23 Temmuz 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Halkevi binasına, güçlendirme sonrası restorasyon yapılacak

Galip Ataman

16 Şubat 2018 tarihli yazısı

Son günlerde çok konuşulan ve tartışılan Halkevi binası temeli 1938 yılında atıldı, 1941 yılında hizmete açıldı.

Bugün milli eğitim halk eğitim merkezi olarak kullanılan tarihi bina, aradan geçen 77 yılda değişik kurumlar tarafından kullanıldı.

Yıllarca kendi kaderine terk edilen, her yeri dökülen binaya valiliği döneminde bugünkü Ankara Valisi Ercan Topaca sahip çıktı.

Tüpraş’ın finansörlüğünde binanın onarımı için proje hazırlatarak restorasyonu için Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna başvurdu.

Kurul 28 Temmuz 2015 tarihinde projedeki eksikleri belirleyerek Valiliğe bildirdi.

Sayın Topaca’nın Kocaeli’nden ayrılmasının ardından halkevi restorasyon projesi rafa kaldırıldı.

Vali Hüseyin Aksoy’un göreve başlamasıyla yeniden gündeme gelen Halkevi binası ile ilgili oldukça önemli mesafe alındı.

halkevi-binası

Vali Aksoy, önce deprem gören binanın statik durumunun belirlenmesi için Kocaeli, Üniversitesi Mühendislik Fakültesi hocalarının inceleme yapıp rapor hazırlamasını istedi.

Sayın Vali binayı gezdiğinde mutlaka yenilenmesi gerektiğini düşünmüş olmalı ki işi çabuklaştırmak için bir taraftan da gerekli olacağı düşünülen 10-15 milyon TL para arayışına girdi.

KOÜ Mühendislik Fakültesi inşaat bölümü öğretim üyeleri binada yaptıkları inceleme sonrası hazırlayacakları raporu bugünlerde Kocaeli Valiliğine gönderecekler.

Resmi açıklama yok ama öğrendiğim kadarıyla halkevi binasının restorasyonundan önce güçlendirilmesi yapılması gerekiyor.

Asrın felaketi 17 Ağustos 1999 depremini yaşayan binanın zemini ile ilgili sorunlar olduğu belirtiliyor.

Halkevi binası güçlendirilmesinin ardından yapılacak restorasyon projesinin Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanması sonrası restorasyon çalışmalarına başlanacak.

Restorasyon ne kadar sürer bilinmiyor. Çalışmaların tamamlanmasının ardından bölgenin prestij binası olarak “Valilik Konuk Evi” olarak kullanılacağı ifade ediliyor.

------------------------------------------

 

BUGÜN İLK GÜNKÜ KADAR

KEYİFLİ VE HEYECANLIYIM 

Gazetecininen önemli malzemesi; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi hedefe saplanacak sivri bir ok gibi cesaretle kullandığı kalemidir.

En büyük mükafatı ve gururu; Yaptığı doğru, güncel, kamu yararı bulunan yazıları ile okurlarının beğenisi, takdiri ve güvenidir.

Meslektaşlarından farkı; Eleştiriye tahammülü olmayan, hoşgörü fakiri siyasetçi, sendikacı ve akademisyenlerin “hakaret, iftira” iddiasıyla açtığı ceza ve tazminat davalarından aklanmasıdır.

Son yıllarca sıkça rastladığımız; Gazeteciliği, şantaj ve tehdit ile yaptığı haberlerde kişisel çıkarları için kullanarak itibarsızlaştırmamaktır.

Çok şükür Allah’a!

Yarım asırdıryazılarımı, kamu yararı gözeterek, araştırarak, sorgulayarak, belgesini koyarakilk günkü heyecanla manşet atar gibi yazıyorum.

Haber atlattığımız gazetelerin “Emek hırsızlığını” eleştirirken Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi’nin“Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” olduğunu anlatmaya çalıştım.

İşimi yaparken, haberi koklarken, kamuoyu ile paylaşırkenhiç taviz vermedim.

“Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” için Gündemi takip eden değil, gündemi belirleyen” derkenmütevazi olmadım.

Çok değil hafta başı, “Gazetecilik böyle bir şey” derken, Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi çalışanlarının ekip ruhuyla çalıştığını söylemek istedim.

bizim-yaka

 

KEYİFLİ VE HEYECANLIYIM

Bugün, çok keyifliyim.

İstanbul’un Bab-ı Alisi olarak anılan Ankara Rüzgarlı Sokak’taki Adalet Gazetesi’nde imzalı ilk yazımın yayınlandığı 1965 yılındaki kadar heyecanlıyım.

Yarım asır öncesi genç bir gazeteci olarak yaşadığım o heyecanı bugün Kocaeli’nin sahada aktif ve profesyonel en yaşlı gazetecisi olarak Bizim Yaka Gazetesi’nin özveri ile çalışan genç arkadaşlar ile paylaşıyorum.

Bugünkü yerel gazetelerin manşetleri ile internet sitelerindeki MIA (Merkezi İş Alan) haberini okuyanlar bu kadar keyifli ve heyecanlı olmamın nedenini anlamışlardır.

MIA projesini günlerdir pehlivan tefrikası gibi yazan gazeteler ile yorum yapan tüm genel yayın müdürleri ve köşe yazarları habercilik adına sınıfta kaldı.

Tamamı MIA projesinde emsal artışı ile ilgili oylamanın bugün Büyükşehir Belediyesi Meclisinde yapılacağını yazarken BİZİM YAKA KOCAELİ GAZETESİ, kamuoyuna sonucu duyurdu, “MIA Projesi Mart’a kaldı”.

MİA haberinin, Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi internet sitesinde paylaşılmasının ardından masa başında haber yapanlar internet sitelerinde MİA projesinin mecliste görüşülmeyeceğini yazdı.

Bakmayın siz, yerel gazetelerin günlerdir pehlivan tefrikası gibi MIA (Merkezi İş Alan) projesini yazdığına.

Kocaeli’yi ve siyasileri yönettiğini sanan anlı şanlı yazarların yorumlarına.

Çalıştığı her gazetede, patronun “tetikçiliğine” soyunanların tehditlerine ve meydan okumalarına.

İşte MİA işle ilgili 15 Şubat tarihli gazetelerin 1. Sayfa ve internet haberleri, köşe yazarları yorumları:

1ler

BİZİM YAKA KOCAELİ GAZETESİ;

MİA projesi Mart’a kaldı

İnternet sitesi: MİA projesi Mart’a kalıyor

Ozan Özgenç: MİA projesi Mart’a kaldı

Büyük Kocaeli Gazetesi;

MİA’da Söz Meclisin

Internet sitesinde; yazmadı

Cemalettin Öztürk: MİA’da karar günü

Özgür Kocaeli Gazetesi;

Büyükşehirde MİA’lı meclis

Internet sitesi; Büyükşehir de meclis günü, MİA

İsmet Çiğit: MİA Projesi kararı oylanacak

Demokrat Kocaeli Gazetesi;

Gündem MİA

Internet sitesi: MİA Mecliste

Adem Turgut: Son bir kez daha neden MİA

Mavi Kocaeli Gazetesi;

MİA’da tarihi oylama

Internet sitesinde: Haldız’a rant geri çekiliyor

İlker Akşit: MİA meclisten geçecek

Kocaeli Gazetesi: İzmit İmar rantı bugün oylanıyor

Internet Sitesi; Real arazisi meclis gündeminden çekildi

Tanzer Ünal: İzmit İmar rantı bugün oylanıyor.

Dün MİA’nın mecliste görüşülerek oylanacağını manşetten veren gazeteler bugünü BİZİM YAKA KOCAELİ GAZETESİ’nin bir gün gerisinden gelerek manşetten vereceklerdir.

 

Sevgili okurlar,

Kendilerini büyük gören gazetelerin oturdukları yerden ahkam kesen yazarlarının atladığı, Bizim yaka Kocaeli Gazetesi arkasından nal topladığı haber sadece MİA mı?

Elbette değil. Dün mecliste görüşülen ve kabul edilen öğrencilere 30 kuruşluk ulaşım zammını Büyükşehir Belediyesinin sübvanse haberi de öyle.

Bizim yaka Kocaeli Gazetesi, o haberi 22 Ocak’ta manşetten “Büyükşehir’den minibüsçülere destek” başlığı ile vermişti.

Ben ve Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi çalışanları bugün keyifli olmasınlar da ne yapsınlar.

 

********************

BAKAN, VALİ, TÜİK VE

OKUL ÖNCESİ ORANLAR

 

Milli eğitim bakanı İsmet Yılmaz okul öncesi eğitimde okullaşma oranını yüzde 90’lara çıkarmak istediğini açıklarken büyük laflar etmiş.

“Bugün Diyarbakır’da 5 yaş için okullaşma oranı yüzde 95’tir” demiş.

Merak ettim Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun açıklamalarına baktım.

Sayın Vali eğitimle ilgili konularda Diyarbakır’ın öncü ve modern bir kent olarak Türkiye’nin gündeminde bulunduğunu ifade ederek, okul öncesi eğitimde yüzde 100 seviyesine geldiğini söylemiş.

Sayın bakan belli ki, Diyarbakır’da 5 yaş okullaşma oranını yüzde 95 olduğunu açıklarken Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun verdiği “şişirilmiş, hormonlu” rakamları esas almış.

TÜİK ya da bakanlığını yaptığı milli eğitimin resmi rakamlarından habersiz.

Bakan Yılmaz, lütfedip TÜİK’in açıkladığı resmi rakamlara bakmış olsaydı Diyarbakır’da 5 yaş okullaşma oranının söylendiği gibi yüzde 95 değil yüzde 85 olduğunu görürdü.

İddia edildiği gibi Diyarbakır, okul öncesinde ilk sırada değil TÜİK rakamlarına göre 19’uncu sırada.

Bir ilde 5 yaş okullaşma oranının yüzde Vali beyin dediği gibi yüzde 100, bakan beyin açıkladığı gibi yüzde 95 olabilmesi için çocukların gideceği okullar olması lazım.

Kocaeli’nde kaldığı 4 yılda 5 yaş çocukların devam ettiği bir tek okul bile yaptırmayan Sayın Güzeloğlu’nun Diyarbakır’da 7 ayda kaç okul yaptırdığını merak ettim.

Belli ki nüfustan çocukların kayıtları alınmış, okul ve derslik olmayan Diyarbakır’da okullara kayıtları yapılarak okulklkaşma oranı yüzde 100 olarak açıklanmış.

Sayın bakanın hiç bahsetmediği Kocaeli dahil diğer illerin okul öncesi 5 yaş grubu öğrencilerin oranlarına ve iller sıralamasına göz atalım.

 

KOCAELİ 7. SIRADA

Kocaeli’ndeki okul öncesi 5 yaş grubu ile ilgili 5 Şubat’ta, “Milli eğitimin 56-65 ay yaş grubu okul çağı rakamlarına baktığımızda okul öncesinde okullaşma oranı yüzde 100 olup Türkiye’de ilk sıradayız. TÜİK tarafından açıklanan 48-60 ay yaş grubu verileri dikkate alındığında oran yüzde 95 görünüyor” yazmıştım.

Okul öncesi okul sayısı 29’dan 200’e, öğrenci sayısı 29 bine çıkarken okul müdürleri kayıt yaptıkları öğrenciler ile ilgili istatistik bilgileri TÜİK’e göndermediği için Kocaeli 7. sırada kaldı.

Müdürler görevini yapmış, sırada oturan öğrenciler TÜİK’te görünüyor olsaydı Kocaeli’nin 5 yaş grubu oranı yüzde 100’ü geçer ilk sırada yer alırdı.

Türkiye ortalamasını yüzde 72 olarak açıklayan TÜİK verilerine göre ilk sırada yüzde 152 ile Kilis yer alıyor.

Kilis’te oranın bu kadar yüksek olması ve Türkiye’de ilk sıraya oturmasının nedeni, Suriye uyruklu öğrencilerin okula kayıtları ve TÜİK’e bildirilmesi.

Kilis’i yüzde 99 ile Hatay, yüzde 94 ile Mersin, Nevşehir, Erzincan, Burdur izliyor.

Kocaeli yüzde 92.46 ile 7’nci, Diyarbakır yüzde 85.86 ile 19’uncu, Bursa yüzde 73.70 ile 70’inci, Ankara yüzde 67.79 ile 78’inci, İzmir yüzde 79.44 ile 44’üncü,İstanbul yüzde 62.40 ile 80’inci. sırada yer alıyor.

Son sırada yüzde 52.25 oran ile Gümüşhane bulunuyor.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem