26 Mart 2019 Salı
Birol Aydın
Sibel Gönül
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Akşener müdahale etmezse İYİ Parti Kötü Parti olacak

Galip Ataman

14 Mart 2018 tarihli yazısı

Dostlarım Meral Akşener’in genel başkan, Lütfü Türkkan’ın GİK üyesi, Mükerrem Ocakoğlu’nun il sekreteri ve genel kurul delegesi olduğu İYİ Parti’yi kuruluşundan buyana takip ediyorum.

Akşener'in enerjisini, cesaretini, yarattığı sinerjiyi, özellikle kadınların sevgisini ve sempatisini görüyorum.

Ama Kocaeli’nde başkanlığını Ruhittin Sönmez’in yaptığı “Sağın Rotary Kulübü” olarak bilinen Aydınlar Ocağı’nın İYİ Parti’yi ele geçirme çabaları siyasi yelpazenin farklı kulvarlarından (ANAP, DYP, hatta CHP) gelenleri rahatsız ediyor.

Farklı partilerde önemli görevler üstlenmiş İbrahim Artvinli ve Cumali Durmuş gibi politikacıların Kocaeli teşkilatını ele geçirme çabaları İYİ Parti’ye gönül verenleri üzüyor.

Tek adaylı kongrenin huzur içinde geçmesini sağlayacak önlemleri almayan, geçmişte MHP’deki bildik görüntülerin yaşanmasına neden olan, üyelerini hastası gibi gören Serdar Kaman’ın siyasetteki düşük profili İYİ Parti üyelerini ürkütüyor.

25 Ekim 2017 kurulan, 4 ayda 2 il başkanı değiştirmek zorunda kalan, “yamalı bohça” gibi sağdan soldan, milliyetçi solcu herkesi şemsiyesi altında toplamaya çalışan partide genel başkan yardımcısı Koray Aydın’a yakın eski MHP’lilerin il yönetimini ele geçirmek arzuları İYİ Parti’yi yıpratıyor.

İYİ Partiyi umut görerek destek verenler 3 Kasım 2019’da Cumhurbaşkanlığı koltuğuna da oturmak için Anadolu’yu karış karış dolaşan Meral Akşener’den Aydınlar Ocağı ile Koray Aydın’a yakın olan eski MHP’lilerin teşkilatları ele geçirme yarışına “dur” demesini bekliyor.

Yoksa İYİ Parti KÖTÜ Parti olur, tabela partisi olmaktan öte gitmez.

meral

 

İL BAŞKANLIĞI SEÇİMİ

Sizin anlayacağınız; MHP’lilerin çoğunluğu oluşturduğu, Aydınlar Ocağı’nın “ben de varım” dediği Kocaeli’nde yaşananlara müdahale edilmezse hayaller de umutlar da erken bitecek gibi görünüyor.

Somut örnek mi? Pazar günü yapılan il başkanlığı seçiminde yaşananlar.

Tek adaylı bir seçimde İYİ Parti, Meral Akşener’in memleketi Kocaeli’nden Türkiye’ye birlik ve beraberlik mesajı vermek fırsatını kaçırdı.

Genel Başkan Meral Akşener başta olmak üzere tüm İYİ Partililer bu süreci iyi değerlendiremedi.

Kongre salonuna kol kola, güle oynaya girmek varken yumrukların konuştuğu, polisin müdahale etmek zorunda kaldığı fotoğraf İYİ Parti’yi umut görerek gönül verenlere hayal kırıklığı yaşattı.

Kongre sonrası gazetelere yapılan açıklamalara, manşetlere çekilen cümlelere ne demeli?

İYİ Parti ilk beş ayı dolmadan ilk seçiminde kamuoyundan, 2019’da oy vermeyi düşünen seçmenden iyi not almadı.

Meydanlarda “efelenen”, Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Bahçeli’ye “salvolar” çeken Akşener, memleketinde yapılan il kongresinde yaşananlara neden olanlara “Oturun oturduğunuz yerde. Biz bu partiyi MHP’deki kavgalardan bıktığımız, seçimlere ve kongrelere müdahale edilmesinden rahatsız olduğumuz için kurduk. Kavga etmek isteyenler, partiyi basın yoluyla yıpratmak isteyenler geldikleri yere gitsin” diyemiyorsa, partiyi ele geçirmek isteyen grupların egolarını frenleyemiyorsa kimse kusura bakmasın 2019’a kadar İYİ Parti’de daha çok kavgalar seyrederiz.

Pazar günkü il kongresinde yaşananlar benim için sürpriz olmadı, böyle olacağı belliydi.

5 Ocak’ta il başkanı Serdar Kaman’ın düzenlediği basın toplantısında “rol çalarak” genel merkez kurucular kurulu ve disiplin kurulu üyesi Cumali Durmuş’un talihsiz açıklaması İYİ Parti’de MHP’de yarım kalan hesaplaşmanın, partiyi ele geçirme hırsının habercisi gibiydi.

İl kongresinde 600 delegeden sadece 402’si oy kullanıp, 198’i yaşananlara tepki göstererek salonu terk ediyorsa orada durup düşünmek lazım.

Dahası, oy kullanan 402 delegeden 36’sı tek adaylı seçimde Serdar Kaman’a hayır diyorsa bir değil iki kez düşünmek lazım.

Sonuç; İYİ Parti il başkanı Serdar Kaman girdiği ilk seçimde 600 delegeden ancak 366’sının oyunu alırken 234 delege oy vermedi.

Tek adaylı bir seçimde, delegelerden yüzde 60’ı evet, yüzde 40’ı hayır diyorsa Serdar Kaman’ın işi zor değil çok çok zor.

Buna bir de Serdar Başkanın gazeteler ve gazeteciler arasında yaptığı ayırımı katarsak bize “yolu açık olsun” demek düşüyor.

Son bir not; Gazetelerin tamamı Lütfü Türkkan’ın aynı gün Adıyaman il kongresinde divan başkanlığı yaptığını bilselerdi eleştirmezdi.

 

*******************

CHP ilçe başkanı, ‘İzmit’i alacağız’

 

En son Alparslan Seymen’in başkanlığı döneminde gittiğim İzmit İlçe binasında Mehmet Ümit Küçükkaya ile kahvemizi yudumlarken CHP’yi konuştuk.

Son günlerde başkanlığının düşürülmesi için imza toplandığı söylenen Küçükkaya il delegeliğinde yediği çiziklerden milletvekillerinin performansına, olası belediye başkan adaylarından tüzük kurultayındaki ön seçim tartışmasına kadar merak edilen her soruya açık yüreklilikle cevap verdi.

Özgüveni yüksek, doğru bildiklerini söylemekten çekinmeyen, ilkeli duruşundan taviz vermeyen, seven sevmeyen, oy veren vermeyen herkesi kucaklayan, geçmişte partiye emeği geçenlere ‘vefa’ gösteren, partiyi ayak oyunları ile ele geçirmek isteyenlere ‘aidiyet duygusu’ ile yaklaşan Mehmet Ümit Küçükkaya ile ikinci kez sohbet etmeme rağmen kendisini sevdim.

CHP’de gençlik kolları genel başkan yardımcılığı, ilçe sekreterliği, il yöneticiliği yapan, 2015’ten buyana İzmit ilçe başkanlığı koltuğunda oturan Mehmet Ümit Küçükkaya’da partisine seçim kazandıracak potansiyel gördüm.

Küçükkaya’nın siyaseti matematik bilimi olarak görmesi, kapısını ve gönlünü herkese açık tutması, ramazan ayında eşi Elif hanım ile sessiz sedasız garibanın iftar sofrasına konuk olması, gençlere ve kadınlara güvenmesi CHP’nin her dönem adından bahsedilen Alparslan Seymen ile birlikte hareket etmesinden anlaşılıyor.

Mehmet Başkana, önceki yıllarda milletvekilliği, belediye başkanlığı, meclis üyeliği yapan ya da aday olanlardan partiye gelenlerin oranını sordum.

Yutkundu, konuşmak yerine susmayı tercih etti ama ben alacağım cevabı aldım, CHP’nin neden seçim kaybettiğinin ana nedeni öğrendim.

Yapılan son tüzük değişikliğinde parti içi demokrasinin olmazsa olmazı “ön seçim” yönünde oy kullanan Mehmet Başkan, sandığa, delegeye, seçmene güveniyor.

CHP’de dünden bugüne milletvekilliği, il, ilçe ve belediye başkanlığı yapan, 2019’da bir yerlere talip olmak isteyen herkesi çok iyi analiz etmiş.

CHP’de kimle, ne zaman, nerede birlikte hareket etmesi gerektiğini, kiminle mesafeli durmayı öğrenmiş.

Eleştiriye açık, hoşgörü sahibi olmasına rağmen hakaret içeren, küçük düşüren, kişilik haklarına saldıran yazarların yazılardan haklı olarak rahatsız.

En çok da açıklamalarının  içinden önündeki ve sonundaki cümlelerin yok sayılarak ortadaki sözcüklerin cımbızlanarak haber yapılmasından, bazı gazetecilerin partileri yönetmek arzusundan.

Siyasilerin olduğu kadar gazetecilerin, köşe yazarlarının da eğitimden geçirilmesinden yana.

Bir saatten uzun süren sohbetimizde Mehmet Başkan ile çok şey konuştuk, çok kişinin kulaklarını çınlattık.

Yeri geldiğinde ve zaman zaman o sohbetten öne çıkan başlıkları sizlerle paylaşacağım.

Bugün sevgili başkanın anlattıklarından önemsediğim bazı cümleleri yazmak istiyorum, “Adımı delege listesine çizik yedirterek beni itibarsızlaştırmak için yazdıklarını biliyordum ama yapacak bir şey yoktu. İlçe başkanlığından düşürmek isteyenler amaçlarına ulaşamayacaklar. Belediye başkanlığına aday değilim. Ankara’da daha başarılı olacağıma inanıyorum. Bugün milletvekili adayı olmak istediklerini açıklayanların çoğu ilk 5’e bile giremez. Kimsenin adamı değilim. İlçe başkanı olarak eski yeni herkese eşit mesafedeyim. Yapılacak ön seçimde sandıktan çıkacak ismi 7/24 çalışarak desteklerim.”

IMG-20180313-WA0001

 

İZMİT’TE İDDİALI

Ben sormadan Mehmet Başkan, “Hocam, manşet yapabilirsin, İzmit belediye Başkanlığını alacağız” dedi.

Bir dönem CHP’nin kalesi olan, 2004’ten buyana AK Parti yönetiminde olan İzmit’i nasıl alacağını anlatırken ilginç tespitlerinden bazıları;

Bir: İzmit’te hayır çıkan 16 Nisan referandumunda olduğu gibi yapılacak ilk yerel seçimde İzmit’i alacak, Belsa’ya CHP Bayrağını dikeceğiz.

İki: Gençler ve kadınlarla ev ev dolaşacağız, çalmadık kapı bırakmayacağız. Bu konuda iddialıyız.

Üç: Ekonomik rant getirecek bonusların sağlandığı Haldızların aldığı real arsasının bulunduğu MİA projesi.

Dört: Umuttepe bölgesinde yapılacak çöp fabrikası.

Beş: Seçimlere kırgınlıkları, küskünlükleri, dargınlıkları bir kenara bırakarak el ele, omuz omuza vererek birlik ve beraberlik içinde hazırlanacağız.

Altı: Sandıklara sahip çıkacağız. 2009’da olduğu gibi oylarımızın çalınmasına izin vermeyeceğiz. çalındığını tespit ettiğimiz oyları ortamda ve platformda CHP hanesine yazılmasını sağlayacağız.

Yedi: Toplumun değişik kesimlerinde görev yapan kanaat önderlerine, sivil toplum örgütlerine, muhtarlara sürprizlerimiz olacak.

 

İZMİT ADAYI KİM?

İzmit seçimi konusunda iddialı konuşan, önseçim sandığından çıkan aday kim olursa olsun destekleyeceğini söyleyen Mehmet Başkan’a gönlünden geçen ismi sordum.

Gönlünden geçen, kafasına yazdığı isim vardı ama söylemedi, ben de ısrar etmedim.

Bu ismin, İzmit’teki performansı, halkla olan ilişkisi, özellikle kadınlar ve gençler üzerinde yarattığı sinerji ile herkesin dikkatini çeken milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet mi diye sordum.

Küçükkaya’nın cevabı, “Hocam, zamanı gelince tarafımı da adayımı da gönlümden geçen ismi de açıklarım. Ben bu konuda isim telaffuz etmeyeceğim” oldu.

Seçimlere bir yıl varken, AK Parti-MHP ittifakı TBMM’de kabul edilirken CHP’nin özellikle İzmit’te aday belirlerken “senin adamın benim adamım” deme lüksünün olmadığını düşünüyorum.

Küçükkaya’nın dediği gibi ön seçim sandığından kim çıkarsa onu sonuna kadar desteklemeleri gerekiyor.

Benim gördüğüm kadarıyla, Nevzat Doğan’ın tekrar aday olmak istemediği İzmit’te CHP’nin Belediye Başkan adayı milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet olur.

Büyükşehir Belediye Başkan adayı da Prof. Dr. Hurşit Güneş gösterilir.

Milletvekili adaylarına gelince, belediye başkan adaylarında olduğu gibi ilk 3’ü hatta ilk 5’i söylemek zor.

CHP’yi çekişmeli olacağı kadar sürprizlerin yaşanacağı, aday gösterileceğine kesin gözle bakılan ya da kendisini şimdiden milletvekili görenlerin listede dahi olamayacağı bir süreç bekliyor.

 

************

 

**********************

ATAMAN “DENİZLİ’NİN

SON YÜZYILINI” YAZDI

Aslen Denizliliyim. Dünyaya gözlerimi üççeyrek asır önce Tunceli Pertek’te açtım.

Çocukluğum ve gençliğim sırasıyla Tunceli, Muğla, Denizli, Siirt, Mersin, Ankara, Amasya, Eskişehir’de geçti.

hüsamettin-ataman

1976 yılından buyana Kocaeli’nde yaşıyorum. Sizin anlayacağınız 42 yıllık Kocaeliliyim.

Denizli’ye fırsat buldukça ölüleri ve dirileri ziyaret etmek için gitsem de “Denizli” denince içim “cız” eder.

Aklıma; çocukluğumda çoğu yaz tatillerini geçirdiğim babamın doğup büyüdüğü Dedeköy (Baklan), anamın köyü Koyunaliler (Honaz’a bağlı) ile Denizli merkezde ortaokul birinci sınıfta okuduğum günler gelir.

Pamukkale’yi, meşhur horozunu, tekstili ve “Her horoz kendi çöplüğünde, Denizli horozu her çöplükte öter” sözünü hatırlarım.

Bugün, Denizli’yi değil de Denizli’nin yetiştirdiği ODTÜ mezunu, mimar, yazar, 71 yaşındaki kardeşim Hüsamettin Ataman’ı anlatacağım.

Sevgili Hüsamettin’in uzun ve itiz bir araştırma sonunda duru Türkçe, akıcı bir dille kaleme aldığı, tarihe ışık tutacak şimdilik 2 cildini tanıttığı Son Yüzyıl Denizli” kitabını yazacağım.

Yazar Hüsamettin Ataman, Son Yüzyıl Denizli” eserini 15 Şubat’ta düzenlediği imza günü ile tanıttı.

9 Mart’ta, İsmail Küçükakaya Fox TV Çalar Saat programında Son Yüzyıl Denizli”yi izleyenlerine tavsiye etti.

30 Mart’ta da Denizli Kitap Fuarı’nda kitap kurdu okurlar ile buluşarak Son Yüzyıl Denizli” kitabını imzalayacak.

IMG-20180313-WA0002

 

KİTAPTA NELER VAR

8 cilt olarak planlanan, şimdilik 2 cildi yayınlanan Son Yüzyıl Denizli”de yazar Hüsamettin Ataman, son yüzyılında Denizli’deki şehirleşmeyi, değişimi ve dönüşümü ODTÜ mezunu deneyimli mimar gözüyle anlatıyor.

Şehirleşmenin yanı sıra Denizli’nin siyasal, kültürel, sosyal ve toplumsal yaşantısının da kaleme alındığı Son Yüzyıl Denizli” kitabında yer alan konu başlıkları da şöyle;

Denizli Şehri’nin Kuruluşu. Denizli Adı Nereden Geliyor? Sarayköy’de Yapılmak İstenen Liman. Sultan Abdülhamit’in Denizli’de Satın Aldığı Köy. Denizli 11. Tümen ve Çanakkale Savaşları. Denizli’nin Kırmızı Çizikleri. Denizli’nin İthal Milletvekilleri. Denizli’nin İlk Kent Planı (1926). Serinhisar’ın (Kızılhisar) İlk Kent Planı (1934). Babadağ’ın (Kadıköy) İlk Kent Planı (1935).Yakılan, Yıkılan, Yok Edilen Kültür Miraslarımız. Denizli Kaleiçi Surları Nasıl Yok Edildi? Denizli Ulu Cami Neden ve Nasıl Yıkıldı? Denizli’nin Eski Vilayet Konakları. Denizli’nin Eski Mezarlıkları. Denizli’de İlk Demiryolu. Denizli’de İlk Futbol. Denizli’de Eski Ramazanlar, Eski Bayramlar. Denizli’nin Unutulan Gelenekleri. Denizli’nin Eski Pınarları. Denizli’nin Eski Değirmenleri. Çınarlarıyla ve Pınarlarıyla Ünlü Denizli Mazide mi Kaldı? Ne Oldu da Denizli bu Hale Geldi? Köy’den Kent’e Büyük Göç. Yeni Bir Kent, Yeni Bir Toplum.

Sevgili Hüsamettin’in Son Yüzyıl Denizli” kitabındaki konu başlıkları beni 9-10-11 Mart’ta yapılan “Uluslararası Orhangazi ve Kocaeli Tarihi-Kültürü Sempozyumu”na götürdü.

Büyükşehir Belediyesi 5 yıldır milyonlar harcayarak, kamunun tüm imkanlarını kullanarak düzenlediği sempozyumda Kocaeli’nin siyasal, kültürel, sosyal ve toplumsal tarihini yazmaya çalışırken Denizli’nin tarihini kendi olanakları ile yazan Hüsamettin Ataman’ı takdir ederken kardeşim olduğu için gurur duydum.

Hüsamettin Ataman 2011 yılında da kendi olanakları ile 12 ciltten oluşan “Tarih Süzgecinde Anadolu ve Denizli” - 800 Yıl” kitabını okurlarla buluşturmuştu.

 

****************

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi