26 Nisan 2019 Cuma
Yücel Alpay Demir

Yücel Alpay Demir

kocaeli@kopiservis.com.tr

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Memurlara siyaset yasağı kalkıyor!

Yücel Alpay Demir

21 Mart 2018 tarihli yazısı

Rahmetli Kemal Sunal’ın Mülayim karakterini canlandırdığı o unutulmaz filmde de dediği gibi, mesela yani!

Hani mesela! Bütün devlet memurlarına siyaset yasağı kalksa, siyasi partilere üye olma ve aktif siyaset yapma hakkı tanınsa ne güzel olur!

****

         İşçi, esnaf, müteahhit siyaset yapıyor cirosuna ciro katıyor sorun olmuyor da! devletimize onlarca yıl hizmet eden memurlar siyaset yapınca neden sorun olsun?

         Zaten aşağı yukarı herkes birbirinin siyasi görüşünü, oy verdiği partiyi adı gibi bilmiyor mu?

Bence herkes gitsin gönlündeki partiye aslanlar gibi üye olsun.

Böylelikle!

Hem siyasetin kalitesi artar. Hem de, “iktidar el değiştirdiğinde” aslında ben o partili imiş gibiydim ama gönlümde gerçekte şu parti vardı, bizim müdürden dolayı öteki partili imiş gibi anıldıysam da atama beklediğim için farklı partiye gülümsedim, bana inanmıyorsanız falanca şıracı ile filanca bozacı şahidimdir komedisinin de önüne geçilmiş olur.

****

Hatta memur ve bürokrat özgürce siyaset yapabileceği için her dönemde iktidarlarca güçlendirilen iktidar ekseninde söylem ve eylem geliştiren bazı sendikaların faydasız tasarruflarına da gerek kalmaz.

Eğitim, Kültür ve ön görü seviyesi yüksek, devlet terbiyesi almış  nitelikli vasıflı pek çok insanı devlet memuru yapıyor sonra da onlara siyaset yasağı koyarak büyük bir enerjiyi ziyan ediyoruz diye düşünüyorum.

Yeri geliyor “bazen” tahsili yok denecek kadar az,  iki lafın belini doğrultamayan sosyal hayatta belki de hiç karşılığı olmayan, rakibine yetişip onu geçmek kendini geliştirmek yerine yok etmeye odaklı! tek üstünlüğü parası veya nüfuzu olduğu için seçilebilmiş “veya seçtirilmiş” yerel siyasetçilerin umuduna bırakıp önlerinde ceket  ilikletmiyor muyuz?

Öyle şeyler bu ülkede hiçbir zaman olmadı olmaz da diye biliyor muyuz?

Sizce hak mı bu?

Elbette söylediğim tüm siyasetçiler için geçerli değil! ama inanın bu yazıyı okuyup “ulen bu haddini bilmez bizi mi kast ediyor” bir ara kulağını çekmek lazım diyenlerin olduğuna da adım gibi eminim.

Ben memurun siyaset yapması gerektiği kanısına! “eline su dahi dökemeyeceğim” devlet işlerini başarı ile idare eden önemli görevlerdeki memurların, öğretmen, okul müdürü ve akademisyenlerin bana başkanım dediklerinde farkına vardım!

Başkan ben isem! vay halinize dedim içim den ki! sözde ben de, aklımca kendini siyasette adam yerine koyanlardandım.

Ne üzücüdür ki siyasette olsalar, siyasi üsluba nezaket, eleştiri cümlelerine zarafet, yönetim anlayışına adalet ve kalite getirebilecek çıtayı yükseltecek bu insanların aktif siyaset hakları maalesef yok.

Aslında bu durum onlardan çok ülkemiz için bir kayıp.

Bu kadar kıymetli, bilgili ve nitelikli insanları ancak emekli olunca hatırlıyor, pek çoğunu partiyi açıp kapatsın, kültürlü adamdır ağzı laf yapar geleni gideni idare etsin diye bir nevi pasif siyasete davet ediyoruz!

         Bu yazının başlığı gerçek olsa, memurlara hak ettikleri aktif siyaset hakları tanınsa, sayıları neredeyse 5 milyonu bulan devlet memurunun içinden ne cevherler çıkar inanamazsınız!

Siyasette var olan, iddiası olan herkesin işi oldukça zorlaşır, öyle benim gibi fotokopi tamircisi mobilya satıcısı işçi “işsiz” müteahhit pek çoğumuz o partilerin kapısından inanın zor gireriz.

Evet “işsiz” dedim! yanlış duymadınız hiçbir işi gücü olmayıp siyaset yapanların da sayısı inanın az değil!

İşte o zaman siyasette var olabilmemiz tutunabilmemiz, dikkate alınabilmemiz için, kendimizi yetiştirmemiz, üslubumuza dikkat etmemiz ve daha pek çok şey gerekir, böylelikle şehirlerden yansıyacak bu tablo Ankara’da ki çıtayı da bir hayli yükseltir.

Keşke!

Düşündüm de! büyük ihtimalle onun için siyaset bana serbest onlara yasak!

Neyse lafı fazla uzatmayayım, ben  ülkem için hayırlı olacaksa olmayacak duaya bile amin derim.

Amin.

Çarşamba günümüz şimdiden mübarek olsun.

Selam ve dua ile.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi