17 Haziran 2019 Pazartesi
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Zeytin Dalı

Melek Engin Aktemur

10 Şubat 2018 tarihli yazısı

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından hudutlarımızda ve bölgede, güvenlik ve istikrarı sağlamak amacıyla Suriye’nin Afrin bölgesinde pkk, pyd, ypg ve daeşe mensup teröristleri etkisiz hale getirmek, bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere başlatılan askeri harekatın adı ‘’Zeytin Dalı’’ olarak belirlendi.

20 Ocak 2018’de başlatılan ‘’Zeytin Dalı’’ harekâtı planlandığı şekilde devam etmektedir. Peki, burada operasyona neden ‘’Zeytin Dalı’’ adı verildi sorusunun yanıtı ise şöyle;

Bölgenin zeytin ağaçlarıyla kaplı olması ve zeytin dalının barışı temsil etmesi nedeniyle kullanıldığı bildirilmekte.

 ‘’Zeytin dalı’’ barışın sembolü..

 İnsanlık tarihinde hiçbir ağaç zeytin ağacı kadar efsaneleşmemiştir. Dini kitaplar insanlık için zeytinin önemini vurgular. Mitolojik öykülerde zeytin ve zeytin ağacı kutsaldır, Antik çağı ait sağlık kitaplarında en çok zeytinin adı geçer ve o çağa ait paraların çoğunda bereketin sembolü olarak zeytin dalı vardır. Sanat tarihinin her dalında zeytin figürü kullanılmıştır. Bütün kutsal kitaplarda zeytin ağacı kutsallığın adalet ve barışın, sağlığın, zaferin, aklın ve bilgeliğin sembolüdür.

 Kutsal kitaplarda geçen Nuh (as) efsanesine göre Ademoğlu nun yer yüzünde kötülük ve nifak tohumları saçtığı için Allah’ın onları büyük bir tufanla cezalandırmak dilediğinde ona bir gemi yapmasını ve bu gemiye tüm hayvanlardan bir erkek bir dışı olmak üzere birer çift almasını söyler. Büyük tufan başladığında bu gemideki canlıların dışında yeryüzündeki tüm canlılar yok olur.

 Tufan bittiğinde Nuh (as) suların çekilip çekilmediğini anlamak için güneşin battığı yere doğru bir güvercin sallar. Gemiye ağzında bir zeytin dalıyla dönen güvercin, tufanın sona erdiğini belli eden bir işaret sayılmıştır. Tufanın yok edici gücüne karşı ayakta kalan zeytin ağacı ise, ölümsüzlüğün.

 Kuranı Kerim’de zeytin kelimesi dört surede altı kez geçer. Tin Suresi, Nur Suresi, En’am Suresi, Nahl Suresi. Tin suresi, incire ve zeytine and olsun, ayeti ile başlar. Akabinde Turi Sina’ya ve şu emin beldeye (Mekke’ye) yemin olsun ki biz insanı en güzel bir şekilde yarattık buyrulmaktadır.

 Başka bir ayette ise yine sizin için Turi Sina da yetişen bir ağaç meydana getirdi ki, bu ağaç hem yağ (zeytinyağı) hem de yiyenlerin ekmeğine katık edeceği ‘’zeytin’’ verir. (Mü’minun Suresi 20) buyrulmaktadır.

 Cennette iki ağaç olduğuna inanılır, bunlardan bir tanesi incir ağacıdır gerçeği temsil eder, diğeri ise hayatı temsil eden ‘’zeytin ağacıdır’’. İslamiyette zeytin dünyanın eksenini, zeytin dalı ise Hazreti Peygamber’in sembolü olarak kabul edilir.

 Zeytin ağacı kutsaldır çünkü tanesinden elde edilen zeytinyağı, nur misali ışık kaynağını temsil ederken, Hristiyan inanışına göre tufandan sonra biten ilk ağaç ‘’zeytin ağacıdır’’. Zeytinyağı ise kutsal yağ kabul edilerek rahiplerin onunla kutsandığı biliniyor.

 Antik çağdaki olimpiyat oyunlarında, zafer kazanan atletlerin başına zeytin dalından taçlar takıldığını hepimiz biliyoruz.  Meyve suyu gibi kullanılan tek meyve yağı zeytinyağıdır. İnsan sağlığı için oldukça faydalı olan zeytinyağı aynı zamanda anne sütüne eşdeğer tek nebati yağdır.

Zeytin edebiyatçıların da ilham kaynağı olmuş onların dizelerinde adeta yaşama umudu ve direnç ile özdeşleştirilmiştir. Nazım Hikmet Ran, yetişmesi zor ve zaman alan ama uzun ömürlü olan zeytin ağacı için şu cümleleri yazmış;

 ‘’Yani öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı, yetmişinde bile mesela zeytin dikeceksin. Hem de çocuklara falan kalır diye değil, ölmekten korktuğun halde ölüme inanmadığın için. Yaşamak yani ağır bastığından’’.

 Zeytin tanesinden çıkarılan ‘’zeytinyağı’’ gaz ve elektriğin keşfinden önce geceleri aydınlatan bir kandil, saç ve cilt için sağlıklı ve doğal bir temizleyici sabun ve nihayetinde mutfaklarımızın baş tacı olmuştur.

 Barış ve huzura ağzından zeytin dalıyla gelecek olan beyaz güvercinlere çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde ‘’zeytin dalı’’ harekâtında şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ise sabır cemil diliyorum. Vatan ve milletin bekası için Afrin de olan bütün Mehmetçiklerimize muzafferiyetler dilerken, kalbimizle yanlarında dilimiz ile dualarımızda olduklarını bilmelerini isterim.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
Etçi Beyler konak_dr Davetiyem