18 Temmuz 2019 Perşembe
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Okul yapmayan sanayici ‘Kodlama sınıfı’ yapar mı?

Galip Ataman

07 Mart 2018 tarihli yazısı

Son günlerde Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Vali Hüseyin Aksoy açıklamaları ile MİA, KEV, siyasi parti seçim haberlerinde özel haberlere fazla yer verdim.

Eğitim ağırlıklı yazılarımın tiryakisi olan okurlarım “Galip hocam, eğitim yazılarınızı özledik” siteminde bulunmaya başladı.

Yıllardır, “Gündemi takip eden değil, gündemi belirleyen” haberler yaptığımı,“Haberde öncü, yorumda güçlü” yazılar yazdığımı bilen değerli okurlarım hani haksız da değiller.

O zaman bugün eğitimi yazarak müdürlerden öğretmenlere, velilerden sendikacılara kadar veli nimetim okurlarımı daha fazla merak ettirmeyeyim.

Gündem eğitim olunca Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Vali Hüseyin Aksoy, Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik’in olmazsa olmazlarına göz atalım;

Bir: Eğitimde kaliteyi arttırmak, başarı çıtasını yukarılara çıkarmak.

İki: Yöneticileri hizmet içi eğitimden geçirirken öğretmenlere özgüven ve motivasyon kazandırmak.

Üç: Dijital dünyanın süper beyinleri ile tanışmak için anaokullarından liseye kadar her kademede öğrencilerin “kodlama eğitimi” almasını sağlamak.

Dört: Başbakan Binali Yıldırım’ın talimatı doğrultusunda 2019’da tüm okullarda tekli eğitime geçebilmek için yeterli okul ve derslik yapmak.

Beş: Yüzde 95 olan okul öncesi eğitim ile yüzde 98 olan okur-yazarlık oranlarında yüzde 100’ü yakalamak.

Altı: Okul ve derslik yapımında devlet desteğinin yanında hayırsever iş adamları ve sanayicilerin katkılarını almak.

 

EĞİTİMDEN YANA ŞANSLI

Eğitim kalitesinin artması, başarı çıtasının yukarılara çıkması, öğretmenlere motivasyon kazandırılması konusunda Rasim hocanın özverili çalışmalarını anlatmaya gerek yok.

Önceki Valiler Erdal Ata ve Ercan Topaca’nın “Eğitime Yüzde 100 Destek” kampanyası kapsamında hayırsever iş adamları ve sanayicilere yaptırdığı okul ve derslik sayısının Türkiye’de ilk sırayı aldığını bilmeyen kalmadı.

“2018-2019 eğitim öğretim yılında tüm eğitim kurumlarında tekli eğitime geçilecek” açıklamasının ardından son bir yılda devlet ödeneğiyle 245 derslikli 14 ilk ve ortaokul ile 196 derslikli 37 anaokulu yapıldığını geçtiğimiz günlerde yazdım.

Kocaeli, eğitimi kendisine dert edinen, sorunların çözümü konusunda sorumluluk alarak elini taşın altına koyan bakan, vali, milli eğitim müdürü açısından şanslı.

Sosyal sorumluluk projesi kapsamında okul ve derslik yapan hayırsever iş adamları ile sanayiciler yönünden dikkat çekici.

Bu arada öğretmenlere motivasyon, müdürlere hizmet içi eğitimde çok önemli mesafe alındı.

2018 yılı programına alınan 600 derslikli 25 okul ile bugünlerde 408 derslikli 17 okul yapımı ilgili çalışmaların sonlanması halinde 2019’da tüm okullarda tekli, eğitime geçilecek.

 

118 ROBOTİK SINIF

Eğitimde kalitenin artması, başarı çıtasının yükselmesi, okul ve derslik sorununun çözülmesi, ana sınıfına ihtiyaç olmaması eğitimde her şeyin bittiği anlamına gelmiyor.

Bilişim çağında çocuklarımızın sadece teknolojiyi kullanan değil üreten, kodlayan ve programlayan bireyler olmasını sağlamak amacıyla “Robotik Atölye” ve “Kodlama Sınıfı” yapılması gerekiyor.

Özetle, çocukların deneyimleyerek öğrendiği teknolojiyi, bilgi ve fikirleri paylaşacağı “kodlama, üretim tasarım, elektronik ve robotik”ten oluşan yeni nesil atölyelere ihtiyaç var.

Vali Aksoy, geçtiğimiz günlerde önce Gölcük Dumlupınar OO “Robotik Atölye” açılışını yaptı.

Ardından Dilovası Mehmet Zeki Obdan İlköğretim Okulunda çocukların yaşayarak, görerek, uygulayarak öğrenebilecekleri alternatifli eğitim-öğretim (Montessori) sisteminin uygulanacağı sınıfın açılışına katıldı.

Önceki günde Welborn Luxury Hotel’de İzmit Körfezi’ndeki 35 liman sahibi ile bir araya geldi.

Yemekli toplantıda konuşmasına, “Eğitime Yüzde 100 Destek Kampanyası”nın başladığı 2003 yılından buyana okul-derslik yaptıran hayırsever iş adamı ve sanayicilere teşekkür ederek başlayan Vali Aksoy, “Sosyal sorumluluk projesi kapsamında okul ve derslik yapımına büyük destek verdiğinizi biliyorum. Bugün yine hayırlı bir iş için buradayız. Başbakan Yardımcımız Sayın Fikri Işık Beyin selamlarımı getirdim. Sizlerden 7-14 yaş arası çocuklarımızın dijital dünyaya entegre olması için başlatacağımız Kocaeli Kodluyor projesine destek olmanızı bekliyorum” dedi.

Kocaeli’nde, bir tanesinin maliyetinin 40 bin TL olan “Kodlama Sınıfından” 118 sınıfa ihtiyaç olduğunu belirten Sayın Vali, liman sahiplerine hafta sonuna kadar süre verdi.

Aralarında, Nuh Çimento, Ford Otosan, Çolakoğlu Metalurji, Yılport, Koruma-Klor, Diler Demir Çelik, Yıldız Entegre gibi önceki yıllarda okullar yaptıran sanayicilerin de bulunduğu liman sahipleri için 118 derslik hiçbir şey değil.

118 Kodlama sınıf maliyetinin 40 bin TL’den 4 milyon 720 bin TL yaptığını düşündüğümüzde liman sahipleri için öyle büyük rakam olmadığını söyleyebiliriz.

Umarım liman sahiplerinin tamamı olmasa bile büyük bölümü hafta sonuna kadar Sayın Valiye “evet” derse Kocaeli’nin “Kodlama Sınıf” sorunu çözülmüş olacak.

Ancak, KSO’nun Ekim ayı toplantısına katılan Vali Aksoy, sanayicilere seslenirken “Kocaeli sosyal projelerde de öne çıkan bir kent. Özellikle eğitimle ilgili birçok hayırseverimiz milli eğitime katkıda bulundu. Bu hayırseverlere çok teşekkür ediyorum. 2019 sonrası tekli öğretime geçme kararı alındı. Kocaeli genelinde 836 dersliğe ihtiyaç var. Okul yaptırmak isteyen iş adamlarımıza bu çağrımızı yapmak istiyoruz. Böyle bir kampanyamız var. İş adamlarımıza bunu hatırlatmak istiyorum” çağrısında bulunmuştu.

Sonuç; Aradan 6 ay geçti. Bırakın 836 derslik yaptırmayı bir tek derslik yapmak için ile hiçbir sanayici Sayın Valiyi aramadı.

Umarım, “Kodlama Sınıfı” konusunda liman sahipleri “cimri” davranmazlar. Hafta sonuna kadar Sayın Valinin kapısını çalarak, “Sayın Valim, 118 Kodlama Sınıfını yapmaya hazırız. Ne zaman isterseniz protokol imzalayabiliriz” derler.

liman-vali

 

 

*********************

GTÜ’NÜN BAŞARI ÖYKÜSÜ

VE REKTÖRÜ HALUK HOCA

 

23-24 Haziran tarihlerinde yapılacak üniversite giriş sınavları başvuruları 1 Mart’ta başladı, 21 Mart’ta sona erecek.

Bu arada bazı rektörler de başarılı öğrencileri şimdiden üniversitelerine çekebilmek için değişik platformlarda tanıtımlar yapıyor.

O rektörlerden biri de Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün.

Katıldığı her toplantıda, “GTÜ’nün Başarı Öyküsü”nü anlatan Haluk hocayı rektörlük koltuğuna oturduğu Kasım 2014 tarihinden buyana izliyorum.

Projeleri, uygulamaları, açıklamaları ve performansı ile dikkatimi çeken Rektör Haluk Görgün’ü son olarak, 11-14 Nisan tarihlerinde yapılacak “Sanayi ve Teknoloji Zirvesi” tanıtımını yaptığı İstanbul Hilton Oteldeki toplantıda izlemiş, sohbet etme olanağı bulmuştum.

DPT, TÜBİTAK, TSE, OSB gibi kurumlarla imzaladığı projelerle “Ar-ge, teknoloji ve inovasyon” alt yapısını geliştiren GTÜ, “Üniversite-Sanayi İşbirliği”nde de tüm üniversite ve sanayi kuruluşlarına örnek olmuştu.

Gebze’yi endüstrinin kalbi, dünya başkenti yapmak konusunda kararlı olan Haluk hoca sanayicilerle kurduğu iletişim ve diyalog ile kısa sürede ezberleri bozdu.

GTÜ’nün YÖK tarafından Türkiye’yi uluslararası alanda en üst düzeyde temsil edecek 10 araştırma üniversitesi arasına girmesini sağlayarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın takdirini kazandı.

“Kocaeli’nde en çok gurur kaynağımız, daima yüzümüzü ağartan ve çalışmalarıyla dikkat çeken Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) adeta bir yıldız gibi parlıyor. Üniversitemiz bir ilki daha başaracak, Nisan ayında Sanayi ve Teknoloji Zirvesi'ni burada gerçekleştireceğiz. Sanayi-Üniversite iş birliğinin en güzel örneği olan bu iş birliğinden dolayı kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum” diyen Başbakan Binali Yıldırım’ın GTÜ’den övgü ile bahsetmesine neden oldu.

IMG-20180306-WA0016-(2)

 

GTÜ VE HALUK HOCA

Haluk hocayı dinlerken dinleniyorum, projelerini okurken büyük keyif alıyorum.

Nasıl dinlenmem, nasıl keyif almam ki?

İşte Haluk hocayı Haluk hoca, GTÜ’yü bir numara yapan projeler, kararlar, uygulamalar;

Bir: Dünyanın en prestijli üniversiteleri arasına girerek ilk 500’de yer aldı.

yer alarak

İki: Yenilikçilik ve girişimcilik indeksine göre devlet üniversiteleri sıralamasında ODTÜ, İTÜ, Hacettepe, Yıldız Teknik, İstanbul, Ankara Üniversitelerini geride bırakarak devlet üniversiteleri arasında 3. oıldu.

Üç: Devlet üniversitesi olmasına rağmen vakıf üniversitesi gibi 2017-2018 akademik yıl kayıt yaptıran 508 öğrencinin tamamına 200-1000 TL arası burs verdi.

Dört: 2018-2019 Akademik yılda GTÜ’yü tercih edecek ilk bine giren tüm öğrencilere 2 bin TL burs verecek.

Beş: 2017-2018 Akademik yılda, GTÜ’yü tercih eden 508 öğrencinin 134’ü ilk, 256’sı ilk 3 sırada tercih etti.

Altı: Araştırma ve proje odaklı olup teknoloji üreten bir yükseköğretim kurumu olan GTÜ, en çok yurt dışı yüksek lisans ve doktora yapan öğretim üyesine sahip.

Yedi: GTÜ’de okuyan öğrencilerin yüzde 49’u öğrenci iken, yüzde 18’i mezun olduktan 3 ay sonra, yüzde 10’u ilk 6 ayda iş buluyor. Bir başka deyişle, GTÜ mezunlarının yüzde 77’si 6 ayda işe giriyor.

Sekiz: GTÜ, Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması sonucu, “A Plus Üniversiteler” arasında gösterildi.

Dokuz: GTÜ idari ve sosyal yaşamı kolaylaştırmak amacıyla başlattığı akıllı uygulamalar ve teknolojik çözümler sonrası “Akıllı Kampüs” unvanını kazandı.

On: Bölgedeki OSB’lerin tamamı ve sanayicilerle kurduğu iltijim, oluşturduğu sinerji sonrası, bölgenin prestij üniversitesi oldu.

 

*****************

KANDIRA NAMAZGAH’TA

HES’TEN SONRA GES GELDİ

 

Büyükşehir BelediyesiİSU’nun, 2004’ten bugüne nereden nereye geldiğini yazmama gerek yok.

En çok konuşulan projelerden Kandıra Namazgah Baraj projesi ise CHP’liler tarafından Yuvacık Barajına misilleme olarak sık sık gündeme getirildi.

Milletvekilleri Haydar Akar ve Fatma Kaplan Hürriyet, Namazgah Barajının zemin etüdünün iyi yapılmadığı, insan hayatını ciddi anlamda zarara uğratacak, beyne zarar verecek mangan olduğu gerekçesiyle konuyu TBMM Başkanlığına taşıdı.

İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay da baraj yapılacak arazinin su havzası içinde kaldığından köylünün mağdur edildiğini iddia etti.

CHP’liler “şov” yaparken Kandıra merkez ve köyleri ile İzmit, Derince, Körfez ve Gebze’nin kuzey köylerinin su ihtiyacını karşılamak üzere inşa edildi,  DSİ’den onay alarak 2013 yılında su tutmaya başladı.

ges

Bu arada yıllık 2.43 GW elektrik üretecek ve asgari bir milyon 600 bin TL gelir getirecek Namazgah Barajı Hidroelektrik Santrali’nde (HES) elektrik üretimi hizmete girdi.

Ardından, İSU yıllık 40 milyon TL’yi geçen enerji harcamalarını azaltmak için Namazgah Barajı, kaynak suları isale hatları ve atıksu arıtma tesisleri gibi katma değer oluşturan alanlar üzerinden 9 milyon TL’lik Güneş Enerji Santrali (GES) yatırımına başladı.

HES’in ardından geçtiğimiz günlerde hizmete giren GES ile birlikte İSU, yıllık 4,67 GWh enerji üretecek ve yıllık 2 milyon 150 bin lira gelir elde edecek.

Önce HES’i, ardından GES’i devreye alan İSU, bugünlerde Kandıra Namazgah Baraj Koruma alanı içinde ikinci HES Tesisi kurmak için çalışma yapıyor.

Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, genel sekreter ve önceki İSU Genel müdürü İlhan Bayram ve İSU genel müdürü Ali Sağlık’ı kutluyorum.

Kandıra Namazgah Barajı’nı TBMM’ye taşıyan, köylülerin mağdur edildiğini iddia eden CHP Milletvekilleri Haydar Akar, Fatma Kaplan Hürriyet ile il başkanı Cengiz Sarıbay’a, Başkan Karaosmanoğlu ve İSU yöneticilerine “özür” borçlu olduklarını hatırlatıyorum.

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem