20 Nisan 2019 Cumartesi
Sabitzade
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Başkan Karaosmanoğlu 2019’da “Bakan” olabilir

Galip Ataman

19 Mart 2018 tarihli yazısı

10 yıl Yuvacık, 14 yıl Büyükşehir olmak üzere Kocaeli’nde toplam 24 yıl belediye başkanlığı yapan İbrahim Karaosmanoğlu yarın saat 11.00’de gazetecilerin karşısına geçecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere bakanların, milletvekillerinin, belediye başkanlarının “İbrahim Abisi”Antikkapı’da son 4 yıllık çalışmalarını anlatacak.

Kocaeli halkının “Baba Başkanı” hedeflerinin 2023 ve 2071’in “modern ve model” Kocaeli’sini inşa etmek olduğunu söyleyecek.

Eğitime, bilime, kültüre, spora, çevreye yaptığı yatırımlarla ünlenen kimliği ile “Halkımıza verdiğimiz sözleri tuttuk. Tramvay projesini gerçekleştirdik. Metro çalışmasını Gebze’den başlattık. Kongre Merkezi bittiğinde kente sanat, kültür ve sosyal alanda değer katacak” diyecek.

2014’ten buyana Sefa Sirmen, Hikmet Erenkaya, Tahsin Tarhan, Saffet Sancaklı dahil tüm rakiplerini sandığa gömerek girdiği her seçimi kazandığına, 2019’da da 13-0 yapacaklarına dikkat çekecek.

Yol ve kader arkadaşı, kadim dostu Recep Tayyip Erdoğan’ın 3 Kasım 2019’da Yeni Türkiye’nin ilk Cumhurbaşkanı seçileceğine inandığı müjdesini verecek.

Ama gazetecilerin ve kamuoyunun merakla beklediği “2019’da aday olup olmayacağı” konusunda tek kelime etmeyecek.

Toplantıdan manşet bekleyen gazeteciler, “2019’da adayım. Kimse umutlanmasın, kimse niyetlenmesin” cümlesini duyamayacak.

Ama sözcüklerin üstüne basa basa 2019 seçimlerine giderken bana güvenen, inanan genel başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a hiç yanlış yapmadım, ihanet etmedim. Bana oy vererek 3 dönem başkan seçen Kocaelili hemşerilerimi yalnız bırakmadım, her zaman yanlarında oldum. Alt yapıdan üst yapıya, eğitim kültüre, spordan sağlığa, çevreden ulaşıma her alanda hayata geçirdiğimiz projelerle Kocaeli’nde farkındalık yarattık” diyecek.

Başka?

Büyük olasılıkla 2018’in ilk günü bana söylediği, “Bugüne kadar hiçbir göreve talip olmadım ama bana verilen, üstlendiğim her görevi başarı ile yürüttüm. Sayın Cumhurbaşkanımız dahil herkesin takdirini, övgüsünü, beğenisini aldım. Seçimlere daha bir yıl var. Aday olacakmış gibi ilk günkü heyecanla çalışacağız. Devam derlerse devam ederiz, tamam derlerse teşekkür ederiz. Birikimlerimizi, deneyimlerimizi genç arkadaşlarla paylaşırız”cümleleri tekrarlayacak.

ERDOĞAN-KARAOSMANOĞLU

 

2019’DA BAKAN OLUR

Halktan hiç kopmayan, hep halkın içinde kalan, vatandaşın derdi ile dertlenen, acılarını paylaşan, sevinçlerine ortak olan Başkan Karaosmanoğlu’nun yarın anlatacaklarını 14 yıldır köşemden büyük keyif alarak yazıyorum.

Tramvaydan metroya, köprülü kavşaklardan çevre düzenlemelerine, amatör sporlara verdiği destekten Kocaelisipor borçlarının ödenmesine, kitap ve bilişim fuarlarından çalıştaylara, öğrencilere tablet dağıtımından kodlama sınıfları kurmasına kadar başta eğitim olmak üzere her alanda hayata geçirdiği projelerini kamuoyu ile paylaşıyorum.

Karaosmanoğlu yarın, sadece son 4 yılda değil, başkan seçildiği 28 Mart 2014 tarihinden buyana yaptıklarınıın uzun uzun anlatacak.

Gazeteciler ise başkanın ağzından çıkacak her sözcükten 4. dönem adaylığı ile ilgili ipuçları aramaya çalışacak.

Gönlünden adaylık geçirenlerin kulağı ise Antikkapı’dan gelecek açıklamalarda olacak.

Böyle bir ortamda bize de merakla beklenan soruya cevap vermek ve Başkan Karaosmanoğlu’nun “yol haritası”nı yazmak düşecek.

Hiç kimse, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 27 Ocak’ta başkan Karaosmanoğlu’nu Yuvacık’taki evinde toplu aile fotoğrafı çektirmesini “adaylık” sinyali görüp AK Parti’nin 2009 adayı belli yorumunu yapmasın.

Ya da Sayın Erdoğan’ın Başkan Karaosmanoğlu’na “14 yıllık hizmetlerine teşekkür” ziyareti yanlışa kapılmasın.

Benim tanıdığım Erdoğan, 40 yıllık vefalı dostu, yol arkadaşı İbrahim abisine dolaylı yollardan mesaj vermez.

Söyleyeceğini evirip çevirmeden söyler, mesajını doğrudan verir.

O nedenle gazeteciler başta olmak üzere herkesin merak ettiği “İbrahim Karaosmanoğlu 2019’da 4. Kez başkan adayı olacak mı?” sorusunun cevabını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklayacağı tarihe kadar İbrahim başkan dahil kimse öğrenemeyecek.

AK Parti’de teşkilatçığı hakkıyla yapan, girdiği her seçimi kazanan, liderine sadakatla bağlı olan, yol ve dava arkadaşlığını pazara kadar değil mezara kadar götüreceğini kanıtlayan siyasetçinin hedefi gidebileceği yere kadar gitmektir.

Belediye başkanı, milletvekili, bakan, başbakan, meclis başkanı, cumhurbaşkanı olmaktır.

AK Parti Kocaeli il başkanlarına baktığımızda Mahmut Civelek’in “yol kazasını” saymazsak Nihat Ergün, Fikri Işık, Zeki Aygün milletvekili seçildi, Ergün ve Işık bakan oldu.

Önceki partilerinde il başkanlığı yapan Osman Pepe milletvekilliği yanı sıra bakanlık yaptı.

Kocaelililerin “Vecdi Abisi” Vecdi Gönül milletvekili, TBMM Başkan Vekili, bakan olarak yıllarca Ankara’da Kocaeli’yi temsil etti.

Nevzat Doğan ve Sibel Gönül il başkan yardımcısı iken milletvekili olmayı başardı.

İl başkanlarından İbrahim Karaosmanoğlu milletvekili olmadı ama Büyükşehir Belediye Başkanlığını 14 yıldır başarıyla yürütüyor.

Adı FETÖ/PYD Silahlı Terör örgütü dahil, yolsuzluk, görevi kötüye kullanma, kamuyu zarara uğratma dahil hiçbir usulsüzlüğe karışmadı.

Aksine hep Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın takdirini ve övgüsünü aldı.

Sayın Cumhurbaşkanını mahcup edecek en ufak bir davranışta bulunmadı.

Yuvacık Belediye Başkanllığı dahil her dönem Kocaeli’nde parti içi ve partiler arası denge unsuru oldu.

Kocaeli ve Kocaelililerin çıkarlarını korumak için Ankara ile ilişkilerini hep sıcak tutarak projelerin aksamadan yürütülmesini sağladı.

Sevgili Karaosmanoğlu’nun sağlığının ve performansının bir değil iki dönem daha başkanlık yapmaya uygun olduğunu biliyorum.

Ancak seçimlerin yapılacağı 2019 yılında 67 yaşında, 4. kez başkan seçilirse bırakırken 72 yaşında olacak.

O nedenle Sayın Cumhurbaşkanı,  Cumhurbaşkanlığı Sisteminin ilk kez uygulanacağı 2019’da İbrahim Başkana Ankara’da ihtiyaç duyabilir.

Yasama ve Yürütmede görev, yetki, sorumlulukların değişeceğini hatırlatarak “Yeni Türkiye’de senin desteğine, bilgi birikimine, deneyimlerine, tecrübelerine, ağabeyliğine ihtiyacım olacak” diyebilir.

“hayır” deme şansı olmayan İbrahim Karaosmanoğlu, Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı dönemindeki gibi Cumhurbaşkanlığı döneminde de ama bu sefer farklı konumda milletvekili, bakan, hatta danışman olarak Ankara’ya gidebilir.

Sayın Cumhurbaşkanı Sayın Karaosmanoğlu’na Yeni Türkiye’de “Tamam, buraya kadar” demez.

Aksine daha yakınında görmek, yanında olmasını isteyerek onore edebilir.

***************

HAZİRAN’DA 109 OKUL

MÜDÜRÜ DEĞİŞECEK

 

Kocaeli’nde 337 bin öğrencinin öğrenim gördüğü okul ve kurumlarda Bin 125 müdür, 17 bin 500 öğretmen görev yapıyor.

2013 ve 2014 yıllarında çok sayıda başarılı, deneyimli okul müdürü adil olmayan, yanlı, siyasi kararlarla öğretmen yapılarak itibarsızlaştırıldı.

Eğitim Bir Sen yönetimlerinin referansıyla hak etmedikleri halde müdürlük koltuğuna oturanlar uzun süre uyum sağlayamadı.

Yargının verdiği “yürütmenin durdurulması” kararları uygulandı ama yapılan yönetmelik değişiklikleri ile mağduriyetler devam etti.

2013 yılında müdür görevlendirilen 109 okul için başvuruda bulunan 309 adaydan şartları tutanlar önümüzdeki günlerde sözlü sınava alınacak.

Mesleki kıdemi ve mülakat puanı tutanlardan isteyenler 4 yıl daha okullarında müdürlük yapabilecek.

Sözlü sınavda yeterli puanı alamayanlar ile yeterli puan aldığı halde tercihte kendisinden daha yüksek puan alan adaylar elenecek.

Bu sene yapılacak müğdür görevlendirmeleri önceki yıllara göre daha adil olacak, Eğitim Bir Sen’in önerdiği isimlerden çok liyakatlı olanlar müğdüğr yapılacak.

Nereden mi biliyorum?

Müdür başvuruları ile başlayan 11 Haziran’da sonuçlanacak süreci yönetecek kurumun başında milli eğitim müdür yardımcısı Sadık Uysal var da ondan.

Sadık hocanın başkanlığında yapılacak sözlü sınavlarda önceki yıllarda verilen yanlı ve adil olmayan puanlar sonrası yaşanan mağduriyetlerin benzerleri bu yıl yaşanmayacak.

Milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik ve Vali Hüseyin Aksoy önlerine konan Eğitim Bir Sen referanslı listeleri “noter” gibi onaylamak zorunda kalmayacak.

rasim-çelik

 

ÖNE ÇIKAN İSİMLER

109 okulu ilgilendiren listeye baktığımızda dikkat çeken isimlerin başında Bilim Sanat Merkezi (BİLSEM) müdürlüğüne yargı kararı ile dönen Halim Bayar var.

Halim hocanın BİLSEM’in başına geçmesinin ardından yargı kararıyla Cahit Elginkan Anadolu Lisesi müdürlüğüne dönen Cahit Çakmak gibi kin ve öfke ile önceki müdürler hakkında soruşturmaya neden olan dosyalar hazırlaması çok konuşulmuştu.

Müdür atanacak bir diğer okul, milli eğitim bakanlığı kararlarıyla uygulamalarını sosyal medya hesapları ve blog yazılarıyla eleştirdiği için görevden alınan Hüseyin Canerik’in görev yaptığı Derince Turgut Reis İlkokulu.

Elinde kalaşinkof tüfekle çektirdiği fotoğrafları sosyal medyadan paylaşan Muhammed Kocakaya’nın müdürlüğünü yaptığı İzmit Evliya Çelebi Kız İmam Hatip Anadolu Lisesi de duyuruya çıkan okullar arasında.

Özverili çalışmaları ve öğrencilerin LYS’de aldığı başarılarıyla amirlerinin takdirini alan Müdür Recep Cerrah’ın müdürlüğünü yaptığı Gölcük Fen Lisesi, adayların en çok tercih edeceği okul olarak dikkat çekiyor.

sadık

Geçtiğimiz günlerde Kocaeli milli eğitim il müdür yardımcılığına atanan sadık Akar’dan boşalan Körfez Atatürk Anadolu Lisesi’ne de müdür görevlendirilecek.

Yeniden görevlendirme yapılacak 109 okul ve kurum arasında İzmit Akçakoca MTAL, İzmit Mesleki Eğitim Merkezi, İzmit Rehberlik ve Arfaştırma Merkezi (RAM), İzmit Nuh Çimednto Özel Mesleki Eğitim Merkezi, İzmit Sabancı MTAL, İzmit 24 Kasım Anadolu Lisesi, Gölcük Kız İmam Hatip Anadolu Lisesi, Kartepe Yıldız Entegre MTAL, Başiskele Halk Eğitim Merkezi,

Haziran ayına kadar 109 müdürün yanı sıra 10 müdür başyardımcısı, 275 müdür yardımcısı görevlendirilmesi de yapılacak.

 

*************************

GALİP VE HÜSEYİN

8. YAŞINI KUTLADI 

Hülya-Muzaffer Oğuz çiftinin ikizleri Galip Utkan ve Hüseyin Utku Oğuz 8’inci yaş gününü aile büyükleri ve arkadaşları ile kutladılar.

GALİP YAŞ GÜNÜ

Körfez Mimar Sinan Mahallesi’nde yeni faaliyete başlayan Samaryum Oyun Merkezi’ndeki doğum günü kutlamasında Galip Utkan ve Hüseyin Utku arkadaşlları ile gönüllerince eğlendi.

Muzaffer Oğuz’un ilkokul öğretmeni eşim Gülümser hanıma “Gülümser Babaanne”, bana “Galip Dede” diyen Galip Utkan ve Hüseyin Utku’nun sekizinci yaşgününe katılarak uzun zamandır karşılaşmadığımız aile büyükleri ile sohbet ederek özlem giderdik.

Doğum günü partisinde Türkan Dereli İlkokulu sınıf arkadaşları Meryem, Utku, Ayberk ve Abdurrahman ile anasınıfından arkadaşları Ömer Faruk, kuzenleri Ecrin, Melisa, Seline, Taha Ekrem Galip ve Hüseyin’i yalnız bırakmadı.

Hülya-Muzaffer Oğuz çiftinin kusursuz ev sahipliğinde kutlanan 8’inci yaşgünü kutlamasında Galip Utkan ve Hüseyin Utku arkadaşları ile büyüklerine verdikleri hediyeler sonrası teşekkür etti.

GALİP-HÜSEYİN 2

GALİP-HÜSEYİN 1

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi