17 Temmuz 2019 Çarşamba
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Çocukların yeri sokak değil okul ve ailelerinin yanıdır

Galip Ataman

05 Mart 2018 tarihli yazısı

Kocaeli; yoğun göç alan, hemşeri derneklerinin çok olduğu, mikro milliyetçiliğin öne çıktığı, 7/24 yaşayan sanayi ve işçi kenti.

Eğitimde kalitenin yakalandığı, sağlıkta sorunların giderildiği, güvenliğin sağlandığı, adını turizm ile duyurmak isteyen, 2023 hedeflerini yakalamakta iddialı bir büyükşehir.

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, milletvekillerinin uyumlu ve öz verili çalışmalarıyla Ankara’nın desteğini hep aldı.

Son yıllarda Erdal Ata, Ercan Topaca, Hasan Basri Güzeloğlu, Hüseyin Aksoy gibi başarılı, saygın ve iz bırakan valilerin görev yaptığı Kocaeli çok değişti.

Yerel ve genel seçimlerde Kocaeli seçmeni tercihini CHP yerine AK Parti’den yana kullanınca iktidarın ve yerel yönetimlerin desteği arttı.

11ocak2018

Ama Kocaeli’ne sınıf atlatan eğitimden bilgi teknolojisine, sağlıktan çevreye, ulaşımdan turizme her alanda yapılan yatırımlarla övünürken “sokaktaki çocukları” unuttuk.

Yaklaşık 40 bin Suriyelinin yaşadığı, nüfusu 2 milyona yaklaşan ilimizde park ve caddelerde mendil satan, kavşaklarda duran otomobillerin camını silen, çoğu dilenen “sokaktaki çocukları” sahiplenemedik.

163056

Yeterli eğitimden, sağlık hizmetlerinden ve temel haklardan yoksun “sokaktaki çocukların” yerlerinin okul ve ailelerinin yanı olduğunu düşünemedik.

Duygu sömürüsü yaparak sokakta “dilenmeyi” alışkanlık haline getiren çocukların sayısındaki artışta yerel yöneticiler kadar onların sokakta kalmalarını para vererek, mendil alarak destek veren vatandaşların da sorumlu olduğunu anlatamadık.

Ta ki Vali Hüseyin Aksoy Kocaeli’ne gelinceye, 10 Ocak’ta gazetecilerle buluşmasında Sokakta çalışan ve dilenen çocuklarla ilgili bir çalışma başlattık. Dilenen bir çocuğu artık ilimizde görmek istemiyoruz. Daha önce görev yaptığım Mersin’de çok yoğun bir çalışmayla sokakta çalışan, dilenen çocuk sorununu ortadan kaldırmıştık. Kocaeli’nde de bunu mutlaka ortadan kaldırmak durumundayız. Çünkü sokaklar çocuklar için tehlikelidir” açıklamasını yapıncaya kadar.

SOKAK ÇOCUKLARI 2

 

102’Sİ SURİYELİ 314 ÇOCUK

Son günlerde sokakta mendil satarak, araçların camlarını silerek “dilenen” çocuk sayısındaki azalma dikkatimi çekince Sayın Vali’nin 10 Ocak’taki açıklamasını anımsadım.

Mersin’de aldığı önlemlerle “sokaktaki çocuk” sorununu çözen, Diyarbakır’da çocukları polise ve askere taş atmaktan vazgeçiren Vali Aksoy’un Kocaeli’ndeki performansını merak ederek telefonla aradım.

Sayın Vali yaklaşık bir saat sonra döndüğünde, “Galip bey, Sokakta Çalışan veDilenen ÇocuklarınRehabilitasyonukonulu toplantıda olduğumdan cevap veremedim, buyurun”dedi.

10 Ocak’ta açıkladığı sokaktaki çocuklarla ilgili gelişmeler hakkında Aile ve Sosyal Politikalar İl müdüründen sunum alalı henüz bir saat olmamıştı.

Sokaktaki çocuklarla ilgili sorularımın cevabını en güncel haliyle alacağım için şanslıydım.

Vakit geçirmeden, bugüne kadar sokaktaki çocuklarla ilgili hangi önlemlerin alındığını ve sayıları sordum.

Sayın Valinin cevabı, “Çocuklarımızın sokağın türlü tehlikelerine maruz kalmalarını engellemek, ruhsal ve bedensel açıdan sömürülmelerinin önüne geçmek için korunma haklarının uygulamaya konulması ve bu yolla kamu esenliğinin sağlanması amacıyla Sokakta Çalışan ve Dilenen Çocukların Rehabilitasyonu’ il eylem planı oluşturduk. Arkadaşlarımız 2 ayda 212’si Türk, 102’si Suriyeli olmak üzere sokaktaki 314 çocuğun ailesi ile görüştü” oldu.

Vali Aksoy, sokakta çalışmak ve dilenmek için başka illerden gelen 17 Suriyeli çocuğun geldikleri ile gönderildiğini, 38 çocuğun ailesine idari para cezası uygulandığını, 20 çocuğun ailesi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulduğunu söyledi.

Sokaktaki 314 çocuğun ailelerinden 217’sine sosyal yardım ve dayanışma vakfından yardım yapılmış, 94’üne İŞKUR aracılığıyla iş bulunmuş, tüm çocukların aşıları dahil sağlık sorunları giderilmiş, okul çağında olanların okula gitmesi için çalışma başlatılmış.

 

VALİ’DEN ÇAĞRI

Çocukların yerinin sokak değil okul ve ailelerinin yanı olduğunu, 2 ay gibi kısa sürede 314 sokaktaki çocuğa ulaştıklarını söyleyen sayın valiye teşekkür etmeye hazırlanırken, “Galip bey, sokaktaki çocuk sorunu çözmek, sokakta dilenen çocuk bırakmamak için vatandaşların desteğine ihtiyacımız var. Bu konuda ailelerin daha duyarlı olmasını bekliyoruz. Vatandaşlarımızdan duygu sömürüsü yapan sokakta çalışan, dilenen çocuklardan bir şey satın almasın ve para vermesin. Siz basın mensuplarından da Kocaeli halkını bu konuda duyarlı hale getirmek için bu çalışmamıza destek olmanızı bekliyoruz. Çünkü hep birlikte mücadele verebilirsek başarılı olabiliriz” çağrısında bulundu.

plaka

 

SOSYAL SORUMLULUK

Sayın Vali güvenlikten eğitime, sağlıktan çevreye her alanda ürettiği ve hayata geçirdiği projelerin yanı sıra sosyal sorumluluk projeleri ile de dikkat çekiyor.

2 ay gibi çok kısa sürede 314 çocuğa ulaşarak Mersin ve Diyarbakır’da olduğu gibi Kocaeli’nde de “sokaktaki çocuk” sorununu çözme konusunda gösterdiği kararlılık ve özverili çalışma nedeniyle Sayın Vali Aksoy’a teşekkür ediyorum.

Devletin şefkat eli ve sevgisi ile vatandaşlara dokunmak, sorunlarını çözmek amacıyla başlattığı “Halk Günü” ve “Açık Kapı” projelerini destekliyorum.

Fırsat buldukça halkın arasına giren, patenti bana ait “Çat Kapı” projesiyle esnaf ziyaretlerinde çay kahve içerken sohbet etmesini takdirle karşılıyorum.

Eşi Hülya Aksoy’un 23 Ekim’de start verdiği, “Kocaeli Kadın Sağlığı Eğitim Projesi” kapsamında 3 yılda hedef nüfusun tamamına ulaşmak için kadınların olduğu her yerde eğitim vermesi, bugüne kadar 65 bin 200 kadına ulaşmasını canı gönülden istiyorum.

Sayın Valinin yakından takip ettiği, benim çok önemsediğim bir diğer proje; uyarıcı ve uyuşturucu madde bağımlılığı ile mücadele, okul içerisinde ve çevresinde güvenliğin azami ölçüye çıkarılması, okul güvenlik kameralarının Kent Güvenlik Yönetim Sistemine entegrasyonu, çocuklarımızın okul servisleriyle güvenli bir şekilde taşınması.

Bu arada vatandaşlarımızı, Vali Aksoy’un ‘Sokakta Çalışan ve Dilenen Çocukların Rehabilitasyonu’ amacıyla başlattığı projeye destek olmaya, duyarlı davranmaya çağırıyorum.

 

****************

“DUAYEN” BAŞKAN

KARAOSMANOĞLU

 

Cumhurbaşkanı adayını açıklayan, teşkilat seçimlerini tamamlayan AK Parti’nin gündemi, 31 Mart 2019 yerel, 3 Kasım 2019 milletvekili ve Cumhurbaşkanı seçimi.

Hedeflerini, seçimlerde oylarını arttırmak olarak açıklayan, 2014’te olduğu gibi tüm belediyeleri alacaklarını söyleyen AK Parti, 2019’a “gençler ve kadınlar” ile hazırlanıyor.

2002 yılından buyana girdiği her seçimi kazanan, 16 yıldır aralıksız tek başına iktidar olan, yerelde Ankara, İstanbul, Bursa, Antalya, Kocaeli dahil önemli büyükşehirleri kazanan AK Parti de herkesin ağzında “13-0” var.

Önce Başbakan yardımcısı Fikri Işık, ardından il başkanı Şemsettin Ceyhan, son olarak Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “2014’te olduğu gibi 2019’da da 13-0 yapacağız” dedi.

Kimilerine göre “uğursuz” olan, AK Parti’ye “uğur” getiren “13 rakamı” Kocaeli’ndeki belediyelerin toplam sayısını ifade ediyor.

Işık, Ceyhan, Karaosmanoğlu 2019’da skorun 13-0 olacağını söylerken “Büyükşehir dahil Kocaeli’ndeki 13 belediyenin 13’ünü de alarak 2015’teki rekorumuzu 2019’da da egale edeceğiz” demek istiyor.

27 Nisan 2007’de Genelkurmay Başkanlığınca verilen “e muhtıraya”, 14 Mart 2008’de parti kapatma davası açılmasına, 17-25 Aralık 2013’te paralel yapının sivil darbeye, 15 Temmuz 2016’da FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün kalkıştığı darbe girişimine rağmen AK Parti her seçimden oyunu arttırarak çıkıyorsa Recep Tayyip Erdoğan’ın hakkını teslim etmek lazım.

karaosmanoğlu

 

KARAOSMANOĞLU FARKI

AK Parti, Türkiye’de Recep Tayyip Erdoğan’ın estirdiği rüzgarı arkasına alarak tüm engelleri aşarken Kocaeli’ndeki sinerjiyi sandıklara yansıtan isimlerden biri de İbrahim Karaosmanoğlu’dur.

10 yıl Yuvacık, 14 yıl Kocaeli Büyükşehir olmak üzere toplam 24 yıl belediye başkanlığı yapan İbrahim Karaosmanoğlu’nun tecrübesini arkadaşlarıyla paylaşmasıdır.

24 yılın sonunda, Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’na Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan “İbrahim Abi”, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya “Duayen Başkan”, AK Partili belediye başkanları “Baba Başkan” diyorsa, başkanlığını yaptığı belediye “rol model” gösteriliyorsa elbette bir sebebi vardır.

Sefa Sirmen, Hikmet Erenkaya gibi CHP’nin önemli isimleri karşısında seçim kazanmak, 14 yılı Büyükşehir’de olmak üzere 24 yıl belediye başkanlığı yapmak, “İbrahim Abi, Duayen Başkan, Baba Başkan” olmak, herkesin saygısını ve takdirini kazanmak öyle lafla olmuyor.

İbrahim Başkana “Kamuyu zarara uğrattı, ihaleye fesat karıştırdı, görevini kötüye kullandı, kul hakkı yedi” diyemeyenler varsın “Kocaeli’ni yönetemiyor” desin.

Kocaeli seçmeni her seçimde verdiği oylarla Başkan Karaosmanoğlu’nun başarısını onaylıyor.

Hafta sonu İstanbul, Sakarya, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlarının da katıldığı Marmara Bölge Toplantısında konuşan AK Parti Yerel Yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz Türkiye’de bizler için fevkalade büyük hizmetlerin gerçekleştirildiği ve başarı hikayelerinin bulunduğu bir şehrimizdir. Kocaeli, bizim her zaman çok büyük destek aldığımız vefakar bir şehrimizdir. Duayen başkanımız ve abimiz İbrahim beye biz baba başkan diyoruz” diyerek İbrahim Karaosmanoğlu’nun başarısını, saygınlığını kamuoyu ile paylaşıyor.

16 yılda yapılan seçimlerde alınan sonuçlar ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya’nın açıklamalarından sonra İbrahim Başkan için başka ne söylenebilir ki?

toplu

 

***************

 

41 GÜNDE 41 ŞEHİT

 

Türkiye, PKK başta olmak üzere tüm terör örgütleri ile 35 yıldır mücadele ediyor.

Binlerce masum insanın katili, PKK’nın kurucusu Abdullah Öcalan İmralı’da ömür boyu mahkum edilmesine rağmen terör bitmiyor.

Terörü destekleyenlerle teröristlere sahip çıkanların siyasal parti kurmalarına, milletvekili seçilmelerine izin verilmesine rağmen kan ve gözyaşı durmuyor.

PKK, YPG, DEAŞ, DHKPC, El Kaide, El Nusra gibi silahlı terör örgütlerinin Suriye başta olmak üzere sınırlarımızdan sızarak asker-sivil, kadın-erkek, yaşlı-çocuk demeden yaptığı toplu katliamların ardı arkası kesilmiyor.

Barış çağrılarına kulaklarını tıkayan terör örgütü ve destekçileri ile insancıl yaklaşımlarla sonuç alınamayacağını gören hükümet, içerde teröristlerin kökünü kazımak üzere düğmeye bastı.

Türk Silahlı Kuvvetleri başta olmak üzere güvenlik güçlerinin kararlılığı sonrası teröristlerin tünel ve hendeklerdeki tuzakları yok edilirken bölgede huzur ve güven sağlandı.

Sıra yurt dışında örgütlenen hainlerin yok edilmesine geldiğinde Türk Silahlı Kuvvetleri, 20 Ocak’ta Afrin’e “Zeytin Dalı Harekatı” başlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım Türkiye sınırları dahil bölgede güvenlik ve istikrar sağlanıncaya kadar “Zeytin Dalı Harekatı”nın devam edeceğini açıkladı.

Harekatın 41. Gününde şehit sayımız 41’e çıktı.

Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

Teröristlerin alçak saldırıları sonrası son 35 yılda binlerce şehit verdik, törenler düzenledik, “Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez” sloganları attık.

Ama Afrin Şehitleri için yapılan törenlerdeki kalabalıklar, hükümetin yaptığı “Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek, dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak” açıklamaları Türkiye’nin kararlılığını gösterdi.

 ŞEHİTLER

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem