24 Mart 2019 Pazar
Birol Aydın
Sibel Gönül
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Başiskele’ye 160 milyonluk sağlık ve termal tesisleri

Galip Ataman

12 Şubat 2018 tarihli yazısı

Başiskele Belediye başkanı Hüseyin Ayaz ile ne zaman karşılaşsam, mutlaka bir manşet alırım.

Proje zengini Sevgili Hüseyin Ayaz ile ne zaman konuşsam Başiskele’ye kazandırdıkları ile gurur duyarım.

Geçen hafta Hüseyin Başkan ile siyaseti, en çok da 2018 seçimlerini ve AK Parti’yi konuştuk, çok kişinin kulaklarını çınlattık.

Başiskele’nin kaderini değiştirecek Sağlık ve Termal” ve bölge halkı ekonomisine 12 ay katkı sağlayacak “sera” projesini anlatırken her zamanki gibi yüzü gülüyordu, mutluydu.

Ama yerin bin metre altından 55 derece pompasız yüzeye çıkış debisi 30 litre saniye, ortalama 2.5 ton olan suyun 6 aydır boşa akıyor olmasından olsa gerek keyifsizdi.

Suyun debisi, mineralleri ve devamlılığı termal tesis kurmak için üniversite raporları ile belgelenmesine rağmen değerlendirilmemesine üzülüyordu.

En çok da Gölcük Belediyesi ve bölgedeki oteller  “taşıma su” ile Sağlık ve Termal Turizm” reklamı yaparken verilen sözlerin tutulmamasına.

Pompa kullanıldığında elde edilen termal suyun Yalova Termalin 2 katı tesislerin kurulacağını, yüksek debi ile 6-7 bin tona ulaşıldığını düşündüğümüz de Hüseyin Başkan hani haksız da değildi.

Muğla, Mersin, Samsun, hatta Diyarbakır’da görev yaparken hayata geçirdiği turizm projelerini bildiğim Sayın Vali Hüseyin Aksoy ile Başiskele’de çıkan termal suyu birkaç kez konuştuk.

Sayın Vali Başkan Ayaz’dan bilgi aldı, yardımcı olacağını, destek vereceğini söyledi.

Aradan aylar geçmesine rağmen, suyun debisi, mineralleri ve devamlılığı için yeni raporlar hazırlattıracağını söyleyen, “Turizmi kalkındıracak, bölgeye turist getirecek her projeye destek veririz” diyen Sayın Validen ses çıkmadı.

HÜSAMETTİN-ÖRKMEZ

 

160 MİLYONLUK YATIRIM

Sayın Vali yeni raporları beklerken yerin bin metre altından çıkan 55 derecedeki suyun 7/24 boşa aktığını gören yatırımcı ve müteşebbis iş adamları Başiskele’ye “Sağlık ve Termal Turizm Tesisleri” kurmak için harekete geçti.

Siirt Eğitim ve Yardımlaşma Vakfı Kocaeli Şube Başkanı kimliği ile  Başiskele’de “Veysel Karani Üniversitesi” kuracaklarını açıklayan Hüsamettin Örkmez, bu sefer iş adamı olarak Başiskele’de “Sağlık ve Termal Turizm Tesisleri” kuracağı müjdesi verdi

MRC Akaryakıt ve Müşavirlik firması yönetim kurulu başkanı olan, uluslararası işler yapan Hüsamettin Örkmez ile “Sağlık ve Termal Turizm Tesisleri”ni konuştum.

Başkan Ayaz’ın yerin bin metre altından çıkardığı 55 derecedeki boşa akan suyu değerlendireceklerini anlatırken, “Başiskele’de çıkan termal suyu değerlendirmek için çalışma yaptığımız doğru.  Bölgede 13 bin 600 metrekare yer aldık. Termal tesis için 145 ile 160 milyon TL arası yatırım yapmayı planlıyoruz. Otel, 1+1 süit, 2+1 daire rahatlığı ve konsepti üzerinde çalışıyoruz.  Görselliğe ve yeşil alana büyük önem veriyoruz. Arazinin yüzde 42’sini inşaat, yüzde 48’i yeşil alan, yüzde 10’u diğer donatılar olacak” dedi.

Hüsamettin Bey, yaklaşık 160 milyonluk “Sağlık ve Termal Turizm Tesisleri”ni lansmanını Mart ayının ilk haftasında yapacaklarını söyledi.

Başiskele Belediye başkanı Hüseyin Ayaz yerin bin metre altından debisi, mineralleri, devamlılığı “termal tesis” kurmaya uygun 55 derecede,su çıkartarak ezberleri bozmuştu.

Uluslararası alanda iş yapan iş adamı ve yatırımcı Siirtli Hüsamettin Örkmez 7/24 boşa akan termal suya sahip çıkarak Başiskele’yi “Termal ve Sağlık Turizm Merkezi” yapmaya hazırlanıyor.

Hayırlı olsun! Darısı diğer yatırımcılara.

7--Başiskele-Bel

 

******************

 

EĞİTİMDE YENİ MARKA

“BİLNET OKULLARI”

 

Kocaeli; Milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik ve ekibinin performansı, yöneticilere verdiği hizmet içi eğitim, öğretmenlere kazandırdığı özgüven sonrası her yerde “eğitim” konuşuluyor.

Önceki yıllarda okullaşma ve alt yapı, son yıllarda eğitimde artan kalite ve yukarılara çıkan başarı ile dikkat çekiyor.

Devlet okullarının yanı sıra yeni açılan özel okulların yarışa katılmasıyla ortaokullarda TEOG, liselerde LYS’de alınan sonuçlar herkesi gururlandırıyor.

Tüm resmi okullar 2019’da tekli eğitime geçmek için okul ve derslik sayısını arttırırken yeni ve iddialı özel okullar açılıyor.

O okullardan biri; 2013-2014 eğitim öğretim yılında açılan etüd merkezi, montessori anaokulu, kids anaokulu, 0-3 yaş kreş ve üniversiteye hazırlık kurslarından oluşan “Bilgi Köprüsü Eğitim Kurumları” idi.

Sevgili Ali Korkmaz, 15 başarılı yılın sonunda eğitimde kaliteyi arttırmanın, başarı çıtasını daha yukarılara çıkarmanın zamanı geldiğini düşünerek “tam zamanı” diyerek kolları sıvadı.

Ana, ilk ve ortaokulları, Anadolu ve fen liselerinden oluşan “Eğitim Kampusü” kurmak için düğmeye bastı.

Eğitimde en iyi, en doğru, en güçlü 29 yıllık tecrübe Bilfen Şirketler Grubu Başkan Vekili Fatih Öztürk, Bilnet Okulları Genel Müdürü Kubilay

Argını ile 15 Mart 2017’de İstanbul’da “Bilnet Kocaeli Okulları”protokolunu imzaladı.

28 Temmuz 2017 tarihinde bayındırlık Konutları merkezinde 15 bin metrekare kapalı alanı bulunan “Bilnet Kocaeli Okulları”temelini attı.

Geçen hafta biz gazeteciler ile bir araya gelerek 200 günde yapılanları anlattı, Bilfen eğitim geleneğinde yetişmiş uzman koordinatörlerin denetiminde yapılan alan ve bilim sınavlarını geçen eğitim kadrosunu tanıttı.

58 derslik (6 okul öncesi, 20 ilkokul, 18 ortaokul, 14 Fen ve Anadolu Lisesi), 5 fen bilimleri ve 3D laboratuvarı, 2 müzik, 4 görsel sanatlar, 2 teknoloji-tasarım ve 3 bilişim-teknoloji sınıfı, 400 kişilik konferans ve 4 spor salonu, 3 kütüphane, kapalı yüzme havuzu, hobi bahçesinden oluşan “Bilnet Kocaeli Okulları” hakkında bilgilendirdi.

“Bilnet Kocaeli Okulları” inşaatında sona gelindiğini, 1 Nisan’da açılışının yapılacağını söyledi.

ALİ-KORKMAZ--GALİP-ATAMAN

 

ÖZGÜVENİ YÜKSEK KADRO

Sıraöğrencileri bilimsel ve akademik eğitim ile başarıya hazırlayacak “Bilnet Kocaeli Okulları” ailesinin tanıtımına geldiğinde Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi mezunu olan, çeşitli okullarda yaklaşık 15 yıl edebiyat öğretmenliği yapan Ali Korkmaz, eğitimde Bilfen gibi bir markayı Kocaeli’ne kazandırdığı için heyecanlı olmanın ötesinde iddialıydı.

O akşam “Bilnet Kocaeli Okulları”nın yaklaşık 200 kişilik özgüveni yüksek, başarıya odaklanmış deneyimli kadrosundan sadece yöneticileri vardı.

Ahmet Eryılmaz (Bilgi Köprüsü Eğitim Kurumları Genel Müdürü) Yasemin Demirkol (Bilnet Kocaeli Okulları Müdürü), Beyhan Gürsoy (Bilgi Köprüsü Genel Koordinatörü), Zehra Yeşiltaş (Özel Öğretim Kurs Müdürü), Fikret Kaya (KİDS Anaokulu Müdürü), Evrim Sarıkaya (Montessori Anaokulu Müdürü), Sibel Yalçınöz (Kreş Müdürü), Sadiye Büyükada (Montessori temsilcisi), Sinan Yazıcı (Kurumsal İletişim sorumlusu), Fatih Korkmaz (Bilnet Kocaeli Okulları İdari İşler Müdürü) kendilerini tanıttı.

“Bilnet Kocaeli Okulları” kurucusu Ali Korkmaz ve ekibini tanıyıp, dinledikten sonra “Tamam bu kadro iş yapar” dedim.

Yarım asrı geride bırakan bir eğitimci ve eğitimin nabzını tutan, gündemi belirleyen bir yazar olarak, Kocaeli’ne “Bilnet Kocaeli Okulları” ile yeni bir “marka okul” geldiğine inandım.  

Başka?

Bizleri yöresel giysilerle karşılayan, “Kaz dürümü, yufkalı üzüm tatlısı, erik hoşafından” oluşan mönüyü Eseler köyünde hazırlayıp ikram eden, “kaz” hakkında bilmediklerimizi öğreten edebiyat öğretmeni Neslihan Efe ve öğrenci velisi Melek Çeliköz’ü tanıdım.

Özetle; Eğitimin, kültürün, geleneklerin, başarının, kalitenin konuşulduğu bir geceyi bize yaşatan dost Ali Korkmaz’a teşekkür ediyorum.

Eğitimin kalitesini arttıracak, başarı çıtasını yukarılara çıkaracak Bilfen eğitim kurumları markası “Bilnet Kocaeli Okulları”nı Kocaeli’ye kazandırdığı için yürekten kutluyorum.

YÖRESEL-KIYAFETLİ-ÖĞRETMEN

 

TEOG-2’DE ‘1’ NUMARA

“Bilnet Kocaeli Okulları”nı anlatırken Bilfen eğitim kurumları yöneticileri, öğretmenleri ve öğrencilerin başarılarından da bahsetmek istiyorum.

Bilfen Eğitim kurumlarının 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı TEOG-2’de (Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sınavı) en başarılı okul seçildiğini yazmazsam haksızlık etmiş olurum.

“Özel Bilfen ve Bilnet Ortaokulları”ndan 19’u ilk 50’ye girerek büyük bir başarıya imza attı.

Özel İzmir Bilfen Ortaokulu 494.555 puanla birinci, Bursa Bilfen OO ikinci, Antalya Bilfen OO üçüncü, Ankara Çayıryolu Bilfen OO dördüncü, İstanbul Halkalı Bilfen OO beşinci, İstanbul Kağıthane Bilfen OO altıncı, İstanbul Koşuyolu Bilfen OO yedinci, Hatay İskenderun Bilfen OO sekizinci, İstanbul Sancaktepe Bilfen OO onuncu, İstanbul Ataşehir Bilfen OO on dördüncü, İstanbul Esenşehir OO on beşinci, İstanbul Çamlıca Bilfen OO on altıncı, Kayseri Bilfen OO on yedinci, Hatay İskenderun Bilfen OO sekizinci,

İstanbul Sancaktepe Bilfen OO 0nuncu, İstanbul Ataşehir Bilfen OO on dördüncü, İstanbul Ümraniye Bilfen OO on beşinci, İstanbul Çamlıca Bilfen OO on altıncı, Kayseri Bilfen OO on yedinci, İstanbul Yenişehir Bilfen OO on .sekizinci, İstanbul Kurtköy Bilfen OO on dokuzuncu, İstanbul Başakşehir Bilfen OO yirminci oldu.

İlk 50’deki diğer 31 ortaokulundan 12’sini değişik illerdeki Bahçeşehir ortaokulları ile farklı bölgelerdeki özel okullardan oluşuyor.

Dileğim, gelecek sene ilk mezunlarını verecek “Bilnet Kocaeli Orta Okulu”nun kalkan TEOG yerine uygulanacak sistemde özel okullar sıralamasında ilk 50’ye girmedi.

 

************

 

GAZETECİLİK

BÖYLE BİR ŞEY

Yaklaşık bir buçuk yıldır “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi”nde yazıyorum.

Manşet atar gibi yazdığım köşe yazılarımla “Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” olduğumuzu herkes kabul etti.

Birileri kıskançlıktan kabul etmese de kısa sürede “Gündemi Takip Eden Değil Gündemi Belirleyen” gazete olduk.

Sansasyonel haberler ile kamuoyunu yakından ve doğrudan ilgilendiren haberler sonrası eğitim başta olmak üzere birçok alanda bekleyen sorunlar çözümlendi.

Örnek mi?

Erzincan Kültür ve Eğitim Vakfı yöneticilerinin Fatih Sultan Mehmet’in hastalanarak son nefesini verdiği Gebze Hünkar Çayırı’na yapmak istedikleri üniversite kararından Başbakan Binali Yıldırım’ın vazgeçirdiğini ilk duyuran “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” oldu.

İzmit Şehiriçi Özel Halk Otobüsleri Kooperatif üyeleri, Büyükşehir Belediyesi’nin öğrenci biletine her biniş için 30 kuruş subvanse yapmak için çalışma başlattığını “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi”nden öğrendi.

Kocaelispor’un kurumlara olan yaklaşık 50 milyon borca karşılık KEV tesislerini ihale ile satın aldıktan sonra tesislerde başlayan yıkımı da “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” duyurdu.

1 Ocak’tan itibaren su tarifesinin TÜFE oranına göre yeniden düzenlenerek abonelere yüzde 12 artış yansıtıldığı haberi ilk kez “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi”nde yayınlandı.

AMATEM ve ÇEMATEM’in Umuttepe Batı Yerleşkesinde Sağlık  Bakanlığınca yaklaşık 20 milyon TL harcanarak yapılacağını, işletmesini Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi tarafından yapılacağını ilk “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” yazdı.

küpür

Okuma Yazma da Gölcük’ün, Okul öncesinde Başiskele’nin Kocaeli birincisi olduğunu eğitimciler ve paydaşları bu gazeteden öğrendi.

Prof. Dr. Bekir Çakır’ın Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcılığından istifa etmesine rağmen yönetim kurulu üyeliğine devam etmesini, rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü ve bazı öğretim üyelerini hedef alan açıklamalarını sadece “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” okuyucuları okudu.

Son 1 aydır Kocaeli gündeminden düşmeyen, gazeteleri, köşe yazarlarını eski-yeni milletvekillerini, sivil toplum örgütlerini ve partileri ikiye bölen “MİA Projesi” kayıkçı kavgasına dönmüşken en doğru, en objektif ve en tarafsız haber ve yazıları “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” yazdı.

Gazeteler ve siyasiler Büyükşehir Belediye Meclisinin 11 Ocak’ta komisyona gönderdiği MİA kararını merak ederken “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” “Haberde Öncü Yorumda Güçlü”farkını bir kez daha gösterdi.

Cumartesi günkü sayısında, “MİA Projesi Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonunda görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. 15 Şubat’ta yapılacak Büyükşehir Belediye Meclis gündemine alınması bekleniyor” yazdı.

Bugünkü manşette yer alan “Başiskele’ye 160 milyon TL Termal Yatırımı” haberi de sadece “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi”nde vardı.

Üççeyrek asırlık ömrünün yarım asrını gazetecilikle geçiren, yazılarını ilk günkü heyecan ile yazan Galip hocanın gazeteciliği işte böyle bir şey.

küpür-2

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi