22 Nisan 2019 Pazartesi
Sabitzade
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Karaosmanoğlu ‘MİA ve Real’i, Cumhurbaşkanına anlatacak

Galip Ataman

02 Mart 2018 tarihli yazısı

Siyasi partileri, milletvekillerini, gazeteleri ve gazetecileri ikiye bölen MİA (Merkezi İş Alanı) projesi Büyükşehir Belediye Meclisine 2 kez geldi.

MİA’nın 9 Ocak’ta yapılan Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında görüşülmeyip komisyona gönderilmesini anlıyorum.

Ama 15 Şubat’taki mecliste, Başkan İbrahim Karaosmanoğlu “Cumhurbaşkanımız bir süre daha görüşülmesini istiyor” diyerek MİA’yı görüşmeden ikinci kez komisyona gönderdi.

Belli ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “kat ve emsal artışı” ile ilgili dosya verilmiş, kulağına bir şeyler fısıldanmış.

CUMHURBAŞKANI-KARAOSMANOĞLU

Önceki gün Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’na, “MİA ve real AVM”yi anlatmak için Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan randevu isteyip istemediğini sordum.

Sevgili Başkan, “Hocam benim randevu talebim yok. Sayın Cumhurbaşkanımız MİA konusunu biraz daha görüşülmesini, kamuoyuna anlatılmasını istedi. Benden de kendisine bilgi sunmamı istedi. Sayın Cumhurbaşkanımızdan haber bekliyoruz. Biliyorsun Afrika’dalar. Afrika dönüşü büyük ihtimalle önümüzdeki hafta çağırırsa gider MİA projesini anlatırız. Vereceği talimat doğrultusunda meclisten karar çıkartırız” dedi.

Sizin anlayacağınız; İbrahim Başkan, Sayın Cumhurbaşkanından gelecek davet üzerine Ankara’ya gidecek, “MİA ve Real AVM” gerçeğini anlatacak.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin “Zeytin Dalı Harekatı” tüm hızıyla devam ederken, muhalefet partilerinin “Cumhur İttifakı” eleştirileri sürerken, 2019’da yapılacak seçimler öncesi 50+1 hesapları yapılırken Sayın Cumhurbaşkanının “MİA ve real AVM” konusu ile yakından ilgileniyorsa ciddi sıkıntılar var demektir.

CEVAP BEKLEYEN SORULAR

Sayın Cumhurbaşkanının İbrahim başkana büyük olasılıkla soracağı ilk soru, “Büyükşehir Belediyesi olarak 465 hektar büyüklüğündeki Merkezi İş Alanı  (MİA) projesi yaklaşık 10 yıldır neden bitirilemedi?” olacaktır.

Yıllarca İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Sayın Cumhurbaşkanı, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin önce 2015 yılında, mahkeme kararı sonrası 2016 yılında onayladığı 1/25000 ve 1/5000 ölçekli nazım imar planları onaylandığına göre sıkıntı nereden ve kimden kaynaklanıyor?” diyecektir.

Sayın Başkanın cevabını beklemeden, “2017 yılında vatandaşlardan gelen plan ve revizyon talepleri doğrultusunda İzmit Belediyesi tarafından 1/5000 planına uygun hazırlanan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planının neden onaylanmadı?” sorusunun cevabını arayacaktır.

30 bin metrekareden büyük parsellere verilen 0.45 artıştan, 20-30 bin metrekare arası parsellere verilen 0.30 artıştan, 10-20 bin metrekare arası parsellere verilen 0.15 artıştan kimlerin yararlanacağını soracaktır.

En çok da kamuoyunu meşgul eden, çok konuşulan ve tartışılan Real Alışveriş Merkezinin bulunduğu parselde yapılan kat ve emsal artışı ile ilgili değişikliğin gerekçelerini öğrenmek isteyecektir.

Başka ne soracak?

Bir: Yapılan değişiklikler MİA projesi içinde yer alan B-1 ve B-2 bölgesinin tamamında uygulanırken Körfez Sanayi Sitesinin bulunduğu B-3 bölgesi neden kapsam dışında tutuldu?

İki: MİA’da yapılacak kat ve emsal artışından kimler hangi oranda yararlanacak?

Üç: B-1 ve B-3 bölgesinin tamamında sağlanan eşitlik bazı parsellereimar artışı verilmesi halinde bozulmayacak mı?

Dört: AK Parti’nin her seçim döneminde kullanarak İzmit’te CHP’ye seçim kaybettirdiği “Sefa Sirmen real ve Carrefour alışveriş merkezlerini merkeze taşıyarak esnafı mağdur etti” sloganını bu kez CHP’liler AK Parti aleyhinde kullanmayacak mı?

Beş: MİA projesinin AK Parti’ye seçim kaybettirme riskini göğüsleyebilecek misiniz?

Altı: MİA projesi herkesle görüşülüp tartışılırken İlyas Şeker dışındaki AK Parti milletvekillerinden kaçırılmasının ardından M. Akif Yılmaz’ın projeyi sosyal medya üzerinden eleştirdiği doğru mu?

Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Sayın Başkan Karaosmanoğlu arasında geçecek MİA görüşmesinde neler konuşulduğunu, hangi soruların sorulduğunu 15 Mart’ta yapılacak MİA oylamasında öğreneceğiz.

mia

 

******************

 CHP, “SHP-HEP ittifakını”
unuttu mu bilmiyor mu?

 

16 Nisan 2017’deki referandumda kabul edilen Anayasa değişikliğine göre yerel seçimler 31 Mart 2019, milletvekili ve Cumhurbaşkanı seçimleri 3 Kasım 2019 tarihlerinde yapılacak.

Bir başka deyişle; yerel seçime bir yıl 29 gün, milletvekili ve Cumhurbaşkanı seçimine bir yıl 8 ay 1 gün var.

Biraz daha açarsak;yerel seçimler için 394, milletvekili ve Cumhurbaşkanı seçimleri için 606 gün sonra sandıklara giderek oy kullanacağız.

Seçimlere bir yıldan fazla zaman olmasına rağmen partiler bulundukları yeri ve oylarının rengini çoktan belirlemiş durumda.

Türkiye-Büyük-Millet-Meclisi

Türkiye’nin gündemi yoğun ama TBMM, AK Parti ve MHP ile CHP, SP, İYİ Partinin gündemi farklı.

TBMM’nin gündemi, 2019 seçimleri öncesi 16 Nisan’da kabul edilen Anayasa değişikliğinin öngördüğü uyum yasaları dahil ülkenin güvenliği, vatandaşların huzuru için gerekli yasaları çıkarmak.

Seçimlerin zamanında yapılacağını söyleyen AK Parti ve MHP Türkiye’yi teröristlerden temizlemek, sınırda güvenlik koridoru oluşturmak istiyor.

16 Nisan referandumunda “hayır” oyu veren CHP, SP, İYİ Parti’nin gündemi, erken seçim ve 16 yıldır aralıksız tek başına iktidar olan AK Parti’nin yenilmezliğine son vermek.

Sanki ilk kez yapılıyormuş gibi AK Parti ile MHP’nin yapacağı “Cumhur ittifakına” karşı çıkmak.

Ancak koalisyon (Parlamenter sistemde birden çok siyasi partiden oluşan hükûmet biçimi) ileittifakı (Beraber hareket etmek için sözleşmek, anlaşmak) karıştıran CHP’liler 20 Ekim 1991 seçimlerinde “SHP-HEP Seçim İttifakını” unutuyor.

Erdal İnönü’nün genel başkanlığını yaptığıSosyalDemokrat Halkçı Parti (SHP) listesinden Deniz Baykal, Hikmet Çetin, Aydın Güven Gürkan, İsmail Cem, Adnan Keskin, Onur Kumbaracıbaşı gibi CHP’de genel başkanlık, genel sekreter, bakanlık yapmış isimlerin HEP’li milletvekilleri ile aynı listede 19. Dönem milletvekili seçildiklerini görmezden geliyor.

CHP milletvekili Fikri Sağlar’ın 1991 yılında yapılan seçim ittifakı sonrası  TBMM’ye giren ve çoğu bölücülük, teröristlere yardım etmek iddiaları ile cezaevinde olduklarının farkında değil.

SHP-HEP ittifakı sonrası seçilen 88 milletvekilinden 18 HEP’linin 31 Mart 1992’de SHP’den ayrılarak DEP’e geçtiklerini hatırlamak istemiyor.

Başka? Aynı seçimde, Refah Partisi (RP) listelerinde Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) ve Islahatçı Demokrasi Partisi (IDP) kökenli milletvekilleri aday gösterildi.

24 Aralık 1995 milletvekili seçiminde Anavatan Partisi (ANAP) listelerinde Büyük Birlik Partisi (BBP) kökenli adaylara yer verildi.

22 Temmuz 2007 milletvekili seçiminde Cumhuriyet Halk Partisi  (CHP) listelerinde Demokratik Sol Parti (DSP) kökenli isimler TBMM’ye girdi.

SONUÇ:2019 seçimleri öncesi “AK Parti-MHP Cumhur İttifakına” karşı çıkan CHP, nasıl oluyorsa SP ve İYİ Parti ile İlkeler İttifakı kuruyor.

Kaldı ki, bugünlerde tartışılan“ittifak” yeni olmadığı gibi ilk de değil.

AK Parti ile MHP arasında kurulan “Cumhur İttifakına” karşı çıkan CHP, 1991 seçimlerindeki “SHP-HEP İttifakını” ya bilmiyor ya da bilmezden geliyor.

SHP’nin HEP ile yaptığı ittifakta, Deniz Baykal dahil CHP’de genel başkanlık, genel sekreterlik, bakanlık, milletvekilliği yapmış çok sayıda isim vardı.

Bugün CHP milletvekili Fikri Sağlar, SHP-HEP ittifakında milletvekili seçilmişti.

SHP listesinden milletvekili seçilen 18 HEP’liden Leyla Zana, Hatip Dicle, Orhan Doğan’ın da aralarında olduğu bir çok milletvekili “PKK talimatları doğrultusunda bölücü faaliyet yürüttükleri” iddiası ile gözaltına alınmış, dokunulmazlıkları kaldırılmış, tutuklanarak mahkum olmuşlardı.

 

OY-PUSULASI

ERKEN SEÇİM OLMAZ

CHP’nin gündeminde ve öncelikleri arasında, AK Parti ile MHP’nin “Cumhur İttifakı” yanı sıra “erken seçim” senaryoları da var.

CHP yöneticileri ve sözcülerinin açıklamalarını, destek veren gazetecilerin yazılarını okuduğumuzda senaryolar çok.

Kim hangi senaryoyu üretirse üretsin, seçimler zamanında yapılır, erken seçim olmaz.

Nereden mi biliyorum?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dahil AK Parti sözcüleri ve Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ın açıklamalarından.

Başka?

31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerin öne alınabilmesi için Anayasa değişikliği için 367 oy gerekiyor.

AK Parti (316) ile MHP’nin (36) toplam sandalye sayısı 352’de kaldığından 

süre yetişmeyeceğinden zor görünüyor.

Bu arada, AK Parti 16’dan önce 29’a, Ordu’yu katarak 30’a çıkardığı Büyükşehir Belediyesi sayısını seçimlerden önce 42’ye çıkarmak istiyor.

Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Batman, Çanakkale, Çorum, Elazığ, Kütahya,  Sivas, Tokat, Osmaniye ve Zonguldak’ı büyükşehir yapmadan seçime gitmek istemiyor.

31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerin bu nedenlerle öne alınamayacağı, 3 Kasım 2019’da yapılacak milletvekili ve Cumhurbaşkanı seçim tarihinin değiştirilmesi mümkün olmadığından erken seçim senaryolarının hiçbir geçerliliği yok gibi.

 

****************

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN

KOCAELİ DEPREM ÇALIŞTAYI

 

Asrın felaketi 17 Ağustos 1999 depreminin üzerinden 19 yıl geçti.

Uzmanlar olası İstanbul depreminde Kocaeli’ni de etkileneceğini söylüyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, her fırsatta yaklaşan deprem öncesi çürük binaların yıkılıp yerlerine yeni sağlam binalar yapılmasına dikkat çekiyor.

Son günlerde AFAD, Afete Hazır Türkiye Projesi kapsamında çeşitli kurumlar ve okullarda afet bilinci eğitimi veriyor.

Kocaeli Üniversitesi de Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi İşbirliği ile “Kocaeli Deprem Çalıştayı” düzenliyor.

5 Mart Pazartesi günü saat 9.00’da KOÜ Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezinde başlayacak çalıştayın konusu “Deprem Farkındalığı ve Hazırlık Çalışmaları”.

Sunum yapacaklar; Kocaeli Üniversitesinden Prof. Dr. Feyzi Gürer, Prof. Dr. Sami Arsoy, Doç. Dr. Fadime Sertçelik, Doç. Dr. Kemal Beyen, Büyükşehir Belediyesi genel sekreter yardımcısı Gökmen Mengüç, AFAD ,l müdürü Salim Tekoğlu, AFAD eğitim uzmanları Alper Şen ve Sebahattin Yaşa.

Panel moderatörü; KOÜ REktörüProf. Dr. Sadettin Hülagü

Panelistler; Kocaeli milletvekili İlyas Şeker, AFAD Daire Başkanı Dr. Murat Nurlu, İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, İSMEP Direktörü Dr. Kazım Gökhan Elgin.deprem

 

********************

 

AKSOY HALK GÜNÜNDE,

197 VATANDAŞI DİNLEDİ 

 Vali Hüseyin Aksoy, sessiz sedasız vatandaş odaklı yürüttüğü projeler ile takdirin ötesinde kapısını çalanların hayır duasını alıyor.

O projelerden biri, 30 Ekim 2017 tarihinde başlattığı ve her pazartesi aralıksız sürdürdüğü, “Halk Günü”.

Yalnız kapısını değil gönlünü açan, devletin şefkatini ve sevgisini paylaşan Vali Aksoy bugüne kadar Ekim’de 10, Kasım’da 43, Aralık’ta 50, Ocak’ta 46, Şubat’ta 48 olmak üzere toplam 197 vatandaş ile tek tek görüşerek istek, talep ve sorunlarını dinledi.

Halk günlerinde Vali Aksoy’un kapısını çalan vatandaştan 65’i iş,  53’ü yardım talebinde bulunurken 23’ü hukuki, 14’ü belediyelerle, 8’i sağlık, 34’ü çeşitli kurum ve kuruluşlardaki sorunlarını iletti.

valihalk

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi