25 Ağustos 2019 Pazar
Bellona

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İşte 2019’un diğer cephesi!

13 Mart 2018 tarihli yazısı

En son yayınlanan yazımızda CHP’de haklı olarak beklenen ‘adalet’ konusunu gündeme getirdik.
Bugün ise 2019 seçimlerinde Milli İttifak’a karşı cephe olarak bir hareketlenme olabilir.
Gerçekleşmesi muhtemel karşı ittifakın partnerleri de bir aşağı iki yukarı beri belli diyebiliriz.
Cumhuriyet Halk Partisi İyi Parti ve Saadet Partisi’nden oluşacak.
2019’da bu üç partinin aynı çizgide hareket edebilecek olmasındaki en önemli sebep aynı dilden konuşuyor olmaları.
Bu üç partiden milli olmaktan ziyade Avrupa’nın dilinden konuşmayı tercih ediyor.
İsterseniz sözünü ettiğim partilerin hangi gerekçeler ile karşıt ittifakta buluşma yoluna gittiklerini ifade edeyim.
Üç parti için üçer adet gerekçeyi sizler ile paylaşmak gerektiğine inanıyorum.
CHP kanadı;
1- Son yazımda ifade ettiğim gibi CHP kurultayında tartışmalı bir şekilde koltuğunu korumayı başaran Kılıçdaroğlu için 2019 seçimleri son bir şans.
2- Kılıçdaroğlu ittifaktan alınabilecek olası bir sonuç ile kendisini destekleyenler mesaj iletecek.
3- Parti içerisindeki muhaliflerinin olası bir yeni açılım noktasında İyi Parti’nin kurulma sürecindeki gibi geçişlerin önünü kesmiş olacak.

İyi Parti kanadı;
1 – Yeni kurulan bir parti olarak MHP’de kendilerini en ağır ithamlar ile yargılayanlara karşı ‘’biz yeni kurulduk ama sizin üzerinize çıktık’’ mesajının verilmesi adına önemli görülebilir.
2- Bazı dış güçlerin desteği ile bir araya getirilmiş topluluk oldukları her hallerinden belli olan bir oluşumun kendisini ispat edebilmek adına önlerindeki ilk seçimlerde belli oranda başarı yakalamış olabilmeleri adına bir tarafta olmaları gerekiyordu.
3 – İyi Parti’yi meydana getiren güçler tarafından son derece önemli bir piar çalışması yapılmış ve toplumun bir kısmını bu parti ile ilgili beklenti içerisine girmişti. Bahsettiğim bu çalışmanın daha sağlam temellere oturtulması ve daha fazla sempatizan oluşturulması bakımından seçimde alınacak sonucun önemli olduğu kanaatindeyim.

Saadet Partisi kanadı;

1- Eski dönemlerdeki başarılarını yakalayıp ülke siyasetinde eski gücü kadar olmasa da küllerinden doğup ses getirme hedefindeler.
2- Özellikle son dönemlerde AK Parti ile tam zıt bir anlayışta bir siyasi yaklaşım sergilemeleri sebebi ile AK Parti yönetimine ‘’biz budayız’’ mesajı verilmek isteniyor.
3- Tabii ki yine son dönemlerde rahmetli Necmettin Erbakan’ın çizgisinden tamamen uzaklaşıp terör sevicilerinin dilinden konuşmayı tercih ettikleri için toplum tarafından ötekileştirildikleri için bu ittifakta yer almaları çok normal.

Gelelim bu ittifakın seçimde aday gösterebileceği isime.
Şunu peşinen söylemekte fayda var ki o isim kesinlikle Akşener olmayacak.
Bana soracak olursanız aday olacak isim yüksek bir ihtimal ile 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olacak.
Bunu neye dayanarak söylediğimi de ifade edeyim.
Gül’ün siyasi tecrübesi Akşener’in üstünde ve bununla birlikte bugün sayfamıza taşıdığımız olası ittifak yapmak isteyenlerinde de kurguyu bu şekilde planladıkları düşüncesini taşıyorum.
Dipnot: Milli İttifak’ın ilk gündeme geldiği günlerde ittifaka karşı çıkan BBP’nin gelinen noktada Milli İttifak cephesinde olacağını açıklaması bir anlamda ‘siyaset nedir?’ sorusunun da yanıtı niteliğinde.
Anlamak isteyene.
BBP’nin ittifaka katılım süreci öncesinde gerek AK Parti’ye gerekse Milliyetçi Hareket Partisine yönelik kullandığı söylemle dün gibi akıllarda iken şimdi destek olmaları toplumun gözünde BBP’yi şirin göstermeyeceğinin de özellikle altını çizmekte fayda görüyorum.
Katılıyor musunuz?

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem