21 Temmuz 2019 Pazar
Enes Şen

Enes Şen

senenes41@hotmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Erdoğan sosyal medyayı küçümsemeli mi?

Enes Şen

01 Mart 2018 tarihli yazısı

Son birkaç gündür ‘’Zeytin Dalı’’ harekatından daha çok konuşulan bir isim var.
Konu ise Süleyman Soylu’nun istifa edip etmeyeceği.
Tartışmayı başlatan siyasiler değil Erdoğan’ın değimi ile troller…
İlk olarak şunu söylemeliyim ki sosyal medya konusu çok küçümseniyor.
Sosyal medya dediğimiz mecranın neden bu derece önemsiz görüldüğüne bir türlü anlam veremiyorum.
Sosyal medya dediğimiz mecra günümüzde o denli yayınlaştı ki şarkıcıların,siyasilerin sporcuların vb. bir çok isimin bu alanda yaptıkları paylaşımlar ‘resmi açıklama’ olarak değerlendiriliyor.
Mecranın öneminin daha net anlaşılabilmesi adına yakın tarihimize gidelim.
Erdoğan’ın ‘’troller’’ diyerek bir anlamda önemsizleştirdiği trollerin ne denli önemli olduğunu acı bir şekilde öğrendik..
Siyasi alanda yaşanan bu acı tecrübeyi anımsamakta fayda var.
Ülkemizde yaşanan en kara günlerden birini bizlere yaşatan ve 2016’da yaşanan hain darbe girişiminin habercisi olan gezi parkı eylemlerinin fitili sosyal medyadan atılmıştı.
Basit bir ağaç kesimi eylemi olarak başlayan süreç ardından onlarca sivilin yaralanıp hayatını kaybetmesini beraberinde getirdi.
Kanımca sosyal medya dediğimiz mecra hiç de küçümsenecek bir yer değil.
Erdoğan’ın bu konudaki yaklaşımına anlam veremedim.
Erdoğan kadar siyasi birikimi ve tecrübesi fazla aynı zamanda zeki bir siyasetçi için bu durum kabul edilemez.
Aynı yaklaşımı Kılıçdaroğlu yapsa AK Parti’li sosyal medya kullanıcıları söylem üzerine tahmin edilemeyecek kadar ‘caps’ yapabilir. (komik fotoğraflar)
Gelelim ‘’troll’’ söylemine..
‘’Trollemek’’ dediğimiz kavramın açılımı çok farklı anlamlara gelse de Erdoğan’ın ‘ülkeyi troller değil biz yönetiyoruz’ açıklamasındaki kullandığı anlam kargaşa ortamı çıkarmaya çalışanlar olarak özetlenebilir.
Olaya bu açıdan bakacak olursak Soylu’nun istifa edip etmeyeceği konusu tartışmaya değil ama yorumlanmaya açık bir nokta olduğunu söyleyebiliriz.
Nitekim bu tartışma bir anda ortaya çıkmadı aksine istifa konusunu gündeme gelmesine zemin hazırlayan Soylu’nun bizzat kendisi olduğunun altını özellikle çizmek lazım.
‘’Buradan gideriz belki bir daha gelişimiz olmaz. Hakkınızı helal etmenizi dilerim’’ söyleminden sonra bırakın sosyal medya kullanıcılarını sokaktan bir vatandaşı çevirip bu kelimelerden ne anlıyorsun diye sorsanız herkes aynı yorumu yapar.
Aksine farklı bir yorumlama da bulunması enteresan olur.
Kısacası eğer ortada tepki gösterilecek birisi varsa sosyal medya kullanıcıları değil açıklamayı yapıp kaos ortamı oluşturmak isteyen art niyetlilere malzeme veren Soylu’dan başkası olmaması gerekiyor.
Ve son bir not Soylu’nun olayından eleştiri konusu olan sosyal medya eminim ki Soylu’nun açıklamalarının hafızalardan silinmesi adına başarılı siyasi kimliğini öne çıkartılmasını hedef alan görsellerin yayılması yöntemi ile AK Parti’nin en önemli kozu olacaktır.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem