21 Temmuz 2019 Pazar
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

CHP dönemlerinde emsal artış ‘rantı’

Galip Ataman

19 Şubat 2018 tarihli yazısı

FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün 15 Temmuz 2016 tarihinde kalkıştığı darbe girişimi sonrası verilen “Birlik, Beraberlik, Kardeşlik” açıklamaları umutlandırmıştı.

7 Ağustos Yenikapı mitingi ve sonrası siyasi parti liderlerinin paylaştığı toplu fotoğraf, ülkede bir şeylerin değişeceği mesajını vermişti.

Meğer hepsi “sahte”, hepsi göstermelik, hepsi vatandaşın aklı ile alay etmekmiş.

Güneydoğu’da Türk Silahlı Kuvvetlerinin başlattığı “Zeytin Dalı Harekatı”na rağmen toplumdaki gerilim azalacağı, duracağı yerde artıyor.

Bölgede barışı getirmek ve terörün kökünü kurutmak için verilen şehitlere, atılan “vatan, millet, bayrak, ezan” sloganlarına rağmen bölünme devam ediyor.

Uzlaşı kültürünü unuttuk, siyasi üslupta kural ve edep tanımaz olduk.

Toplum öylesine ötekileştirildi, öylesine kamplara bölündü ki birleştirici ve bütünleştirici olması gereken liderleri “savaş” bile bir araya getiremiyor.

Ankara’dan esen sert rüzgar yereldeki siyasileri de etkiliyor.

Son aylarda MİA “Merkezi İş Alanı” projesi üzerinden verilen mesajlar, yapılan açıklamalar siyasi partileri, milletvekillerini, başkanları, gazeteleri, gazetecileri, sivil toplum örgütlerini ikiye böldü.

Sizin anlayacağınız “Real arsasının bulunduğu MİA”, Kocaeli 2025 Çevre Düzeni Planının Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclisinde oybirliği ile 14 Temmuz 2006 tarih ve 2006/488 Sayılı kararla kabul edildiğinden buyana tartışılıyor.

MİA üzerinden “rant” tartışmaları, iddiaları bir süre daha devam edecek gibi görünüyor.

Kimse kusura bakmasın ama taraf olan, savunduğunu sanan gazeteler ve gazeteciler de karşı çıkan siyasiler de “MİA gerçeğini” bilmiyor.

Bilmiş olsalardı, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma alışkanlığını sürdürmeselerdi, kulaktan dolma bilgilerle ahkam kesmeselerdi aylardır bir kaşık suda fırtına koparılmazdı.

 

CHP, SAMİMİ DEĞİL

Perşembe günkü meclis toplantısında ikinci kez komisyona gönderilen MİA gerçeğine göz atmadan önce CHP’nin “imar rantı” siciline bakalım.

“CHP’nin Efsane Başkanı” Sefa Sirmen, özelleştirme kapsamındaki Seka arazisi üzerinde yüksek katlı binalar, oteller, alışveriş, eğlence ve iş merkezleri, villa tipi konutlar yapmak için Başbakanlık’tan istemişti.

Dönemin KSO (Kocaeli Sanayi Odası) başkanı Yılmaz Kanbak, “600 dönümlük arazi İstanbul’a çok yakın. Kara, hava, deniz yoluyla bağlantısı var, dolaysıyla ulaşım sorun değil” açıklamasındabulunarak Seka arazisinin kumarhane merkezi olmasını önermişti.

Allah’tan yönetimler değişti. Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Rant amaçlı kullanılmamak kaydıyla burayı Londra'daki Hyde Park gibi yapmak ve halkın yararlanması koşuluyla İzmit halkına peşkeş çektik” diyerek Seka arazisini İzmit Büyükşehir Belediyesine devretti.

Ve CHP yönetimlerinin birilerine “peşkeş” yapmak istediği Seka arazisi yanlışından dönüldü.

Bitmedi. Bugün Ncity olarak hizmet veren AVM, Gulfstar adı ile kaçak olarak yapıldığında kimlere rant sağlandığını, ruhsatın nasıl verildiğini bugün MİA’ya karşı çıkan CHP’liler bilmez.

Anlatayım; CHP döneminde belediye imar ve ruhsat şube müdürlüğü teknik elemanlarının karşı çıkması nedeniyle Gulfstar’ın (Ncity) 10 Mayıs 1994 tarih ve 01 nolu “Çakma Yapı Ruhsatı” görevi olmayan İzmit Fuar Müdürlüğü tarafından verildi.

Yapı ruhsatında Fuar müdürü Sinan Özbay ve Fuar Yönetim Kurulu Başkanı Sefa Sirmen imzası vardı.

Dahası; CHP genel sekreteri Mehmet Akif Hamzaçebi’nin Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürü olarak Kocaeli Valiliğine gönderdiği 15 Kasım 1996 tarih ve 37012 Sayılı yazıda “Gulfstar Alış Veriş ve Eğlence Merkezi Maliye Bakanlığından izin alınmadan, imar planına aykırı olarak inşa edildiği ve inşaatın ruhsatı bulunmamaktadır. Bu denle Gulfstar AVM’nin medeni kanunun 618 ve 648’2 maddelerine göre yıkılması için tedbir talepli kal ve tahliye davası açılması gerekmektedir” yazıyordu.

Buna rağmen kaçak bina, dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından 30 Kasım 1996 Tarihinde açıldı.

Başka? CHP döneminin “kişiye özel rantına” en güzel örnek Dolphin AVM.

İzmit Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesis ve Kültür alanı olan bugünkü Dolphin AVM, 22.8.2000 tarih ve 2000/202 sayılı Büyükşehir Belediyesi meclis kararıyla “Ticari Alana” çevrilerek emsal artış 2 yapılarak 4 kata izin verildi.

İhale sonrası emsal artış 3’e çıkarılarak 4 kat olan proje 7 kat olarak yeniden düzenlendi.

Sıkı durun; Başlangıçtan itibaren çelik konstrüksiyon olarak hazırlanan proje kat artışı ile betonarmeden çelik konstrüksiyona çevrileceği gerekçesiyle firmanın zararının yüzde 500 olduğu belirtilerek aradaki farkı belediyenin ödemesi istendi.

Derken 28 Mart 2004 seçimlerinde AK Partili Halil Vehbi Yenice Saraybahçe Belediye Başkanı seçildi de “Dolfin Rantına” dur dedi.

Yenice önce Teknik Üniversiteden betonarme ile çelik konstrüksiyon maliyet raporu hazırlattırdı.

Aradaki farkın iddia edildiği gibi yüzde 500 değil yüzde 140 olduğu belgelenerek müteahhidin kasasına girecek haksız milyonlarla

kapalı otopark yanındaki Belediye Sağlık Daire Başkanlığının kullandığı bina ile Dolphin İş Merkezindeki belediyeye ait bölümlerin tefrişi yaptırıldı.

“Olmaz öyle şey. CHP’liler kimseye rant sağlamadı” diyenler İlyas Şeker, Zekeriya Özak, Hasan Kırlı, İzzet Dal, Müfit Karakuş, Veysel Gül ve Cengiz Sille tarafından hazırlanan ve imzalanan 11.8.2004 tarihli Saraybahçe Belediyesi Araştırma Komisyonu Raporunu okurlarsa kimlere nasıl imar rantı sağlandığını görürler

mia

 

MİA’YA SİYASİ TEPKİ

Gelelim MİA gerçeğine. Bilen bilmeyen, hak sahibi olan olmayan, siyasiler, sivil toplum örgütleri, eski başkanlar, iktidar ve muhalefet parti yöneticileri, gazeteciler konuştu.

Herkes eteğindeki taşları dökerken MİA’nın kente kazandıracaklarını tartışmak yerine siyasi kimlik ve siyasi söylemlerle baktı.

Belli ki, MİA’nın kişiye özel rant sağladığını iddia edenler; Körfez ve Sanayi Mahalleleri içinde bulunan real dahil 465 hektarlık alanda çok katlı mağaza, banka, otel, alışveriş ve eğlence merkezi, özel eğitim ve sağlık tesisleri yapılacağının farkında değil.

Peki, MİA’ya kimler karşı çıkıyor?

Projeyi yargıya götürerek geciktiren CHP ve Körfez Sanayi Sitesi yönetimi.

Başka? Macit Haldız ile Bilişim Vadisinden bugüne süre gelen ticari hesaplaşması olan gazeteciler.

MİA’ya destek verenler?

Cumhurbaşkanı, başbakan, bakanlar, milletvekilleri, il, büyükşehir ve ilçe belediye başkanları, meclis üyeleri, bölgede arsası bulunan 8 bin kadar hak sahibi.

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun “Cumhurbaşkanımız bir süre daha görüşülmesini istiyor” talihsiz açıklamasının ardından bir ay MİA ile ilgili yanlış anlamalar düzeltilecek.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanların yaratacağı bilgi kirliliği önlenecek.

Ve 15 Mart’ta belki yapılacak bir iki küçük düzenleme ile MİA projesi meclisten geçecek.

Gelelim CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ın “CHP MİA’ya değil real arsası üzerinden Haldızlara rant sağlanacak. Projede 50 metrelik yol 30 metreye düşürüldü” açıklama ve iddialarına.

Bir; MİA projesi içinde kalan yol genişliğinin 50 metreden 30 metreye düşürüldüğü doğru ama buna karşılık 20 metre olan Ömer Türkçakal Bulvarı 40 metreye çıkarıldı. Sizin anlayacağınız değişiklik öncesi 50+20=70 metre olan yol genişliği değişiklik sonrası 30+40=70 metre kaldı. Ne değişti?

İki; Bugün çok tartışılan real arsası iddia edildiği gibi MİA alanı içine yeni alınmadı. Kocaeli 2025 Çevre Düzeni Planının Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclisinde oybirliği ile kabul edildiği 14 Temmuz 2006 tarihinden buyana var.

Üç; Körfez sanayi Sitesinin MİA projesinden çıkarılması, site yönetiminin itirazı sonrası yargının verdiği karar sonrası gerçekleşti. Bir başka deyişle, CHP meclis üyesi olan site yönetim başkanı Muzaffer Gürfidan’ın yargıya gitmesi sonrası MİA’dan çıkartıldı.

Dört; Real arsasına verilecek emsal artışı ile Haldızlara rant sağlayacağını iddia edenler, TED (Trafik Etki Değerlendirme) raporu doğrultusunda bölgedeki trafiği rahatlatacak düzenlemeleri yapmadan Yapı Kullanım Belgesi verilmeyecek. 

Beş; Emsal artışla rant sağlanacağını iddia edenler, Kavanlar’ın Symbol, Haldızların 41 Burda önündeki köprülü kavşak gibi Ankara ve İstanbul yönüne tünel ile D-100’e geçiş şartını ileri sürseler daha doğru ve mantıklı tepki koymuş olsalar daha doğru ve hayırlı bir iş yapmış olurlar.

Altı; Bugün MİA’da yapılmak istenen emsal artışlar, CHP döneminde yapılan usulsüz kat ve emsal artışları karşısında devede kulak kalır.

Yedi; İstanbul Maslak, Levent, Mecidiyeköy, Ankara İskitler’de örnek gösterilen benzer MİA projesi Körfez’de uygulandığında kim ne kaybeder?

Sekiz; MİA alanında yapılacak iş hanı, lokanta, çarşı, çok katlı mağaza, banka, otel, sinema, tiyatro gibi sosyal kültürel, özel eğitim ve özel sağlık tesisleri ve benzeri yapılara karşı çıkmak kime ne kazandırır.

Dokuz; Komisyona gönderilen MİA projesi, mart ayı meclisten geçer.

On; CHP’lilerin ve Körfez sanayi Sitesi yönetiminin karşı çıkması nedeniyle ruhsat alamadıkları için çivi çakamayan vatandaşların mağduriyeti de sona erer..

 

*****************

 

MİNİBÜSÇÜLERE ŞARTLI DESTEK

 

Büyükşehir Belediyesi’nin 15 Şubat perşembe günkü meclis toplantısında siyasiler ve gazeteciler MİA projesine odaklanmıştı.

2 bin 180 minibüsçüye “can suyu” olacak ve kent içi trafiği rahatlatacak madde ile ilgilenen, yazan çizen olmadı.

11 Ocak’ta yapılan meclis toplantısında komisyona gönderilen kararla ilgili de kimse ilgilenmemişti.

Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi’nin 22 Şubat’ta yazdığı “Başkandan minibüsçülere can suyu” başlıklı yazı gerçek oldu.

Büyükşehir Belediye Meclisi, Büyükşehir Belediyesi’nin Kocaeli’nde faaliyet gösteren 2 bin 180 minibüsçüye yapılacak destek için Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’na yetki verdi.

15 Şubat meclis kararının onaylanmasının ardından 1 Mart’ta uygulanması beklenen uygulama ile girdilerin sürekli artan minibüsçüler nefes alacak.

UKOME tarafından hazırlanan, Ulaşım ve Hukuk Komisyonunca uygun görülen rapora göre, minibüsçülere ödenecek öğrencinin her binişinde ödenecek 30, indirimli yolcularda verilecek 15 kuruşta sayı Ekim 2017 rakamları baz alınacak.

Sizin anlayacağınız; Büyükşehir Belediyesi her ay 2.180’i özel ve 570’i ulaşım park olmak üzere toplam 2.750 araç sahibine 1.770.565 öğrenci sayısının 30 kuruşla, 139.492 indirimli seyahat eden yolcu sayısının 15 kuruşla çarpımı kadar destek verecek.

Böylece minibüsçü, 65 yaştan dolayı devletin verdiği 750 TL’nin yanında yaklaşık bin TL de öğrenci desteği almış olacak.

UKOME ile kooperatif yöneticilerinin görüşmelerinin önümüzdeki günlerde tamamlanmasının ardından özel halk otobüsleri tramvaya entegre çalışacağından araçların tamamı şehir merkezine girmeyecek.

Akaryakıt başta olmak üzere giderlerde yüzde 25 tasarruf sağlanacağından minibüsçü bin TL daha kazanmış olacak.

Aktarmalı uygulamaya geçilmesinin ardından havuzda toplanacak paradan da bin TL gelecek.

Minibüsçüler, Büyükşehir Belediyesi’nin destek ödemesi, tramvay ile entegre olunması sonrası bin, trafiğe çıkacak araç sayısı azalacağından giderlerde yapılacak tasarrufla bin olmak üzere toplan 3 bin TL kazanç sağlamış olacak.

Bütün bunların sonunda; Minibüsçü rahat nefes alacak, aracını yenilerken kredi çekmek zorunda kalmayacak.

22-ocak

 

UKOME’NİN ŞARTLARI

Kocaeli faaliyet gösteren özel halk otobüs sahipleri geçmişte oda ve kooperatif başkanlarının yanlış kararları nedeniyle başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nu zaman zaman üzmüştü.

1 Mart’ta başlaması beklenen yeni uygulama ile aradaki buzlar erimiş olacağından tüm minibüsçüler Başkan Karaosmanoğlu’na teşekkür etmek için sıraya girecektir.

Minibüsçülere verilecek can suyunda 5 Nolu Kooperatif başkanı Lokman Aydemir’in uzlaşmacı ve özverili çalışmasını da unutmamak lazım.

UKOME yöneticilerinin her zamanki gibi bu konuda da özverili çalışmalarını söylemeye gerek yok.

Gelelim Büyükşehir Belediyesinin minibüsçülerden isteklerine ve şartlarına.

Her yaptırımın ve her maddi desteğin mutlaka bir karşılığı vardır.

Minibüsçüler gelirlerini arttıracak, can suyu olacak öğrenci ve indirimli binişlerde ki desteğe karşılık;  

Bir; Tüm özel toplu taşıma araçları klimalı olacak.

İki; Tüm özel toplu taşıma araçları engelli rampalı hale getirilecek.

Üç; Bir yılın sonunda 7 yaştan büyük araç trafiğe çıkmayacak.

Dört; En önemlisi de özel halk otobüslere tramvay entegreli çalışacağından şehir içi trafik bugünkünden çok daha rahat olacak.

*******************

 

AKÇAKOCA ÜNİVERSİTESİ

HAYIRLI UĞURLU OLSUN!

AK Parti Milletvekili Fikri Işık, Milli Savunma Bakanlığından Başbakan yardımcılığına atandığı günlerde çoğu kişi “Fikri Işık’a pasif görev” demişti.

Zaman içinde Sayın Işık’ın başbakan yardımcısı olarak AK Parti’nin güvenilir  ve değişmez isim olduğunu herkes kabul etti.

Kocaeli’ne daha çok zaman ayırarak eğitimden sağlığa, ulaşımdan çevreye, sanayiden ticarete her alanda bölgenin gelişmesi ve kalkınması için önemli destek verdiğini gördü.

Geçen hafta sonu yaklaşık bir saat sohbet etmiş, değişik konulardaki görüş ve düşüncelerini paylaşmıştım.

Cumartesi günü il başkanları ile yaptığı görüşme sonrası Sayın Bakan telefonla aradı.

O konuşmadan ben önceki yıllarda bildiğim üniversite ile ilgili çalışmalarında bir gelişme olup olmadığını sordum.

fikri-ışık

Cevabı, “Hocam, biliyorsun 2 yıl önce öğrenci sayıları çok fazla olan Kocaeli, Konya Selçuk, İstanbul ve Erzurum Atatürk Üniversitesinin 2’ye ayrılması için bir çalışma başlatmıştım. Araya çok önemli olaylar girince ertelemiştim. İl başkanlarının üniversite çalışması sonrası o konuyu yeniden gündeme aldım” oldu.

Sayın Bakan, önümüzdeki günlerde öğrenci sayısı 80 bini aşan Kocaeli Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü ile konuşacak.

Ayrıntılar görüşme sonrası netleşecek ama Kocaeli’nde kurulacak 3. Üniversitenin adı belli, “Akçakoca Üniversitesi”.

Büyük olasılıkla Kocaeli Üniversitesi Teknik ve sosyal Bilimler olarak ikiye bölünecek.

Tıp, mühendislik, mimarlık gibi fakülteler Umuttepe’de Kocaeli Üniversitesi adı altında öğretime devam edecek.

İktisat, Hukuk, İletişim, Eğitim Fakülteleri yeni kurulacak Akçakoca Üniversitesi çatısı altında eğitim verecek.

Üçüncü üniversite kurulmasına Başbakan Yardımcısı Fikri Işık el attığına göre “Akçakoca Üniversitesi hayırlı olsun” diyebiliriz.

Gebze Teknik Üniversitesi kuruluşunda olduğu gibi sonuç alınacak demektir.

ERKEN SEÇİM DÜZELTMESİ

Sayın Bakana üniversite ile ilgili çalışmalarında teşekkür edip başarılar diledikten sonra arayış nedeni sordum.

Pazartesi günkü “Erken Seçim Yok” başlıklı yazım ile ilgili olarak, “Hocam bir yanlış anlaşılma olmuş herhalde. 3 Kasım 2019’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçiminde teknik olarak erken seçim kararı alınması mümkün değil. O nedenle seçimler zamanında yapılacak. Yerel seçimler için erken seçim karartı alınabilir ama o da zamanlama açısından olabilir görünmüyor” dedi.

Sonuç; 30 Mart 2019’da yapılacak Yerel, 3 Kasım 2019’daki Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri zamanında yapılacak. Erken seçim yok.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem