26 Mart 2019 Salı
Birol Aydın
Sibel Gönül
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

28 Şubat Süreci ve AK Parti Kocaeli

Galip Ataman

28 Şubat 2018 tarihli yazısı

Bugün; 28 Şubat 1997’de“post-modern darbe” olarak adlandırılan irticaya karşı, ordu ve bürokrasi merkezli sürecin yıldönümü.

Bugün; Necmettin Erbakan’ın Başbakan, Tansu Çiller’in Başbakan Yardımcısı olduğu 54. “Refahyol Hükümeti” uygulamaları sonucu siyasi, idari, hukuki ve toplumsal alanlarda yaşanan değişimlere neden olan olayların yıldönümü.

Bugün; 22 Haziran 2001 tarihinde Fazilet Partisi’nin kapatılmasıyla AK Parti’nin kuruluşunun önünü açan sürecin yıldönümü.

Bugün; Bülent Ecevit’in Başbakan, Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz’ın Başbakan Yardımcısı olduğu 57. “DSP-MHP-ANAP” hükümetinin çatırdamasıyla AK Parti’yi aralıksız tek başına 16 yıl iktidar yapan sürecin yıldönümü.

Geliniz 21 yıl öncesi ve sonrası yaşananlar ile sonuçlarına göz atalım;

Bir: 24 Aralık 1995 seçimlerinde Refah Partisi (RP) birinci, DYP ikinci, ANAP üçüncü parti çıktı.

İki: 1996 yılında kurulanDYP-ANAP koalisyon hükümeti, Anayasa Mahkemesinin güven oylamasını geçersiz sayması sonrası dağıldı.

Üç: Necmettin Erbakan başkanlığında RP- DYP Koalisyon Hükümetinin 8 Temmuz 1996’da güvenoyu almasıyla 54. Hükümet kuruldu.

Dört: 6 Ekim 1996’da Ankara Kocatepe Camisi’nde “şeriat isteriz” diye bağıran sakallı, cübbeli ve asalı Aczmendiler gösteri yaptı.

Beş: Kayseri’nin RP’li Belediye Başkanı Şükrü Karatepe, laiklik karşıtı“içinizden bu hırsı, bu kini, nefreti ve bu inancı eksik etmeyin. Bu bizim boynumuzun borcudur” sözleri sonrası 1 yıl hapis cezası aldı.

Altı: Dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan, 11 Ocak 1997’de Başbakanlık Konutunda tarikat liderleri ve şeyhlere iftar yemeği verdi.

Yedi: Sincan Belediyesi’nce düzenlenen Kudüs gecesinde sahneyecihad oyunu kondu.

Sekiz: Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Başkanlığında28 Şubat 1997’de yapılan Milli Güvenlik Kurulu toplantısı ardından açıklanan kararlar sonrası adına “post-modern darbe” denen irticaya karşı, ordu ve bürokrasi merkezli süreç başladı.

Dokuz: Refah Partisi, “Lâik Cumhuriyet ilkesine aykırı eylemleri” gerekçesiyle 16 Ocak 1998’de Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı.

On: Refah Partisi’nin kapatılması olasılığına karşı 7 Aralık 1997’de Fazilet Partisi (FP) kuruldu. RP’nin kapatılması sonrası bağımsız kalan 150 kadar milletvekili FP’ne geçti.

On bir: Anayasa Mahkemesi, 22 Haziran 2001 tarihinde“laiklik karşıtı eylemlerin odağı” olduğu gerekçesiyleFazilet Partisi’ni de kapattı.

On iki: FP’nin kapatılmasının ardından ikiye bölünen partinin gelenekçi kanadına mensup milletvekilleri 20 Temmuz 2001 tarihinde Recai Kutan başkanlığında Saadet Partisini (SP) kurdu.

On üç: Recep Tayyip Erdoğan, FP’nin “yenilikçiler” grubunu temsil eden 54 milletvekili ve arkadaşları ile 14 Ağustos 2001 tarihinde AK Parti’yi kurdu.

On dört: 57. DSP-MHP-ANAP Hükümeti’nin başbakan yardımcısı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “TBMM en kısa zamanda toplanarak, 3 Kasım 2002 tarihinde erken seçim kararı alması bir zorunluluktur” restini çekti.

On beş:2004’te yapılması gereken seçimler Bahçeli’nin hükümeti bozmasıyla 3 Kasım 2002 tarihinde yapıldı ve MHP yüzde 10 baraj altında kaldı.

On altı: Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında kurulan AK Parti girdiği ilk seçimde yüzde 34.3 oy ile 363 milletvekili çıkararak tek başına iktidar oldu.

On yedi: Siyasi yasaklı olduğu için milletvekili seçilemeyen Recep Tayyip Erdoğan, 13 Aralık 2002’de TBMM’de yapılan Anayasa değişikliği oylamasında CHP destek verince ara seçim yapıldı.

On sekiz:AKParti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi yasağı kalktığından 9 Mart 2003’te seçimlerin yenilendiği Siirt’te milletvekili seçildi.

Sonuç: Necmettin Erbakan’ın öncülüğünü yaptığı milli görüşü temsil eden partilerden önce Fazilet sonra Refah’ın kapatılmasaydı Saadet Partisi kurulmayacaktı.

Recep Tayyip Erdoğan AK Parti’yi kurmasak yerine siyasete Saadet Partisinde devam etseydi ülkeyi 16 yıl aralıksız tek başına yönetemeyecekti, Başbakan ve Cumhurbaşkanı olamayacaktı.

tönetim

KOCAELİ’NDE DURUM

28 Şubat’ın 21. yıldönümünde zaman tünelinde yaptığımız kronolojik gezi sonrası bugüne gelelim.

Kurulduğu tarihten itibaren girdiği her seçimi kazanan AK Parti, bir zamanlar CHP’nin kalesi İzmit başta olmak üzere Kocaeli’nde rekor kırarak ezberleri bozdu.

Kocaeli AK Parti teşkilatlarının heyecanını, enerjisini, yaydığı sinerjiyi, hiç bozulmayan birlik ve beraberliğini görmek için 2002-2017 yılları arası yapılan seçimlere göz atalım:

Tarih, 3 Kasım 2002 Milletvekili Seçimi; AK Parti’nin oy oranı yüzde 42.85 olup9 milletvekilinin 6’sını aldı.

Tarih, 28 Mart 2004 Yerel Seçim; Oy oranı yüzde 40. 46belediyenin 10’unu aldı.

Tarih, 22 Temmuz 2007 Milletvekili Seçimi; AK Parti’nin oy oranı yüzde 49.26 olup 9milletvekilinin 6’sını aldı.

Tarih, 21 Ekim 2007 Anayasa DeğişikliğiHalkoylaması; Sonuç, 71.52 Evet.

Tarih, 29 Mart 2009 Yerel Seçim; AK Parti’nin oy oranı yüzde 47.42 olup 13 belediyeden Büyükşehir dahil 10’unu aldı.

Tarih, 12 Eylül 2010 Anayasa DeğişikliğiHalkoylaması; Sonuç, yüzde 60.90 Evet.

Tarih, 12 Haziran 2011 Milletvekili seçimi; AK Parti’nin oy oranı yüzde 52.67 olup, 11 milletvekilinin 7’sini aldı.

Tarih, 30 Mart 2014 Yerel Seçim; AK Parti’nin oy oranı yüzde 50.06 olup 13 belediyenin 13’ünü alarak 13-0 yaptı.

Tarih, 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanı Seçimi; AK Parti adayı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 58.54 oyla Cumhurbaşkanı seçildi.

Tarih, 7 Haziran 2015 Milletvekili Seçimi; Ak Parti’nin oy oranı yüzde 46.32 olup, 11 milletvekilinin 7’sini aldı.

Tarih, 1 Kasım 2015 Milletvekili Seçimi; Ak Parti’nin oy oranı yüzde 56.50 olup, 11 milletvekilinin 7’sini aldı.

Tarih, 16 Nisan 2017 Anayasa Değişikliği Halkoylaması; Sonuç, yüzde 56.69 Evet.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son 16 yılda yapılan 5 Milletvekili, 3 yerel, 1 Cumhurbaşkanı seçimi ve 3 Anayasa değişikliği halkoylamasında hep birinci parti çıkarak istediklerini aldı.

Kocaeli, AK Parti’ye Türkiye ortalamasında üstünde oy vererek Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hiç “hayır” demedi.

Kocaeli seçmeni 16 yılda yapılan tüm seçimlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hiç mahcup etmedi.

Kocaeli seçmeni her seçimde vatandaşlık görevini yerine getirerek oyunu kullandı, AK Parti’yi genelde ve yerelde iktidar yaptı.

ak-parti-amblemi

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Kocaelilileri hiç unutmadı.

Sayın Cumhurbaşkanının son 16 yılda Kocaeli’ne kaç kez geldiği sayısını hatırlamıyorum ama 100’ü geçtiğini tahmin ediyorum.

Her seçim öncesi, toplu açılışla ve özel ziyaretler için Kocaeli’ne gelerek Kocaeli’yi ve Kocaelilileri unutmadığını gösterdi.

İlçe, kadın ve gençlik kolları, il başkanlığı seçimlerini tamamlayan, kamuoyuna birlik-beraberlik mesajları veren AK Parti’nin önünde,30 Mart 2019’da yerel, 3 Kasım 2019’da yapılacak milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri var.

16 yıl aralıksız tek başına iktidar olan AK Parti, 2019’da da “yenilmezlik” geleneğini devam ettirmek için “ittifak” dahil her yolu deneyecektir.

Açıklamalara, konuşmalara, alınan kararlara bakılacak olursa 2019 seçim için tüm partiler için zor yıl olacak.

 

*******************

 

BAŞKAN DOĞAN

BELEDİYECİLİĞİ

VE PARTİCİLİĞİ

 

Son aylarda İzmit’te en çok Merkezi İş Alanı (MİA) projesi içinde kalan real arsası tartışıldı.

Siyasileri, partileri, il başkanlarını, milletvekillerini, başkanları, gazeteleri, gazetecileri ikiye bölen MİA projesi ile ilgili herkes konuştu.

Bilen bilmeyen, taraf olan olmayan eteğindeki taşları döktü, kinini, öfkesini kustu.

Bir tek, MİA kararı nedeniyle hedefe konan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan konuşmadı.

Herkesin konuştuğu, tartıştığı MİA projesi ile ilgili tek kelime etmedi, eleştirilere ve suçlamalara cevap vermedi.

Haklı olduğuna inandığı bir konuda bu kadar acımazsızca eleştirilmeyi hak etmediğini düşünerek eminim üzülmüştür.

İzmit Belediye Başkanlığına üçüncü kez aday olmayacağını, politikayı AK Parti’de nefer olarak devam edeceğine, zamanı geldiğinde siyaseti AK Parti’de noktalayacağını aylar, yıllar önce açıklamasına rağmen CHP’den aday göstereceğinin yazılmasına.

İzmit Belediye Başkanlığı koltuğuna oturduğu 29 Mart 2009 tarihinden buyana projelerine karşı çıkan, çalışmalarını eleştiren, meclis kararlarına muhalefet şerhi koyan CHP’lilerin açıklamalarına.

En çok da son bir yıldır “tetikçiliği ve şantajcılığı” tescillenen bazı köşe yazarlarının particiliğini sorgulamalarına.

Siyasi ve ekonomik rant peşinde koşanlar Başkan Nevzat Doğan ile ilgili bugüne kadar sayısız hakarete varan çirkin, asılsız, yalan, asparagas haberler yaptılar, dedikodular ürettiler.

Nevzat Doğan’a “Belediyeyi zarar uğrattı, borçlarını katladı, yakınlarına arpalık yaptı, haklıyı değil haksızı kolladı, işe adam değil adama iş yarattı, görevini kötüye kullandı, ihaleye fesat karıştırdı, kamu malına zarar verdi” diyemeyenler

işi, FETÖ/PDY silahlı terör örgüt üyeliği yalanına kadar götürdüler.

“Metal yorgunu” olduğunu söyleyip görevden alınacağını iddia ettiler.

Ne FETÖ’cü olduğu ne de metal yorgunu gözlendiği için görevden alındı.

Belediye başkanlığını ilk günkü özgüven ve heyecanla sürdürürken partisinin 2019’da oyunu arttırmak için 7/24 çalışıyor.

AK Parti’ye ve şahsına karşı yürütülen “karalama kampanyaları” karşısında dik durdu, taviz vermedi, mücadelesini yasal yollardan hep sürdürdü.

doğan-cbaşkanı

Nevzat Doğan dedikodular, iftiralar, yakıştırmalar, iddialar karşısında bugün susuyorsa üyesi olduğu AK Parti’ye ve Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a

bağlılığındandır.

Benim tanıdığım Nevzat Doğan’ın bugün ağzını bıçak açmıyorsa parti büyüklerine olan saygısındandır.

Doğru bildiklerini savunan, inandığı konularda ödün vermeyen, güvendiği insanları yarı yolda bırakmayan, Türkiye sevdalısı, partisine ihanet etmeyen günümüzde ender rastlanan siyasetçilerdendir.

Dünya görüşü, siyaset anlayışı, giyim tarzı farklı ve renkli bir hekim olan Nevzat Doğan özel yaşamında hoşsohbet, tatlı dilli güler yüzlü dünya insanıdır.

Aykırı bir siyasetçi olan Doğan’ın aldığı kararlarında ve hayata geçirdiği uygulamalarında hataları olduğu, partisinin kanaat önderlerini zaman zaman üzdüğü doğrudur.

Ama Başkanlığını yaptığı İzmit Belediyesinin 60 milyon TL olan bütçesini 9 yılda 300 milyona çıkarırken tüyü bitmedik yetimin hakkını hep korumuş ve savunmuştur.

Siyasette hiç “zikzak” çizmedi, AK Parti’de başladığı siyaseti AK Parti’de sürdürüyor.

Siyasi literatüre“fırıldak” olarak giren kimi belediye başkanı ve milletvekili gibi parti değiştirmedi.

AK Parti il kurucuları arasında yer alan, AK Parti’de noktalamak konusunda kararlı olan Nevzat Doğan, il başkan yardımcılığı yaptı, 3 Kasım 2002’de AK Parti’den milletvekili oldu.

29 Mart 2009 ve 30 Mart 2014 tarihlerinde AK Partinin İzmit Belediye Başkanı seçilirken CHP’nin ağır topu Sefa Sirmen’i sandığa gömdü.

AK Parti’nin kuruluşundan buyana AK Parti kimliğini koruyan, partisinin ilkeleri doğrultusunda hareket eden İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın kararları eleştirilemez, tartışılamaz değildir.

Nevzat Başkan her türlü eleştiriyi hoşgörü ile karşılayacak siyasi olgunluğa sahiptir.

Ama AK Partili oluşunu sorgulamaya kalkanlar ile “CHP’ye geçecek ve CHP’liler ile birlikte hareket ediyor” iddiasında bulunanları affetmeyecek kadar ilkelidir, kararlıdır, delikanlıdır.

 

***************************

AKAR, “KEV BAŞKANI YAVUZ VE

YÖNETİMDEN HESAP SORACAĞIZ” 

MİA gibi İzmit’in gündeminden düşmeyen, tartışılan bir diğer konu da KEV arsası ve tesislerinin Kocaelispor’un kamu kurumlarına olan borçlarına karşılık satılmasıdır.

Açılan ihaleyi kazanan Büyükşehir Belediyesi Kent Konut, 49 dönümlük arsayı 15 milyon 100 bin TL’ye alırken Kocaelispor’un SGK ve vergi borçları için kasasından 55 milyon TL ödedi.

Kamuoyu Kent Konut’un KEV arsasında imar değişikliği yaparak yüksek katlı konutlar inşa edeceğini beklerken Başkan İbrahim Karaosmanoğlu “Burada konut yapmayacağız, gençlerin yararlanacağı merkez kuracağız” açıklaması ile herkesi “ters köşe” yatırarak şaşırttı.

KEV arsası satıldı, üzerindeki tesislerin yıkımı sürüyor ama Başkan Bahri Yavuz’un kapalı kapılar arkasında aldığı kararlardan rahatsız olan KEV üyeleri işin peşini bırakmıyor.

Üyelerden Necdet Akar’ın başı çektiği grup, Başkan Yavuz ve arkadaşlarının  “şeffaf” olmadığı gerekçesiyle hesap sormaya hazırlanıyor.

nejdet-akar

 

KEV arsasının ucuza satıldığını Vakıflar Bölge ve Genel Müdürlüğüne şikayet eden Necdet Akar’ın üzerinde en çok durduğu konuların başında;

Bir: KEV tüzüğünde yazan ve KEV kurucularını en büyük hayali olan öğrenci yurdu ile somut bir gelişme olmaması.

İki: Kent Konut’un yapmak istediği yurt yerine KEV yönetiminin para istemesi.

Üç: Yurt karşılığı alınan 15 milyon 100 Bin TL’den ne kadarının nerelere harcandığının sır gibi saklanması.

Dört: KEV’in kasasında 15 milyon TL’den kimilerine göre 9, kimilerine göre 7 milyon TL kaldığı.

Beş: KEV’in şehir merkezinde 200-250 milyon TL’ye daire alarak ofis olarak kullanması mümkünken Çarşı Yapı’dan 5 yıllığına aylık 3 bin TL’ye yer kiralaması.

KEV Başkanı Bahri Yavuz ve yöneticilerin burunlarından kıl aldırmayan katı tutumları nedeniyle arsa satışı ve sonrası yaşananları önümüzdeki günlerde daha çok konuşacağız gibi geliyor bana.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi