26 Nisan 2019 Cuma
Sabitzade
Semrel AŞÇI

Semrel AŞÇI

semrelasci@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Hollanda’dan Türkiye’ye uzanan başarı hikayesi

Semrel AŞÇI

20 Mart 2018 tarihli yazısı

Semrel AŞÇI & Pınar GÜL Röportajı

 

Kars’ta 8 çocuklu bir ailenin oğlu olan Erdal Torunoğulları, ODTÜ Gıda Mühendisliği bölümünde öğrenim görürken 1988 yılında Hollanda’ya yerleşerek ticaret hayatına başladı. Aile şirketi olan tencere fabrikasını işletirken bir anda kendini Türkiye’de otelcilik sektöründe buldu. Orka Otelleri’nin sahibi olan ve aynı zamanda kendisini Beşiktaş Yönetim Kurulu Üyesi olarak tanıdığımız Torunoğulları, otelciliğin ardından başarısını Kocaeli’de Mamikler Grup’un yönetim kurulu üyeleri Haluk Mamik ve Faruk Mamik ile ortak yürüttüğü Orka Life Projesi ile taçlandırdı. Türkiye’de kendini kanıtlamış iş adamlarından Erdal Torunoğulları ile biz de keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Sohbetimizde Torunoğulları, Hollanda’dan Türkiye’ye uzanan başarı dolu hikayesini gazetemizle paylaştı.

RÖPORTAJ (2)

Semrel Aşçı: Erdal Torunoğulları kimdir?

Erdal Torunoğulları: 1964 Kars’ta dünyaya geldim. İlkokul, ortaokul ve liseyi orada tamamladım. Liseden sonra İstanbul’da dershaneye gittim ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünü kazandım. Sonrasında da Hollanda’ya gittim ve şu anda da Hollanda’da ikamet ediyorum. Evliyim, üç kızım var. Biri Almanya, biri İsviçre, biri Hollanda doğumlu. Şu anda üçü de Hollanda’da yaşıyor. Eğitim hayatlarını orada sürdürüyorlar. Evde dört tane kadına hesap veriyorum.

S.A: Veliahtlar kızlar olacak yani?

E.T: Tabi Doğu kültüründe erkek egemen olayı var ama ben bunu kıracağım, kırmak zorundayım. Bu durum hepimiz için geçerli. Eğer elin kızını gelin olarak kabul ediyorsanız onu da kabul etmelisiniz. Ben onların bir süre sonra yaşamlarına karar veremem. Kendileri karar verecek.

BU KARŞILIKSIZ BİR AŞK

S.A: Beşiktaş’ın yöneticilerindensiniz.

E.T: Bu bir karşılıksız aşk. İnsan işini, siyasi görüşünü, evini, eşini değiştirebiliyor. Tuttuğu takımı değiştiremiyor. Kolay değil. Bizim de böyle bir sevdamız var. 2013 yılındaki yönetime girdim. 4 yıl çok aktif görev sürem oldu. Şu anda da kendi isteğim üzerine pek aktif değilim. Görev süremin dolmasını bekliyorum. Yeter ki Beşiktaş iyi yerlere gelsin.

TORUNOĞULLARI (4)

TÜRKİYE’DE 12 OTELİMİZ VAR

S.A: Hollanda’da yatırımlarınız var. Türkiye’de de otelleriniz ve projeleriniz var. Bize biraz otelcilik hikayenizi anlatır mısınız?

E.T: Biz aslında bir aile şirketiyiz. Bizim ana merkezimiz Hollanda. Ben ailenin 3 numarasıyım. Bizim ilk başladığımız ve devam etmekte olduğumuz iş tencere üreticiliği. Bu işin hem üreticiliğini hem de pazarlamacılığını yapıyoruz. Tabi başka işlere de yönelmek gerekiyor. Bir işte odaklanıp kalmamak gerektiğine inanıyoruz. Bu defa ne yapalım diye düşünüyorduk, 1992 yılında Fethiye’de, yurtdışındaki vatandaşlara villa yapıp satma gibi bir projemiz vardı. Biz o villalara başlarken İngilizler bu villaları kendilerine kiraya vermemizi istediler. Bizim otelciliğimiz bu şekilde başladı. Satmayı düşündüğümüz villaları biz otele çevirdik. Artık sektörün içinde yer almaya başladık. Bu defa da otelcilik üzerinde daha farklı yatırımlar yapalım dedik. Şu anda Türkiye’de Fethiye, Marmaris ve İstanbul Sirkeci’de toplam 12 adet otelimiz ve 6 bin 700 yatak kapasitemiz var. Orka Otelleri tamamen bize ait.

S.A: Yurtdışında kazanıp yurtdışına yatırım yapmamışsınız. Tepki almadınız mı?

E.T: Tepki tabi ki aldık ama ticaret duygularla olmaz. Burası benim ülkem, atalarım burada yaşamış. Gençliğimin en güzel dönemleri burada geçmiş.

EŞİ SONGÜL VE KIZI İREM

BU KENTTE YAŞAMIŞLIKLARIM VAR

S.A: Neden Kocaeli?

E.T: Otelciliğin dışında kendimizi bir de inşaat sektöründe bulduk. Avrupalılar bizden özel villalar, evler istediler. Güneyde yaklaşık 3 bin tane özel villa sattık. Benim Kocaeli’de hem yakın hem de uzak çok fazla akrabam var. Burada yeğenlerimin ısrarı üzerine Kocaeli’ye yatırım yapmaya karar verdik. Benim bu şehirde daha önceden yaşamışlığım var. Ancak bu şehrin Başiskele ve Gölcük taraflarını, dağın ormanlık taraflarını keşfedememiştim. Buralar insanı tahrik eden, insanın yaşamak istediği yerlerdir. Benim yeğenlerim, Haluk Mamik ve Faruk Mamik’in ısrarı üzerine buraya yatırım yapalım dedik. Orka Life projesinin 1. Sitesini Başiskele’ye yaptık. Baktık tepki çok iyi. Proje ses getirince devamını getirelim dedik. Tabi hatasız bir iş olmaz; ama biliyorsunuz ki bir sonraki adımda daha tecrübeli, daha dikkatli olursunuz. Bu yeni proje de çok daha iyi bir proje olacaktır. Lokasyonu, manzarası çok iyi. Güzel ve iyi insanların bizim sitemize sahip olmasını tercih ederim. Kalitenin adresi olsun isterim.

S.A: Orka isminin mimarı kimdir? Nereden geliyor bu Orka ismi?

E.T: Orka, katil balina. Orkanın rengi de siyah beyaz. O da Beşiktaşlı galiba. Belçikalı bir arkadaşımızın eşi, buranın ismini neden Orka koymuyorsunuz dedi. O şekilde gelişti. Bu tür projelerin isminin uzun olması biraz tuhafıma gidiyor. O tür uzun isimler marka olamaz. Mesela Avrupalılar’ın Torunoğulları’nı telaffuz ederken bir 5 dakika kekelemesi gerekiyor. Müşterilerimizin aklında benim ismim değil, projemin ismi kalsın.

BİZ KOCAELİ’Yİ SEVİYORUZ

S.A: İleride Başiskele’de yaşamayı düşünüyorum demiştiniz. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz?

E.T: Eşim Başiskele’yi çok seviyor. O da kendi memleketimden. Küçük yaşlarda Hollanda’ya gitti. Kars’ta çok kalmadı. Biz de o vesileyle Hollanda’da tanıştık. Ailesi burada olduğu için sürekli onları ziyarete geliyor. Biz Kocaeli’yi seviyoruz.

FARKLI PROJELERİMİZ DE VAR

S.A: Bu planınızla ilgili bir tarih verebilir misiniz?

E.T: Ayın 21’inde İDEV Fuarı var. Fuara katılım sağlıyoruz. Tahminen bu sene katılım çok yüksek olacak. Katılımın yüksek olması da Kocaeli için büyük bir avantajdır. Biz de ilk tanıtımımızı o fuarda yapacağız. Lansman öncesi yakın çevremizin ilgisi çok, onlarla bazı planlar yapacağız. Ondan sonra da satışa çıkacağız. Projemiz onaylandı. Ayın 21’inde siz de maketini göreceksiniz. Güzel bir proje. Hiç bir bina bir diğerinin önünü kapatmıyor, dağı denizi görüyor. Avrupai bir havası var. İnşallah çok güzel insanlar, komşuluk ilişkileri iyi olacak olan insanlar yerleşir. Biz de orayı sadece ticari olarak değil de biz de böyle güzel bir hizmeti Kocaelimize yaptık diye büyük bir mutluluk duyarız. Kocaeli ile ilgili farklı projelerimiz de var. Sadece konut olarak değil başka sektörler de var. Elimizden geldiği kadar yatırım yapmaya çalışıyoruz. Günü gelince kamuoyuyla da paylaşacağız. Öncelikle bir onaylanması gerekiyor. Türkiye de yatırım yapılabilecek bir ülke. O kadar yurtdışına yaptık, biraz da kendi ülkemize yapalım. Ben insanların memleket sevdalısı olduğuna inanıyorum. Ama biraz bürokraside ufak tefek sıkıntılar var. Onları da aşarsak başarıya daha çok yaklaşırız.

ORKA LİFE  (1)

BAŞKANIMIZ PROJELERİ İLE GÖSTERİYOR

S.A: Başiskele’yi İsviçre’ye benzetiyorsunuz.

E.T: O kapasite var. Önemli olan o doğru planlamanın yapılması, o değeri korumak. Sayın Belediye Başkanımız Hüseyin Ayaz da projeleri ve çalışmaları ile birlikte bunu gösteriyordu. O değerleri de korursanız burası çok müthiş bir yer olur.

S.A: Daha başka neler görmek istersiniz?

E.T: Benim gördüğüm eksikleri tabi ki yerel yöneticilerimiz mutlaka görüyordur. Onlar işini iyi bilir. Ama hızlı gelişen, yeni bir yerleşim. Çok iyi çalışıyorlar.

ORKA LİFE  (2)

BAŞİSKELE’DEN EV ALACAKLAR

S.A: Şu an tencere fabrikanızdaki personeliniz kadın sanırım.

E.T: Biliyorsunuz şimdi artık fabrikalar otomatiğe bağladı. Veriyorsunuz makineye hazır paketlenip çıkıyor. Asıl iş pazarlamada. Pazarlamada da bizde çalışanların hepsi kadın. Yaklaşık 1400 tane kadın. O hanımefendiler sağ olsunlar. Biz artık büyük bir aileyiz. İletişimimiz çok iyi. Birbirlerine saygıları da çok iyi. Hatta onların bir kısmı, Başiskele’deki bu projemizde ev alacaklar. İDEV Fuarı’ndan sonra yurtdışına gidip onlara bir seminer vermeyi düşünüyoruz. Projeyi heyecanla bekliyorlar.

ORKA LİFE  (3)

S.A: Projenizin içinde neler bulunuyor?

E.T: Müşterilerimizin sosyal yaşamdan iş merkezine, açık kapalı yüzme havuzlarından spor salonlarına kadar her ihtiyacını karşılayabilecek bir proje. Bir sitede olması gereken her şeyi görebileceksiniz.

ORKA SENTİDO

REKABETTEN ZARAR GELMEZ

S.A: Özellikle Başiskele’de konut alanında rekabet ortamınız geniş. Bu konu ile ilgili neler düşünüyorsunuz?

E.T: Biz rakip olarak bakmıyoruz. Rekabetten zarar gelmez. Daha kaliteli ürün çıkar ortaya. Allah herkesin nasibine göre verir. O insanlar da emek veriyor. Hepimizin ortak hedefi güzel işler yapmak, insanları mutlu etmek.

S.A: Başka eklemek istediğiniz bir şey var mı?

E.T: Bu güzel sohbet için teşekkür ediyorum. Sizi seviyorum.

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi