğlu’nun “morali de keyfi de” yerinde

Galip Ataman

21 Mart 2018 tarihli yazısı

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, dün Antikkapı’da 2014-2018 yılları arası 4 yılda hayata geçirdiği projelerini anlattı.

Mart 2019’da yapılacak yerel yönetim seçimine kadar 2014 öncesi verdiği sözlerin tamamını gerçekleştireceğini söyledi.

 “2014-2019 dönemi Yatırım Gündemi”  basın toplantısında 4 yılda yaptıklarını Muharrem Şenol ayrıntılarıyla haberleştirdi.

Ben daha çok sevgili başkanın bir saatten fazla sürede sadece gazetecilere değil önceki yıllarda bakanlık, milletvekilliği, başkanlık yapanlarla mevcut başkanlar, sivil toplum örgüt yöneticileri, muhtarlardan oluşan yaklaşık 600 kişiye seslenirken dikkatimi çekenleri paylaşacağım.

Bir gün önce sayın genel sekreter İlhan Bayram ve sevgili Ömer Polat ile sohbet ederken Salı günü Büyükşehir Belediyesi’nin 4 yıl önce vaat ettiklerinin yüzde 90’ını gerçekleştirdiğini yazacağımı söylediğimde Ömer lafa girdi.

unnamed

“Hocam yazarsan basın toplantısını sabote etmiş olursun” dedi.

Dün Başkan Karaosmanoğlu’nun dakikalarca ekranda tuttuğu, ısrarla vurguladığı “4 yılda vaatlerimizin Yüzde 91’ini gerçekleştirdik” cümlesini dinlerken Ömer’in bir gün önce söylediklerini, hatırladım.

Antikkapı’da dolu salona konuşurken İbrahim Başkan keyifli olmanın ötesinde moralliydi.

Bir ara sevgili, başkana, “Hayırdır Başkan, bugünkü toplantı öncxekilerden farklı. Çok donanımlı ve çok kalabalık” dediğimde cevabı, “Hocam, fazla abartmayın dedim ama arkadaşlar böyle düşünmüş” oldu.

Konuşmasına “Çalışan ve üreten insanların yaşadığı Kocaeli’ne hizmet etmekten mutluyum” diyen İbrahim Başkan, Ankara’da siyaset yapanlara “Siyasette kavgaya yer yok” Ankara’da siyaset yapanlara adeta mesaj verir gibiydi.

İbrahim Başkanın en çok tuttuğum sözlerinden biri, “Başarı bizim değil, halkımızın başarısı” cümlesi oldu.

aksoy

En çok takıldığım “Gençler bizden daha güzelini, yapacak” cümlesi Pazartesi günkü yazımın “Başkan Karaosmanoğlu, 2019’da Bakan olabilir” başlığını hatırlattı.

Büyükşehir Belediyesi 4 yılda vaatlerinin yüzde 91’ini gerçekleştirmişti ama 2019 yerel seçimlerine kadar hayata geçireceği projelerle Kocaeli’yi adeta “şantiye alanına” çevşirecek görünüyor.

Bir yılda yapılacak tramvay hattının plaj yoluna kadar uzatılması, kongre merkezinin hizmete açılması, Karamürsel Tünel Geçişine başlanması, itfaiye hizmet binalarının yenilenmesi, Gebze’ye Olimpik Spor Kompleksi kazandırılması, tarihi eserler ile gençlik merkezleri sayılarını arttırılması “Kocaeli şantiye oılacak “sözünü doğruluyor.

2014-2018 Gündem Tanıtımı Toplantısına davetli il başkanlarından CHP il başkanı dışındakiler katıldı.

Cengiz Sarıbay yoktu ama meclis üyeleri salondaydı. İyi parti il başkanı ise davetli olmadığı için gelmemişti.

İl başkanlarından MHP il başkanı Aydın Ünlü, salonda iktidar partisi ortağı havasıyla dolaşırken zaman zaman ceketi havalandıkça belindeki silahının kabzasının görünmesi hiç de hoş değildi.

Böyşle önemli ve kalabalık bir toplantıda X Ray cihazı olmaması nedeniyle salona silahla girilmesi hiç de doğru olmamış.

Toplantıda verilen bilgiler kadar yıllardır karşılaşmadığım dostlarla selamlaşmak, hal hatır sormak da benim için yararlı oldu.

 Başkan İbrahim Karaosmanoğlu siyasi cümleler kurmadı ama benim aldığım en  büyük mesaj, “AK Parti önceki 3 seçimde olduğu gibi 2019 seçimlerinde de Kocaeli’nde yine 13-0 yapar” oldu.

 

*******************

ULUSLARARASI YARIŞMADA

TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ OLDUK

 

Kocaeli; Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu başta olmak üzere siyasilerin gayretleriyle üretilen projelerle şantiyeye döndü. Vali Hüseyin Aksoy’un öncülüğünde, milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik ve ekibinin özverili çalışmalarıyla eğitimin her alanında sınıf atladı. Milli eğitim bakanlığı bütçesinden aktarılan ödenekler ve hayırseverlerin desteğiyle yaptırılan okullar sonrası 2019’u beklemeden her kademede tekli eğitime geçmeyi başardı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşinin başlattığı “Okuma Yazma Bilmeyen Kalmasın” kampanyası ile yüzde 100 hedefe çok yaklaşıldı. Eğitim gönüllüsü Rasim hocanın gayretleriyle çocuğun yüksek öğrenme potansiyeline sahip olduğu “Okul Öncesi Eğitimde” zirveye bir adım kaldı. Bakanlık olanaklarıyla yaptırılan maliyeti düşük, depreme dayanıklı, çelik konstrüksiyon prefabrike 196 derslikli 37 Anaokulu, Türkiye’ye örnek oldu. Vali Aksoy’un öncülüğünde başlatılan kampanyaya katılan liman işletmecileri öğrencilere alternatif ve yaratıcı düşünebilme becerileri kazandıracak, olaylar arasındaki ilişkileri eğlenceli olarak öğretecek, kısaca yaşamını değiştirecek 118 “Kodlama Sınıfı ve Atölyeleri” yapımına başladı. Özetle; Kocaeli, Rasim müdürün okul ziyaretlerinde öğretmenlere verdiği motivasyon ve özgüven, hizmet içi eğitimlerle müdürlere kazandırdığı yöneticilik formasyonu ile eğitim-öğretimin yanı sıra ulusal ve ulauslararası yarışmalarda sosyal-kültürel ve sportif başarılara imza atıyor.

 

KOCAELİ TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ

Milli eğitim bakanlığının hangi gerekçe ile bilmediğim her kademedeki öğrencilerin girdiği sınavlar sonrası illerin başarı sıralamalarını açıklamama “yasağı” devam ediyor. Aynı bakanlık okulların ulusal ve uluslararası her türlü yarışmalarda elde ettiği başarıları kamuoyu ile paylaşma, illerin sıralamalarını açıklama konusunda oldukça cömert. Örnek mi? Uluslararası proje yarışmalarına katılan okulların illere göre dağılımı sonrası “2017 Başarı Sıralaması”. Milli eğitim bakanlığı verilerine göre, 2017 yılında uluslararası proje yarışmalarna katılan ve dereceye giren okulların bulunduğu iller sıralamasında KOCAELİ, 22 proje ile üçüncü sırada yer alıyor. 28 proje ile Antalya birinci olurken 27 proje ile İstanbul ve adana ikinciliği paylaştı.

valiöğrenciler

 

LİSELİ MUCİTLERE ÖDÜL

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı’nca düzenlenen “Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması” 49 yıldır yapılıyor. Lise öğrencilerini uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen yarışmanın bu yıl ki ev sahibi son yıllarda araştırma, bilişim, teknoloji kimliği ile öne çıkan Gebze Teknik Üniversitesi oldu. Ev sahibi GTÜ olunca, ister istemez bu yıl düzenlenen “Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması” ödül töreni de Kocaeli açısından anlamlı oldu. Vali Hüseyin Aksoy “liseli mucitlere” ödüllerini verirken projelerini, danışman öğretmenlerini de tanıma olanağı buldu. Törenin ev sahipliğini yapan GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün’ün “Böyle bir yarışma Türkiye’nin araştırma üniversitesinde yapılıyor. Bilimi, araştırmayı, gelişmeyi, üretmeyi, inovasyonu teşvik eden bu yarışmada Türkiye’nin araştırma üniversitesinde gerçekleşmiş olması tüm öğrenciler için ayrı bir anlam taşıyor. Hafta boyunca yarışmanın heyecanını yaşarken GTÜ’nün laboratuvarlarını gezdiniz. Kapılarımız her zaman sizlere açık” sözleri eminim yarışmaya katrılan öğrenciler için bir şans olmuştur.

 

TÜBİTAK BÖLGE BİRİNCİLERİ

Eğitimde kaliteyi dert edinmeyen, başarı çıtasını yukarılara çıkarmak için elini taşın altına koymayan okul müdür ve öğretmenleri, son günlerde “TÜBİTAK 49. Lise Öğrencileri Araştırma Proje Yarışması” dereceleri ile övünüyorlar. Gazetelerde, okul müdürleri, danışman öğretmenler ve öğrencilerin boy boy fotoğrafları yayınlanıyor, haberleri çıkıyor. Hani haksız da değiller. Kocaeli, İstanbul Asya yakası,Sakarya ve Düzce illerinin yarıştığı toplam 266 proje arasında ilk 3’e girmek kolay değil. Kocaeli’nden katılan ve aralarında fen lislerinin de bulunduğu 103 projede bölge birincisi olan İzmit Kanuni MTAL, Dilovası Özel ENKA MTAL, Körfez MTAL, ikincisi Kartepe Fevziye Tezcan MTA ve üçüncüsü Dilovası Özel ENKA MTAL öğrenci ve öğretmenlerini kutluyorum. 16-20 Nisan tarihlerinde Antalya’da yapılacak Türkiye Birinciliği yarışmasında başarılar diliyorum. Bu oıkullarımız, müdürleri, öğretmenleri ve öğrencileri değişik alanlarda gösterdikleri bireysel başarıları öğrencilerin yaşamlarını ve geleceklerini doğrudan etkileyen sınavlarda da gösterip kurumsal başarılara imza atabilseler. İşte o öğrenciler, öğretmenler, alanları ve başarı projeleri adı; 1)Okul, İzmit Kanuni MTAL. Danışman öğretmen, Mehtap Altunanahtar. Öğrenciler, Sena Kiraz ve Aleyna Ayyıldız. Alanı, Değerler Eğitimi. Proje Adı, Büyüklerden Küçüklere Değerli Hikayeler. 2) Okul, Dilovası Özel ENKA MTAL. Danışman öğretmen, Asuman Tan. Öğrenciler Mehmet Eren Arıkan ve Ayhan kırıkçı. Alanı, Kimya. Proje Adı, Yoğun çapraz bağlı polianilin destekli kobalt katalizatör hazırlanması. 3) Okul, Körfez MTAL. Danışman öğretmen, Volkan Alparslan kılıç. Öğrenciler Emin Murat Soydaş ve Adem Kala. Alanı, Sosyoloji. Proje adı, Suriye’den göçle gelen öğrencilerin ortaokulda karşılaştıkları sorunlara ilişkin görüşler. 4) Okul, Kartepe Fevziye Tezcan MTAL. Danışman öğretmen Mesut Özer. Öğrenciler Mertcan Karagöz ve Barış Sert. Alan, Teknolojik tasarım. Proje adı,

Durmaksızın şarj edebilen elektrikli araç prototipinin tasarımı. 5) Okul, Dilovası Özel ENKA MTAL. Danışman öğretmen, Gülçin Tılfarlıgil. Öğrenciler Mert Yıldıran ve Ahmet Emir Kaynar. Alan, Türk Dili ve edebiyatı. Proje adı, Kökmatik. 

**************

 

FEN LİSESİ ÖĞRENCİLERİ

VALİ AKSOY’U BEKLİYOR

 

Vali Hüseyin Aksoy, Kocaeli’ne geldiği ilk günlerde önceliğinin ilşk sırasında “eğitim” olduğunu açıklamıştı. Aradan geçen 9 ayda, aldığı kararlar, takip ettiği kampanyalar, “Marifet iltifata tabidir” diyerek başarıyı ödüllendirmesiyle ilk gün verdiği sözünü fazlasıyla tuttu. “Biz Anadoluyuz” projesi kapsamında 50’şer kişilik gruplar halinde Ağrı’dan ilimize gelen öğrencileri ağırlayarak, ulusal ve uluslar arası yarışmalara katılan öğrencilerden dereceye girenleri “altın”, müdür ve öğretmenlerini “Başarı Belgesi” ile ödüllendirerek eğitime verdiği önemi kanıtladı.

Sayın Vali her kademedeki okulu ziyaret ederek, öğrenci ve öğretmenlerle sohbet ederek, kariyer toplantılarına katılarak her zaman eğitimin paydaşları yanında olduğunu gösteriyor. Ama Kocaeli’nin gururu, aldığı başarılarla Kocaeli adını “Türkiye Başarılı Liseler” arasında ilk sıralara yazdıran “Kocaeli Fen Lisesi”ni unuttu. Vali Aksoy’un kapısını çalmadığı Kocaeli Fen Lisesi 2017 LYS MF 1- 2- 3- 4 puan türünde Türkiye genelinde 300 fen lisesi sıralamasında Adana, Mersin Eyüp Aygar, İstanbul Fen Lisesi arkasından DÖRDÜNCÜ oldu. ÖSYM sonuçlarına göre öğrencilerin yerleştikleri üniversite ve fakültelere

baktığımızda zunlarının büyük bölümü Türkiye’de ilk 5’e giren üniversitelerinin mühendislik ve tıp fakültelerine yerleşti. 2013’te yüzde 71.23, 2014’te yüzde 67.70, 2015’te yüzde 67.41, 2016’da yüzde 81.55, 2017’de yüzde 83.08’i ilk tercihlerine kayıt yaptırdı. Kocaeli Fen Lisesi, 2016’da 3’ü ilk 100’de olmak üzere ilk 1000’e 19, 2017’de 5’i ilk 100’de olmak üzere ilk 1000’e 21 öğrenci sokmayı başardı

Bugünlerde ÖSYM’ye kayıt yaptıran, Haziran ayında yapılacak sınava hazırlanan Kocaeli Fen Lisesi öğrencilerinin motivasyona, morale her zamankinden çok ihtiyacı var.

Sayın Vali, Kocaeli’ne geldiği günden buyana hatırlamadığı Kocaeli Fen Lisesi kapısını bugünlerde çalması öğrencilere büyük moral olacak, sınavlardaki başarılarını olumlu yönde etkileyecektir.

 

********************** 

BAŞKAN DOĞAN’IN ÖRNEK

BASKETBOL TOPU PROJESİ

 

 İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, ilk’lere ve Türkiye’ye örnek projelere imza atmakla ünlendi.

Son örneğine, Türkiye Basketbol  Federasyon Başkanı ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Hidayet Türkoğlu’n da katılımıyla düzenlenen basketbol dağıtım törenin de tanık olduk.

Hidayet Türkoğlu’nun, “İzmit Belediyesi’nin basketbol topu dağıtımı Türkiye’ye örnektir. Bizim hedefimiz Türkiye’nin her yerine basketbolu yaymaktır. Bugün de başkanımızla güzel bir protokol yaptık. Spor ve sporcu dostu Belediye Başkanı Başkanımız Dr. Nevzat Doğan’a ne kadar teşekkür etsem azdır” cümlesi oldu.

Başkan Doğan’ın “Çok şanslıyız. Ülkemizin başında sporun dostu dinamik bir lider var. Cumhurbaşkanımız önderliğinde bu projeleri birer birer sizlere sunuyoruz. Büyük Türkiye’nin yarınlarında sağlam ve donanımlı kafasıyla çok daha güçlü nesiller olacaktır cümleside dikkatimi çekti.

hido

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem