18 Haziran 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Başbakan, "GTÜ'nün yıldızı parlıyor"

Galip Ataman

26 Şubat 2018 tarihli yazısı

Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün’ün performansına, sanayici ve iş adamları ile iletişimine, üniversite-sanayi işbirliğinde yarattığı farkındalığa hayranım.

Haluk hoca perşembe günü Hilton İstanbul Bosphorus Çırağan salonunda düzenlediği basın toplantısında sabah Kocaeli sanayicilerinin, öğle sonu İstanbul gazetecilerinin karşısına geçti.

11-14 Nisan tarihlerinde yapılacak “Sanayi ve Teknoloji Zirvesi” tanıtımı için yaptığı sunum ve verdiği mesajlarla katılımcılardan tam not aldı.

Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, GOSB Başkanı Vahit Yıldırım, Birlik OSB Başkanı Şenol Telli, Aselsan, Roketsan, Havelsan, MARKA ve Bilişim Vadisi temsilcileri ile sanayicilerin zirveyi destekleyen açıklamalarını dinlerken Haluk hoca ile bir kez daha gurur duydum.

Tanıtım öncesi salonda Gebze Teknik Üniversitesi rektör ve hocaları ile sanayicilerin oluşturduğu sinerji sonrası GTÜ’nün başarılarının tesadüf olmadığına bir kez daha tanık oldum.

Akademi ve reel sektörün Türkiye’de ilk kez bir üniversite kampüsünde buluşacağı zirvenin tanıtımına katılan gazetecilerin sorularına verilen cevaplardan GTÜ ile ilgili bilmediklerimi öğrendim.

Kocaeli’nden toplantıya katılan tek gazeteci olarak İzmit’e dönerken, kıskançlıkları, çekememezlikleri bir kenara bırakıp “Ar-ge, teknoloji ve inovasyonda” Kocaeli’nin dünyaya açılan penceresi GTÜ ve Rektörüne herkesin sahip çıkması gerektiğini düşündüm.

Gelelim, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Kocaeli Valiliği himayelerinde 11-14 Nisan tarihlerinde yapılacak “GTÜ Sanayi ve Teknoloji Zirvesi”ne.

IMG-20180225-WA0001

 

ÜNİVERTSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ

GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, 11-14 Nisan tarihlerinde “Sanayi ve Teknoloji Zirvesi” ile sadece akademi ile reel sektörü bir araya getirmeyecek.

Üniversiteler ile sanayicilerin bir araya geldiğinde yıllardır uygulanan yanlış algıyı da düzeltecek.

Ne zaman “üniversite-sanayi” işbirliğinden bahsedilse ana başlık “istihdam” olur.

Sanayiciler üniversitelerden nitelikli eleman isteğini tekrarlar.

Üniversitelerde sanayicilerden öğrencilere staj, burs ve araç-gereç yardımı konusunda yardımcı olmalarını ister.

Sanayinin lokomotifi Kocaeli’ndeki firmaların “Ar-ge, teknoloji, inovasyon” 

çalışmalarına yönlendirilmesi pek öne çıkmaz.

Üniversitedeki bilimsel potansiyelin sanayiye aktarılarak ekonomik değere dönüşmesine katkıda bulunması pek konuşulmaz.

Akademisyenlerin bilimsel çalışmalarının ihtiyaç duyulan sektörlerin hizmetine sunulması, uygulanması, ticarileştirilmesi fazla ilgi çekmez.

Ya da sanayiden gelen ihtiyaç talepleri, üniversitede konunun uzmanları akademisyenlere yönlendirilmesi ve danışmanlık hizmeti alınması düşünülmez.

Perşembe günü akademisyenler ile sanayiciler arasındaki samimi diyaloğu, karşılıklı veri alışverişini ve çevreye yansıyan sinerjiyi gördükten sonra “Gerçek üniversite-sanayi işbirliği bu olsa gerek” dedim.

Ve reklamlardaki eti bisküvilerinin “Bisküvi denince akla eti, eti gelir”

sloganını anımsadım.

Ben de başlığa çok yakışacağını düşünerek, “Üniversite-sanayi işbirliği denince akla GTÜ GTÜ gelir” yazdım.

Kulağa hoş gelen, akla çok yatkın, gerçeği yansıtan sloganı ben tuttum, umarın Haluk hoca ve ekibi de beğenir.

KSO,-GT_\'DE

 

TÜRKİYE’DE İLK VE ÖRNEK

11-14 Nisan tarihlerinde yapılacak “Sanayi ve Teknoloji Zirvesi”, GTÜ kampüs içinde olması nedeniyle Türkiye’de bir ilk.

Zirvenin, yenilikçi, girişimci ve inovatif ürünler için beyin jimnastiklerinin ortaya koyulduğu serbest düşünce platformuna dönüşecek olması bakımından “üniversite-sanayi” işbirliğine örnek.

Paydaşların oda ve organize sanayi bölgesi başkanları ile firmalardan oluşması, hedefe ulaşması ve önümüzdeki yıl uluslararası alana taşınması açısından önemli.

2017 yılında dünyanın ilk 500 üniversitesi arasına giren, Türkiye’nin en yenilikçi 3. üniversitesi olan, ulusal ve uluslararası üniversite endekslerindeki başarıları ile adını duyuran GTÜ’nün bölgenin lider eğitim merkezi konumunda bulunması dikkat çekici. 

Önceki fuar ve zirvelerde yer alan kamu kurumlarının aksine “Sanayi ve Teknoloji Zirvesi”nde Ford ‘un Platin, Aselsan, Havelsan, Assan Aluminyum’un Altın, Akım Metal’in Gümüş ,TAYSAD ve Atak Robot’un sponsor olmasını, Roketsan, TAI, Şişecam, Elimsan, Kale Radyatör, Betek, Ytong, Arçelik LG, THY Teknik, Siemens gibi dev markaların destek vermesini önemsiyorum.

Bir başka önemsediğim konu da zirvede projelendirilen ve hayata geçirilen yeniliklerin tanıtımı yapılırken elde edilecek gelirle vakıf tarafından GTÜ öğrencilerine verilen burslara katkıda bulunurken kendilerine kaliteli insan kaynağı olarak dönüş yapacak öğrencileri de desteklemiş olması.

İnsan kaynaklarından Ar-Ge’ye, girişimcilikten endüstri 4.0’a kadar birçok farklı alanda sanayi-üniversite işbirliği modeli oluşturulmasını planlayan Haluk hoca zirve sonunda “Bir Başarı Öyküsü” ile karşımıza çıkarsa benim için sürpriz olmaz.

KSO TOPLANTISI GTÜ’DE

GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün’ün özel davetlisi olarak katıldığım

“Sanayi ve Teknoloji Zirvesi” tanıtım toplantısı öncesi ve sonrası katılımcılarla sohbet etme olanağı buldum.

Haluk hoca, Kocaeli Sanayi Odası Şubat ayı meclis ve yönetim kurulu toplantısına ev sahipliği yaptıklarını anlatırken, GTÜ’nün Türkiye’de ilk’e imza attığını söyledi.

KSO yönetim toplantısının GTÜ senato salonunda, meclis toplantısının Elektronik Mühendisliği bölümünde yapıldığına dikkat çekti.

Toplantıya KSO başkanı Ayhan Zeytinoğlu, meslek komite başkanları, meclis üyeleri, sanayiciler, OSB Başkanları, GTÜ öğretim üyeleri ve öğrencilerin katıldığını söylerken mutlu olmanın ötesinde gururluydu.

Haluk hoca, bir sanayi odası meclis ve yönetim kurulunun ilk kez bir üniversite kampüsünde toplanmasının gururunu yaşarken hani haksız da değildi.

Akademisyen ve öğrencilerle bir araya gelen KSO başkan ve üye sanayiciler de GTÜ’nün başarılarını ilk ağızdan kampüslerinde dinlemekten en az rektör Prof. Dr. Haluk Görgün kadar ziyaretten büyük keyif almışlar.

 

BAŞBAKAN'DAN GTÜ'YE ÖVGÜ

Yazıyı yazdığım saatlerde Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Kocaeli 6. Olağan İl Kongresi'nde  konuşuyordu, Başbakan Yıldırım, GTÜ'den övgüyle bahsederken "Kocaeli’de en çok gurur kaynağımız, daima yüzümüzü ağartan ve çalışmalarıyla dikkat çeken Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) adeta bir yıldız gibi parlıyor. Üniversitemiz bir ilki daha başaracak, Nisan ayında Sanayi ve Teknoloji Zirvesi'ni burada gerçekleştireceğiz. Sanayi-Üniversite iş birliğinin en güzel örneği olan bu iş birliğinden dolayı kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum" dedi. 

YILDIRIM

 

*****************************

 

“KOÜ BÖLÜNMEYECEK”

 

DSP il başkanı Halim Dedeoğlu biraz rol çalmak, biraz gündemde kalmak  için kör bir kuyuya taş attı.

İl başkanları, siyasiler, sivil toplum örgüt yöneticileri de Dedeoğlu’nun  peşine takılarak o taşı çıkarmak için seferber oldu.

Allah’ı var Halim hoca amacına ulaştı. Her gün gazeteleri dolaşsa, 7/24 açıklama yapsa adından bu kadar bahsettiremezdi.

hülagü

Önce DSP il başkanı Dedeoğlu’nun kendisini bu kadar medyatik yapan “KOÜ mevcudu çok fazla. Karpuz böler gibi Kocaeli Üniversitesini ikiye bölelim. Üniversitenin başarısını olumsuz etkileyen Meslek Yüksekokulları ile 3. üniversite kuralım” sözünü hatırlayalım.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan köşe yazarları ve yorumcular Halim hocanın 3. Üniversite kurulmasına destek verdiler.

23 Şubat Cuma günkü yazımda, “Üçüncü Üniversiteye evet, Kocaeli Üniversitesi’nin bölünmesine hayır” diyerek bölünmesi halinde KOÜ’yü bekleyen tehlikelere dikkat çekmiştim.

Hafta sonu KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü aradı ve beklediğim haberi verdi, “Galip hocam, Kocaeli Üniversitesinin bölünmesi söz konusu değil. Gündemimizde KOÜ’nün bölünmesi yok. YÖK’te de böyle bir çalışma yok. Ama üniversitemize dokunmadan Kocaeli’nde kurulacak üçüncü bir üniversiteye her türlü desteği veririz” dedi.

Yaklaşık 3-4 aydır gündemi gereksiz meşgul eden Halim hocanın kuyuya attığı

taşı çıkarmak her zaman olduğu gibi yine Sadettin hocaya kaldı.

Sizin anlayacağınız son sözü söyleyen Sadettin hoca, açıkça demese de Kocaeli Üniversitesinin karpuz böler gibi ikiye bölünmesine karşı ve bu konuda kararlı.

Kocaeli Üniversitesinin ikiye bölünmesini en yetkili ve ilk ağızdan açıklandığına göre DSP il başkanı Halim hoca, kendisini gündemde tutacak yeni arayışlara yönelebilir.

Örneğin; eğitimci kimliği ile engelli öğrencilere rehabilitasyon ve psikolojik eğitimi veren Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM)’ın yerinin değiştirilmesine kafa yorabilir.

İl başkanları olarak “Kodlama Atölyeleri” kurulması için kampanya başlatabilir.

Böylece hem önerileri herkes tarafından kabul görür, hem de o hizmetlerden yararlanacakların hayır duasını alır.

4

*******************************

GTO BAŞKANI ÇİLER

ÖVGÜYÜ HAK EDİYOR

 

Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, sadece sanayici ve iş adamlarına değil eğitime katkısı ile de adından söz ettiren çok az sayıda oda başkanından biridir.

Eğitim denilince mangalda kül bırakmayan Kocaeli Sanayi Odası (KSO) ve Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) okul ve derslik yapımı söz konusu olunca bırakın destek vermeyi elini taşın altına koymaz.

Başkanlığını Nail Çiler’in yaptığı Gebze Ticaret Odası, KSO ve KOTO’ya nazire yaparcasına bugüne kadar eğitime kazandırdıklarına yenilerini ekliyor.

Çok istememe rağmen Gebze’de bir araya gelemediğim eğitimci Nail Başkan ile “Sanayi ve Teknoloji Zirvesi” tanıtımının yapıldığı Hilton İstanbul Bosphorus lobisinde çaylarımızı yudumlarken keyifli sohbet ettik.

IMG-20180225-WA0002

Sevgili Nail Çiler’in Gebze Ticaret Odası Başkanı olarak Gebze Teknik Üniversitesi, Bilişim Vadisi, Gebze Ticaret Odası Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, GEBKİM Can Duyar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Gebze TOKİ Mesleki ve Teknik Anadolu Bilişim Lisesi, Uygulamalı Turizm Otelcilik Anadolu Meslek Lisesi, Bilim ve Sanat Merkezi kurulması ve açılmasına öncülük ettiğini, destek verdiğini biliyorum.

Son karşılaşmamızda; Dilovası Mehmet Zeki Obdan İlköğretim okulu “Montessori sınıfı” açılışını yaptıklarını söyledi.

Montessori; çocuğun bireysel becerilerine ve ilgi alanlarına, bireysel öğrenme hızına ve karakter özelliklerine uygun kendi kendine yetebilme ve ihtiyaçlarını kendi başına görebilme eğitimidir.

Nail Başkanı dinlerken kendisini çocuk eğitimine adayan, dünya barışı için çocukların toplumu değiştirebileceğine inanan İtalyan Maria Montessori’nin çocuk evini açarken söylediği, “Bugün bu okulun açılışı pek fazla insanın ilgisini çekmiyor ama yakın zamanda çok kişinin ilgisi bu küçük okulda olacak” sözünü anımsadım.

Bugün Dilovası’nda açılan ve Montessori’nin adını taşıyan sınıf çok kişinin dikkatini çekmedi.

Belki İtalyan bir kadının adının verilmiş olması bazılarını rahatsız etmiştir.

Buradaki küçük çocukların hayatı deneyimleyerek öğrenirken mutlu, öz güvenli, başarılı, sorumluluk sahibi bireyler olduğu görülünce Montessori’nin de adının verildiği sınıfın da önemi anlaşılacaktır.

Nail Başkan eğitim ve sağlık alanında yaptığı ve desteklediği sosyal sorumluluk projelerine ben dinlerken yetişemedim;

nail-_ilere-_ocuk

“Galip abi, Gebze Ticaret Odası olarak Dilovası’nda Halk Eğitim ve Mehmet Yıldırım Toplum Sağlık Merkezi”inşaatı devam ediyor. Biri GTÜ Kampüsünde olmak üzere 5 adet 112 Acil tamamlandı, önümüzdeki günlerde açacağız. Sabit ve mobil Kan Merkezi yapımında oldukça mesafe aldık. Oda binamız yetmiyor. 3.500 metrekare yer aldık odayı oraya yapacağımız binaya taşıyacağız. Bugünkü binamızı Z Kütüphane olarak kullanacağız” dedi.

Bitmedi. İsmi şimdilik bende saklı kalacak hayırsever bir iş adamının anısına GTÜ Kampüs içinde anaokulu, ilkokul, ortaokul, liseden oluşan bir eğitim kampüsü yapılacak.

Dilovası Halk Eğitim merkezinde kurulacak halı atölyelerinde bölgedeki kadınlar çalışarak unutulmaya yüz tutmuş “Hereke halısı” yeniden üretilecek.

Nail Çiler’in arşivinde ve dosyasında Hünkar Çayırının kurtarılması dahil eğitimden sağlığa, turizmden ticarete, sanayiden ekonomiye o kadar çok proje var ki anlatmaya zaman, yazmaya yerim yetmedi.

Övgüyü fazlasıyla hak eden Gebze Ticaret Odası başkanı nail Çiler’in kutluyorum.

Umarın KSO ve KOTO başkanları ile yönetimleri mesajı almışlardır.

 

*******************************

KOÜ’DE 493 YARDIMCI DOÇENT

ÖĞRETİM GÖREVLİSİ OLACAK

Kocaeli Üniversitesinde 493, Gebze Teknik Üniversitesinde 86 olmak üzere Türkiye genelinde toplam 35 bin 995 yardımcı doçent var.

Geçtiğimiz günlerde TBMM genel kurulunda “yardımcı doçentlik” yerine “doktor öğretim üyeliği” getiren madde kabul edildi.

kocaeli_universitesi_logo

Öğretim elemanlarının hizmet gücünden verimli şekilde faydalanabilmek amacıyla yapılan değişiklikle Kocaeli Üniversitesinde 493, Gebze Teknik Üniversitesinde 86 yardımcı doçent, “Doktor Öğretim Üyesi” olacak.

Üniversitelerdeki yardımcı doçentler, “Doktor Öğretim Üyeliğinin” kendilerine ne getirip ne götüreceğini bilmeden sonucu merakla biraz da şaşkınlıkla bekliyorlar.

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
Etçi Beyler konak_dr Davetiyem