21 Ağustos 2019 Çarşamba
Bellona

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Böbreklerinizi arındırın, 5 alışkanlıktan uzak durun!

06 Mart 2018 tarihli yazısı

Biran bile durmadan kanı, atık ve toksinlerden arındırmak için çalışan böbreklerin, görevini sürdürebilmesi için zaman zaman temizlenmesi gerekiyor. Arınmayı destekleyici besinler ve yaşam tarzında yapılan küçük değişiklikler böbrek sağlığı için büyük önem taşıyor.

 

8 Mart Dünya Böbrek Günü öncesinde Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı, böbreklere zarar veren alışkanlıklar ve böbrekleri arındıran besinler hakkında bilgi verdi.

 

KIRMIZI BESİNLER BÖBREKLERİ TEMİZLER VE YENİLER

Zengin miktarda anti kanserojen içeren kızılcık, içerdiği sodyum ve potasyum mineralleri ile böbrekler için faydalı bir besindir. Kızılcık, suyu ya da çayı yapılarak da tüketilebilir. Antioksidan içerikleri yüksek olan ahududu, frenk üzümü, böğürtlen, yaban mersini de kızılcık gibi tatlı-ekşi bir tada sahip ve böbrekler için faydalı orman meyvelerindendir. Orman meyveleri hem renkleri ile göz alıcı oluyor hem de böbrek sağlığı açısından önemli bir yer tutuyor. Her gün 1 avuç kadar tüketilmesi böbreklerin temizlenmesi ve yenilenmesine katkı sağlar.

 

“BÖBREKLERE Z GÜCÜ”

Her derde deva olarak adlandırabileceğimiz “zencefil” ve “zerdeçal” özellikle böbrek hastalıkları konusunda en önemli besinlerdendir. Zencefilin suya karıştırılarak tüketilmesi böbreklerin fonksiyonları için rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Önemli baharatlardan biri olan zerdeçal ise; pek çok hastalıkta olduğu gibi böbrek hastalıklarında da faydalıdır. Özellikle şeker ve sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelen zerdeçal, süt ya da yoğurt grubu ile tüketilebilir. Kanser hücrelerinin önlenmesi konusunda da etkilidir. Her iki besinde böbrek temizliği ve böbrek taşlarının oluşumuna neden olan atıkların giderilmesini konusunda destekleyicidir.

 

REZENE BÖBREKLERİ RAHATLATIYOR LİMON GÜÇLENDİRİYOR

Günde 1 fincan kadar çay olarak tüketilen rezene otu hem mide hem de böbrekler için rahatlatıcı bir etki yaratır. Yoğun çalışan böbreklerin günde 1 bardak rezene çayı ile rahatlatılması ertesi güne daha aktif çalışmasına destek verir. Böbreklerin temizlenmesi ve sağlıkla işlevlerine devam etmesi için önemli bitkilerdendir. Böbreklerin aynı zamanda C vitaminine de ihtiyacı vardır. Limon bu konuda etkili besinlerdir. Rezene çayına ya da salatalara eklenen limonun böbrekleri güçlendirme açısından önemlidir.

 

5 ALIŞKANLIĞA DİKKAT!

  1. Aşırı tuzlu gıdalar tüketmek: Böbreklerin arınması ve temizlenmesi için yemek ve ekmeklerin tuzsuz tüketilmesi önemlidir. Yemeklere ve salatalara ekstra tuz koymanın böbreklere zararı olabileceğini unutmayın.
  2. Az su tüketmek:  Yeterli su tüketmemek böbreklerin sağlığını etkiler. Sağlıklı her bireyin günde 2 litre kadar su tüketmesi gerekir. Böbreklerin işlevlerini yerine getirmesi için su tüketimi önemlidir.
  3. Fazla soda içmek: Özellikle tansiyon hastalarının fazla soda tüketmesi böbreklerini olumsuz etkileyebilir.
  4. Fazla potasyum almak: Kuru meyveler, bulgur, patates gibi yüksek oranda potasyum içeren gıdaların gereğinden fazla tüketilmesi böbrekleri yorabilir.
  5. Yüksek miktarda protein tüketmek: Yoğun protein içerikli beslenme listeleri böbreklere zarar verebilir. Günlük protein miktarının kişiye göre ayarlanması ve yeterli ve dengeli olması oldukça önemlidir.
Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem