19 Temmuz 2019 Cuma
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

ALLAHIN GÜNLERİ BİTMEZ

Hayrullah Demiray

30 Eylül 2011 tarihli yazısı

Ben genellikle insanlara bir şey söylerken on defa düşünüp bir defa söylüyorum. Neden mi? Toplumun önünde bir iş yapıyorsanız söylemlerinize çok dikkat etmelisiniz.

Birde bir şeyi söylerken derler ya yerin kulağı var. Aynen öyle söylediğiniz şeyleri sadece söylediğiniz kişi ve siz olduğunuzu düşündüğünüz ortamda bile olsanız önce Allah duyuyor.

Sonrada yerin kulağı var dedim ya onun için konuşmanızın içeriğinde başını ve sonunu iyi hesaplamanız gerekir. Eğer ki birde bir yerde makam ve mevkideyseniz insanlara verdiğiniz sözler çok önemlidir.

Söylediğiniz sözler bir yerde sizi bağlamıyor bulunduğunuz kurumları ve o kurumların başında bulunan hatta diğer kurumlardaki insanları da bağlıyor. Hatta diğer kurumların başında bulunan yöneticileri de zor duruma sokabiliyor.

Dilin kemi yoktur boşuna dememişler dil konuşur ama o dili konuşturan kişiler ne konuştuklarını bilmezlerse burada herkes zarar görür. Onun için burada yöneticilere ve devletin kurumlarında görev yapan yöneticilerin biraz daha dikkatli tedbirli olmaları gerekmez mi?

Bence yöneticilere insan psikolojisiyle ilgili gerekirse biri finkler verilmeli yada yaptığı işin mahiyetine göre yöneticilerin bilmedikleri konular olabilir. Bir kurumun yada bir makamda olmak demek her şeyi biliyor anlamına gelmez bence her zaman herkesin öğreneceği bir şeyler olabilir.

Hayat hep bir rötarda gitmeye bilir. Hele hele insanları ilgilendiren bir noktada bulunuyorsanız insanlara davranışlarınızı kişilere göre değil kurumun menfaatleri doğrultusunda ayarlamak durumundasınız.

Kendi bireysel doğrularınız yada kendi dürtülerinize göre hareket etme yada bireysel kin ve hislerinizle hareket etme şansınız yoktur. İnsanların karakaşına kara gözüne hayran değilsiniz belki ama verdiğiniz sözler sadece sizi değil. Bulunduğunuz kurumu ve hatta sizle hiç ilgi alakası olmayan kurumları bile zor duruma sokuyorsa siz ben böyle bir şey demedim deyip geçemezsiniz. Ya da nasıl olsa doğrucu olmak bir şey kazandırmaz deyip geçmezsiniz.

Yok, ama sizin utanmanız arlanmanız yoksa söylediğiniz zaman yalanı o sizin yüzünüzü kızartmıyorsa o zaman bu tür kişilere söyleyecek bir sözüm yok ama söylediğiniz sözde yalan olduğunda yüzünüz kızarıyorsa kişiliğiniz oturmuş kişilerde bulunan bir haslet olduğunu utanma duygusunun unutmayınız.

Bir anlık bir şeydir kişilere dürüstlük bir anlık kayıptır ama unutulmamalıdır ki dürüst insan anlık kayıpları olur fakat kıvrak olup söylediği sözün arkasında durmayan ve söylediği her şeyi ne söylediğini bileyen ya da bir önceki söylediğini aklında tutmayıp onu unutup on dakika sonra başka bir yalan söyleyen tipler etrafımızda çevremizde mutlaka vardır.

Baktığımız da hiç yüzleri de kızarmaz bence o insanların sesini de kaydetseniz ne yaparsanız yapın o ona da bir kılıf bulur ve onun montaj olduğunu söyler onun için siz siz olun en az bir şahidiniz olsun.

Söz var iş bitirir, söz var baş yitirir.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem