25 Ağustos 2019 Pazar
Bellona
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

‘Yerel seçim zamanında yapılır, milletvekili 6 ay öne alınabilir’

Galip Ataman

14 Şubat 2018 tarihli yazısı

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık ile AK Parti İl Başkanı seçildiği 22 Haziran 2003’ten buyana zaman zaman Türkiye ve Kocaeli’yi konuşuruz.

İl Başkanlığı, Milletvekilliği, Bakanlık, Başbakan Yardımcılığı yapan Sayın Işık, sohbetinden ve birikimlerinden yararlandığım, siyasi öngörülerini manşete taşımaktan büyük keyif aldığım çok az kişiden biridir.

Yazılarımı okur, zaman zaman dönüş yaparak bazen bilgilendirmelerde bulunur, çoğu zamanda teşekkür eder.

Bir araya geldiğimizde çok önemsediği bazı yazılarımı özellikle hatırlatır, zaman tünelinde geçmişe yolculuk yaparız.

AK Parti il başkanlığına seçildiği günlerde Sabancı Mesleki ve Teknik Lisesinde yapılan ihaleyi,28 Mart 2004 seçimleri öncesi attığım “AK Parti Değirmendere hariç tüm beldelerde iddialı” ve 3 Kasım 2017’de yazdığım “Erken Seçim Yok, Referandum Var” manşetler gibi.

Pazar günkü sohbetimizde o yazılarım, 31 Ocak 2018’de kaleme aldığım “Başbakan Yıldırım’ın müdahalesi ile Gebze Hünkar Çayırı kurtuldu” haberini de dahil ettik.

Sayın Işık, çaylarımızı yudumlarken, “Hocam, il başkanlığı, milletvekilliği, bakanlık dahil önemli görevlerde bulundum. Görevler geçici ama hizmet kalıcı. Bir gün siyaseti bıraktığımda cadde ve sokaklarda göğsümü gere gere alnım ak dolaşacağım. En büyük onur da bu olsa gerek” dedi.

bakan-Galip

Ardından ekledi, “Halkımıza hizmet ederken 15 yılda çok önemli ve büyük yatırımlar yaptık. Bugün geçtiğiniz yerlere bir yıl sonra gittiğinizde değişikliği görüp tanıyamıyorsunuz. Birikmiş sorunları çözdük biryandan da şehrimizi geleceğe hazırlama gayreti içerisindeyiz. Sabah, İzmit’te görev yapan 100’den fazla muhtarla bir araya gelerek sorunlarını dinledim. İl başkanlığı yaptığım yıllarda muhtarlar köy yollarında yama yapmamızı isterlerdi, bugün tüm yollar asfalt. Dün şehirlerdeki hizmete hasret olan köylerimizde bugün şehir merkezlerinde ne varsa köylerimizde de var. İktidarımız döneminde o kadar çok hizmet götürdük ki muhtarlarımız bugün köylerine doğalgaz bağlanmasını isteyecek konuma geldi.”

Sayın Bakanın sözünü keserek araya girdim. “Her zaman iktidarı, yerel yönetimleri eleştiren, hizmet alamamaktan yakınan Yahya Kaptan, Yeni Mahalle, Cumhuriyet, Şirintepe, Alikahya bölgesindeki muhtarlar da var mıydı? Hangi sorunları anlattılar” dedim.

Cevabı “Siyasi parti ayırımı yapmaksızın tüm muhtarlar vardı. Ama sizin sorduğunuz muhtarlardan hiç birisi söz alıp sorunlarını anlatmadı, eleştiride bulunmadı” oldu.

Muhtarların ortak ve en büyük şikayetinin SEDAŞ ile ilgili olduğunu ekledi.

Cumartesi günü, Hakkari-Çukurca sınırı sıfır noktasında Zer Tepe üs bölgesine Irak’ın kuzeyinden bölücü terör örgütü PKK’lılar tarafından gerçekleştirilen roketatarlı saldırıdaşehit olan sözleşmeli er İlker Ağçay’ın

Gebze’deki cenaze törenine katıldığını, ailesine başsağlığı ve sabırlar dilediğini anlattı.

Görüşmemizden sonra Karaabdülbaki Köyüne giderek Zeytin Dalı Harekatında Gazi olan Tank Astsubay Çavuş Vedat Öz’ü ziyaret edeceğini söyledi.

ERKEN SEÇİM YOK

Sıranın bana gelmesini beklemeden, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun,Erken seçime hazırız” ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in “15 Temmuz 2018’de erken seçim var” açıklamalarını sordum.

Ardından “Erken seçim”konusundaki düşüncelerini öğrenmek istedim.

Sayın Işık, Milli Savunma Bakanı iken 31 Ekim 2017’de Ankara’da ziyaret ettiğimde söylediği ve benim 3 Kasım 2017’de manşette yazdığım “Erken Seçim Yok, Referandum Var” sözlerini hatırlattı.

Yaklaşık 1.5 yıl önce ben ne sormuşum, Sayın Bakan ne cevap vermiş onu okuyalım, “İstanbul gazeteleri, köşe yazarları Ak Parti oylarının 15 Temmuz sonrası arttığını, baskın bir erken seçim olasılığını yazıyor. ‘Erken seçim var mı?’ soruma Sayın Bakan  ‘Ak Parti’nin 15 Temmuz sonrası oylarının arttığı doğru ama partimizin ve hükümetimizin gündeminde erken seçim yok.’Herkesin erken seçim tahmininde bulunduğu, hatta tarih bile verdiği bir dönemde Fikri Işık çok net ve kesin konuştu.‘Erken seçim yok’ dedi ama “Referandum var” diyerek Anayasa değişikliği ile Başkanlık sistemine geçileceği sinyali verdi...”

1.5 yıl önceki konuşmayı neden tekrar yazdığımı ve sonucunu merak edenlere hatırlatmak istedim.

Sayın Işık’ın söylediği gibi erken seçim olmadı, 16 Nisan’da “Başkanlık” referandumu yapıldı, 19 Temmuz 2017’de yapılan hükümet değişikliğinde Başbakan yardımcısı koltuğuna oturdu.

Siyasette kendisini yetiştiren, birikimleri, tecrübeleri, sağduyularına güvenerek konuşan, öngörüleri yüzde 100 gerçekleşen Fikri Işık’ın “erken seçim” ile ilgili bugünkü açıklamalarına kulak verelim;“Hocam, yerel seçimler açıklandığı gibi zamanında, 30 Mart 2019 tarihinde yapılır. Yerel seçimlerde alınacak sonuca göre 3 Kasım 2019 olarak belirlenen milletvekili seçimi 6 ay öne alınarak Haziran ayında olabilir.”

Sizin anlayacağınız, CHP ve İYİ Parti genel başkanlarının istediği ve iddia ettiği gibi 2018 yılında ERKEN SEÇİM YOK.

Belediye başkanlığı seçimleri zamanında, 30 Mart 2019 tarihinde, milletvekili seçimi belki 6 ay önce Haziran 2019’da.

Sayın Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ın verdiği tarihleri bir kenara yazdım, siz de not alın.

 

İZMİT ADI KALACAK

ODTÜ mezunu, eğitimci, bir dönem TBMM Eğitim Komisyonu Başkanlığı yapan, Kocaeli’nde eğitim kalitesinin artmasına önemli destek ve katkı veren Sayın Işık ile sohbet ederken “eğitim” konuşmamak olmazdı.

Manşetlerimi ve yazılarımı takip eden Sayın başbakan Yardımcısı, “Hocam, Nuh Çimento Eğitim Kampüsündeki trafo sorununu veRAM’ın taşınma konusunu Vali Bey ile konuştum” dedi.

İzmit Anadolu, Gazi Anadolu ve yavuz Mesleki Teknik Anadolu Liselerinin Yenimahalle’de Cezaevi arsası üzerinde yapımı devam eden Eğitim kampüsüne önümüzdeki öğretim yılında taşınacağını söyledi.

Taşınacak okulların binaları ile ilgili şu bilgiyi verdi,“İzmit Anadolu Lisesi binası ortaokul olarak kullanılacak. Ortaokul ve lise olarak uzun yıllar hizmet veren kurumlara ait “İzmit” adını yaşatmak için ortaokulun adı ‘İzmit Ortaokulu’ olacak. Gazi Anadolu Lisesinin eski binası dijital kütüphane olacak. Yeni binalar yıkılarak Sanat Sokağı ile kent meydanına dönüştürülecek.”

Başka?

Seymen Kışlasının ardından Köseköy’deki EDOK Komutanlığı Kışlası da taşınacak.

Yarım saatten fazla süren görüşmemizde, Sayın Işık ile siyasetten bürokrasiye, medyadan iş dünyasına çok özel konuları konuştuk.

Yazacak mıyım? Hayır. Ama zaman zaman yapacağım yorumlara bana önemli katkı yapacağı kesin.

 

******************

 

HALK GÜNÜ, AÇIK KAPI VE ÇAT KAPI

PROJELERİNDEN VATANDAŞ MEMNUN

 

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, 29 Haziran 2017 tarihinde göreve başladı.

Yaklaşık 8 ayda güvenlik başta olmak üzere eğitim, sağlık projelerinde oldukça önemli mesafe aldı.

Kocaeli’nin sorunlarına çözüm arayan, proje üreten Sayın Valiyi bazı köşe yazarları sokaklarda dolaşmamakla, halkın arasına girmemekle eleştirdi.

Sayın Vali köşe yazarları istedi diye değil de Kocaeli’yi yeterince tanıdıktan sonra görev anlayışı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda halkın arasına girdi.

Halkın arasına girmemekle eleştirenler ilk günler “Sayın Vali Yürüyüş Yolunda eşi ile dolaşıyor. Sayın Vali pazara gitti” yazdı.

Sonra? Sonra, ses seda çıkmadı.

Önceki gün, çalıştığım her gazetede yakından takip eden, yazılarımı dikkatli okuyan dostum Valilik Özel Kalem Müdürü Erhan Dündar aradı.

“Hocam, Sayın Valimiz ile ilgili haberlerini ve yazılarını keyifle okuyorum.

Ama Sayın Valimizin HALK GÜNÜ projesi ile ilgili tek satır yazınıza rastlamadım. Ben mi atladım acaba?” dedi.

vali halk günü

Telefonu kapattıktan sonra arşivimi taradım. Sevgili Erhan Dündar sitem etmekte haklıydı, yazmamışım.

Yalnız “Halk Günü” değil, “Açık Kapı” ve “Çat Kapı” projelerini de atlamışım.

Yanlış hatırlamıyorsam, Sayın Vali Aralık ayından itibaren her pazartesi günü kapılarını vatandaşlara açıyor.

Sayın Vali, bugüne kadar kapısını çalan yaklaşık 60 civarında vatandaşın ağırlıklı olarak “Sağlık, İş, Yardım” konusunda bizzat ilgilenmiş.

Hastanelerden aylardır randevu alamayanların randevularını alarak sağlık sorunlarını çözmüş.

Sayın Vali ile görüşen vatandaşlar, Sayın Hüseyin Aksoy’un sıcak ve güler yüzle karşılanmaktan duydukları memnuniyeti ayrılırken teşekkür ederek gösteriyorlar.

Sayın Valinin bir başka benzer uygulaması da “Açık Kapı” projesi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla pilot seçilen 15 ilden bir olan Kocaeli’nde 26 Aralık 2017’dde başlatılan proje  kapsamında görevlendirilen personel, “Açık Kapı” masasına müracaat eden vatandaşların taleplerini en hızlı şekilde sonuçlandırıyor.

Son günlerde Sayın Vali’nin dikkat çeken bir diğer uygulaması, esnaf ziyaretleri.

Benim “Çat Kapı” diye tanımladığım uygulamada, Sayın Vali esnafı ziyaret ediyor, çayını kahvesini içerken sorunlarını dinliyor, çözümlerini soruyor.

Dün “Halk Günü, Açık Kapı, Çat Kapı” uygulamalarını konuştuğum Sayın Vali, “Galip Bey, devlet vatandaş için var. Bizler de vatandaşın sorunlarını çözmek, ihtiyaçlarını karşılamak üzere buradayız. Vatandaş odaklı yürüttüğümüz Halk Günü Projesinde vatandaşları tek tek makamda dinliyor, sorunlarını yasal çerçeve içinde en kısa sürede çözmeye çalışıyoruz. Vatandaşın memnuniyetini görmek bizleri mutlu ediyor” dedi.

vali esnaf

 

**************

SÜLEYMAN PEKİN’E

YARGI’DAN ‘TOKAT’

 

Bugün, eleştiriye tahammülü olmayan, hoşgörü fakiri sendikacılardan Türk Eğitim Sen Kocaeli Şube eski Başkanı Süleyman Pekin ile ilgili yargı kararından bahsetmek istiyorum.

Yıl 2011, Türk Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanlığını 2004-2015 yılları arası yapan Tarih öğretmeni Süleyman Pekin, 2011, 2012 ve 2013 yıllarında halen Ankara Valisi olan dönemin Kocaeli Valisi Ercan Topaca’yı “Deli Dumrul ve Osmanlı’nın son dönem merkeziyetçi valilerine” benzetmesini 8 Ağustos 2012 tarihinde eleştirmiştim.

Süleyman Pekin, kendisine hakaret ettiğim gerekçesiyle Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuş.

Cumhuriyet Başsavcılığı, yazının hakaret içermediğini, eleştiri içerikli bir yazı olduğunu belirterek 18.12.2012 tarih ve 2012/8530 sayı ile “Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karar” vermiş.

Süleyman Pekin’in itirazını inceleyen Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi 17.01.2013 tarihinde Savcılık kararını kaldırmış.

Savcılığa tekrar cezalandırmam için başvurmuş.

Daha önce Kovuşturmaya Yer Olmadığına karar veren Cumhuriyet Başsavcılığı

18.3.2013 tarihinde cezalandırılmam için iddianame hazırlamış.

Ama 4 aylık süre geçtikten sonra yapılan başvuru ve düzenlenen iddianame Asliye Ceza Mahkemesinden döndü.

pekin

2. Asliye Ceza Mahkemesi 24.10.2013 tarihinde süresi içerisinde başvuruda bulunmadığından davanın “Düşürülmesine” karar verdi.

Avukatı ile kafa kafaya verip beni cezalandırmaya karar veren Süleyman Pekin, bu sefer Asliye Ceza Mahkemesi kararını Yargıtay’a taşıdı.

Dosyayı inceleyen T.C. Yargıtay 18. Ceza Dairesi 1.6.2016 tarihinde Türk Milleti Adına oy birliği ile verdiği kararda, “Temyiz Davasının Esastan Reddiyle Davanın Düşmesine İlişkin Hükmün Onanmasına” karar verdi.

Sizin anlayacağınız; Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı, Kocaeli 2. Asliye Ceza Mahkemesi, Yargıtay 18. Dairesi Başkanlığı, 7 Haziran 2015 seçimlerinde MHP 9. sıra milletvekili adayı olan Süleyman Pekin’e “Galip Ataman’ın yazdığı yazılarda suç ve hakaret yoktur. Eleştiri hakkını kullanmıştır” dedi.

Allah’tan son günlerde İYİ Parti’ye göz kırpan, toplantısına katılan Süleyman Pekin’in gideceği, başvuracağı mahkeme kalmadı.

Olsaydı, eminim oraya da gider, oradan da boyunun ölçüsünü alırdı.

Umarım, yargının peş peşe verdiği kararlar sonrası Türk Eğitim Sen eski Başkanı Süleyman Pekin, Anayasa ve yasaların köşe yazarlarına toplumun önündeki siyasileri, üst düzey bürokratları, sendikacıları doğru, güncel, objektif olmak koşuluyla sert, kırıcı, hatta küçük düşürücü üslupla eleştirmek hakkı verdiğini öğrenmiştir.

Yargıtay’ın, köşe yazıları ağır dahi olsa hoşgörüyle karşılanması gerektiğine hükmettiğine kanaat getirmiştir.

İfade özgürlüğünün yalnızca iyi karşılanan bilgi ve fikirler için değil, aynı zamanda saldırgan bulunan, sarsıcı, etki yaratan veya rahatsız eden türdeki yazılar için geçerli olduğunu bilmeyen beyler, köşe yazarlarının eleştirilerine tahammül etmeyi gerektirdiğini yalnız Süleyman Pekin değil avukatı da öğrenmiştir.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem