26 Mart 2019 Salı
Birol Aydın
Sibel Gönül
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Aracı’yı dinleselerdi, BHC parasıyla 2 okul yapılırdı

Galip Ataman

12 Mart 2018 tarihli yazısı

Derince’deki Merkim depolarında bulunan 3 bin ton BHC (Hexachlorbenzene) Dünya Sağlık Örgütü tarafından yasaklandığı 1985 yılından buyana tartışılıyor. Sanayici Halil Bezmen 15 yıl tarımda kullanılan DDT üretimi BHC’yi getirdiği için acımasızca eleştirildi, hedef gösterildi.

Son 25 yıldır da depo sahibi olmanın ötesinde yasal hiçbir yükümlülüğü olmayan Koruma Klor Alkali AŞ sahibi İbrahim Aracı BHC’yi bertaraf etmemekle suçlanıyor.

Son 40 yılda görev yapan hükümetlerin, çevre bakanlarının, valilerin, belediye başkanlarının sayısını unuttum.

CHP’nin “arka bahçesi” sivil toplum örgütleri, “kadrolu çevreciler” başta olmak üzere taraf olan olmayan herkes konuştu.

Aralarında Uğur Dündar’ın da bulunduğu kendilerini çevreci ilan ederek “felaket tellallığına” soyunan gazeteciler “Önlem alınmazsa BHC felaketi yaşanacak” yazdılar.

Çevre kirliliğine karşı olduklarını söyleyen bu beyler bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olduklarını söyleyerek 40 yıl önce çekilen fotoğraflarla bilgi kirliliğine neden oldular.

Niyetleri üzüm yemek değil de bağcıyı dövmek olan CHP milletvekilleri, depolarda bulunan 2 bin 700 ton KOK’un (Kalıcı Organik Kirletici) bertarafı için uluslararası proje üretilmesine yardımcı olacak yerde sorgulamayı seçti.

Bir Allah’ın kulu gerçekleri öğrenmek için suçladıkları, “günah keçisi” ilan ettikleri İbrahim Aracı’nın kapısını çalmadı.

Ama bakanlar, valiler, başkanlar destek olmak yerine köstek olurken İbrahim Aracı atıkların imhası için her yolu denedi.

Çevre Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) yöneticilerini bir araya getirerek uluslararası projenin finansmanını AB Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından karşılamasını kabul ettirdi.

Aracı’nın çevreye olan duyarlılığı sonucu Kocaeli ve Türkiye 2019 sonunda KOK atıklarından kurtulacak, 40 yıldır süren tartışmalara da nokta konacak.

aracıı

O PARAYLA 2 OKUL YAPARDI

Cuma günü yazdığım “BHC’den 2019’da kurtulacağız” başlıklı yazımın ardından Derince’deki depolarda bulunan KOK atıkları gerçeğini öğrenmek için

İbrahim Aracı’nın kapısı çaldım.

Sürekli sorumlu gösterilen, hep suçlanan, iftira atılan, “günah keçisi” ilan edilen sevgili İbrahim Aracı ilk kez konuşurken herkesin merak ettiği soruların cevaplarını “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi”ne anlattı, “Hocam teşekkür ederim. Bahsettiğiniz uluslararası projenin taraflarını yıllarca takip ederek, yakından ilgilenerek bir araya getirttim. Suçlama kolaylığı varken kimse beni dinlemedi. Dünya kadar emek, zaman ve kaynak boşa harcandı. Boşa giden para ve emek ile 2 okul daha yapardık.”

İbrahim Beyin “2 okul daha yapardık” cümlesi, beni Aracı kardeşlerin eğitim ve sağlık sorumluluk projelerini hatırlattı.

Kocaeli, Hatay ve Denizli’deki fabrikaları ile 11 ayrı bölgede faaliyet gösteren yerli ve milli kimya sanayi “KORUMA KLOR ALKALİ” sahipleri İbrahim, Kemal, Zümran, Ayşe Aracı kardeşler sanayici, çevreci olmanın yanında gerçek birer “Eğitim Gönüllüsü”.

Yıllar önce Kocaeli Üniversitesi Arslanbey Yerleşkesine yaptırdıkları “Semahat Aracı Kütüphanesi” asrın felaketi 17 Ağustos 1999’da yıkıldı.

“Eğitime Yüzde 100 Destek Kampanyası” kapsamında Derince’de yaptırdıkları ve teknolojik malzemelerle donattıkları “Şükrü Aracı İlk ve Ortaokulu” 20 Eylül 2013’te açıldı.

Aynı yıl, Kocaeli Üniversitesi Umuttepe yerleşkesinde “Semahat Aracı Konferans Salonunu” yaptırdılar.

Temeli 6 Haziran 2014 tarihinde atılan 110 yataklı “Semahat Aracı Onkoloji ve Palyatif Bakım Merkezi”nin yarısında Alzheimer, Demans (Bunama), Parkinson ve hareket bozukluğu olan fiziki sorunu bulunmayan hastalar kabul edilecek. Diğer yarısında onkoloji hastalarının bakım ve tedavisi yapılacak.

Aracı kardeşler önümüzdeki günlerde de KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün göstereceği batı yerleşkesialanında “Onkoloji Hastanesi” temelini atacaklar.

İbrahim Aracı’nın yönetim kurulu başkanlığını yaptığı GEBKİM (Gebze V Kimya İhtisas OSB) tarafından yaptırılan Türkiye’nin ilk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ‘yi saymıyorum.

Önümüzdeki yıllarda yapacakları “İhtisas ve Kimya Bilim Merkezi”nden de bahsetmiyorum.

foto-1

 

ULUSLARARASI PROJE ŞART

Uluslararası proje yapılmadan KOK denilen atıkları bertaraf etmek için  dünyada hiçbir şirketin kabul etmediğine dikkat çeken Aracı, “Rio-Stokholm-Bazel sözleşmeleri bu tür maddelerin bertaraf edilmesi için uluslararası proje yapılmasını öngörüyor. Avrupa’ya zorlayarak gönderebildiklerimiz de hep ayrı ayrı şirketlere gitti ve devamını almayacaklarını söylediler” dedi.

25 yıldır iftira atanları Allah’a havale eden, “Biz kendimizi mi zehirliyoruz” diye soru soran İbrahim Aracı son olarak bakın ne söyledi, “Bu konu benim açımdan bir gün dahi para olmadı. Her gün kendim, kardeşlerim, çocuklarım, hatta şimdi torunlarım fabrikadayız. Yüzlerce çalışan, onlarca mühendis ve kimyacı, çevre mühendisleri bizim farikada. Biz kendimizi mi zehirliyoruz. Ben Hak’ka inanırım. 25 senedir tüm ailemin, beraber çalıştığım arkadaşlarımın hakkını alanlar, iftira atanları Rabbim zaten görüyor.”

BHC konusunda ilk konuşan İbrahim Aracı’nın anlattıklarından oturdukları yerden ahkam kesen milletvekilleri, sivil toplum örgütleri, kadrolu çevreciler ile bilgi kirliliğine neden olan gazeteciler nasiplerine düşeni fazlasıyla almışlardır!

 

***************

 

OKUR-YAZAR KURSUNA

BİR AYDA 5 BİN KAYIT  

 

Yeni Türk alfabesinin kabul edildiği 1 Kasım 1928 tarihinde okur-yazarlık oranı yüzde 11 civarında idi.

O tarihten buyana değişik adlar altında başlatılan okuma yazma kampanya ve seferberlik çalışmaları ile okuma yazma bilenlerin oranı 1927’de yüzde 11’e, 1935’te yüzde 20,4’e, 1950’de yüzde 33,6’ya, 1960’ta yüzde 39,5’e yükseldi.

cumhurbaşkanı

 

Dünya Okuma Yazma Günü olan 8 Eylül 1992’de başlatılan okuma yazma seferberliği ile oran 2000’li yılların başına gelindiğinde yüzde 68’e çıktı.

2000 yılında yüzde 86.4, 2005’te yüzde 88.1 olan bu oran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan´ın 2012 yılında gerçekleştirdikleri “Ana-Kız Okuldayız” kampanyası sonunda yüzde 92.7 oldu.

2018 yılına geldiğimizde oran 95.01’e çıkarken örgün eğitim çağı dışına çıkmış 2 milyon 462 bin 613 kişi (yüzde 4,09) hala okuma yazma bilmiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Eşi Emine hanımın 1 Şubat’ta başlattığı “Okur-Yazarlık Seferberliği” ile yüzde 4.09 olan okuma yazma bilmeyen özellikle 65 yaş üstü kadınların açılacak kurslara katılmaları isteniyor.

5 Mart’ta başlatılan kurslar sonrası yüzde 95.01 olan okur-yazar oranını yüzde 100’e çıkarmak hedefleniyor.

 fehmi-rasim-çelik

KOCAELİ’DE 5 BİN KAYIT

Türkiye’de okuma yazma bilmeyenlerin oranı yüzde 4.09 iken Kocaeli’nde bu oran yüzde 2.26.

Sizin anlayacağınız, Kocaeli’nde çoğunluğu kadınlar olmak üzere 36 bin 985 kişi okuma yazma bilmiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 1 Şubat’ta başlattığı “Okur-Yazarlık Seferberliği” sonrası milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik’in çabaları ile halk eğitim merkezlerine bir ayda kayıt yaptıran okuma yazma bilmeyenlerin sayısı 3 bine ulaştı.

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da milli eğitim ile ortak bir çalışma başlatarak “Okur-Yazarlık Seferberliği”ne “Okuma Yazma Bilmeyen Kalmasın” sloganı ile destek oluyor.

KOMEK, Bilgi Evleri ve Akademi Liseler bünyesinde açılan kurslara kayıt yaptıranlarla sayının bir ayda 5 bini geçtiği belirtiliyor.

5 Mart’ta başlayan ve 11 Mayıs’ kadar devam edecek kursları başarıyla bitirenlere törenle “Okur Yazarlık Belgesi” verilecek.

Yüzde 90’nını kadınların oluşturduğu kursiyerlerin ilçelere dağılımına baktığımızda ilk sıralarda Gebze, İzmit, Gölcük, Çayırova var.

Başiskele’de okuma-yazma kursuna 136 kişinin kayıt yaptırması dikkat çekerken Kartepe, Kandıra, Dilovası ve Körfez’de kayıt yaptıranların tamamı kadın.

Bir başka dikkat çeken isim; Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’tan “okuma-yazma kurslarına” katılmak için yardım isteyen 85 yaşındaki Naime Tokgöz.

Hereke’de yalnız yaşadığı ve yürüyemediği için dışarı çıkamayan Naime ninenin okuma yazma öğrenmesi için milli eğitim il müdürü Rasim Çelik’in talimatıyla evine özel öğretmen görevlendirilmiş.

Hereke Nuh Çimento İlkokul 1/C Sınıf öğretmeni olan Hatice Cangöz Erdoğan Çarşamba ve Perşembe günleri Naime ninenin evine giderek 2’şer saat ders veriyor.

Aradığımda, “Öğretmenimin verdiği ödevleri yapıyorum” diyen 85 yaşındaki Naime Tokgöz, “Yalnız yaşıyorum. Telefon numaralarını çevirmek için bile alt katta oturan öğrenciyi bastonumla tahtalara vurarak çağırıyorum. Her türlü ihtiyacımı karşılayan, okuma yazma kursuna kaydolmamı ve evime öğretmen gönderilmesini sağlayan Fikri Işık’tan Allah razı olsun” dedi.

Kurs sonunda okuma yazma öğreneceği, istediği kişiyi telefonla arayabileceği için çok mutlu olan Naime ninenin Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’tan bir de isteği var, “Kurs sonunda okur-yazarlık belgemi Tayyip’in ve Emine hanımın elinden almak istiyorum.”

Okuma Yazma Kurslarına katılan tek yaşlı Herekeli Naime Tokgöz değil.

Türkiye’nin değişik yerlerinde yaşı 70’i, 80’i hatta 90’ı geçen istekli, azimli ve hırslı kursiyer sayısı oldukça fazla.

Bilecik-Bozüyüklü 90 yaşındaki Gülizar Kaplan, köyünde okul olmadığı için eğitim alamayan 8 çocuk sahibi Karasulu 85 yaşındaki Fatma Alfidan, Diyarbakır Çermikli 85 yaşındaki Mustafa Yeşilmeşe, 72 yaşındaki Zeynep Şark.

*******************

 

ASELSAN’DAN YÖK’E ÖVGÜ

GTÜ’YE İŞBİRLİĞİ PROGRAMI

 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, geçen hafta savunma sanayisi ile yükseköğretim kurumları temsilcilerini bir araya getirerek farkındalığını bir kez daha gösterdi.

YÖK koordinatörlüğünde ASELSAN ile Gebze Teknik, Gazi, İstanbul Teknik ve Orta Doğu Teknik Üniversiteleri rektörleri “Üniversiteler Arasında Lisansüstü Eğitim Protokolü” imzalayarak bir ilk’e imza attı.

YÖK-GTÜ

YÖK Başkanı Prof. Saraç’ın yarattığı farkındalık kadar GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün’ün “Üniversite Sanayi İşbirliğinin” lafta değil sahada da gösteriyor olmasından etkilendim.

4 araştırma üniversitesinin ASELSAN ile imzaladığı protokolü öğrendiğimde YÖK Başkanı Yekta hocayı örnek alan GTÜ Rektörü Haluk hocanın 11-14 Nisan tarihlerinde GTÜ Kampüs alanında Türkiye’de bir ilk’e imza atacağı “Üniversite Sanayi İşbirliğini” düşündüm.

ASELSAN ile 4 araştırma üniversitesinin imzaladığı protokıl törenine katılmadım ama rektörlerden dinlediğim bir cümleyi paylaşmak istiyorum.

ASELSAN yöneticileri YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın performansından, üniversite-sanayi işbirliğine verdiği destekten, “ASELSAN Akademi üniversitelerin dünya ile bütünleşmelerine büyük katkı sağlayacak” açıklamasından o kadar etkilenmişler ki, Yekta hocayı “YENİ YÖK’ÜN MİMARI” olarak tanıtmışlar.

YÖK’ün kuruluşundan buyana görev yapan rektörler Prof. Dr. İhsan Doğramacı,

Prof. Dr. Kemal Gür4üz, Prof. Dr. Erdoğan Teziç, Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya ile ilgili böyle övgü sözler hiç duymadığım gibi tamamı hep eleştirinin odağındaki isimler oldu.

ASELSAN ile 4 araştırma üniversitesinin imzaladığı protokol bana YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın doktora burs programlarını anımsattı.

Devrim niteliğindeki proje doğrultusunda 100/2000 de 100 tematik alanda 2 bin 205 kişi ayda 2 bin TL alıyor.

400 doktora öğrencisi tez aşamasında ayda 3 bin 500 TL alacak ve 6 ay/1 yıl yurt dışına gönderilecek.

Bir başka grup yurt dışına dil öğrenmeye gönderilecek.

Ruanda, Pakistan ve Kosova’dan gelen öğrencilerin Türkiye’de doktora yapmaları sağlanacak.

Sayıları 50 kadar olan bu yabancı öğrenciler Türkiye’de Türkçe öğrenecekler, YÖK bursu ile doktora yaparak ülkelerine dönecekler.

Yekta hocanın en önemli ve çarpıcı projesi ise bugünlerde üzerinde çalıştığı “sanayi doktora program bursu”.

Tebrikler Yekta hoca, başarılar Haluk hoca.

IMG-20180311-WA0000

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi