20 Nisan 2019 Cumartesi
Sabitzade
Sağlık Olsun

Sağlık Olsun

bizimyakagazetesi@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Yaşınız 40’ı geçtiyse göz muayenenizi ihmal etmeyin

Sağlık Olsun

13 Mart 2018 tarihli yazısı

İHMAL

Tüm Dünya’da en sık kalıcı görme kaybına neden olan ve halk arasında Göz Tansiyonu adıyla da bilinen Glokom, kırk yaş üzerindeki her 40 kişiden 1'inde görülür ve hastalığın ortaya çıktığı 10 kişiden 1'inde total körlüğe neden olabilir. VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Nagihan Amuk Hamidi Dünya Glokom Haftası sebebiyle Glokom hakkında detaylı bilgiler verdi.

Glokom; göz tansiyonun yükselmesi ile kendini gösterebildiği gibi göz tansiyonunu yükseltmeden de göz sinirinde hasara neden olabilir. Bu nedenle Glokom ve Göz tansiyonu farklı şeylerdir. Günümüzde göz tansiyonu yüksek olmayan bireylerde Glokomu tespit edebilmek için ileri teknoloji donanımlara sahibiz. Bunlardan en önemlisi muayene ile belirlenemeyecek kadar ince olan gözün retina tabakasındaki sinir liflerini değerlendiren OCT cihazı, bir diğeri ise sinir tabasındaki hücre kaybını değerlendirebildiğimiz Görme Alanı testidir. Bu testler yapılmadan göz tansiyonunun takibi tam ve iyi bir şekilde yapılamaz.

 

KİMLERDE GLOKOM OLABİLİR? 

Tüm yaş gruplarında görülmekle birlikte Glokom çoğunlukla 40 yaş ve üzeri kişilerde daha fazla görülmektedir. Ailesinde Glokom olanlar; hipertansiyon, anemi (kansızlık), kalp ve damar hastalığı olanlarda, yüksek hipermetroplarda, kataraktı olanlarda bu oran daha da yükselmektedir. Bu sebeple göz sağlığı ve hastalıkları hekimleri rutin olarak 40 yaş ve üzeri hastaları Glokom açısından özellikle daha da ayrıntılı değerlendirmektedirler.

Glokomun belirgin olarak yaptığı bir şikayet bulunmamaktadır; ancak kişinin sabahları ortaya çıkan öğleden sonra azalan bulanık görmesi; baş ağrısı, renkli hareler görmesi, ışık hassasiyeti tarif edilmesi özellikle glokom açısından değerlendirme yapılmasını gerektirmektedir. Bu tür şikayetler diğer göz hastalıkları ile kolayca karışabileceğinden 40 yaş ve üzeri kişilerin yıllık olarak göz taramalarını yaptırması çok önemlidir.

 

GLOKOM TEDAVİ EDİLMEZSE SİZİ NELER BEKLER?

Glokom tedavi edilmediği takdirde kati olarak görme kaybı ile sonuçlanır. Görme kaybı çoğu tedavi edilmemiş vakada ciddi boyutlara ulaşır ve kişiyi kısıtlı bir alanda yaşamaya zorlar. Görme alanı tıpkı bir tünelden bakıyormuş gibi daralır ve son olarak hastalar görme duyularını kaybederler.

Özellikle tek gözlerinde glokom olan kişiler bunu farketmekte daha da zorlanmaktadırlar.  Bu sebeple belirli aralıklar ile ayrıntılı muayene yapılması önemlidir.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi