17 Temmuz 2019 Çarşamba
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

“Kocaeli basınının yükselen değeri”

Galip Ataman

21 Şubat 2018 tarihli yazısı

Bugün 21 Şubat 2018. “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi”nin 8. Yılı.

Gazeteyi kuran, bugünlere gelmesini sağlayan, yayını başarı ile devam ettiren tüm arkadaşları kutluyorum.

Gazetenin kurucusu Hüseyin Demiray’ı rahmet ve şükranla anıyorum.

“Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi”nde1 Ekim 2016 tarihinden buyana çalışıyorum.

Manşet atar gibi kaleme aldığım yazılarımı, yarım asır öncesinin ilk günkü  heyecanıyla haberin mutfağında yazıyorum.

20180220_154609

“Haberde öncü, yorumda güçlü” sloganı ile yaptığım haberleri, genç arkadaşlarla aynı mekanda konuşarak, tartışarak yayınlıyorum.

Hayrullah Demiray, Çetin Gürol, Ozan Özgenç başta olmak üzere tün çalışanların her türlü desteği verdiği ve sahiplendiği “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi”nde çalışmaktan büyük keyif alıyorum.

Kocaeli’nde tüm çalışanlarının T.C. Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon

Genel Müdürlüğü şartlarını taşıyan tek gazete olan “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi”nde yazıyor olmaktan zevk alıyorum.

“Gündemi takip eden değil, gündemi belirleyen” Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi’nin tüm çalışanlarının şımarmadan işini yapıyor olmalarını gözlemek bana gurur veriyor.

“Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi”nde yaşa, meslek kıdemine ve cinsiyet ayırımına bakmadan birikimlerimizi paylaşmanın, bilmediklerimizi öğrenmenin mutluluğunu yaşıyorum.

Yıllar sonra da olsa gazetecilikte yaş ve kıdem sınırı olmadığını bana hatırlatan, zaman zaman kaprisimi ve sitemimi hoşgörü ile karşılayarak “usta-çırak” ilişkisine büyük önem veren genç arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

1---kapak

 

 

SAYIN IŞIK’IN MESAJI

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’tan Vali Hüseyin Aksoy’a, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’dan ilçe belediye başkanlarına, milletvekillerinden il başkanlarına, sivil toplum örgütlerinden eğitimcilere kadar bizi yalnız bırakmayan herkese gönülden teşekkürler.

En büyük teşekkür ise “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi”nin varlık nedeni, veli nimetimiz değerli okurlarımıza.

FİKRİ-IŞIK

“Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” ailesi olarak 8.kuruluş yıldönümümüzde çok mutluyuz.

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ın gönderdiği kutlama mesajından  paylaşacağım bazı bölümleri “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” ailesinin her ferdini gururlandırırken sorumluluklarımızı da arttırdı.

Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi ailesi olarak “Haberde öncü, yorumda güçlü” olmaya devam edeceğiz.

“Gündemi takip eden değil, gündemi belirleyen” gazete olma özelliğimizi sürdüreceğiz.

Haberlerimizi, “Yapmadığın haber senin değildir” bilinci ile yaparken, “kes-kopyala-yapıştır” yöntemini kullanarak “emek hırsızlığı” yapanları okurlara duyuracağız.

8. Yıl nedeniyle hazırladığımız dergimizi okuyarak “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” ailesini daha yakından tanıyınız.

“Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” ailesi olarak bizler çalışacağız, farklı ve özel haberlerimizle sizlerin evlerine, ofislerine, dükkanlarına, iş yerlerine konuk olacağız.

Sizler de bizleri sahiplenerek, destekleyerek “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi”nin Kocaeli’nde bir numara yapma hedefimize yardımcı olacaksınız.

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ın kutlama mesajından bazı bölümleri paylaşarak herkese bir kez daha teşekkür ediyorum.

“BİZİM YAKA KOCAELİ GAZETESİ, dinamik ve çalışkan kadrosuyla halkın doğrudan nabzını tutarak Kocaeli basınının yükselen değeri olan gazetelerin başında gelmektedir.

BİZİM YAKA KOCAELİ GAZETESİ, yerel gazeteler arasında güvenilir, saygın haberlere imza atarak bölge gazeteciliğine katkı sağlamaktadır.

BİZİM YAKA KOCAELİ GAZETESİ, kentte yaşayanların sorunlarının çözümüne yardımcı olmak için bambaşka bir sorumluluk taşımaktadır.

BİZİM YAKA KOCAELİ GAZETESİ, üstün gayretleriyle Kocaeli’de kısa zamanda ismini herkese duyurmuştur.

BİZİM YAKA KOCAELİ GAZETESİ, kuruluşundan bu yana doğru ve sağduyulu haber çizgisinden ödün vermemiştir.”

 

*****************

GTÜ VE REKTÖRÜ

“ZİRVEYİ” SEVDİ

 

Gebze Teknik Üniversitesi’ni kurulduğu, Prof. Dr. Haluk Görgün’ü rektörlük koltuğuna oturduğu tarihten buyana yakından izliyorum.

GTÜ’yü kısa sürede bölgenin “Amiral Gemisi” yapan Haluk hocanın performansını, akademik başarılarını okurlarla paylaşıyorum.

ODTÜ, Boğaziçi, Sabancı, Koç gibi “Araştırma Üniversiteleri” ile yarışan, Cumhuriyet ile kurulan üniversiteleri geride bırakan, birlikte kurulduğu üniversitelere örnek gösterilen GTÜ ve Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün “zirveyi” çok seviyor.

Sadece zirveler düzenlemiyor, GTÜ’yü zirveye taşımayı ve tutmayı da başarıyor.

Türkiye’de 108’i devlet, 56’sı vakıf olmak üzere 164 üniversite sıralamasında her alanda ilk sıraları kimselere kaptırmıyor.

GTÜTOPLU

YÖK, URAP dahil ulusal ve uluslar arası alanda yapılan araştırmalar, anketler, akademik değerlendirmeler sonuçları GTÜ farkını gösteriyor. 

Eğitim ve öğretim kalitesi, yerleşkelerdeki yaşamın doyuruculuğu, öğrencilerine sağlanan akademik destek ve ilgi, yönetim ve işleyiş, öğrenme imkan ve kaynaklarının zenginliği ile öğrencilere sunduğu kişisel gelişim ve kariyer destekleri ile GTÜ, öğrencisini en üst düzeyde memnun eden üniversiteler sıralamasında hep ilk 5'te oldu.

2017’de dünyada ilk 500 üniversite arasına girmeyi başaran “Gebze Teknik Üniversitesi” Rektörü Haluk hocayı iyi ki tanıdım.

Haluk hocayı tanımamış olsaydım, GTÜ’nün başarısını, Sanayi-Üniversite işbirliğini en üst seviyeye taşıyarak ülkemizin 2023 hedeflerindeki önemini ve rolünü öğrenemeyecektim.

Hocalarının yabancı dil barajını yüzde 60’dan yüzde 80’e çıkaran, GTÜ’nün 20 araştırma üniversitesi arasına girmesini sağlayan Haluk hocayı takip etmeseydim, T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde 11-14 Nisan tarihlerinde yapılacak “Gebze Teknik Üniversitesi Sanayi ve Teknoloji Zirvesi”nden haberim olmayacaktı.

“Genç, Gelecek, Gelişim, Global, Galip, Görev, Gayret, Görünürlük, Gelenek, Gülümsemek, Garanti, Gebze, Güzel, Gurur” sloganı ile yola çıkan Haluk hoca, geçmişte “Geleceğin potansiyel girişimcileri ile girişimciliğin zirvesinde olan sanayici ve işadamlarını buluşturan” zirve dahil imza attığı bir çok zirveyi 11-14 Nisan tarihlerinde “taçlandırmaya” hazırlanıyor.

GTÜ Rektörü Haluk hoca yarın zirve öncesi İstanbul Hilton Otelinde medya ile buluşacak.

Haluk hoca ve ekibini başarılarının örnek alınması dileği ile kutluyorum.

 

******************

SİRMEN, “KEV YIKIM

RAPORU MAKSATLIDIR”

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, geçmişte dili yanmasına, pişman olmasına rağmen Kocaelispor’u zor günlerinde yine yalnız bırakmadı, yine sahiplendi.

Kocaelispor’un kamu kurumlarına olan yaklaşık 55 milyon TL’yi birikmiş borçları ve sporcu alacaklarını, Yahya Kaptan D-100 kenarındaki Kent Konut’un Araplara sattığı 13 bin metrekare arsadan elde ettiği 40 milyon TL ile ödedi.

Ve Kocaelispor TFF 3’üncü Lig 3’üncü grupta mücadele etmeye devam etti.

Kocaelispor borçlardan kurtuldu, ligde öyle ya da böyle mücadele ediyor ama KEV arazisi ve üzerindeki tesislerle ilgili tartışmalar bitmiyor, bitecek gibi de görünmüyor.

İlk günler, 49 dönümlük KEV arsası ve tesislerinin birilerine “rant” sağlamak için üzerine çok katlı binalar yapmak üzere Kent Konut tarafından alındığı iddia edildi.

Cevap Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’ndan geldi, “İddia edildiği gibi yapılacak imar değişikliği ile KEV arsası üzerine çok katlı konut yapılmayacak. Önce tesisler yıkılacak, sonra 49 dönümlük arsa üzerine gençlik ve spor merkezi yapılarak halkımızın hizmetine açılacak.”

Ve önceki dönemlerde kaçak yapılan prefabrike yapılar yıkıldı.

Ardından milli takım ve Kocaelispor dahil futbol takımlarının kamp yaptığı 50 yataklı tesisin depreme dayanıklı olup olmadığını belirlemek üzere rapor hazırlattırıldı.

Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, her haberde olduğu gibi KEV arsası ve tesislerini de mercek altına aldı.

Kendilerini Kocaeli’nin en büyüğü ilan eden gazetelerin spor sayfalarında tek kelime haber çıkmazken Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi KEV haberlerini en doğru ve güncel veren gazete oldu.

KEV arazisi üzerindeki yıkımla ilgili ilk haberi 18 Ocak’ta “KEV tesislerinde yıkım başladı” manşeti ile duyurdu.

sefa-sirmen

Dün manşetten verdiği “KEV tesisine yıkım raporu” ile tesisin depreme dayanıklı olmadığı için yıkılacağını yazdı.

Kamuoyunda ve Kocaelispor çevrelerinde büyük ses getiren habere ilk tepki, uzun yıllar Kocaelispor Kulübü ve 1995 yılından itibaren KEV Başkanlığı yapan Sefa Sirmen’den geldi.

KEV arazisi ve üzerindeki tesislerin ihaleye çıkarılarak satılmasına da karşı çıkan Sirmen, “Galip bey, 1999 depreminden sonra Yuvacık Barajını incelemeye gelen İngiliz uzmanlar barajı kontrol ettikten sonraBelsa Plaza ve KEV tesislerini de aynı uzmanlara incelettik. Çok sağlam buldular. Ayrıca o dönem bakan olan Hasan Gemici de bayındırlık bakanlığı uzmanlarına inceletti.  Sağlam raporu verilen KEV tesisine yerleşti. Orada aylarca çalışma yaptı ve ikamet olarak kullandı. Şimdi verilen karar maksatlıdır, kılıfına uydurmak içindir. Bilgilerinize, selamlar.”

Büyükşehir Belediyesi’nin yaptırdığı raporda “bina sağlam değil yıkılmalıdır” yazıyor.

Depremde Büyükşehir Belediyesi ve KEV başkanı olarak görev yapan Sefa Sirmen, tesislerin sağlam olduğunu iddia ediyor.

Önerim; tartışmaları uzatmanın, KEV’in satışında oldukça yıpranan kurumları daha fazla yıpratmamak için herkes elindeki belgeyi kamuoyu ile paylaşmalıdır.

KEV arazisi ve tesislerini satın alan bugünkü sahibi Büyükşehir Belediyesi yetkilileri inşaat mühendislerince verilen “KEV tesisi yıkılmalıdır” , KEV’in önceki ve mevcut yöneticileri ellerinde olduğu iddia edilen “Tesislerdepreme dayanıklıdır” raporlarını açıklamalıdırlar.

Raporlar açıklansın ki kim haklı kim haksız bizler de görelim ve öğrenelim.

Yoksa bu tartışmalar bitmez, daha çok su götürür.

1

 

*********************

BAŞKANLAR CEYHAN

VE AYAZ’IN ZİYARETİ

8-yıl

AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan bugünlerde çok yoğun.

Yeni il yönetimini oluşturmakla için toplantılar yapan Şemsettin Başkan, 25 Şubat pazar günü yapılacak 6. Olağan kongresine katılacak Başbakan Binali Yıldırım’ı en iyi şekilde ağırlamak için koşuşturuyor.

Ceyhan, fırsat buldukça Türk Silahlı Kuvvetlerinin “Zeytin Dalı Harekatı”ndan esinlenerek hazırladıkları Zeytin Ağacından oluşan davetiyeleri dağıtıyor.

AK Parti İzmit İlçe Başkanı Hazsan Ayaz da arkadaşları ile nezaket ziyaretinde bulundu.

Başkan Ayaz ve ilkçe yöneticileri ile İzmit’i ve 2019 seçimlerini konuştuk.

ayaz-toplu

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem