18 Haziran 2019 Salı

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Facianın 60. yılı

01 Mart 2018 tarihli yazısı

Facianın 60. yılı

Bugün size yıl dönümünde, unutulmaya yüz tutmuş ama bu kentin ortak kaderinin hatırası olan acı bir olaydan bahsedeceğim.

Şehrimizin mazisiyle ile ilgili çok özel tarihler vardır.

Bu şehrin hiç bir zaman unutmaması gereken, ortak bir kaderi paylaştığı çok özel iki tarihten biri 17 Ağustos’sa, diğeri de kesinlikle 1 Mart’tır.

Daha yakın tarihli olduğu ve hemen her eve acı bir iz bıraktığı için 1999 Körfez Depremi’nin yaşandığı 17 Ağustos tarihi hafızalardaki tazeleğini hala koruyor.

Deprem kadar büyük etkisi olmasa da, 1 Mart 1958’de yaşanan Üsküdar Vapuru faciası, çoğu öğrenci yüzlerce yolcunun İzmit Körfezi sularında boğulmasıyla noktalanan çok trajik bir hikayedir.

1 Mart 1958’de İzmit Körfezi’nde yaşanan facia, Türk denizcilik tarihinde yaşanmış en büyük kazalardan biridir.

VAPUR

 

Çoğunluğu İzmit Lisesi ve Endüstri Meslek Lisesi’nde okuyan yüzlerce öğrenci ve sivil, bir cumartesi günü okul dönüşü İzmit-Gölcük seferini yapan Lodos’un savurduğu ihtiyarlamış Üsküdar Vapuru’nun kollarında, İzmit Körfezi’nin derin sularına gömüldü.

O kazada bazı kaynaklara göre 300, kimi kaynaklara göre 500 kişi boğularak yaşamını yitirdi.

O günlere dair fotoğraflarda gördüklerim karşısında, bugün bile büyük hezeyana kapılıyorum.

Kurtarma operasyonlarından günler sonra dahi, balıkçı teknelerinin ağlarına balıklarla birlikte, cesetler takılıyormuş.

Öyle bir faciaymış ki yaşanan, bugün dahi o kazada kaç kişinin yaşamını yitirdiği muallakta kalmış.

Üsküdar vapuru faciasının 60. yılında, hayatını kaybedenlere rahmet, benzeri olayların da bir daha yaşanmamasını diliyorum.

Yakınlarının acısını, kendi acım gibi paylaşıyorum.

SANDAL

İZMİT VE GÖLCÜK’TE ANMA

Bugün de her yıl olduğu gibi Gölcük ve İzmit’te çeşitli anma programları yapılacak.

İzmit’teki programlar saat 10.00’da  İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde başlayacak.

11.00 de İzmit Lisesi bahçesinde devam edip, 12.00 de İzmit Marina’da denize çelenk bırakılmasıyla sona erecek.

Gölcük’teyse yine saat 10:00’da 1 Mart Üsküdar Şehitliği’nde başlayacak programlar, 12:30’da Kavaklı Sahili’nde anı dalışı, 12:45’te Tevfik Hoca Camii’nde mevlid okunması, 14:30’da Gölcük Belediyesi Sanat Galeresi’nde faciaya ait fotoğraf sergisi ve belgesel gösterimiyle sona erecek.

Vatandaşlarımızın bu elim olayın yıldönümüne sahip çıkmalarını umuyorum.

Bir kez daha bu elim facianın yıldönümünde kayıplara rahmet dilerken, Allah benzeri acıları bir daha yaşatmasın diyorum.

İLBER ORTAYLI BUGÜN İZMİT'TE

Şuülkede anlattıklarına değer verip her defasında yeni bilgiler edindiğimi hissettiğim, her konuşmasını keyifle dinlediğim birkaç isimden biri İlber Ortaylı’dır.

Aynı zamanda Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden de hocam olan Ortaylı’yı uzun zamandır canlı olarak dinlememiştim.

Şimdi bir fırsat çıktı.

Ortaylı bugün İzmit Belediyesi tarafından düzenlenecek etkinlikte Ortadoğu’daki gelişmeleri, tabi ki engin tarihi birikimiyle harmanlayarak kendi penceresinden anlatacak.

1 Mart Perşembe yani bu akşam saat 19.00 da Yunus Emre Kültür Merkezi’nde 1. Dünya Savaşı ve Günümüz Perspektifinden Ortadoğu konulu etkinliğe konuşmacı olarak katılacak Prof. Dr. İlber Ortaylı’yı kaçırmayın derim.

Büyük ilgi görmesi beklenen etkinliğin moderatörlüğünü ise Buse Biçer yapacakmış.

Ben oradayım. Ortaylı severlere duyurulur.

ilber-ortaylı

-------------------------------------------------------------

Taşeron işçilerden mesaj yağmuru

 

Geçtiğimiz hafta taşeron işçilerden kadroya geçirilenlerin isim listesinin açıklanmasının ardından, kısaca yüzde 70 sorununa takılan bazı işçiler kadroya giremedikleri için isyan etmişlerdi.

Hatta bazı işçiler aynı akşam AK Parti Kocaeli İl Başkanlığı önünde toplanarak, sorunun çözümü için İl Başkanı Şemsettin Ceyhan ile görüşmüş, Ceyhan da konuyu il kongresi için ilimize gelen Başbakan Binali Yıldırım’a ileteceğini söylemişti.

Ben de yüzde 70 maddesine takılan taşeron işçilerle ilgili bir yazı kaleme almıştım.

O yazımın ardından inanın Türkiye’nin dört bir tarafından mesaj yağmuru oldu.

Ağrı Devlet Hastanesi yemekhane bölümü çalışanlarından tutun da, karayollarında çalışan ve yüzde 70 kıstası nedeniyle kadroya geçemeyen taşeron işçilere kadar büyük serzenişlere tanık oldum.

Mağdur olduklarını söyleyen taşeron işçilerin büyük çoğunluğunu hastanelerdeki yemekhane ve labaratuar çalışanları olduğunu gördüm.

Mesela yorum yapan bir vatandaş, “Ben de hastane laboratuvarında 12 yıldır çalışıyorum. Kaç tane şirket kaç tane cihaz değişti bizler aynı düzende çalışmaya devam ettik ve şu an kadrodan yararlanamıyoruz. Ayrıca şehir hastanesi tamamlanmak üzere. Yani hastanemiz yıkılıp şehir hastanesine geçince tamamen işsiz kalıyoruz. Tekrar bizler yani asıl işi yapanlar için bir düzenleme şart!” diyor.

Sanıyorum özellikle hastanelerde bu konuda önemli bir sıkıntı yaşanıyor.

Tabi ki KHK’da taşeron işçilerin kadroya geçiş şartlarını belediyeler ya da sağlık kurumları koymuyorlar.

Yereldeki kurumlar bazında yapacak pek bir şey yok.

Ancak özellikle hastanelerdeki laboratuvar çalışanı olan teknik personellerin taşerona devredilmesini çok anlamlı bulmuyorum.

Sağlık konusu, özellikle devlet hastanelerinde taşeron iş sözleşmeleriyle geçiştirilecek kadar basit bir konu değildir.

Bu konuya ayrı bir paragraf açılması gerektiğini düşünüyorum.

Zaten şehir hastaneleri baştan aşağı en yeni tıbbi araç ve donanımla hizmete başlayacağı için, sanıyorum bu türden hizmet alımları da sona erecek.

Peki, yapımı devam eden şehir hastaneleri tamamlandığında, iddia edildiği gibi yıllarca aynı hastanede çalışan bu insanlar gerçekten işsiz mi kalacaklar?

Bu konuya da bir açıklık getirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Çünkü böyle bir durumda, yıllarca aynı emeği verseler de şirket sözleşmesi gereği bazı çalışanların haksızlığa uğrama durumu söz konusu sanki.

Umarım gerekli düzenlemeler yapılarak, böyle bir duruma imkan verilmez.

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
Etçi Beyler konak_dr Davetiyem