26 Mart 2019 Salı
Birol Aydın
Sibel Gönül
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Öğrenciye 30 kuruş gizli zam minibüsçüye cansuyu olacak

Galip Ataman

16 Mart 2018 tarihli yazısı

2018 yılı ile birlikte elektrik, doğalgaz, su başta olmak üzere tüm tüketim mallarına zam yapıldı.

Toplu taşıma ücretleri ne zam yapılmayan araç sahipleri akaryakıt dahil maliyet artışları,öğrenci ücretlerine en son 2015’te zam yapılması, şehir merkezindeki yolcuyu taşıyan Ulaşım Park (tramvay) ile rekabet edemedikleri içinmağdur.

Bir diğer mağdur kesim de konforlu, güvenli, seri olmayan özel halk otobüslerine balık istifi binmekzorunda kalan vatandaş.

2018’in ilk günlerinde5 Nolu Minibüsçüler ve Otobüsçüler Kooperatif Başkanı Lokman Aydemir Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun kapısını çalarak “Sayın Başkan, yolcuyu konforlu güvenli, seri araçlarla taşımak istiyoruz ama maliyetlerdeki artış ve kredi borçları nedeniyle araçlarımızı yenileyemiyoruz. 2015 yılından buyana zam verilmeyenöğrenci ile indirimli taşıdığımız vatandaşlara Ankara ve Kayseri’de olduğu gibi Büyükşehir Belediyesi olarak biniş başına öğrencide 30, öğretmen ve indirimli seyahat edenlerde 15 kuruş sübvanse ediniz” dedi.

İbrahim Başkan minibüsçülerin öğrencilerin ve indirimli seyahat eden vatandaşların ulaşım masraflarının belirlibir oranının belediye tarafından karşılanması talebini UKOME yetkililerine ve hukukçularına inceletti.

Ve Büyükşehir Belediye meclisinin 15 Şubat 2018 tarihli toplantısında aldığı yetki sonrası UKOME yetkililerine Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü, Milli Eğitim İl Müdürlüğü ve Kocaeli Minibüs ve Otobüsçüler Odasının da görüşünü alarak protokol hazırlattı.

Önümüzdeki günlerde Vali Hüseyin Aksoy’un başkanlığında yapılacak toplantıda imzalanacak protokol 1 Mart’tan itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe girecek.

DURAK-OOTOBÜS

 

ÖĞRENCİYE 30 KURUŞ

Hazırlanan protokola göre, Büyükşehir Belediyesi her ay Ekim 2017 ayında toplu taşıma araçlarına binen toplam 1 milyon 770 bin 552 öğrenciyi esas alarak minibüsçülere her biniş için 30 kuruş destek olacak.

İndirimli seyahat eden 139.492 yolcu için yapılacak destek miktarı her biniş için 15 kuruş.

Bir başka deyişle; Büyükşehir Belediyesi minibüsçülere her ay öğrenciler için 531 bin 165 TL, indirimli seyahat edenler için 20.923 TL olmak üzere minibüsçüye toplam 552.088 TL ödeme yapacak.

Bunun anlamı; Başkan İbrahim Karaosmanoğlu öğrencilerin ve indirimli seyahat eden vatandaşların cebinden para çıkmadan minibüsçülere her ay 1.200 TL civarında para verecek.

SONUÇ:Toplu taşıma tarifesinde 1.50 TL olan öğrenci bileti 1.80 TL’ye, 2.00 TL olan indirimli tarife 2.15 TL’ye çıkarılırken öğrenci ve indirimli seyahat edenlerin cebinden para çıkmayacak, aradaki farkı Büyükşehir Belediyesi minibüsçülere can suyu olarak sübvanse edecek.

22-ocak

TRAFİK RAHATLAYACAK

Başkan Karaosmanoğlu’nun aldığı toplu taşımada “devrim” niteliğindeki bu örnek kararın elbette dönüşü olacaktır.

Minibüsçüler öğrenciler için 30 kuruş, indirimli seyahat edenlere 15 kuruşu Büyükşehir Belediyesinden almaları karşılığında İbrahim Başkanın bazı haklı isteklerine “hayır” demeyeceklerdir.

Öncelikle vatandaşların konforlu, güvenli, seri araçlarla seyahat ettirmeleri için özel halk otobüslerinin yenilenmesini isteyecektir.

Örneğin tüm özel toplu taşıma araçları klimalı olacak, engelli rampalı hale getirilecek, bir yılın sonunda 7 yaştan büyük araç trafiğe çıkmayacak.

En önemlisi de şehir içi trafiğin rahatlaması için özel halk otobüsleri tramvayla entegreli (aktarmalı) çalıştırılacak.

Minibüsçüler başkan Karaosmanoğlu’nun istek ve şartlarını yerine getirirlerse kooperatif araçlarının büyük bölümü trafiğe çıkmayacağından akaryakıt başta olmak üzere giderler de azalma olacak.

750 TL 65 yaş yolculardan, 1.250 TL Büyükşehirden, en az 500 TL’de araçların trafiğe çıkmamasından olmak üzere minibüsçüler her ay 5.500 ile 3 bin TL arası  ek para kazanmış olacak.

Minibüsçüler Başkan Karaosmanoğlu’nun isteklerini yerine getirmez araçları yenilemez, bildik şekilde yolcu taşımaya devam ederlerse olacakları söyleyeyim;
Bir: Minibüsçülerin Haziran ayında talep edecekleri toplu taşıma zammını gündeme bile almayacaktır.

İki: Engelli rampası başta olmak üzere yenilenmeyen araçların trafiğe çıkmasının engellenmesi yoluna gidilecektir.

Üç: Meclisin verdiği öğrenciye 30 kuruş, indirimli seyahat edenlere 15 kuruş subvanse desteğini iptal edecektir.

Dört: Yeni konforlu, güvenli, seri otobüsler alarak Ulaşım Park araç filosunu arttıracaktır.

 

*******************

KARTEPE ÇUHA SPONSORLARI

VALİLİK, TOKİ, BAŞBAKANLIK

 

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez iş yapmayı, proje üretmeyi, Kartepelilere hizmet etmeyi sevmenin ötesinde kendisine görev edinen bir siyasetçi.

Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere kurumlar ve sivil toplum örgütleri ile olan ilişkilerini de hep diri tutan bir yapısı da var.

Arap coğrafyasından Kartepe’ye yoğun ilgi olduğunu söyleyen, Kartepe’yi Arapların parsellemesine göz yuman Başkan Hüseyin Üzülmez Allah’ı var ilçenin “turizm ve kültü kenti” olması için çalışıyor.

Ancak heyecanından mıdır, az zamanda çok iş yapmak istemesinden midir bilmiyorum peş peşe açıkladığı iddialı projelerden hayata geçenine pek rastlamadım.

Örneğin, göreve başladığı 2014 yılında 5.kuşak Kartepeli olduğunu söyleyerek “Kartepe’yi İsviçre’nin Davos’u yapacağız. Kartepe’ye toplantı turizmini getirmek için 40 otel yatırımcısıyla görüşmeler yapıyoruz. Kısaca Kartepe markasını Türkiye’ye ve dünyaya tanıtacağız” demişti.

Ama ilk bir yılda arpa boyu mesafe alınmayınca “Kartepe Davos  olacak” projesi rafa kalktı.

Kartepe Green Park Hotel sahibi Adil Üstündağ’ın gündeme getirdiği “teleferik projesi”ne Büyükşehir Belediyesi destek vermeyince o da rafa kaldırılmıştı.

Derken Başkan Üzülmez devreye girdi, Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile “Teleferik Projesi”ni sahiplendi.

ÜZÜLMEZ-(9)

Teleferik Projesi ihalesi yapıldı, izinler alındı, Kartepe’ye teleferik ile çıkılacak ama kayak sporu yapılamayacak.

Neden? Çünkü teleferik projesi Kartepe Kış Sporları Merkezi’nin bulunduğu Geyikalan’a değil Kuzuyayla’ya ulaşacak.

Teleferik ile zirveye çıkanlar kardan yararlanamayacak, kış sporları yapamayacak.

Günübirlik teleferik ile zirveye çıkarken manzara seyredecekler, Kuzuyayla’da piknik yapacaklar, mangalda et pişirecekler, çay kahve içecekler ve hava kararmadan dönecekler.

Keşke önce zirvede kış sporları tesisleri kurulmuş olsaydı sonra teleferik projesine başlansaydı.

ÇUHA

ÇUHA PROJESİ

Sevgili Başkan geçtiğimiz günlerde de Büyükşehir Belediyesi’nin 4 yıl önce başlattığı ve “Benden bu kadar” diyerek kenara bıraktığı “Çuha Projesi”ni tanıtmak için basın toplantısı düzenledi.

Gazetecilerin karşısına geçen Başkan Üzülmez, “Güzel ilçemiz Kartepe'nin belediye başkanı olarak amacımız Allah'ın lütfettiği nimetlerden birçok insanı haberdar etmek, ulusal ve uluslararası düzeyde insanların hizmetine açmak, böylesi güzel bir ilçeyi tanıtmak bizim asli görevlerimizden birisidir” demiş.

Çuha Projesinin 100 milyon liralık bir yatırım olduğunu anlatırken “Sadece projenin yaklaşık çizim maliyeti, 2 milyon 626 bin 85 kuruş. Yaklaşık projeler tamamlandığında yaklaşık 83 milyon 500 bin liralık ki elbette ekstra birtakım şeyler çıkacak, en az 100 milyonluk bir yatırımı, ülke ve dünya turizmine kazandıracağız” ifadelerini kullanmış.

Toplantıya katılamadım ama uzmanlardan dinlediğim, gazetelerde yazılanlardan okuduğum kadarıyla katılanlardan daha çok bilgi sahibi oldum.

Bugün, gazetelerin günlerdir çarşaf çarşaf yazdığı Çuha fabrikasının 174 yıllık tarihini anlatacak değilim.

Ama birkaç konuda sevgili Hüseyin Başkana sitem ederek kamuoyunu bilgilendirmek istiyorum.

Bir; Proje Büyükşehir Belediyesi’nin projesi olup üzerinde 4 yıl önce çalışmaya başlandı.

İki; Projenin yaklaşık 2.6 milyon liralık çizim maliyeti Kocaeli Valiliği bünyesinde toplanan Kültür Varlıkları Fonundan karşılandı.

Üç; Projenin yer aldığı arazinin izinleri 4 yıl önce Genel Kurmay Başkanlığından Büyükşehir Belediyesince alındı.

Dört; Projede yer alan yapılar için harcanacak yaklaşık 90 milyon lira Başbakanlık, Kültür Bakanlığı, TOKİ tarafından finanse edilecek.

Beş: Çuha Projesi’nin çi,zim masraflarını karşılayan Kocaeli Valiliği yetkililerinden bahsedilmemesi ve teşekkür edilmemesi dikkatimi çekti.

Altı; Çuha Projesi’nin Kartepe’ye tarih ve turizm kenti kimliği kazandırması, önceki projeler gibi rafa kaldırılmaması için acele etmeden, seçmene selam göndermek yerine sabırla işleri takip etmek gerekecek.

Yedi; Bu tür iddialı projelerin tanıtımını yaparken daha profesyonelce davranılmalı.

Sekiz; Eksiklerine rağmen Başkan Hüseyin Üzülmez’i heyecanı, iddiası nedeniyle kutluyorum.

 

************** 

ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERDEN

SADIK AKAR’A “SEVGİ VE VEFA” 

Yarım asırdan fazla eğitimin indeyim ve eğitim ile ilgili konuları yazıyorum.

Eleştirdiğim kurumların yanı sıra, sahiplendiğim kurum ve okul müdürleri oldu.

Çok sayıda okul müdür değişikliklerinde yaşanan duygusallıkları kaleme aldım.

Ama hiç birisinde Kocaeli il milli eğitim müdür yardımcılığına atanan Sadık Akar’a Körfez Atatürk Anadolu Lisesi öğretmen, öğrenci ve velilerinin gösterdiği “sevgi ve vefa”ya tanık olmadım.

İzmit Mimar Sinan Lisesi müdürü iken adını sıkça duyduğum Sadık hoca’yı daha çok okul müdürlerinin itibarsızlaştırılarak öğretmen yapıldığı dönemde tanıdım.

Körfez Atatürk Anadolu Lisesi müdürlüğü yaptığı yaklaşık 3.5 yılda kurumda denge unsuru olduğunu gözlemledim.

SADIK-AKAR-ÖĞRENCİLER

Lise müdürü iken görevlendirme ile değil bakanlık ataması ile ortaöğretim kurumlarından sorumlu il milli eğitim müdürü koltuğuna oturan Sadık Akar’a başarılar diliyorum.

Yılların birikimi ve tecrübesiyle milli eğitim il müdürü Rasim Çelik’in yükünü hafifleteceğine inandığım Sadık Akar’a yeni görevinde başarılar diliyorum.

Sadık hocanın ataması ile ilgili bir konuya da dikkat çekmek istiyorum;

Milli eğitim bakanlığı ve yaklaşık 80 ilde yapılan atamalarda  Eğitim Bir Sen’in referans olduğu isimler görevlendirilirken Kacaeli milli eğitimde Eğitim Bir Sen’in istediği isimler değil müdür Fehmi Rasim Çelik’in istediği liyakatlı isimler tercih ediliyor.

Daha da önemlisi Başbakan yardımcısı Fikri Işık, Vali Hüseyin Aksoy, milletvekilleri ve il başkanları Rasim Hocanın kefil olduğu ve çalışmak istediği isimlere “hayır” demiyor.

Kocaeli’nde öğretmenler özgüven sahibi olmuşsa, kazandıkları motivasyonla öğrenci başarısının yükselmesinde etkili olmuşsa, okul müdürleri eğitim kalitesinin artması için sorumluluk alarak ellerini taşın altına koymuşsa en büyük etken; Rasim hocanın tarafsızlığının yanında liyakatlı, ehliyetli ve

sadakatli isimlerle çalışmak istemesidir.

IMG-20180315-WA0002

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi