20 Kasım 2018 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Üçüncü üniversiteye ‘evet’ KOÜ bölünmesine ‘hayır’

Galip Ataman

23 Şubat 2018 tarihli yazısı

Türkiye’nin ve Kocaeli’nin onlarca gündemi varken 1992 yılında kurulan Kocaeli Üniversitesinin ikiye bölünüp bölünmemesin tartışıyoruz.

Neden? İl başkanları toplantısında DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu öyle istemişmiş.

Neymiş efendim; Kocaeli Üniversitesi mevcudu çokmuş, 80 bin öğrenci fazlaymış.

Kocaeli Üniversitesi’nin yarısı meslek yüksekokullarından oluştuğundan başarı düşük oluyormuş?

Kocaeli Üniversitesi ikiye bölünürse üniversitenin bilimsel kalitesi artacakmış,

üniversiteler sıralamasında ilk 10 girecekmiş!

Halim hocanın neye, hangi bilimsel verilere ve kriterlere göre böyle bir öneriyle ortaya çıktığını bilmiyorum.

Türkiye geneli ve Kocaeli özelinde yüzde 1 oy bile oy alamayan, protokolda ağırlanmaktan ve fotoğraf karelerine girmenin ötesinde hiç bir etkisi ve yetkisi olmayan DSP il başkanının ısrarını da anlamıyorum.

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün nazik bir üslupla “hayır” demesine rağmen il başkanlarının Halim hocanın peşine takılarak kapı kapı dolaşmasına ne demeli?

Gündemde kalabilmek için aklına gelen, canı isteyen herkesin talebi kabul görseydi dağ taş üniversite dolardı.

Türkiye’deki üniversite sayısı 194 değil bin 194 olurdu.

Başbakan yardımcısı Fikri Işık ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun’ın üçüncü üniversite kurulması yönündeki açıklamalarına aynen katılıyorum.

Sayın Işık’ın açıkladığı gibi adı “Akçakoca Üniversitesi”, yeri “Arslanbey Kampüsü” olabilir.

Kurulacak üçüncü üniversiteye, Kocaeli Üniversitesi Arslanbey, Derbent, Köseköy, Kullar Kampüslerindeki Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ile buralardaki meslek yüksekokulları bağlanabilir.

Hiçbir bilimsel veriye dayanmadan, rol kapmak için Kocaeli Üniversitesinin ikiye bölünerek üçüncü üniversite kurulmasını istemek saflığın ötesinde bilgisizliktir.

KOÜ

BÖLÜNME SAKINCALI

Kocaeli Üniversitesi’nin ikiye bölünmesi olayına ve sakıncalarına gelince;

Üniversitelerin ikiye bölünmesi ilk kez 2009 yılında dönemin YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan tarafından gündeme getirilmişti.

İstanbul, Marmara, Gazi, Selçuk ve Uludağ üniversiteleri ile mevcudu 40 bini geçen diğer bazı üniversitelerin bölünmesi için komisyon kurulmuştu.

Aradan geçen 9 yılda bu üniversitelere Kocaeli, Karadeniz Teknik, Erzurum Atatürk, Sakarya, Karabük Üniversiteleri eklendi.

Sonuç? Hiç birisi bölünmedi.

Bu üniversiteler neden bölünemedi, Kocaeli Üniversitesi neden bölünmemeli:

Bir: Kocaeli Üniversitesinin bölünmesi öyle kolay değil. Üniversite yönetimi, hocalar, öğrenciler, mezunlar, STK’lar, bütün bileşenlere sorulmadı, kamuoyunda ve bilimsel platformlarda tartışılmadı.

İki: Fakülteleri iç içe geçmiş, birçok müşterek kullanım alanları olan Umuttepe kampüsündek fakültelerin bölünmesi ve Arslanbey Kampüsüne taşınması kağıt üzerinde kolay olabilir ama uygulamada çok zordur.

Üç: Umuttepe Kampüs içindeki yurtlarda kalan öğrencilerle lojmanlarda ikamet eden hocalar Arslanbey Kampüsünde eğitimin yanında barınma sorunu yaşayacaktır.

Dört: Üniversitenin bölünmesiyle kadroları, ödenekleri, döner sermayesi de bölüneceğinden her iki üniversite de zarar görecektir.

Beş: Üniversite bölmek ilkokul ve ortaokulun aynı çatı altında eğitim-öğretim yapan ilköğretim okullarına benzemez.

Altı: Yüzde bir oy alamayan, tabela partisi ötesine geçemeyen DSP’ye hiç benzemez.

Yedi: Birilerini memnun etmek, birkaç kişiye kadro açmak için üniversitenin bölünmesi kurumlara yarar değil zarar verir.
SONUÇ: Kocaeli gibi nüfusu 2 milyonu bulan sanayinin lokomotifi bir ilde 2 değil, üç değil, beş üniversite olmalı. Ama mevcut üniversiteler bölünmemeli.

 

IŞIK-HÜLAGÜ GÖRÜŞMESİ

DSP il başkanı Halim Dedeoğlu’nun Kocaeli Üniversitesi’nin bölünmesi ile ilgili ısrarını rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü’ye sordum.

Sadettin hocanın cevabı, “İl başkanları ziyaretime geldiğinde Kocaeli Üniversitesi’nin bölünmesi için DSP il başkanının hazırladığı dosyayı verdiler. Onlara da bölünmenin sakıncalarını anlattım ve karşı olduğumu söyledim.”

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık ile hafta sonu İzmit’te görüşeceklerini söyleyen Rektör Hülagü, “Sayın Başbakan Yardımcımız Fikri Işık aradı. Hafta sonu İzmit’te bir araya gelerek DSP il başkanının kamuoyunda yarattığı yanlış algıya son noktayı koyacağız” dedi.

 

********************

CEYHAN’IN ZOR SEÇİMİ

AK Parti “vefa, saygı, sevgi, itaat, bağlılık, birlik-beraberlik, liyakat ve lidere bağlılık” konularında farklı olduğu kadar örnek bir parti.

Bu özelliğiyle girdiği tüm seçimleri kazandı ve aralıksız 16 yıl tek başına iktidarda kalarak rekor kırdı, ezberleri bozdu.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantılarda ve meydanlardaki mitinglerle salonlardaki kongrelerde saygıyı, sevgiyi, virlik-beraberliği ve lidere bağlılığı

Fazlasıyla görüyoruz.

Vefayı ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “yol ve dava” arkadaşlarını yalnız bırakmayarak milletvekili seçtirerek, bakan atayarak gösterdi.

O kadar çok örnek var ki.

Kocaeli il başkanları (biri hariç) Nihat Ergün, Fikri Işık, Zeki Aygün’ü milletvekili yaptı.

İbrahim Karaosmanoğlu’nu Büyükşehir Belediye Başkanı adayı göstererek 3 dönem başkanlık yapmasını sağladı.

CEYHAN-(2)

Vecdi Gönül, Osman Pepe, Nihat Ergün ve Fikri Işık bakan oldu, Başbakan Yardımcılığı ve TBMM Başkan Vekilliği yaptı.

Yönetimlerde görev alanlar milletvekili ve ilçe belediye başkanı seçildi.

16 Nisan 2017 Anayasa değişikliği referandumunda yüzde 50+1 oy alarak “Cumhurbaşkanlığı Sisteminin” önünü açan oylamada destek veren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi 2019 seçimlerinde yüzde 10 baraj altında kalmaması için seçim ittifakı yaptı.

Eleştirseler de, karşı çıksalar da, beğenmeseler de ilk günkü çizgisinden sapmadan, taviz vermeden her geçen gün halkın güvenini ve seçmenin oyunu arttıran AK Parti’nin pazar günü il başkanlığı seçimi var.

Gençlik Kolları Başkanlığındaki performansı ile dikkat çeken, 5 Haziran ve 7 Kasım 2016 seçimleri, FETÖ/PDY Silahlı darbe girişimi dahil en zor günlerde il başkanlığını başarıyla yürüten Şemsettin Ceyhan tek aday.

İftiralara, iddialara, suçlamalara rağmen teşkilatların ve yerel dinamiklerin

Önerisi, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile ikinci kez başkanlık koltuğuna oturacak.

İstanbul başta olmak üzere birçok il başkanı görevden alınıp 40 yaş ve altı gençler göreve çağrılırken 42 yaşındaki Şemsettin Başkanın aday gösterilmesi benim için sürpriz olmadı.

İl başkanı belli olduğuna göre pazar günü Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımı ile yapılacak 6. Olağan kongrede 50 kişilik yönetim kurulu oylaması daha çok önem kazanıyor.

En zor görev de, AK Parti’yi Kocaeli’nde 2019 yılında yapılacak yerel, milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlayacak kadroyu, “A Takımını” belirleyecek Şemsettin Ceyhan’ın.

Biri Başbakan Yardımcısı 7 milletvekili, biri Büyükşehir 13 Belediye başkanı, 12 ilçe başkanının bulunduğu, hemşeri dernekleri ile demokratik yapının etkin ve baskın olduğu Kocaeli gibi bir ilde Allah Şemsettin Başkan’a sabır versin.

Yerel seçimlerde skoru 13-0 yaparak, genel seçimlerde oyunu ve milletvekili sayısını arttırarak, referandumlarda hep “evet” diyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın övgülerini alan Kocaeli’nin 2019 sınavı Şemsettin Ceyhan’ı sonraki yıllarda ya daha önemli görevlere taşır ya da “siyasi mevta” yapar.

O nedenle başkan Ceyhan’ın seçici olmasını, ser verip sır vermemesini, dengeleri korumaya çalışırken kimseyi kırmamaya özen göstermesini anlıyorum, takdir de ediyorum.

Şemsettin Başkan yerel, genel, teşkilat seçimlerinin hiçbirisinde 50 kişilik yönetimi oluşturduğu kadar zorlanmamıştır.

 

MERAKLA BEKLENEN LİSTE

AK Parti il yönetiminden gideceklerle yeni gelecekleri herkes merak ediyor.

Ben Şemsettin Başkanın açıkladığı gibi değişimin yüzde 50 olacağını sanmıyorum.

Gençlere ve kadınlara daha çok yer verilmesi beklenen listede değişim yüzde 30-40 arasında kalır.

Bu arada 50 kişilik yönetim listesinde 2019’da olası aday adaylarını dikkate aldığımızda yedeklerde ilk 15’e girenlerin bir yıl sonra asil olacaklarını söylemek için kahin olmaya gerek yok.

Gelelim, kimlerin gideceğine ve yerlerine kimlerin geleceğine.

50’si yönetimde, 93’ü başvuranlar olmak üzere toplam 143 AK Parti üyesinin  yarıştığı seçimde, en çok konuşulacak isim bence liste dışından yönetime alınacak 18-25 yaş arası bir isim olacaktır.

Şemsettin Başkan 18-25 yaş arası listeye kimi alır bilemem ama umarım o isim

Halil İbrahim Koşdaş olur.

koşdaş

Başkan Ceyhan’ın sır gibi sakladığı Derinceli Halil İbrahim Koşdaş, 15 Temmuz 2016 gecesi, FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi askerlerin darbe girişimine karşı koymak için İstanbul’daki Atatürk Havaalanı’na gitmiş ve burada açılan ateş sonucu yaralanmıştı.

50 kişilik listede, Şemsettin Ceyhan ile 51’inci sırada gençlik kolları başkanı Emre Kahraman, 52’nci sırada kadın kolları başkanı Serpil Yılmaz dışında kimsenin yeri garanti değil.

Ama kamuoyunda ve AK Parti çevrelerinde gidecek-gelecek-kalacak isimler arasında adları geçenler var.

Gidecekler; Nuri Güney, Mehmet İpşiroğlu, İdris Demir, Hüseyin Kurt, Hilal Akpınar, Ertuğrul Çırak.

Gelecekler; Ali Korkmaz, Hasan Soba, Alper Doğan, Nuri Erturan, Güzide Turan, Zafer Yılmaz, Serdar Bayram.

Kalacaklar (kesin gibi); Mehmet Uzunoğlu, Abdullah Eryarsoy, Ahmet Berberoğlu, Yusuf Akın, Ahmet Türkel, Emel Ceylan Balcıoğlu, Orhan Faruk Barış, Arif Aküzüm, Veli Haldız, Ahmet Dönmez, Emre Yıldız, Gülşen Yayla, Halil Yılmaz, Şener Keser, Yunus Kahraman, Oğuzhan Keleş, Büşra Özbay.

 

***************

KEV TESİSİ NEDEN YIKILDI,

YIKIMI KİM NİYE DURDRDU

 

Kocaeli Eğitim Vakfının (KEV) 49 dönümlük arazisi, Büyükşehir Belediyesi Kent Konut’a 15 milyon TL’ye ihale ile satıldı.

Ama Kent Konut kasasından Kocaelispor’un kamu kurumlarına, sporculara ve federasyona olan borçlarına karşılık 55 milyon TL çıktı.

En az 250 yatak kapasiteli öğrenci yurdu yapmak için ayrılan 15 milyon TL’den KEV’in hesabında 9 milyon TL kaldı.

KEV-TESİSİ

KEV ve Kocaelispor başkanı bahri Yavuz’un kapalı kapılar arkasında yürüttüğü pazarlıkları bırakın kamuoyunu ve Kocaelispor taraftarlarını KEV yönetimini dahi bilgilendirmemesi KEV’i de Kent Konut’u da sıkıntıya sokuyor.

Gelelim, “KEV Tesisi yıkılırken neden durduruldu” sorusunun cevabına.

KEV ve Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz, gazetemize yaptığı açıklamada tesislerin Büyükşehir Belediyesi Kent Konut’un olduğunu, yıkımın ve durdurmanın bilgisi dışında gerçekleştiğini söylemiş.

Bahri Yavuz, her zaman olduğu gibi yine gerçekleri gizlemiş.

KEV tesisinin yıkımından da durdurulmasından da, hangi gerekçe ile durdurulduğunu da bal gibi biliyor ama saklıyor.

bahri-yavuz

Varsın saklasın. Birlik Spor ve tesisin kiracısı Kadir Kurt eşyalarını, malzemelerini boşalttıktan sonra önümüzdeki günlerde yıkım işlemi kaldığı yerden yeniden başlayacak.

Bahri Yavuz KEV tesisi ile ilgili konuşmadığına göre şu sorulara cevap versin; Vakıflar Genel Müdürlüğü müfettişleri geçtiğimiz günlerde KEV’e niye geldi? KEV arazisi ve tesislerle ilgili ekspertiz raporu yaptırıldı mı?

Ekspertiz raporu sonucu ne çıktı?

Ekspertiz raporu faturasını KEV’in ödediği doğru mu?

KEV’in sattığı arsa ve tesisler karşılığı kasasına koyduğu 15 milyon TL’den bugün kaç TL kaldı?

İddia edildiği gibi kasada 9 milyon kalmış ise 6 milyon TL nerelere harcandı?

Sayın bahri Yavuz bu sorulara cevap verebilecek misin?

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
mobesko okşin beçet çolak Ford Medicalpark Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM murat yıldız aday adayı konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu